Tvrdnutí břicha v těhotenství

Tvrdnutí břicha v těhotenství je velmi častý problém, se kterým se setkává velká spousta rodiček. Proč tomu tak je a proč dochází k tvrdnutí břicha v těhotenství? Tvrdnutí bříška způsobuje napínání svalstva v děloze. Děloha po celou dobu těhotenství pracuje a samozřejmě se zvětšuje.

Během těhotenství může žena zažívat různé pocity a změny v těle, včetně tvrdnutí břicha. Tato symptomatologie může mít různé příčiny, a některé z nich mohou být normální, zatímco jiné mohou vyžadovat pozornost lékaře.

Tvrdnutí břicha je běžnou děložní činností v průběhu těhotenství. Dochází k němu skoro po celou dobu těhotenství a intenzivněji od 34. týdne, kdy se děloha začíná připravovat na porod. Lékaři doporučují jako prevenci magnesium, klid, procházky a co nejnižší fyzickou aktivitu.

Pokud tedy u ženy dochází k tvrdnutí břicha, určitě by se měla vyvarovat déletrvající namáhavé práci a sdělit svůj problém lékaři. Tvrdnutí břicha může být doprovázeno stahy dělohy, kontrakcemi. Toto se děje celé těhotenství s rozdílem, že některá z žen to vnímá intenzivněji, jiná o tomto faktu naopak vůbec neví, protože jej nevnímá vůbec.

Pokud žena patří mezi ty, co vnímají stahy dělohy intenzivněji a tvrdne jí břicho, pak jí lékař napíše magnesium (hořčík), které tyto projevy utlumí.

Stav maminky však může být i vážnější a v tomto případě potom dochází k hospitalizaci. Ke tvrdnutí břicha dochází častěji ke konci těhotenství, kdy se k němu přidávají i poslíčci, které jsou velmi podobné kontrakcím a rodičku většinou přesvědčí o tom, že je čas odebrat se do porodnice, kde však zjistí, že se jedná o planý poplach a opět odchází ještě na pár dní domů.

Tvrdnutí břicha v těhotenství nepodceňovat

Tvrdnutí břicha může také předznamenat předčasný porod, proto je radno jej určitě nepodceňovat a vždy o něm informovat svého lékaře. Ten jediný bezpečně zjistí, proč se tomu tak děje a zda-li jsou potřebná jakákoliv opatření. Pokud ženě tvrdne břicho, musí se šetřit se a dopřát si co nejvíce klidového režimu.

Při tvrdnutí břicha může občas docházet i ke krvácení, je-li to však krvácení mírné s tmavou barvou, není třeba se jím znepokojovat, avšak určitě by se o tom měl uvědomit ženin gynekolog/porodník, který jí k tomu samozřejmě řekne mnohem víc. V těhotenství by si žena neměla nechávat žádný zdravotní problém pro sebe.

Zde jsou možné příčiny tvrdnutí břicha během těhotenství:

  1. Kontrakce dělohy: Jedním z běžných důvodů tvrdnutí břicha je kontrakce dělohy. Může jít o tzv. Braxton-Hicksovy kontrakce, které jsou často označovány jako falešné kontrakce (poslíčci). Tyto kontrakce jsou obvykle nepravidelné a nezpůsobují rozevření děložního čípku.
  2. Růst dítěte: Jak plod roste, může docházet k natahování svalů a vazů v břiše, což může způsobit pocit napětí nebo tvrdnutí.
  3. Pohyb dítěte: Pohyb dítěte v děloze může způsobit pocit napětí v břiše.
  4. Zácpa: Zvýšená hladina hormonu progesteronu během těhotenství může způsobit zpomalení střevní peristaltiky, což může vést k zácpě a pocitu tvrdnutí břicha.
  5. Infekce nebo onemocnění močových cest: Některé infekce nebo onemocnění močových cest mohou způsobit nepříjemné pocity nebo bolest v břiše.
  6. Přetížení svalů: Někdy může nadměrná fyzická aktivita nebo dlouhodobý stres na svaly břicha způsobit jejich tvrdnutí.

Je však důležité si být vědoma toho, že některé příznaky mohou být známkou komplikací, jako jsou předčasné kontrakce nebo problémy s placentou. Pokud žena zažívá pravidelné, bolestivé kontrakce nebo pokud je tvrdnutí doprovázeno krvácením, měla by vyhledat lékařskou pomoc.

V každém případě by měla těhotná žena vždy konzultovat jakékoli změny s lékařem, aby byla zajištěna správná péče a těhotenství bylo pod dohledem.

Tvrdnutí břicha před samotným porodem

Tvrdnutí břicha v těhotenství patří k nejčastějším komplikacím jeho průběhu. Je způsobeno stahy svaloviny dělohy – kontrakcemi, které se zcela fyziologicky vyskytují od 6. týdne těhotenství, jako následek růstu dělohy a růstu plodu.

Těhotná žena je začne vnímat cca od poloviny gravidity – mezi 18. – 20. týdnem po větší fyzické námaze (rychlá chůze, úklid atd.). Tvrdnutí břicha se uvolní v klidu, při relaxaci. V dalším průběhu těhotenství se nepravidelné kontrakce vyskytují stále častěji a jsou intenzivnější. Mnohdy je velmi obtížné pro nastávající maminku odlišit tvrdnutí břicha od předčasného porodu.

Jaké jsou hlavní rozdíly:

  • Základní rozlišení je, že kontrakce u tvrdnutí břicha jsou nepravidelné, nepříliš časté, nebolestivé a ustávají v klidu. Žena může zaznamenat až 20x nebolestivé tvrdnutí břicha za den, po 34. týdnu 30x za den.
  • Dalším důležitým rozlišovacím znakem je, že u nich nedochází ke zkracování a otevírání děložního hrdla. V případě jakýchkoli pochybností je vhodné se obrátit na svého lékaře a požádat o vyšetření z důvodů tvrdnutí břicha. Vyšetření provádí gynekolog pohmatem a zhodnotí Cervix score.

Pokud je zde vše v pořádku, pak není nutná léčba ani další vyšetření. V případě, že není vše v pořádku pohmatově, následuje cervikometrie – ultrazvukové vyšetření délky a uzavřenosti hrdla.

Také je vhodné provést stěr na kultivaci z pochvy a odběr moči na bakteriologické vyšetření (pokud je toto vyšetření negativní, pak se jedná o diagnózu „dráždivé dělohy“, která již vyžaduje léčbu).

Léčba tvrdnutí břicha

Obvykle postačí vyšší dávky hořčíku (magnesia), který zklidní děložní činnost. Nezbytný je také klidový režim: ležení s podloženými dolními končetinami, krátké procházky a dostatek tekutin. Není vhodné cvičení, zvedání těžkých břemen, větší domácí práce, úklid, vysávání, žehlení, koupání v horké vodě a sexuální život.

V případě nálezu bakterií v pochvě či moči, je nutné užívat antibiotika. Tvrdnutí břicha před ukončeným 37. týdnem těhotenství provázené krvácením je jednoznačným důvodem urgentního příjmu v nemocničním zařízení.

Po 37. týdnu se začínají objevovat i pravidelné stahy, nepříliš intenzivní, trvají určitou dobu, jsou nebolestivé a také nemají vliv na otevírání děložního hrdla. Tyto stahy se nazývají tzv. poslíčci (Braxton-Hicksovy stahy). Jsou fyziologickým jevem (nácvikem dělohy na porod).

Úleva při tvrdnutí břicha

Přestože by tvrdnutí břicha nemělo být bolestivé, může být často na obtíž. Aby se žena cítila lépe, může vyzkoušet následující tipy, které by jí měly přinést úlevu:

  • krátká procházka
  • teplá koupel (nikoliv horká)
  • odpočinek vleže s podloženýma nohama
  • pomalé a hluboké dýchání
  • jemné uvolňovací cviky
  • větší příjem tekutin
  • užívání magnesia (hořčíku)

Tvrdnutí břicha je intenzivnější, až nepříjemné, avšak mizí samovolně např. po sprchování teplou vodou. Porodní stahy po teplé sprše nezmizí, pocitově se zmírní jejich bolestivost, avšak pokračují se stále větší frekvencí a intenzitou.

Copyright © 2025 Human.cz. Všechna práva vyhrazena. | Nakódoval Leoš Lang