Tipy pro šťastný a produktivní život v roce 2025

Jak být v životě šťastný? Na to neexistuje samozřejmě jen jedna odpověď. Někomu úsměv na tváři vykouzlí pravidelná ranní káva, jiní zažívají pocit štěstí při cestování. Přesto však existuje několik obecných tipů, které člověku mohou pomoci být šťastný a užívat si život naplno.

Není potřeba se přitom řídit všemi dále zmiňovanými možnostmi. Stejně jako je každý člověk jiný, nemusí veškerá doporučení a rady, jak si zlepšit náladu, vyhovovat všem. Zamyšlení se ale nad každou z možností může přinést užitek.

Zdravý životní styl

Může se to zdát jako klišé. Psychika velice úzce souvisí i s fyzickým stavem každého člověka. Je tedy potřeba udržovat se v dobrém stavu nejen po psychické stránce, ale také po stránce fyzické. Jak na to?

  • PRAVIDELNÉ CVIČENÍ: Ano, je to namáhavé, bolí to, ale má to své výsledky. Chuť cvičit zvýší například různé motivační citáty o fitness. Posílení fyzické odolnosti člověka vzpruží i po psychické stránce, bude se zkrátka cítit dobře. Bude na sebe pyšný, že se dokázal překonat a něco pro sebe udělat. Nemusí se přitom jednat o nějaký vrcholový sport. Dostačující může být pravidelná rychlá procházka, vyjížďka na kole, ale i cvičení doma. Fyzickou aktivitu musí každý zvolit podle svých možností. Důležitější, než lámat rekordy, je samotný fakt, že pro sebe člověk něco dělá.
  • HUBNUTÍ: Každý, komu se podaří zhubnout, ví, jak je to úžasný pocit. Není potřeba přitom trpět hlady a držet mnohdy nesmyslné diety. Je důležité si najít takový způsob hubnutí, který bude člověka bavit, ze kterého bude mít potěšení.

    Hubnutí představuje jednu z možností, jak být šťastný sám se sebou. Někdo řeší, jak rychle zhubnout břicho, jiný zase něco jiného. Pomocníkem může být každému jedna z mnoha dostupných mobilních aplikací na hubnutí.

    U hubnutí je ale dobré myslet na to, že ne všechny partie se hubnou stejně rychle. Proto je třeba neztrácet naději a motivaci, ale naopak. Je dobré být při hubnutí trpělivý. Hubnutí stehen nám často přinese rychlejší výsledky než hubnutí břicha.
  • ZDRAVÁ STRAVA: Se zdravým životním stylem, s hubnutím a cvičením, souvisí pochopitelně i zdravá strava. Jídelníček by měl být pestrý, chutný, s velkým podílem ovoce a zeleniny. Zapomínat se nesmí také na správný pitný režim. K tomu pomohou recepty na nejlepší smoothie, které lze připravit v ovocné i zeleninové variantě.

    Pokud se kdokoliv začne zabývat svým jídelníčkem a změní způsob svého stravování, odmění se mu tělo i duše mnohem lepším pocitem. A neznamená to okamžitě se zbavit všech svých oblíbených jídel. Ty je občas třeba jen trošku vylepšit. Takové palačinky lze jednoduše přetvořit na zdravější alternativu.

    Během dne by tělo mělo být zásobováno vitamíny a dalšími potřebnými hodnotami, je tedy vhodné začít zdravou snídaní. K večeru už by nemělo být zatěžováno, a tak je vhodné k večeři uvařit něco lehkého.
Zdravější životní styl včetně zdravější stravy je jedna z možností, jak se cítit lépe a tudíž být šťastnější. Díky přísunu té správné energie z kvalitních a zdravých potravin může být člověk produktivnější.
  • MEDITACE: Relaxace je pro mysl i tělo člověka velice důležitá. Možnost, jak docílit opravdu účinné relaxace, nabízí meditace. Ne každému může vyhovovat, ale zkusit ji kromě času nic nestojí. Meditace je mimo jiné jednou z možných cest, jak zvládat agresivitu, s níž mnoho z nás bojuje v soukromém i pracovním životě.
  • SNÍŽENÍ STRESU: Bohužel, stres k současnému životu patří. Důležité je umět si najít cestu, jak míru stresu ve svém životě eliminovat na opravdové minimum. Nejenže by se mělo stresovým situacím předcházet, ale člověk by měl mít také „ventil, jak stres utišit. Způsobů se nabízí nepřeberné množství – horká koupel nebo naopak studená sprcha, procházka v přírodě, masáž, jakákoliv fyzická aktivita, čtení knih, poslech hudby nebo audioknih apod. Pohlazení na duši nabídnou citáty o lásce nebo jiné motivační citáty. Se stresem souvisí i to, že by si člověk neměl dávat nadmíru úkolů – lepší je se věnovat něčemu podstatnému. Vyplatí se nedělat věci zbrkle, ale naopak v klidu a s rozvahou.
  • CHOZENÍ VEN: Už to bylo zmíněno v předchozím odstavci. Procházka v přírodě mnoho lidí uklidňuje. Proč? Protože většina z nich tráví velkou většinu času uvnitř budov. Doma, v kanceláři, v nákupním centru, u doktorů, na úřadech atd. Proto je tak příjemné vyrazit ven a věnovat se zde aktivitám, kterých se nabízí téměř neomezené množství. Čerstvý vzduch má na spokojenost člověka velký vliv.

Podívejte se například na tipy pro výlety v okolí Prahy či nejhezčí jezera v ČR, kde je nabídka možných cílů pro výlet obrovská. Za zmínku stojí také tzv. stezky bosou nohou, v rámci nichž si lze vyzkoušet chůzi naboso po různých površích. Čerstvý vzduch a pohyb v kombinaci se zážitky představují účinný prostředek k dosažení šťastného života. Méně tradiční, avšak neméně zajímavý může být kupříkladu výlet do Černobylu, díky kterému si lze rozšířit obzory a zažít něco nového.

Zájmy, záliby, koníčky

Mnohé studie dokazují, že pakliže má člověk o něco zájem, věnuje se nějakému koníčku, zkrátka svůj volný čas tráví aktivně, a nikoliv jen pasivním sezením na gauči, je spokojenější. Může to být také odpověď na otázku, jak být produktivní.

Tím, že svůj čas přerozděluje na pracovní a volnočasové aktivity, snaží se ho využít na maximum. Zvyšuje tak v daných oblastech svou produktivitu a kromě toho také předchází rozvoji závislosti na internetu a sociálních sítích, s níž se potýká čím dál více lidí.

  • NAJÍT SI VÁŠEŇ: To, že se člověk věnuje něčemu, co má rád, ho velmi ovlivňuje po psychické stránce. Lidé s konkrétními zájmy bývají produktivnější, méně vystresovaní a celkově spokojenější. Ani zde přitom není podstatné, o jakou činnost se jedná. Může to být četba knih, jakýkoliv sport, hra na hudební nástroj, fotografování, ruční práce nebo cestování. Může se například naučit zpívat, naučit se anglicky, hrát na hudební nástroj nebo stepovat – zkrátka cokoliv.
Cestování bývá obvykle celoživotní vášeň, díky které si lze vyčistit hlavu a utřídit myšlenky.
  • VĚNOVAT SE RODINĚ: Rodina obvykle stojí v žebříčku hodnot na nejvyšším místě. Trávení času společně s rodinou člověka naplňuje. Při chvílích se svými blízkými je důležité se pokusit zapomenout na starosti v práci a čekající povinnosti. Vyplatí se užívat si přítomnost svých nejmilovanějších plnými doušky.

Změna myšlení a způsobu života

Někdy už samotný způsob uvažování jednotlivce může ovlivnit jeho celkovou spokojenost. Věčný pesimista a „stěžovatel“ bude jen stěží oblíbený v kolektivu, mnoho kamarádů nebude mít ani závistivec a sobec. Jak se chovat, aby byl člověk spokojený a šťastný sám se sebou? Jak nevyzařovat do okolí negativní emoce? Jak být produktivní v oblastech svého života?

  • POZITIVNÍ MYŠLENÍ: Alfa a omega toho, jak být šťastný. Nastavení mysli především na to pozitivní má překvapivě vliv na celkové chování a osobnost člověka. Pozitivní myšlení je důležité také pro posílení sebevědomí.
  • PŘIJMUTÍ TOHO, CO ČLOVĚK MÁ: Přijmutí a ztotožnění s aktuálním stavem čehokoliv v konkrétním okamžiku života se na jedinci projeví spokojenějším pocitem. Nemá cenu se zabývat žádným „kdyby“.
  • UŽÍVÁNÍ SI PŘÍTOMNOSTI: S předchozí radou souvisí i toto doporučení. Neodkládat věci na „někdy“, žít v současnosti a brát skutečnosti tak, jak přicházejí. Život je příliš krátký na to, aby člověk neustále něco odsouval.
  • RADOST Z MALIČKOSTÍ: Mít potěšení může mít člověk z naprosto obyčejných věcí. Je jen potřeba si uvědomit, které to jsou. Pomůže vytvoření seznamu 20 potěšení. Může se jednat o oblíbené jídlo, hudbu, tanec, úsměv, pohlazení od někoho blízkého.
Velké dary nezaručují větší radost nebo větší pocit štěstí. Naopak, o spokojenějším a šťastnějším životě mohou rozhodovat spíše maličkosti.
  • SKROMNOST: Těšit se z toho, co život právě nabízí. Pokud člověk neočekává nic navíc, je spokojenější s tím, co má. A cokoliv navíc mu bude poskytovat mnohem větší radost.
  • BÝT ORGANIZOVANÝ: Pokud člověk plánuje, zvyšuje tím svou produktivitu, rozhodně se mu podaří během dne splnit více úkolů. Žít ze dne na den možná je na nějakou dobu fajn, ale většinou z toho neplyne dlouhodobé potěšení.
  • UKLÍZET: Co má uklízení společného se štěstím a produktivitou? Je to jednoduché, uklízet není potřeba jen byt nebo dům. Ale občas se vyplatí uklidit si i ve svém životě – přestat se stýkat s lidmi, kteří si na přátele jen hrají, vyhodit oblečení, které zůstává ve skříni netknuté už několik let, nedělat věci, které nepřináší jednotlivci užitek nebo radost.
  • POMÁHAT OSTATNÍM LIDEM: Konání dobrých skutků přináší většině lidí dobrý pocit. Mít srdce na správném místě se navíc může člověku vrátit ve chvíli, kdy sám bude potřebovat pomoct. Znalost významů gest a mimiky může člověku přinést i lepší odhad ohledně života ostatních.
  • NESROVNÁVAT SE S OSTATNÍMI: Každý člověk je individuální, má jiné dovednosti, jiné vlastnosti a jiný způsob myšlení. Každý má navíc jiné možnosti. Nevyplatí se proto srovnávat. A už vůbec ne hodnotit kohokoliv bez toho, aniž by člověk znal všechny souvislosti.

Zdravé finance

Bylo by pokrytecké tvrdit, že na penězích nezáleží. Pochopitelně, že záleží, ale navíc s nimi musí být správně nakládáno. Jejich dostatek nebo i nadbytek nezaručuje větší štěstí.

Pro šťastnější život je potřeba mít ve financích pořádek. Omezení počtu účtů a kreditních karet povede k menšímu utrácení. Čím víc budou pravidelné platby automatizované, tím méně bude člověk vystavován stresu, co je potřeba ještě zaplatit. Zdravé finance navíc znamenají omezení veškerých dluhů. Možností, jak si vytvořit alespoň malou finanční rezervu a být tak více v klidu, je hned několik, jedna z nejlehčích a nejzábavnějších je vydělávání na Instagramu.

Počítat s budoucností

Plánovaní jde obvykle ruku v ruce s vyšší produktivitou. Plánovat se nemusí jen pracovní úkoly, ale i život jako takový. Není od věci si stanovit dlouhodobé i střednědobé (ale reálné) cíle, tyto cíle si zapsat a při jejich splnění si je s pocitem štěstí odškrtnout.

Každý si může představovat svůj vysněný život a snažit se dosáhnout jeho realizace. Vždy ovšem s ohledem na své zdraví a své možnosti.

Závěrem se hodí říct, že ne vždy je život zalitý sluncem. Naopak velmi často klade lidem do cesty spoustu překážek. Není neobvyklé, že se člověk může dostat až na své dno. Vždy je ovšem potřeba se zvednout a jít svojí cestou dál. Důležité je nestrachovat se z budoucnosti, ale těšit se na ni.

Copyright © 2025 Human.cz. Všechna práva vyhrazena. | Nakódoval Leoš Lang