Výhodnost půjček umí Češi vyhodnotit lépe než před pěti lety, ukazuje výzkum

Finanční gramotnost Čechů se rok od roku zlepšuje, což dokazuje nedávný výzkum společnosti IPSOS, jenž dle zadání Air Bank vyhodnotil vztahy českých občanů k půjčkám. Před uzavřením smlouvy o půjčce si většina respondentů důkladně propočítá, zda se jim půjčený finanční obnos vyplatí, či nikoli.

Průzkum podobného charakteru byl naposledy realizován před pěti lety. Z tehdejších výsledků, respektive z výsledků letošních vyplývá, že Češi přistupují k otázkám půjčení si peněz mnohem obezřetněji, než tomu bylo dříve. Za nejdůležitější kritérium považují to, zda je pro ně půjčka výhodná.

Spočítat si výši přeplatku je u půjčky důležité pro nadpoloviční většinu Čechů.

Výše přeplatku a celková zaplacená částka hraje hlavní roli v rozhodování, zda do půjčky jít. Plných 60 procent občanů se o tyto parametry zajímá, což je o osm procent více, než před pěti lety. Tehdy na výši přeplatku záleželo 52 procentům dotazovaných.

Nabídky půjček je možné snadno porovnat podle roční procentní sazby nákladů, určitě se ale vyplatí nechat si vystavit také standardní předsmluvní formulář. Teprve ten totiž ukáže celkový přeplatek, a navíc už zahrnuje jak zmíněnou RPSN, tak třeba i různé odměny za řádné splácení. 

Veronika Benešová, Air Bank

Na druhém místě nejdůležitějších faktorů půjčky stojí možnost předčasného (a bezplatného) splacení závazku, aby se tak dlužící vyhnuli poplatkům. To zajímá 39 % respondentů. Třetí místo pokrývá výše měsíční splátky úvěru (38 %).

Nezanedbatelnou kategorií je také flexibilita splácení. Lidem vyhovuje možnost volit si výši měsíčních splátek a dobu splácení dle potřeby a aktuální finanční situace. Vítají také možnost odložit splátky, v podobě například splátkových prázdnin. To je podstatné pro 3 dotazované z deseti, tedy, procenty z celku vyjádřeno, pro zhruba 33 % respondentů. Pět let nazpátek to bylo pouhých 21 %.

TIP: Půjčky mohou být bankovní i nebankovní. Vyznat se v obsáhlé nabídce bývá často úkol hodný mistra. Proto s online pomocí přichází např. srovnávač půjček NavigátorÚvěrů.cz.

Z důvodů, jaké Čechy vedou k půjčkám, převládá hypotéka na vlastní bydlení či jeho rekonstrukce. Číselně vyjádřeno je to 62 %, neboli tři pětiny dotazovaných. Pro dvě pětiny je důvodem k půjčce nákup auta, pro 21 % pak pořízení domácích spotřebičů, jako je pračka, myčka, či lednice. I proto je 11 procent Čechů rizikově zadlužených.

Finanční uvědomění se u českých občanů obrací k lepšímu, než tomu bylo dříve.

Na opačném pólu důvodů stojí investice do podnikání, studia či výlohy na zdravotní péči. Lidé jsou méně ochotni půjčit si hotovost na tyto položky než před pěti lety. Celých 73 % odmítá vzít si půjčku na nákup vánočních dárků, dovolených, sportovního vybavení (48 %), nebo na splátku jiné půjčky (42 %).

Důvodem mohou být našetřené úspory a nejistá finanční budoucnost, shodují se odborníci.

Celých 17 % nemá s půjčkami žádné zkušenosti. Ať už se jedná o nákup na splátky, kontokorent, spotřebitelský úvěr, hypotéku, či kreditní kartu.

Výzkumu Air Bank se zúčastnilo 1 050 respondentů ve věkové kategorii 18 až 65 let, výzkum proběhl v červenci 2021.

Copyright © 2025 Human.cz. Všechna práva vyhrazena. | Nakódoval Leoš Lang