Ačkoliv banky rapidně zvyšují úroky na spořicích účtech, peníze na nich vlivem inflace i nadále ztrácejí hodnotu. Výhodný úrok je navíc často doprovázen nepříjemnými podmínkami. Jaké to jsou? A které další způsoby zhodnocení peněz existují?
Začátkem roku 2023 Česká národní banka zvýšila základní úrokovou sazbu na 3,75 %. Na to začaly rychle reagovat všechny banky na tuzemském trhu. Pro jejich klienty to znamená jednak dražší půjčky, ale jednak také výhodnější spořicí účty.
Zástupci Fio banky, Monety Money Bank, UniCredit Bank a dalších se nechali slyšet, že ani do budoucna nevylučují další zvyšování úroků. „Jsme připraveni reagovat na případné další změny v sazbách ze strany ČNB,” říká mluvčí mBank Kristýna Dolejšová.
Češi mají spořicí účty v oblibě
Průzkum, který pro Expobank provedla agentura Ipsos, ukázal, že spořicí účet je pro české klienty velmi oblíbeným produktem. Podle něj jím disponuje 61 % Čechů, což se podle vzorce na výpočet procent rovná více než 6 a půl milionům. Každý čtvrtý má dokonce 2 spořicí účty a každý sedmý hned 3 nebo více.
Kromě úroků klienti na spořicích účtech oceňují zejména nulové poplatky a možnost kdykoliv si peníze vybrat či s nimi jinak manipulovat. Mimo to jsou na něm peníze v bezpečí, protože až do výše asi 2 500 000 Kč musí být pojištěné.
Čtvrtina účastníků uvedla, že si ze spoření šetří na plánované větší výdaje, jako jsou nové spotřebiče nebo rodinná dovolená. Podobnému počtu dotázaných slouží jako finanční rezerva pro případ nečekaných potíží. Jedná se také o oblíbený způsob spoření pro děti.
38 % dotázaných si na spořicí účet převádí volné prostředky z běžného účtu bez konkrétního účelu. Téměř polovina respondentů na něm za rok nastřádá částku sahající do výše několika desítek tisíc korun. U 43 % se našetřený obnos pohybuje dokonce mezi 100 000 Kč a 500 000 Kč.
Bohužel vlivem inflace ztrácejí peníze na spořicích účtech hodnotu, a to i v případě, že by byl úrok 3 %. Přesto se vedení spořicího účtu stále vyplatí. Finance na něm ztrácejí hodnotu pomaleji než na běžném bankovní účtů, který nepřináší žádné zhodnocení peněz.
Klientům se podmínky bank nelíbí
Výhodný úrok se v naprosté většině případů nedá získat jen tak. Banky si obvykle kladou podmínky, které klient musí splnit, aby mu ho daly. Například u Air Bank a Equa bank jen potřeba měsíčně provést minimální počet plateb kartou k běžnému účtu.
Jednu z nejvyšších ročních úrokových sazeb, konkrétně 2,5 %, nabízí produkty Spoření B a Spoříto B od Monety. S podobným omezením se musejí smířit i klienti Banky Creditas. Ta láká na úrok 2 %, avšak pouze pro vklady do 350 000 Kč.
Podmínky se týkají také věrnosti. Sberbank slibuje vyšší úrok pouze těm, kdo zároveň využívají její běžný účet. ČSOB a Komerční banka zase pro udělení lepšího zhodnocení požadují využívání svých investičních produktů.
Účastníci průzkumu agentury Ipsos se nechali slyšet, že je podmínky bank odrazují. Tři čtvrtiny z nich by se raději spokojily s produktem s nižší úrokovou sazbou, zato bez podmínek, než s vyšším zhodnocením s podmínkami.
Na českém trhu působí pouze 2 instituce, které takovému požadavku dokáží vyhovět, a to Trinity bank a Expobank. První jmenovaná u svého spořicího účtu Dobrý klient zvýšila úrok na 3,08 % ročně bez jakéhokoliv omezení.
Expobank zúročuje 3,01 procenty celou výši vkladu na běžném účtu NEO bez dalších podmínek. Vzhledem k tomu, že úroky přes 3 % patří mezi nejvyšší u nás, se beze sporu jedná o nejvýhodnější produkty z řad spořicích účtů. A to ve všech směrech.
Stavební spoření je výhodnější
Je potřeba si uvědomit, že i při těch nejvyšších nabízených úrokových sazbách peníze na spořicích účtech ztrácejí kvůli silné inflaci hodnotu. Inflace v říjnu 2021 meziročně stoupla o 5,8 %, což je nejvíce od října 2008.
Naštěstí existuje řada jiných možností zhodnocení peněz. Jednu z těch nejbezpečnějších představuje stavební spoření. To se však potýká s nepříjemnostmi, jako jsou poplatky za sjednání i vedení a také nutnost stanovit si předem cílovou částku, kterou lze vybrat až za 6 let.
A jaké jsou největší výhody stavebního spoření? Jeho majitel dostává státní příspěvky do maximální výše 10 % za rok, jen musí vkládat každý měsíc alespoň 1 700 Kč. Při plném využití těchto příspěvků a správném nastavení konta se roční zhodnocení pohybuje kolem 6 %.
Také u termínovaného vkladu si člověk předem stanovuje dobu vedení. Rozdíl oproti úvěru ze stavebního spoření tkví v tom, že během tohoto času není možné nejen vybírat, ale ani vkládat. Produkt disponuje garantovanou úrokovou sazbou, která platí po celou dobu vedení.
Důvodem, proč ho mnoho lidí nevyužívá, je to, že se jeho minimální počáteční vklad pohybuje ve výši desetitisíců korun. Pro ty, kdo mají k dispozici velký finanční obnos, který momentálně nepotřebují se může jednat o velice efektivní spoření pro děti.
Ti odvážnější mohou popřemýšlet o riskantnějších způsobech, které ovšem v případě úspěchu znamenají obrovské zhodnocení. Kam investovat? Za zvážení stojí mimo jiné investiční zlato, investiční stříbro a investiční fondy.
Velké oblibě se v současnosti těší bitcoin. Svědčí o tom skutečnost, že za rok 2021 Češi utratili za kryptoměny 4,5 miliardy Kč. Nemělo by se však zapomínat na ostatní kryptoměny jako ethereum, dash, monero a další.