Výkyvy nálad jsou již dnes běžný pojem, který se používá k popisu rychle a intenzivně kolísajících emocí. Lidé často popisují výkyvy nálad jako horskou dráhu pocitů od štěstí a spokojenosti až po hněv, podrážděnost a dokonce depresi. Je normální mít dny, kdy se člověk cítí smutný, nebo dny, kdy je šťastný. Jaké jsou příčiny a rizika výkyvů nálad? Co pomáhá na výkyvy nálad?
Výkyv nálady je náhlá nebo intenzivní změna emočního stavu. Během výkyvu nálady může člověk rychle přejít z pocitu štěstí a optimismu do pocitu smutku, podrážděnosti nebo zlosti. Pokud změny nálad nezasahují do života v extrémní míře, jsou obecně považovány za zdravé.
Výkyvy nálad
Výkyvy nálad se týkají náhlých a rychlých změn nálady člověka od jednoho extrému k druhému, které často mohou ovlivnit normální fungování a vztahy. Člověk může rozpoznat něco, co vyvolalo změnu jeho nálady, například stresující událost v práci.
Není však také neobvyklé, že se výkyvy nálady objevují bez zjevné příčiny. Změny nálad mohou lidé zažívat i v případě, že mají nějaký základní problém s duševním zdravím. Proto je v případě častého výkyvu nálad lepší vyhledat lékařskou pomoc. Jaké jsou příčiny a rizika výkyvů nálad?
1. Hormonální nerovnováha
Možné příčiny výkyvů nálad mohou pramenit ze změn hladin hormonů, zejména estrogenu. Hormonální nerovnováha je normální a je dobře známo, že ovlivňuje náladu. Jde například o pravidelné změny menstruačního cyklu.
Ze stejného důvodu jsou výkyvy nálad běžné i v reakci na jiné příčiny hormonální nerovnováhy, jako je těhotenství a menopauza. V těchto obdobích se však také zvyšuje riziko deprese, takže výkyvy nálad mohou být také známkou duševního onemocnění.
Některé formy hormonální antikoncepce, například pilulky nebo nitroděložní tělísko, mohou pomoci zmírnit výkyvy nálad spojené s menstruačním cyklem. Na druhou stranu se, ale také předpokládá, že změny nálad mohou být vedlejším účinkem těchto léků.
Hormonální nerovnováhu způsobuje i andropauza u mužů, což je přirozený proces spojený se stárnutím organismu, při kterém dochází k postupnému snižování hladiny testosteronu. Tento pokles má významný vliv na fyzické i psychické zdraví.
2. Léky
Začátek nebo ukončení užívání léků na předpis může ovlivnit náladu člověka. Zatímco u léků, jako jsou antidepresiva a stabilizátory nálady, se očekává, že ovlivní náladu člověka, léky předepisované z jiných důvodů mohou také způsobit výkyvy nálad jako vedlejší účinek.
Přestože změny nálady mohou být příznakem deprese nebo jiného duševního onemocnění, některé léky používané k léčbě těchto poruch mohou způsobovat změny nálad. Někdy tyto změny nálad naznačují, že lék není správnou volbou pro léčbu nebo že diagnóza, která byla někomu stanovena, nemusí být správná.
3. Životospráva
Člověk se může cítit naštvaný, rozrušený, osamělý nebo zmatený. Může se mu dokonce chtít plakat nebo křičet. Někdy za to může pouze nízká hladina cukru v krvi. Některým lidem se to stává, když mají příliš dlouhou pauzu mezi jídly.
Káva, limonády a další nápoje, které obsahují kofein, mohou zlepšit náladu a zároveň dodat příval energie. Protože kofein stimuluje nervový systém, může se člověk cítit bdělejší než obvykle. Pokud se užívá často, tělo si na jeho účinky zvykne.
4. Úzkost
Příznaky úzkosti mohou způsobit takové emocionální strádání, že mohou snadno vyústit ve výkyvy nálad. Výkyvy nálad způsobené úzkostí mohou následovat po epizodách nervozity, strachu a stresu, ale často se mohou objevit i samy o sobě bez zjevného spouštěče.
Mohou se také lišit v intenzitě a četnosti, což může ztěžovat rozpoznání úzkosti. Úzkost, podobně jako stres, nám také vyplavuje všechny důležité živiny, které hrají důležitou roli v regulaci nálady. Ke zklidnění nervového systému a zmírnění příznaků mírného stresu či úzkosti existuje řada doporučení a technik.
5. Nedostatek hořčíku
Hořčík je důležitý minerál pro stovky biochemických reakcí v těle, z nichž některé jsou prospěšné pro regulaci naší nálady. Pokud má člověk nízkou hladinu tohoto minerálu, může být náchylný k různým příznakům, které ovlivňují náladu.
Hořčík pomáhá stabilizovat hladinu cukru v krvi, což je prospěšné pro prevenci výkyvů nálady. Malá studie zkoumající biologické procesy hořčíku, které se podílejí na náladě, zjistila, že zvýšení příjmu hořčíku vedlo ke zlepšení depresivních příznaků.
Ačkoli je výzkum, pokud jde o používání hořčíku ke zmírnění příznaků deprese, stále poměrně kontroverzní, může mít nepřímý přínos pro náladu. Je například známo, že hořčík pomáhá předcházet únavě, což zase pomůže zlepšit a stabilizovat náladu.
Změny nálad
Dlouhodobé kolísání emocí se nazývá změna nálady. Mezi příznaky změny nálad patří časté výkyvy nálad, od extrémně špatné nálady až po pocity vzestupů a poklesů. Tyto změny nálad provází neschopnost vysvětlit, proč tomu tak je.
Existuje mnoho různých důvodů, proč někdo může zažívat změny nálad. Existují různé spouštěče, které je způsobují. Nálada se může měnit kvůli úpravě stravy, problémům se spánkovým režimem, stresu, počasí, užívání návykových látek nebo traumatu.
Je důležité věnovat pozornost vzorcům chování, protože abnormální chování může naznačovat, že se něco děje. Když změny nálad začnou zasahovat do každodenních aktivit, je dobré se zamyslet nad vyhledáním odborné pomoci.
Co pomáhá na výkyvy nálad
Výkyvy nálad můžou být náročné na zvládání, zejména pokud zasahují do každodenního života, školy nebo práce či mezilidských vztahů. Naštěstí existuje řada technik a pomůcek, jak tyto výkyvy nálad zvládnout. Co pomáhá na výkyvy nálad?
Prvním krokem je identifikace faktorů v životě a prostředí, jako je stres, špatný spánek nebo vynechání ranní kávy, které předchází nebo způsobují výkyvy nálad. Není nic horšího, než když člověku zkazí dobrou náladu nějaký drobný podnět nebo úzkostná myšlenka.
Samozřejmě ne vždy může člověk zabránit nepříjemným událostem ve svém životě. Může ale podniknout vhodné kroky k tomu, aby jeho náladu neovlivňoval každý malý faktor. O jaké kroky se jedná? Co pomáhá na výkyvy nálad?
1. Změna perspektivy
Výkyvy nálad jsou často spojeny s přetrvávajícím očekáváním, že se stane něco špatného, nebo jinými slovy s negativním myšlením. Nejenže je tento druh negativního myšlení často nepřesný, ale může také dramaticky ovlivnit náladu.
Proto je dobré se zastavit, udělat krok zpět a uvolnit se. Místo toho, aby člověk předpokládal to nejhorší, měl by se zamyslet nad všemi ostatními možnými scénáři. To pomůže člověku si uvědomit, že to nejhorší se pravděpodobně nestane a že nemá smysl se rozčilovat, dokud nebude znát více informací.
2. Smích
Jednou z nejdůležitějších věcí, která pomáhá se zvládnutím výkyvů nálad, je naučit se zasmát se sám sobě. Lidé, kteří mají sklony k výkyvům nálad, se často berou dost vážně, což jim ztěžuje schopnost dělat si legraci sami ze sebe nebo vtipkovat na svůj účet.
Pokud chce člověk své výkyvy nálad ovládat, musí se umět posadit a občas se zasmát, místo aby se nechal vytočit každou maličkostí, kterou mu život předhodí. Je jasné, že některým situacím se nelze smát. Nicméně u všech ostatních může smích pomoci zůstat silnými a ovládat své nálady.
3. Uklidňující rutina
Je důležité si najít uklidňující rutinu. Některým lidem stačí procházka, aby si pročistili mysl. Jiní lidé milují posezení s teplým šálkem mátového nebo heřmánkového čaje. Někteří rádi poslouchají jazz nebo klasickou hudbu nebo stráví několik minut se svým milovaným psem či kočkou.
Člověk by si měl najít to, co mu dává pocit největšího klidu a kontroly nad svými emocemi, a najít si způsob, jak se na své šťastné místo dostat, kdykoli ho přepadne některá z nálad. Ne vždy je to samozřejmě možné.
4. Strava
Mnoho lidí se cítí rozmrzelých, naštvaných a podrážděných jen proto, že mají nízkou hladinu cukru v krvi a potřebují něco sníst. Nejnovější výzkumy naznačují, že základní fyziologické potřeby, jako je potřeba obživy, mohou ovlivnit to, jak člověk vnímá určité situace.
Spousta lidí vynechává jídlo, protože jsou zaneprázdněni prací a dalšími povinnostmi. To pak také vede ke špatnému výběru jídla v časové tísni. To může způsobit zbytečné změny nálad. Přitom postačí nosit u sebe banán, müsli tyčinku nebo malý sáček oříšků.
5. Chůze
Je prokázáno, že procházka pomáhá lidem překonat špatnou náladu. Už jen 30 minut denně na čerstvém vzduchu pomáhá zbavit se stresu, snížit riziko kardiovaskulárních onemocnění, mrtvice, obezity, a dokonce i některých druhů rakoviny.
Proto je vhodné zařadit chůzi do každodenní rutiny. Špatnou náladu může mít člověk proto, že je celý den zavřený doma a trápí se svými problémy. Chůze může udělat stejně mnoho pro mysl člověka jako i pro jeho tělo. Chůze pomáhá podporovat chemické látky v mozku a uvolňuje endorfiny, pocity štěstí.
Rizika výkyvů nálad
Výkyv nálady je jednoduše znatelná změna nálady nebo emočního stavu. Výkyvy nálad se vyskytují u každého a jsou přirozenou součástí života většiny lidí. Někdy se člověk cítí na vrcholu blaha, a pak se ještě ten stejný den cítí unavený a letargický. Drobné výkyvy nálad jsou součástí života většiny lidí.
U některých lidí jsou však výkyvy nálad tak extrémní, rychlé nebo závažné, že narušují fungování daného jedince v každodenním životě. Bipolární porucha je nejlepším příkladem poruchy, která se vyznačuje výkyvy nálad – od manické po depresivní.
Bez odborné pomoci se často stává, že se lidem se závažnými výkyvy nálad přitíží. Výkyvy nálad mohou být tak silné, že člověku znemožní chodit do školy nebo do práce, nebo se stýkat s přáteli či rodinou. Popírání toho, že člověk má výkyvy nálad, zejména pokud ho na to ostatní upozorní, situaci nezlepší.
Nálady člověka
Nejlepším způsobem, jak může člověk identifikovat spouštěče vlastních výkyvů nálady, je sledovat okamžiky, kdy se jeho nálada výrazně změnila oproti tomu, jaká byla dříve během dne. Toto sledování může pomoci identifikovat věci, které mohou být spouštěčem nebo předcházet možnému výkyvu nálady.
Výkyvy nálad, které nesouvisejí s konkrétní poruchou, se obvykle objevují a mizí jako přirozená součást života člověka nebo mohou být součástí jeho osobnosti. Pravidelná strava, omezení kofeinu a alkoholu či každodenní pohyb a kvalitní spánek však můžou pomoci předejít těmto výkyvům.