30 tipů na nejzajímavější výlety v Čechách a na Moravě

Pěší výlety, cyklovýlety, procházky po historických památkách, výstavy i relax u vody –⁠ Česká republika nabízí obrovské množství možností, jak trávit volný čas. Kam se vydat na výlet v Čechách nebo na Moravě? A která místa navštívit s dětmi, aby si výlet užila celá rodina?

Kam vyrazit v létě na výlet? Kde hledat nejkrásnější přírodní místa v ČR či příležitosti pro netradiční zážitky? Přinášíme inspiraci těm, kteří hledají:

Atraktivní výletní místa mohou mít různé podoby a může se zároveň jednat i o nejkrásnější místa v ČR. Z níže uvedených tipů si vyberou jak sportovně založení jedinci, tak milovníci kultury a odpočinku. Vedle toho se lze inspirovat také zajímavými tipy na výlet autem v blízkém okolí vybraných míst.

Tipy na výlety: Praha

V hlavním městě Praze lze volný čas trávit skutečně rozličnými způsoby. Vydat se můžeme například za kulturou, sportovním zážitkem, krásnou přírodou či zvířaty. Kouzlo města a okolí Prahy lze objevit nejen během dne, nýbrž také v noci. Noční výlet autem přináší jedinečný zážitek díky ztichlým uličkám historického centra a osvětleným památkám, které nabízejí romantický pohled na známá i méně navštěvovaná místa. Kam vyrazit s dětmi v Praze?

TIP: Příležitosti pro zajímavý výlet přináší mimo jiné i samotné centrum města, v němž se nachází nesčetně historických památek, muzeí, restaurací i vyhlášených kaváren. Mezi nejlepší kavárny v Praze patří například Slavia, která funguje již od roku 1863. Návštěvu historického centra lze zakončit výletem lodí po Vltavě, který nabízí méně tradiční výhled na pražské památky.

1. Trojský zámek a zoologická zahrada

Trojský zámek, který je ve skutečnosti spíše vilou, je z hlediska architektury výjimečnou stavbou. Autorem projektu zámku byl architekt Jean Baptiste Mathey, jenž se inspiroval typem honosné římské předměstské vily. Jádrem zámku je proto velký sál, z kterého vedou dvě chodby s přilehlými salony.

Interiér je bohatě zdobený plastikami, jež připomínají souboj Titánů s antickými bohy, a díly italských a vlámských malířů.

Zámek se nachází v městské části Troja na pravém břehu nejdelší české řeky Vltavy. Je obklopen rozsáhlými zahradami s ovocnými stromy, fontánami a malým přírodním bludištěm. Zámecké zahrady jsou v otevírací době volně přístupné.

Výlet do pražské ZOO si užijí jak děti, tak dospělí.
Výlet do pražské ZOO si užijí jak děti, tak dospělí.

Výlet na Trojský zámek lze spojit s návštěvou zoologické zahrady, jež se nachází v jeho bezprostřední blízkosti. V roce 2020 jsou jejím největším lákadlem slůňata slona indického, která se narodila začátkem května, a také nově otevřený pavilon věnovaný fauně Austrálie a Tasmánie.

V takzvaném Darwinově kráteru si lze prohlédnout například ďábly medvědovité, kormorány černobílé, klokany obrovské či divoké andulky vlnkované. Expozice je unikátní především tím, že většina vystavených druhů se v jiných evropských zoologických zahradách nevyskytuje.

2. Prokopské údolí

Mezi tipy na výlety v Praze nesmí chybět procházka Prokopským údolím, v němž se nachází mnoho přírodních zajímavostí včetně lomů, údolí, skalních výběžků či malebného Prokopského jezírka. Vycházku „Prokopákem“ je možné absolvovat také na kole nebo s kočárkem.

Prokopské údolí skýtá mnoho přírodních zajímavostí, například lomy, skalní výběžky či malé Prokopské jezírko.

Údolím vede naučná stezka, jež návštěvníky seznamuje s místní faunou a flórou i s historií této jedinečné lokality. Začíná v městské části Praha-Butovice a pokračuje k Butovickému hradišti s výhledem na Hemrovy skály. Následně sestupuje do Prokopského údolí, kde se posléze napojuje na naučnou stezku Řeporyje-Hlubočepy.

Trasa patří mezi méně náročné, je však třeba počítat s poměrně velkým převýšením v části od Butovic k Butovickému hradišti.

3. Muzeum Smyslů

A co dělat v Praze o víkendu či dovolené, když počasí procházkám zrovna nepřeje? Vydat se lze například do Muzea Smyslů na Praze 1, v němž se sami návštěvníci mohou stát součástí expozice.

TIP: Aby nám nepřízeň počasí nepřekazila plány, je dobré sledovat meteorologickou předpověď. Tu nejpřesnější nabízí norský web Yr.no, který zobrazuje i předpověď pro Českou republiku. Mezi velmi spolehlivé meteoweby se dále řadí Meteocentrum, In-počasí a Meteoskop, které využívají nejmodernější postupy pro zjišťování krátkodobého i dlouhodobého vývoje počasí.

Muzeum Smyslů představuje zábavné a vzdělávací místo s více než 50 interaktivními exponáty, z nichž za zmínku stojí například plot na výměnu obličejů, kaleidoskop či lože z hřebíků. Každý z nich zábavným způsobem informuje o lidských smyslech a vnímání.

Muzeum Smyslů v Praze návštěvníky zasvětí do tajů lidského vnímaní.
Muzeum Smyslů v Praze návštěvníky zasvětí do tajů lidského vnímaní.

Muzeum Smyslů se nachází v ulici Jindřišská v centru Prahy a je otevřené denně od 11:00 do 19:00.

4. Motýlí dům Papilonia

Mezi tipy na zajímavé výlety v Praze má své místo také Motýlí dům Papilonia, jehož interiér je napodobeninou chrámu Angkor Vat v Kambodži.

Návštěvníci se octnou v prostředí o teplotě 26 °C a relativní vlhkosti 80 %, ve kterém poletují nejkrásnější motýli na Zemi. Vedle známějších druhů se v Papilonii vylíhl největší motýl světa, Attacus Atlas neboli Atlas Velký. Rozpětí jeho křídel dosahuje 25 až 30 centimetrů a není divu, že se stal hlavním lákadlem této výjimečné exotické expozice.

Raritou Motýlího domu Papilonia je Atlas Velký, který se poprvé vylíhl v létě roku 2019.
Raritou Motýlího domu Papilonia je Atlas Velký, který se poprvé vylíhl v létě roku 2019.

Motýlí dům Papilonia se nachází v budově hračkářství Hamleys na Praze 1. Navštívit jej lze denně od 10:00 do 20:00.

5. Kunratický les

Skvělou příležitost ke klidné procházce nabízí Kunratický les, který se rozkládá mezi Chodovem, Krčí a Kunraticemi v okrese Praha 4.

Projít si lze okružní trasu dlouhou přibližně 5 kilometrů, jejíž součástí je altánek, venkovní dětské hřiště a zookoutek s prasaty, ovcemi, kozami, srnkami a daňky. Zároveň se zde nachází mnoho krásných míst vhodných k pikniku či grilování.

Skvělou příležitost pro uklidňující procházku v Praze nabízí například Kunratický les na Praze 4.
Skvělou příležitost pro uklidňující procházku v Praze nabízí například Kunratický les na Praze 4.

Procházku Kunratickým lesem si užijí jak jednotlivci, tak rodiny s dětmi. Mezi zdejší zajímavosti patří zřícenina gotického hradu, ze kterého se zachovaly zbytky věže, hradeb a příkopu. Začátkem 15. století zde na infarkt zemřel Václav IV., syn krále Karla IV.

6. Sportovní areál Gutovka

Příznivci aktivního odpočinku se mohou vydat do sportovního parku Gutovka, jehož součástí je fotbalové hřiště, lezecká stěna, lanové centrum, minigolf, beachvolejbalové hřiště, vodní svět a další atrakce. Areál je vhodný pro začínající i pokročilé sportovce všech věkových skupin.

Areál je navržen tak, aby si v něm každý našel to své. Velká část je věnována dětem, které se zabaví například v dětském lanovém centru nebo na venkovním hřišti. Nechybí ani krytá plocha pro in-line bruslení, florbal nebo hokejbal.

Ve sportovním areálu Gutovka si na své přijdou jak malé děti, tak jejich rodiče.
Ve sportovním areálu Gutovka si na své přijdou jak malé děti, tak jejich rodiče.

Sportovní areál Gutovka najdeme na Praze 10 v blízkosti zastávky Strašnická. Otevřeno je každý den od 8:00 do 22:00, v případě zájmu o využití beachvolejbalového hřiště nebo kryté plochy je nutné provést online rezervaci.

TIP NA VÝLET AUTEM V OKOLÍ PRAHY: Také území kolem samotného hlavního města skýtá nesčetně krásných míst. Mezi oblíbené výlety v okolí Prahy patří návštěva „českého Grand Canyonu“ neboli lomů Malá a Velká Amerika, kterou lze spojit s prohlídkou hradu Karlštejn. Cesta k lomům z centra Prahy autem trvá přibližně 40 minut. Kousek od Prahy je i další z oblíbených hradů – hrad Trosky.

Tipy na výlety: Šumava

Šumava nabízí ideální podmínky pro nenáročné i náročnější procházky přírodou, lyžování i výlety za kulturou. Která místa na území Šumavy stojí za to navštívit?

7. Boubínský prales

Boubínský prales je národní přírodní rezervace, která leží v centrální části Šumavy. Jeho stáří se odhaduje na 12 000 let a chráněným územím byl vyhlášen v roce 1858, což z něj činí třetí nejstarší přírodní rezervaci v České republice.

V současnosti Boubínský prales představuje největší původní les ve střední Evropě. Charakteristické jsou pro něj porosty buku, smrku a jedle, přičemž některé stromy jsou staré i 400 let.

Boubínský prales je dle odhadů starý 12 000 let a v současnosti představuje největší nedotčený les ve střední Evropě.
Boubínský prales je dle odhadů starý 12 000 let a v současnosti představuje největší nedotčený les ve střední Evropě.

Oblastní vede naučná stezka Boubínský prales, která začíná u Boubínského jezírka a jejíž součástí je devět informačních tabulí. Trasa měří celkem 4 kilometry a po jejím projití lze pokračovat k rozhledně na vrcholu Boubína a následně do Kubovy hutě, která představuje nejvýše položenou železniční stanici v Čechách.

Vzhledem ke snadnému parkování v Kaplici pod Boubínem je návštěva Boubínského pralesa ideální příležitostí k výletu autem ze vzdálenějších oblastí.

8. Černé a Čertovo jezero

Tato dvě jezera mají mezi tipy, kam na výlet na Šumavě, rozhodně své místo. Představují totiž jedno z nejoblíbenějších šumavských výletních míst a leckdo je považuje za nejhezčí jezera v ČR.

Černé jezero je největším českým jezerem ledovcového původu. Bylo pojmenováno na základě tmavého zbarvení hladiny, které je způsobeno několikametrovou vrstvou kalu vzniklou ukládáním pylu z okolních stromů.

K jezeru se dá snadno dostat na kole či pěšky po žluté značce ze Špičáckého sedla. Další možností je trasa ze Špičáku po žluté a následně po červené až k jezeru.

Výlet k Černému jezeru by měl podniknout každý, kdo se rozhodl zavítat do malebného prostředí Šumavy.
Výlet k Černému jezeru by měl podniknout každý, kdo se rozhodl zavítat do malebného prostředí Šumavy.

Čertovo jezero je dalším ledovcovým jezerem ležícím nedaleko. Nachází se na jihovýchodním svahu Jezerní hory, kousek od obce Železná ruda. Nejsnazší cesta k němu vede od hráze Černého jezera po mírně strmé pěšině pokryté kameny a pařezy stromů. Z tohoto důvodu jezero není přístupné na kole.

9. Hrad Kašperk

Tipy, kam na výlet pěšky či na kole, nemusejí zaujmout každého. Šumava naštěstí nabízí i velké množství příležitostí pro kulturní vyžití. Patří mezi ně například návštěva hradu Kašperk, jednoho z nejkrásnějších hradů v ČR.

Kašperk, který se nachází v malebné šumavské krajině nedaleko Kašperských hor, nechal ve 14. století postavit český král a římský císař Karel IV. Jeho původním účelem byla obrana hranice s Bavorskem a ochrana důležité obchodní trasy, tzv. Zlaté stezky. Hrad Kašperk představuje nejvýše položený královský hrad v Čechách.

Hrad Kašperk je právem zařazován mezi nejkrásnější hrady v České republice.
Hrad Kašperk je právem zařazován mezi nejkrásnější hrady v České republice.

Zajímavá fakta o každodenním životě ve středověku či o stavbě Kašperku se lze dozvědět v rámci komentovaných prohlídek, které jsou vhodné pro dospělé i děti. Hrad je pro veřejnost otevřený od středy do neděle od 9:30 do 18:00.

10. Soví voliéry Borová Lada

Jedním ze zajímavých tipů na výlety na Šumavě je také návštěva největší české soví voliéry, kterou najdeme v obci Borová Lada na hranici NP Šumava.

K vidění jsou zde různé druhy pěvců a sov žijících v oblasti Šumavy, mezi něž patří například výr velký, kalous ušatý, sova pálená, poštolka obecná nebo holub doupňák. Raritu voliér představuje vzácný puštík bělavý.

V sovích voliérách na Borových Ladech je možné vidět mimo jiné i vzácného puštíka bělavého.
V sovích voliérách na Borových Ladech je možné vidět mimo jiné i vzácného puštíka bělavého.

Soví voliéru v Borových Ladech lze navštívit v letních měsících (červen-září) od úterý do neděle od 10:00 do 16:30. Ve vzdálenosti necelých 300 metrů se nachází parkoviště, tudíž sem lze pohodlně dojet autem.

11. Rozhledna na Pancíři

Rozhledna na vrcholu Pancíř nabízí jeden z nejkrásnějších šumavských výhledů, konkrétně na Bavorsko a Velký Javor, přičemž za příznivého počasí je možné dohlédnout až na daleké Alpy.

Rozhledna na Pancíři stojí vedle horské chaty, kolem níž prochází nenáročná turistická stezka.
Rozhledna na Pancíři stojí vedle horské chaty, kolem níž prochází nenáročná turistická stezka.

Rozhledna je součástí horské chaty, ve které se lze také ubytovat. V blízkém okolí vede nenáročná turistická stezka Pancíř-Můstek-Prenet, jíž je možné využít pro výlet pěknou přírodou.

TIP NA VÝLET AUTEM V OKOLÍ HORY PANCÍŘ: Výlet k rozhledně na Pancíři lze zakončit návštěvou obce Železná Ruda, která se nachází ve vzdálenosti 5 km. Železná Ruda je v současnosti oblíbeným střediskem letní i zimní turistiky, jelikož skýtá přírodní zajímavosti i spoustu možností pro sportovní a kulturní vyžití. Najdeme zde například sportovní areály, lanové centrum, pivovar nebo muzeum loutek.

Tipy na výlety: jižní Čechy

Krásná příroda, spousta známých hradů a zámků, vyhlídky, ZOO či největší český rybník –⁠ tak by se dalo stručně popsat prostředí Jihočeského kraje, regionu neodmyslitelně spjatého s rybníkářstvím. Která místa patří mezi tipy na nejzajímavější výlety v jižních Čechách?

12. Via Ferrata v Táboře

Ferraty neboli zajištěné cesty lákají zejména příznivce skalního lezení. Jedná se o speciálně upravené trasy v těžko přístupném horském terénu, jež jsou vhodné pro začínající i pokročilé horolezce. Jedna z českých zajištěných cest se nachází v údolí řeky Lužnice nedaleko poutního kostela v Klokotech.

Via Ferrata v Táboře je rájem pro všechny začínající horolezce.
Via Ferrata v Táboře je rájem pro všechny začínající horolezce.

Ferrata v Táboře je vůbec první zajištěnou cestou v České republice a je určená především pro začátečníky. Některé úseky jsou sice náročnější, její součástí jsou však i místa vhodná k odpočinku.

Táborská zajištěná cesta rozhodně patří na seznam netradičních tipů na výlety v jižních Čechách, které si užijí zejména sportovně založení jedinci.

13. Lesopark Pintovka

A v Táboře ještě chvíli zůstaneme. V zátočině nad řekou Lužnicí se nachází rozlehlý lesní komplex Pintovka, opředený spoustou záhad a legend. Oblastní prochází naučná přírodovědecká stezka, která návštěvníky uvádí do problematiky myslivosti a lesního hospodářství. Výchozím bodem stezky je Švehlův most.

V lesoparku Pintovka lze narazit na ohradu s divokou zvěří.
V lesoparku Pintovka lze narazit na ohradu s divokou zvěří.

Součástí komplexu je mimo jiné také koutek s divokou zvěří, jehož návštěvu si užijí především děti.

14. Černá věž v Českých Budějovicích

Další oblíbenou turistickou atrakcí v jižních Čechách je Černá věž v centru Českých Budějovic. Věž stojí u katedrály svatého Mikuláše a pro veřejnost je přístupná v letní sezóně.

Její stavba byla započata roku 1550 na znamení hospodářského rozmachu města. Pod vedením italských stavitelů věž vyrostla do úctyhodné výšky 72,3 metrů a jejím původním účelem byl dohled nad případnými požáry v Českých Budějovicích.

Černá věž je již po několik staletí dominantou Českých Budějovic.
Černá věž je již po několik staletí dominantou Českých Budějovic.

Věž je možné navštívit od úterý do pátku mezi 10:00 a 18:00. Na ochoz věže vede celkem 225 schodů.

TIP NA VÝLET AUTEM V OKOLÍ ČESKÝCH BUDĚJOVIC: Návštěvníci Českých Budějovic by si neměli nechat ujít prohlídku zámku Hluboká nad Vltavou, který se řadí k turisticky nejatraktivnějším historickým památkám v ČR. Byl postaven českými králi ve 13. století a původně sloužil jako obranný hrad. Interiéry zámku si lze projít v rámci některého ze šesti prohlídkových okruhů.

15. Naučná stezka Milníky husitství u Trocnova

Naučná stezka s názvem Milníky husitství u Trocnova vede areálem Památníku Jana Žižky z Trocnova, který se rozkládá nedaleko osady Trocnov na Českobudějovicku.

Okružní trasa prochází kolem zřícenin Žižkova a Mikšova dvorce, Mohyly Jana Žižky a pamětního kamene na místě, kde se Žižka údajně narodil. Součástí stezky jsou informační tabule, které návštěvníky seznámí s významem husitství, husitskými výpravami či slavnými osobnostmi husitského období.

Stezka Milníky husitství u Trocnova seznamuje s významem husitství, husitskými výpravami i velkými osobnostmi tohoto období.
Stezka Milníky husitství u Trocnova seznamuje s významem husitství, husitskými výpravami i velkými osobnostmi tohoto období.

Trasa je dlouhá přibližně 1,5 kilometru a je vhodná i pro kočárky či odrážedla.

16. Zámek Mitrowicz

Mitrowicz je zrestaurovaný zámek z 16. století, který leží na břehu Lužnice nedaleko Týna nad Vltavou. Mezi jeho nejzajímavější atributy patří unikátní fresky pokrývající celé reprezentativní patro.

Návštěvníci se mohou těšit na kostýmované prohlídky interiéru zámku či komentované prohlídky zámecké zahrady. Výlet je možné spojit s okružní plavbou lodí Koloděj, která vyplouvá čtyřikrát denně a staví kousek od zámku.

Zrestaurovaný zámek Mitrowicz lze poznat v rámci kostýmovaných a komentovaných prohlídek.
Zrestaurovaný zámek Mitrowicz lze poznat v rámci kostýmovaných a komentovaných prohlídek.

Zámek je možné navštívit v červenci a srpnu od úterý do neděle v čase 10:00-17:00. V některých dnech je pro veřejnost nepřístupný z důvodu konání svateb. Informace o změnách otevírací doby lze nalézt na oficiálních stránkách zamekmitrowicz.cz.

Tipy na výlety: jižní Morava

A kam na výlet po jižní Moravě? Jihomoravský kraj je na zajímavé lokality skutečně bohatý. To pravé zážitkové místo zde proto najdou jak příznivci kultury, tak ti, kteří upřednostňují přírodní krásy a zajímavosti.

17. Punkevní jeskyně

Punkevní jeskyně, jejichž součástí je známá propast Macocha, jsou nejvyhledávanějšími jeskyněmi Moravského krasu. Svou oblibu si získaly hlavně díky tomu, že jimi lze proplouvat na loďce po říčce Punkvě.

V rámci přibližně hodinové prohlídky je možné zhlédnout mohutné dómy a chodby s krápníky. K dispozici je také lanovka vedoucí k hornímu okraji Macochy, jejíž hloubka dosahuje kolem 140 metrů.

Punkevní jeskyně jsou nejvyhledávanějšími jeskyněmi v Moravském krasu.
Punkevní jeskyně jsou nejvyhledávanějšími jeskyněmi v Moravském krasu.

V sezóně jsou Punkevní jeskyně přístupné od úterý do pátku od 8:20 do 16:00 a v pondělí od 10:00 do 16:00. Vstupenky je možné předem zarezervovat e-mailem nebo telefonicky.

18. Lednicko-Valtický areál

Do Lednicko-Valtického areálu by měl určitě zavítat každý, kdo se rozhodl navštívit jižní Moravu. Jeho součástí je krásný rozlehlý park a několik historických památek, například zámky v Lednici a ve Valticích, Lovecký zámeček, Janův hrad nebo obelisk připomínající uzavření míru mezi Rakouskem a Francií.

Návštěvníci se mohou vydat na prohlídku zámků či se projít parkem v rámci komentované prohlídky se zahradním architektem.

Lednický zámek, který se nachází v Lednicko-Valtickém areálu, se řadí k nejkrásnějším zámkům na území Česka.
Lednický zámek, který se nachází v Lednicko-Valtickém areálu, se řadí k nejkrásnějším zámkům na území Česka.

TIP NA ZAJÍMAVÝ VÝLET: Ve Valticích začíná takzvaná bosá stezka Valtice-Schrattenberg. Jedná se o speciálně upravenou cestu, po níž se lze naboso projít po písku, kůře, šiškách, kamínkách a dalších přírodních materiálech.

19. Levandulová farma Lavandia

Farmu připomínající levandulová pole v jihovýchodní Francii najdeme v malé obci Starovičky, jež leží nedaleko Hustopečí a Lednicko-Valtického areálu. Levandule je zde pěstována bez chemického ošetření a zpracovávána tak, aby její květy dosáhly co nejlepších vlastností pro výrobu kosmetických produktů.

Na farmě Lavandia jsou pořádány workshopy, samosběry i exkurze pro větší skupiny. Samozřejmostí je možnost ochutnat levandulové pochoutky v prostředí letní zahrádky.

Návštěvníci farmy Lavandia se budou cítit jako v Provence v jihovýchodní Francii.
Návštěvníci farmy Lavandia se budou cítit jako v Provence v jihovýchodní Francii.

Na levandulovou farmu Lavandia ve Starovičkách lze v letních měsících zavítat každý den v týdnu od 9:00 do 19:00. V této době je v provozu také místní obchůdek s levandulovými produkty.

20. Zatopený lom u Mariánského mlýna

Mezi tipy, kam na výlet po jižní Moravě, má své místo také vápencový lom u Mariánského mlýna, který leží nedaleko Mikulova. Nachází se zde kamenitá pláž s velmi pozvolným vstupem do vody, jež je díky vápenci průzračně čistá.

Lom u Mariánského mlýna, nazývaný také jako Janičův vrch, spadá pod správu CHKO Pálava. Je třeba podotknout, že se nejedná o oficiální koupaliště, nýbrž o místo, kde je koupání do určité míry tolerováno.

Voda v zatopeném lomu u Mariánského mlýna je díky přítomnosti vápence průzračně čistá.
Voda v zatopeném lomu u Mariánského mlýna je díky přítomnosti vápence průzračně čistá.

V blízkosti lomu vede turistická stezka směřující na Svatý kopeček, jeden z kopců Pavlovských vrchů.

TIP NA VÝLET AUTEM V OKOLÍ MIKULOVA: Zajímavý výlet lze podniknout do asi 30 kilometrů vzdálených Bošovic, kde se nachází papouščí zoologická zahrada. Návštěvníci se mohou těšit na celkem 80 voliér s 200 druhy papoušků. K vidění jsou zde například kolekce papoušků žako, papoušků senegalských či papoušků amazónků.

21. Znojemské podzemí

Znojemské podzemí představuje největší systém podzemních chodeb a sklepů u nás. Chodby byly dle všeho budovány od přelomu 14 a 15. století, kdy vrcholil rozvoj města Znojma. V té době docházelo k rozšiřování počtů obytných domů, z nichž každý měl sklep sloužící k hospodářským účelům. Posléze byly tyto prostory propojovány a rozšiřovány.

Součástí podzemního komplexu jsou sofistikované větrací šachty, studny a kouřovody. Chodby vedou až čtyřmi patry pod historickým jádrem města a jejich délka činí kolem 27 kilometrů.

Chodby znojemského podzemí byly budovány od přelomu 14. a 15. století, tedy v období vrcholného rozvoje Znojma.
Chodby znojemského podzemí byly budovány od přelomu 14. a 15. století, tedy v období vrcholného rozvoje Znojma.

Znojemský podzemní komplex je v sezóně přístupný denně od 9:00 do 17:00, o velkých prázdninách od 9:00 do 18:00.

Tipy na výlety: Beskydy

Na skvělou dovolenou plnou krásných zážitků lze vyrazit do chráněné krajinné oblasti Beskydy, jež nabízí spoustu pečlivě značených turistických stezek s krásnými výhledy na místní přírodu.

Mezi tipy na výlety v Beskydech jsme zařadili zejména přírodní památky a zajímavosti, na něž je oblast Moravskoslezských Beskyd zvláště bohatá.

22. Naučná stezka Královec

Naučná stezka Královec informuje o vývoji a dnešní podobě Bílých Karpat, přírodních památkách i místní vzácné fauně a flóře. Jednou z jejích zastávek je celoročně přístupná rozhledna Královec u Valašských Klobouků, která měří přes 21 metrů.

Rozhledna Královec poskytuje pěkný výhled na město Valašské klobouky.
Rozhledna Královec poskytuje pěkný výhled na město Valašské klobouky.

Výchozím bodem naučné stezky je viadukt u vlakového nádraží ve Valašských Kloboukách. Trasa měří celkem 7 kilometrů a zahrnuje 12 informačních zastávek.

23. Zřícenina hradu Brumov

Za kulturou se lze v Beskydech vydat na zříceninu horního hradu Brumov, kde se konají prohlídky sklepních i nadzemních prostor. V hradní galerii se tradičně pořádají také výstavy umění.

Nejstarší zachované prameny, které se o hradu Brumov zmiňují, pocházejí z počátku 13. století. O jeho historii toho příliš nevíme, nicméně lze usuzovat, že jej založil Přemysl Otakar I.

Původně hrad představoval jeden z nejdůležitějších objektů pro ochranu okolního kraje. V roce 1760 jej stihl první a roku 1820 druhý požár, načež byl trvale opuštěn a takřka zchátral. V druhé polovině 20. století na hradě probíhal archeologický výzkum, po kterém se hrad podařilo zakonzervovat a zpřístupnit veřejnosti.

Ve spodní části hradu se dnes pořádají nejrůznější kulturní akce, například koncerty, divadelní představení apod.

Na různé kulturní akce se lze vydat na zříceninu hradu v Brumově.
Na různé kulturní akce se lze vydat na zříceninu hradu v Brumově.

V letní sezóně je hrad otevřen od úterý do neděle mezi 10:00 a 12:00 a mezi 13:00 a 18:00. Poslední prohlídky bez průvodce jsou možné nejpozději 45 minut před koncem návštěvní doby.

24. Pulčínské skály

Pulčínské skály, které najdeme na Valašsku nedaleko obce Pulčín, představují největší pískovcové skalní městečko na Moravě. V roce 1989 byly vyhlášeny národní přírodní rezervací a dnes patří mezi nejoblíbenější turistické cíle v Beskydech.

Pulčínské skály jsou největším pískovcovým skalním městečkem na území Moravy.
Pulčínské skály jsou největším pískovcovým skalním městečkem na území Moravy.

K Pulčínským skalám se lze dostat po červené turistické značce z obce Pulčín, popřípadě po modré z nedaleké vesnice Lidečko. V Lidečku se také nachází přírodní památka Čertovy skály, které rovněž stojí za návštěvu.

25. Přírodní památka Lačnov

Chráněná louka v obci Lačnov na Vsetínsku je výjimečná bohatým výskytem vzácného šafránu bělokvětého, který zde kvete v jarních měsících. Jedná se o jedinou českou lokalitu, v níž lze tuto vysoce ohroženou rostlinu najít v tak hojné míře.

Lačnov je jedinou českou oblastí s bohatým výskytem šafránu bělokvětého.
Lačnov je jedinou českou oblastí s bohatým výskytem šafránu bělokvětého.

Šafrán bělokvětý byl na lačnovskou louku nejspíše zavlečen z alpských oblastí v průběhu napoleonských válek. V obci se nacházejí i další místa, kde se šafránu daří –⁠ bohatou populaci lze najít například na území přírodní památky Sucháčkovy sady, o něco menší na Vařákových pasekách.

Tipy na výlety s dětmi

Procházky po přírodních či historických památkách nejsou vždy tím pravým pro rodiny s dětmi, zejména těmi menšími. Přinášíme proto několik tipů na výlety, které si užijí dospělí i jejich potomci.

26. Aqualand Moravia

Čas strávený ve vodním parku si bezpochyby užijí jak malé, tak větší děti. Jedním z nejlepších českých aquaparků je Aqualand Moravia, který se nachází v obci Pasohlávky, pouhých 20 minut autem z Brna.

Aqualand Moravia zahrnuje několik tobogánů, divokou řeku, strmou skluzavku a další atrakce. Vedle toho zde najdeme celoročně přístupné vyhřívané venkovní bazény, vnitřní či plavecké bazény nebo malé bazénky pro děti. Ideální příležitostí pro relaxaci představuje vířivka s krásným výhledem na Pálavu.

Aquaparky jsou skvělým místem pro rodiny s malými i většími dětmi.
Aquaparky jsou skvělým místem pro rodiny s malými i většími dětmi.

Rodiče mohou zavítat do wellness zóny s několika druhy saun, masážemi, tureckou lázní a dalšími odpočinkovými procedurami. Nevšední zážitek v aquaparku zajistí 7D kino, v němž je sledování filmu ozvláštněno pohyby, foukáním větru a dalšími efekty.

27. ZOO Mořský svět

Během deštivého prázdninového či víkendového odpoledne se lze vydat například do ZOO Mořský svět, jež se nachází na pražském Výstavišti. K vidění je zde celkem 60 akvárií s několika sty druhy zvířat včetně žraloků, rejnoků, piraní, ostrorepů či například murén. Součástí expozice je také terárium s exotickými druhy žab a plazů.

Součástí stálé expozice v ZOO Mořský svět je několik desítek akvárií s mořskými i sladkovodními druhy ryb.
Součástí stálé expozice v ZOO Mořský svět je několik desítek akvárií s mořskými i sladkovodními druhy ryb.

ZOO na Výstavišti je otevřená od 8:30 do 18:00 během pracovních dní a od 9:00 do 19:00 o víkendech. Vstupenky jsou k zakoupení na místě či online v e-shopu morskyobchod.cz.

28. Muzeum rekordů a kuriozit

Také návštěva Muzea rekordů a kuriozit v Pelhřimově by mezi tipy na výlety s dětmi neměla chybět. Nacházejí se tu stovky exponátů, které jsou něčím výjimečné –⁠ například svou velikostí, délkou nebo váhou, a také více než 90 unikátních předmětů ze zápalek, jež si lze prohlédnout v rámci výstavy Zlaté české ručičky.

Každý exponát v Muzeu rekordů a kuriozit je něčím výjimečný.
Každý exponát v Muzeu rekordů a kuriozit je něčím výjimečný.

Zmíněné expozice jsou od sebe vzdálené pouhých 10 minut chůze. Muzeum je otevřené denně od 9:00 do 17:00.

29. Cesta za pokladem v zámeckém parku Hořovice

V parku obklopujícím zámek Hořovice je pro děti připravena naučná hra, jež spočívá v plnění různých úkolů. V případě splnění všech úkolů se dítě dozví tajný kód, který jej zavede k pokladu uloženém v zámeckém sklepení. Návštěva hořovického zámku se díky cestě za pokladem stane zábavným výletem pro rodiče i jejich ratolesti.

Cesta za pokladem vede parkem obklopujícím zámek v Hořovicích.
Cesta za pokladem vede parkem obklopujícím zámek v Hořovicích.

Na cestu za pokladem se lze vydat v běžné otevírací době zámku, nicméně začít hrát je doporučováno alespoň jednu hodinu před jejím koncem. Zábavné prohlídky pro děti pořádají i jiné zámky. Příkladem je Hrádek u Nechanic a jeho noční kostýmované prohlídky či prohlídka s hraběnkou.

Velmi oblíbené je přestavení Noci na Karlštejně na Hrádku u Nechanic.

30. Zrcadlové bludiště Petřín

A kam s dětmi v Praze? Například do zrcadlového bludiště na Petříně, jehož návštěvu lze spojit s pěknou procházkou po stejnojmenném parku.

V zrcadlovém labyrintu s 35 obyčejnými a 15 zkreslujícími zrcadly se pobaví každý návštěvník bez ohledu na věk. Není proto divu, že se řadí k oblíbeným místům dětí i dospělých.

Petřínský zrcadlový labyrint patří mezi oblíbená místa pro výlety s dětmi.
Petřínský zrcadlový labyrint patří mezi oblíbená místa pro výlety s dětmi.

Petřínské bludiště je otevřené denně, v létě od 10:00 do 22:00. Kromě několika desítek zrcadel se v něm nachází také plastický obraz boje mezi Pražany a Švédy, k němuž došlo na Karlově mostě roku 1648. Obraz je možné zhlédnout v centrálním sále objektu.

TIP: Vyrazí-li člověk na tuto cestu karavanem, který je vybavený chemickým WC, musí myslet na včasný nákup chemických náplní do WC. Jaké druhy chemických náplní existují a za jakou částku se pohybují?

Copyright © 2025 Human.cz. Všechna práva vyhrazena. | Nakódoval Leoš Lang