Zrak a těhotenství

Co se týče mateřství, je toho kolem nastávající maminky více než dost. Nošení brýlí v těhotenství zřejmě nevadí, avšak s narozením děťátka, je potřeba mít zrak 100% v pořádku. Fakt, že na své dítě v postýlce pořádně nevidí a nemůže nahmatat brýle na nočním stolku, vede k zamyšlení. Je přetažená, málo spí, tak se může hravě stát, že s brýlemi i usne.

Zdravý zrak během těhotenství je velmi důležitý, protože to pomůže matce pohodlně vychovávat své dítě. Ženy by měly být vědomy změn, kterým jejich zrak čelí. Každá žena, která očekává dítě, by si měla nechat provést kompletní oční vyšetření, aby se ujistila, že její oči jsou zcela v pořádku.

Milující matka by měla také minimalizovat expozici digitálními zařízeními typu tablet, telefon a počítač, aby se vyhnula krátkým dávkám modrého světla, které mohou způsobit únavu očí a patologické změny v sítnici. Díky tomu budou její oči zdravé a více chráněné během těhotenství.

Otlak a další problémy s očima

Nabízí se možnost, jak svou vadu vykompenzovat, co možná nejdříve. V péči o dítě je matčin zrak velmi důležitý. Zajišťuje mu tím bezpečí a stabilní zázemí. Malé batole, které začne objevovat svět, rozhodně neví, kde jsou hranice a kam nesmí zajít.

Všechno zkoumá a do všeho strká svůj zvídavý nosík. Jeho matka je ta, která k němu ochotně přistoupí, vysvětlí a ukáže. Jenže na to, aby s ním mohla objevovat i jeho svět, potřebuje perfektní zrak a ne rozmazané vidění.

Vzhledem k hormonálním změnám v těle během těhotenství mohou nastat problémy se zrakovou ostrouhlostí. Tyto případy se obvykle nazývají astenopický syndrom těhotenství, což je dočasný stav, kdy se objeví bolesti hlavy, únava, rozmazané vidění a dalekozrakost.

Pokud se tyto příznaky objeví, je důležité se poradit s očním lékařem. Lékař může stanovit, o jakou změnu ve zraku se jedná, a pomůže při výběru podpůrných dioptrických brýlí, včetně dioptrických brýlí proti modrému světlu. Pacientka by měla také zvolit zářivé barvy a světélka, které nezatěžují oči, a vyhnout se únavě, což je pro stav očí během těhotenství velmi důležité.

Moderní technologie našla řešení

Většina laserových operací očí se během těhotenství nedoporučuje provádět. Konzultace s lékařem je proto před zahájením jakéhokoliv zákroku nezbytná.

Těhotenství je velmi citlivé období a zdraví ženy a plodu je na prvním místě. Aby se snížilo riziko případných komplikací, dostupnost laserových procedur se během těhotenství omezuje.

Některé úkony jsou kontraindikovány dokonce i během přípravy na početí. Jednou z možností je, že korekce vidění bude omezena na pouhé použití kontaktních čoček. Další možné řešení může být aplikace kapek, které mohou umožnit účinné snížení akutních příznaků sítnice po delší časové období.

V případě, že je zahájen laserový zákrok, existuje riziko ovlivnění plodu. Vzhledem k tomu, že výhody a rizika laserového očního zákroku během těhotenství je velmi složité hodnotit, je nutná důsledná konzultace se specialistou.

Nezávislé hodnocení rizik by mělo následovat po vyhodnocení očního stavu, oční historie pacientky a jiných faktorů, které jsou důležité pro rozhodnutí vhodného přístupu pro tuto situaci.

Laserová operace očí je mimořádně kvalitní a splňuje nároky dnešní doby. Očních vad přibývá a bohužel se neomezuje jen na starší lidi s vetchozrakostí. Vetchozrakost je indikací k zákroku laserové techniky PresbyMax.

Oční vady si však vybírají právě i z řad těhotných nebo kojících žen, které by svůj problém potřebovaly vyřešit, co nejdříve. Pokud je dítě plánováno, není problém si s předstihem zajistit oční operaci.

V těhotenství lze rozdělit vady vidění na dva typy. První typ se nazývá dědičná vada zraku. Genetické vady zraku zahrnují: strabismus (dvojité vidění), glaukom (zvýšený nitrooční tlak) a nedostatek barvivosti sítnice.

Druhým typem jsou náhlé poškození zraku, které je spojeno s těhotenstvím. Tato vada zraku se může často poprvé objevit v průběhu těhotenství. Mezi tyto vady patří krátkozrakost, vysoký nitrooční tlak (glaukom) a optické poškození sítnice.

Mnoho náhlých poruch vidění může být poměrně vážné, avšak je důležité si uvědomit, že jsou obvykle reverzibilní po porodu. Pravidelné oční vyšetření během těhotenství je nezbytné, aby se časně diagnostikovaly takové problémy, a včasná léčba a prevence je klíčem k odstranění problému nebo alespoň k minimalizaci jeho dopadu.

V těhotenství si zřejmě nastávající maminka bude hodně číst, dívat se na televizi a surfovat na internetu, což jejím očím rozhodně nepomůže. Nechat si přeměřit zrak a navštívit specialisty je na seznamu to-do-list číslem jedna.

Oční klinika Ziris denně ošetří nesčetně klientů a ročně provede spoustu úspěšných operací. Zde jsou pacienti v rukou odborníků, kteří mají za sebou mnohaletou praxi.

Moderní přístroj Laser Schwind Amaris umožňuje operaci provést bez poškození okolních struktur a zajistí velmi rychlou rekonvalescenci. Magazín o zraku poslouží k ucelení představ o celé problematice v oblasti očních vad.

Copyright © 2025 Human.cz. Všechna práva vyhrazena. | Nakódoval Leoš Lang