Těhotenství týden po týdnu – fáze, vývoj

Těhotenský kalendář pomáhá ženě se lépe zorientovat v těhotenství. Udává, v jaké fázi těhotenství se žena nachází a co se děje s jejím tělem. V následujícím kalendáři lze vidět průběh těhotenství týden po týdnu. Jaké lékařské prohlídky jsou kdy potřeba a jak se miminko postupně vyvíjí?

V těle budoucí maminky se za těch 9 měsíců odehraje mnoho úžasných procesů, od uhnízdění vajíčka až po samotný porod. Ženy samy často s údivem pozorují, čeho všeho je jejich tělo schopné a obdivují ho každým dnem více a více.

I přes možné nepříjemné začátky v podobě nevolností to všechno stojí za to. Žena se přes nevolnosti přenese snadněji, v případě, kdy bude vědět, co se s jejím tělem děje, a jak si od nevolností pomůže.

Před otěhotněním

Pokud žena těhotenství plánuje, je na začátku dobré se zastavit a připravit se na to, co s sebou těhotenství přinese. Žena najednou není zodpovědná jen za sebe, ale i za miminko.

Podle lékařských poznatků poznává miminko svou matku zanedlouho od početí. Matka své dítě ovlivňuje, pozitivně například tak, že mluví na své bříško a navazuje s miminkem vědomě kontakt.

Negativně může miminko ovlivnit například tak, že se neustále stresuje, že dělá něco špatně. Matka se obává, co všechno dělá špatně, bojí se, aby dítěti neublížila a svým stresem mu ubližuje nejvíc.

Ačkoli existuje mnoho doporučení na pohyb v těhotenství, léky, vhodnou stravu apod., žena by se měla vždy řídit především svým instinktem, zdravou intuicí a poslouchat své tělo.

Pokud žena těhotenství plánuje, v první řadě by se měla zaměřit na svou životosprávu. Vyřadit nezdravé potraviny, přestat pít alkohol ve větším množství, přestat kouřit cigarety a užívat návykové látky. V tomto případě je velmi důležité dodržovat pestrý jídelníček.

O tom, co jíst a pít v těhotenství, jak by měl vypadat jídelníček těhotné ženy a co naopak nejíst, se lze dozvědět v podrobném článku.

První trimestr

Jak dlouho trvá uhnízdění vajíčka? V rozmezí 6 až 12 dní po početí. První trimestr se počítá od početí do 12. týdne. Vytváří se základ všech orgánů miminka, je to riziková doba z hlediska rozvoje vývojových vad.

Strava v těhotenství týden po týdnu by měla být více o ovoci a zelenině, především zdravé snídaně, protože snídaně je základ dne. Od počátku těhotenství se doporučuje užívat kyselinu listovou, kterou lze najít v listové zelenině (hlávkový salát, špenát…), normální zelenině (brokolice, rajčata…), v ořechách (vlašské ořechy, pistácie…) nebo v některém ovoci (mango, jahody…). Případně lze kyselinu listovou užívat i v podobě tablet, které jsou volně prodejné v lékárně.

Váhový přírůstek je přibližně 2 kila, případně může dojít k mírnému úbytku váhy, za který mohou počáteční nevolnosti. Není potřeba řešit, jak zhubnout břicho, které v průběhu těhotenství naroste, na to bude později času dost.

1. týden těhotenství

O prvním týdnu těhotenství žena ani neví, a dozví se o něm zpětně. Při výpočtu termínu porodu lékaři vycházejí od prvního dne poslední menstruace. Je tedy pravděpodobné, že první týden těhotenství žena normálně menstruuje.

Když žena zjistí o svém těhotenství, je už tak ve 3. – 4. týdnu těhotenství. K předběžnému výpočtu termínu porodu slouží těhotenská kalkulačka.

Pokud byla žena před těhotenstvím zvyklá cvičit, a dovoluje-li to její zdravotní stav, měla by v hýbání pokračovat. Pokud necítí větší únavu či nevolnost, vše je v pořádku. Vhodné jsou především procházky do přírody.

V tomto týdnu by ani doktor s nejlepším ultrazvukem těhotenství nepoznal. Hladiny hormonů v těle se neustále mění, v prvních dvou týdnech převažují estrogeny.

2. týden těhotenství

V tomto týdnu dochází k uzrávání vajíčka ve vaječníku.

Správným stravováním lze ovlivnit mnoho aspektů. Dokáže zmírnit počáteční potíže, jako jsou únava, nevolnosti a zvracení, které těhotenství doprovází.

Vhodné jsou procházky v přírodě a mírné cvičení, pokud na něj byla žena před otěhotněním zvyklá. Doporučuje se jóga a pohyb ve vodě.

3. týden těhotenství

Počátkem tohoto týdne většinou dochází k oplození vajíčka, které následně putuje do dělohy. Na konci týdne se už začíná tvořit základ placenty.

Začíná se vyvíjet nervová soustava miminka, a tento vývoj podporují nasycené mastné kyseliny. Proto je dobré si na salát dávat řepkový nebo slunečnicový olej a k svačině ořechy. Tyto potraviny obsahují vše potřebné pro vývoj dítěte.

V této fázi se mohou začít projevovat první známky těhotenství. Mezi ty můžou patřit například nevolnosti, únava, pálení žáhy, tlak v prsou, silná chuť na určité potraviny či naopak velký odpor, časté výkyvy nálad a mnoho dalšího.

Proti ranní nevolnosti, která ale může přijít kdykoliv během dne, se dá alespoň částečně bojovat vhodnou stravou. Proto by se měly více konzumovat bílkoviny a sacharidy, a především dostatek tekutin.

4. týden těhotenství

V tuto chvíli už je vajíčko uhnízděné a těhotenský test s největší pravděpodobností ukáže dvě čárky.

Pálení žáhy je častým problémem těhotných žen. Z jídelníčku by se měly vyřadit šumivé nápoje, kynutá, tučná a kořeněná jídla, káva a alkohol.

Vhodným cvičením je jóga. Zaměřuje se na dýchání, relaxaci, držení a uvědomování si vlastního těla. Pokud to lékař dovolí, jógu je možné cvičit od začátku až téměr do konce těhotenství.

5. týden těhotenství

2. měsíc těhotenství je tu, miminko měří 2 mm a váží něco málo přes 1 gram. Tento týden je pro miminko velice důležitý, příroda pracuje na tom, aby se správně vyvinul mozek, mícha, páteř, nervy a také základ srdíčka, které začne koncem týdne bít.

Dostatek kyseliny listové může snížit riziko vzniku závažných vrozených rad.

Vhodné je cvičení ve vodě, díky kterému nejsou zatěžovány klouby. Toto cvičení pomáhá uvolnit stres a napětí, a podporuje cirkulaci krevního oběhu. Většina žen ve vodě jistě ocení voděodolnou kosmetiku.

6. týden těhotenství

V tomto týdnu se miminku vyvíjí uši, nos a ústa, rozvíjí se mozek tvoří se první tkáně plic.

Ženy v tomto týdnu začínají pociťovat větší úzkosti a strach z potratu, ale je dobré myslet na to, že v této době už je riziko daleko menší než dříve. Díky technologiím by se na případné problémy přišlo již velice brzy.

Žena by se měla více opatrovat, a především více odpočívat.

Mezi vhodné léčivé byliny, které se v těhotenství smí užívat, patří například:

  • brusinka
  • heřmánek
  • jitrocel
  • kopřiva
  • levandule
  • maliník
  • meduňka
  • šípek

Během 6. týdne už velká část žen začíná pociťovat známky těhotenství – únava, náladovost, nevolnosti, bolest nebo citlivost prsou.

7. týden těhotenství

Až do 7. týdne se plod vyvíjí stejně, nehledě na jeho pohlaví. V tomto týdnu se začíná tvořit pohlavní ústrojí. Miminku roste hlavička, tvaruje se obličej a začínají se prodlužovat a tvarovat jeho končetiny. Na konci týdne má miminko už skoro 8 milimetrů, a může být vidět první váhový přírůstek budoucí maminky.

V tomto týdnu se také ženě může začít tvořit větší akné, které je způsobeno hormonálními změnami. Větší pravděpodobnost akné bude žena mít, pokud na to tak měla pravidelně i před menstruací. Částečnou úlevu od akné by mohl poskytnout domácí peeling či kokosový olej na pleť.

V tomto týdnu už je děloha ženy téměr dvojnásobná, než přes samotným začátkem těhotenství. Zároveň dochází k navyšování množství krve v těle, a to až o 10 %.

8. týden těhotenství

Mezi 8. až 10. týdnem je první komplexní prohlídka na gynekologii. Dělají se krevní testy, několik vyšetření a sepisuje se podrobná anamnéza. Kromě podrobné anamnézy se lékař bude ptát i na dědičné choroby, a to jak v rodině matky, tak v rodině otce dítěte.

Také je čas na první dotazy, které by maminka na svého lékaře ohledně těhotenství měla. Lékaře bude zajímat datum začátku poslední menstruace a příznaky těhotenství.

Maminku pořádně prohlídne, stanoví přibližné stáří plodu a předpokládaný termín porodu.

Někteří lékaři se zajímají o životní styl matky, např. strava, práce, pohyb apod.

Tělesné vyšetření je zaměřeno na srdce, plíce, prsa a břicho. Lékař změří krevní tlak, zaznamená současnou váhu, zkontroluje nohy kvůli křečovým žilám a otokům.

Toto období je pro ženu velmi náročné. Žena se cítí být stále unavená a může být labilní, ale nemůže za to, způsobují to měnící se hladiny hormonů.

Od 8. týdne už se již dá hovořit o plodu. V hlavové části zakrývají skoro celá víčka oči, na končetinách už jsou rozeznatelné prsty, ale jsou mezi nimi stále blány.

9. týden těhotenství

V tomto týdnu je žena již na začátku 3. měsíce těhotenství. Některé těhotenské příznaky se mohou měnit, některé odcházejí a naopak můžou přijít nové. Únava je stále velice častým a běžným jevem.

Děloha je velká přibližně jako grapefruit, a na konci týdne je miminko velké přibližně jako jablko.

Zajímavost 9. týdne je ta, že hlavička miminka je větší než celý zbytek těla. Postupem času se růst hlavičky zpomaluje, a naopak zbytku tělíčka zrychluje.

Na nejbližší lékařské prohlídce už lze slyšet tlukot srdíčka. Dochází k formování orgánů a orgánových systémů.

V této době žena dostane i těhotenskou průkazku. Je nutné mít průkazku stále u sebe, protože je v ní zaznamenán zdravotní stav ženy před i během těhotenství.

Už během druhého měsíce se začal tvořit pupečník. V něm jsou dvě tepny, které mají na starost odvod okysličené krve. Objem plodové vody je v tuto chvíli cca 10 ml, na konci těhotenství to může být až litr.

10. týden těhotenství

V tomto týdnu má miminko už 3 centimetry.

Pomalu přichází období, kdy jsou na pořadu dne vyšetření zjišťující správný vývoj plodu. V prvních 3 měsících se odehraje mnoho obdivuhodných procesů. Právě proto by se dala podstatná část vad už odhalit.

Už nyní je možné se objednat na možné screeningové vyšetření ve 12. týdnu, o kterém bude více informací o pár řádků níže.

Také je dobré se objednat na prohlídku k zubaři. V průběhu těhotenství může ženu zastihnout několik běžných nemocí, například nachlazení či chřipka. V těhotenství je potřeba být opatrná, a právě proto jsou nutná všechna pravidelná vyšetření.

Vlivem těhotenských hormonů můžou natékat a krvácet dásně, z čehož se následně může vytvořit zánět v dásních. Je lepší se vyhýbat jídlům, která se lepí na zuby – např. sladkosti. Jíst by se měly potraviny s obsahem vitamínu C, který posiluje dásně.

Zubaře by měla těhotná žena navštívit minimálně jednou za celé těhotenství. Pokud má žena podezření na menší kaz, měla by k lékaři zajít co nejdříve. Drobné zákroky se dají provádět i v těhotenství.

Častým problémem jsou i bolesti hlavy, případně migrény. Těm lze předejít pravidelným pitným režimem a pravidelnou stravou.

11. týden těhotenství

Miminko má přibližně 4 cm, a mamince přibývají první centimetry v oblasti bříška. Džíny už začínají být pomalu těsné, a pro větší pohodlí je načase koupit první těhotenské oblečení. Těhotenské oblečení, například těhotenské šaty a kalhoty, se vyrábí tak, že je možné ho nosit již od prvních týdnů až do porodu.

Nárůst hmotnosti v prvním trimestru není příliš velký, a těhotenství není na postavě znát. Miminko je velice aktivní, neustále mění svou polohu, ale maminka zatím žádné pohyby necítí.

12. týden těhotenství

Miminko měří asi 5,5 cm, přičemž délka se měří od temene ke kostrči, a váží 15 gramů. V děloze se ukládá do pohodlné polohy, jak kdyby do klubíčka.

Mezi 11. a 14. týdnem je možnost podstoupit screeningové vyšetření. Jdou na něm poznat možné vývojové vady, především Downův syndrom. Pokud to gynekolog neprovádí, na žádost ženy předepíše žádanku na vyšetření. Výhoda tohoto vyšetření je 90% pravděpodobnost správného výsledku. Toto první vyšetření není hrazeno pojišťovnou.

Výrazně se vyvíjí nervový systém. Dítě reaguje podnětem na vnější podněty, je schopné sevřít ruku v pěst a dokáže sát.

První trimestr je v závěrečné fázi a z hlediska vývoje to bylo nejdůležitější část těhotenství.

Druhý trimestr

Těhotenství týden po týdnu s sebou přináší samé nové informace. Druhý trimestr je od 13. do 24. týdne.

Miminko stále roste, začíná ukládat tuk do zásoby, postupně se vyvíjí orgány a kosti se osifikují.

Váhový přírůstek matky je cca 0,3 až 0,5 kilogramu za týden.

Mimo nevolnosti a příznaky těhotenství z prvního trimestru, které mohou stále přetrvávat, je velmi častým problémem v druhém trimestru zácpa.

13. týden těhotenství

Tímto týdnem žena vstupuje do 4. měsíce těhotenství, a zároveň začíná další trimestr. Nejdůležitější vývoj miminka už je dokončený, a v tuto chvíli má asi 7,5 cm.

Většina porodnic v České republice požaduje registraci, a to už právě ve 14. týdnu těhotenství. Proto by si žena měla vybrat, kde by ráda přivedla své miminko na svět, a včas se do porodnice zaregistrovat. Přehled nejlepších porodnic v Česku by si měla projít každá nastávající maminka. V této době už je většinou možná i registrace online.

Touto dobou již ustupuje většina nevolností. Většina maminek se snaží první trimestr přežít, a k již zažitým aktivitám se, v poklidném režimu, vrací až v 2. trimestru.

V těhotenství se mnoho žen setká s otoky. Je to způsobeno tím, že se tělo snaží zadržet vodu. V žádném případě by se neměl omezovat pitný režim, ba naopak by se se mělo pít 30 – 35 ml na každý kilogram hmotnosti. Doporučuje se pít slabě mineralizované vody s nízkým obsahem sodíku, čaje a okurkové šťávy.

Vzhledem k tomu, že 13. týden představuje konec 1. trimestru, rapidně se tak snižuje riziko samovolného potratu.

2. trimestr představuje pro většinu žen nejklidnější část těhotenství, protože ubývají nevolnosti a roste sexuální touha. Také se ženám dost zvětšují prsa.

14. týden těhotenství

Jak již bylo zmíněno, toto je nejklidnější část těhotenství. Nevolnosti ubývají, občas je ale možné zaznamenat mírnou únavu.

Ženám se v těhotenství často zdají barvité a emotivní sny. Mohou to být projevy představ a přání, případně strachů, které si žena v požehnaném stavu nechce připouštět.

V tomto týdnu je čas se připravit na vznik strií. Vzhledem k tomu, v jaké rychlosti teď bude tělo růst, neustále se měnit a jak se bude kůže napínat, mohly by vzniknout právě strie. Nejčastěji se tvoří na bocích, bříšku a prsou. Je dobré pořídit vhodnou kosmetiku, i přírodní kosmetiku, která je volně prodejná jak v drogeriích, tak v lékárnách.

Miminko měří 8,5 centimetru a váží 45 gramů. V porovnání s hlavičkou už roste tělo rychleji, začíná se rýsovat krk, nožičky se už ohýbají v kolenou a začínají růst nehty. Také svalstvo už se více vyvíjí, a proto miminko v děloze již dokáže reagovat na podněty. Zatím je ale moc malé, proto žena zatím žádné pohyby necítí.

15. týden těhotenství

Miminko roste rychle a už dochází k vyrovnání poměru mezi tělem a hlavičkou. Na další lékařské prohlídce už bude možné zjistit pohlaví miminka.

Miminko měří asi 10 cm a váží asi 70 gramů. Během tohoto týdne dochází k tomu, že se zpevňuje kostra dítěte. Také už mu začíná fungovat sluch, ale zatím nemá vyvinutá sluchová centra v mozku, a proto není schopno na zvuky reagovat a zpracovávat je.

16. týden těhotenství

V tuto chvíli žena zaznamená váhový přírůstek. Je to způsobeno s růstem plodu, placenty a dělohy, zvyšování objemu plodové vody a ostatních tělních tekutin, zvětšování prsou a přirozeným tvořením tukových zásob.

Malá část těhotných žen cítí v 16. týdnu už první pohyby miminka, častější je to tak od 18. týdne.

Váha dělohy je asi 250 gramů, z toho 200 gramů tvoří plodová voda. Miminko už má dobře vyvinutý oběhový systém, a jeho srdíčko tluče přibližně 150 krát za minutu. Miminko ohýbá všechny klouby, kostra se nadále zpevňuje.

17. týden těhotenství

Miminku už plně funguje sluch. Sluchová centra v mozku jsou vyvinutá, proto miminko už může reagovat na zvukové podněty. Při náhlém hlasitém zvuku sebou miminko trhne. Neustále slyší tlukot srdce matky a její hlas.

Doporučuje se s miminkem co nejvíce mluvit, jako s malým človíčkem. Miminko si tak vytvoří vazbu k známým hlasům a po porodu mu budou známé. Stejně tak některé maminky kupují první hračku, která vydává příjemnou melodii a miminku ji jednou za čas pouští. Po porodu je mu melodie povědomá a dokáže se rychleji uklidnit.

Mnoho párů si v těhotenství pokládá otázku ohledně sexu. Pokud má žena těhotenství s hladkým průběhem a bez komplikací, není sex žádné riziko. Miminko to nemůže nijak ohrozit, ale žena by měla především poslouchat sebe a své tělo, a do ničeho se nenutit. Je velice důležité s partnerem komunikovat, a všechny pocity si narovinu říct.

Miminko měří asi 13 centimetrů a rychlost růstu se značně zpomaluje. I nadále mu rostou končetiny, a teď už také řasy, vlásky a obočí.

18. týden těhotenství

Miminko už měří 14 centimetrů. Reaguje na zvuky a na hlas maminky.

V důsledku nižšího tlaku může žena pociťovat závratě nebo se jí může motat hlava. I z těchto důvodů je vhodné podpatky už nadobro schovat a dávat přednost teniskám, které jsou pohodlné a žena tak stojí nohama pevně na zemi.

Druhý trimestr je skvělý pro cestování. Určitě přijde vhod nějaký prodloužený víkend ve wellness, kde si odpočine tělo i mysl. Tipů, kam na výlet je mnoho, a je to jedna z posledních možností, jak si užít dovolenou pouze ve dvou.

V tomto týdnu už většina maminek cítí pohyby miminka.

19. týden těhotenství

S rostoucí dělohou dochází k natahování vazů v břiše, a to může způsobovat mírné bolesti. V případě, že by byly bolesti velké, měla by o tom žena informovat svého lékaře.

Nálady se mění jako počasí a budoucí maminky mají strach z nové role. Tohle všechno může být příčinou nespavosti, kterou ženy v těhotenství často trpí. Její příčinou mohou být úzkosti, strach nebo děsivé sny.

V 19. týdnu dochází k růstu dělohy, a to poměrně dost rychle. Mléčné žlázy v prsou se chystají na tvorbu mateřského mléka, a proto mohou být prsa daleko více citlivá.

20. týden těhotenství

A je tu polovina těhotenství. Dost možná se zrychlí přibírání na váze, ale to je naprosto běžné.

Na řadu přichází ultrazvukové vyšetření ve 2. trimestru. Je to jedno z nejdůležitějších a technicky nejnáročnějších ultrazvukových vyšetření za celé těhotenství. Lékař zjišťuje informace o děloze, plodu, odhaduje se váha miminka a spoustu dalšího. Stejně tak jako screeningové vyšetření i zde je účelem detekovat případné vývojové vady.

V těhotenství se doporučuje plavat, dělat cviky na posilnění pánevního dna, cvičení na míči, jóga pro těhotné a také těhotenské masáže.

Miminko se hodně pohybuje, reaguje na maminčin hlas a jeho vývoj smyslů je na vrcholu. Kůže miminka začíná být mnohem pevnější než dříve, miminko už má i své autentické otisky prstů.

Během 20. týdne se ve vaječnících holčiček vytvořila vajíčka na celý jejich život.

Miminko ve 20. týdnu měří přibližně 16 cm, přičemž od tohoto týdne se délka miminka skládá ze součtu délky nožiček, trupu a hlavičky.

21. týden těhotenství

V tuto chvíli sahá děloha lehce na pupík, který v důsledku tlaku lehce vystoupne. Je možné, že v předchozím období se mohla zhoršit kvalita vlasů a nehtů, ale to by se mělo srovnat.

Ženy v těhotenství cítí často bolest v zádech a je několik zásad, které by mohly bolesti ulevit. Během těhotenství dochází k uvolnění pevných kloubů pánve a rostoucí bříško mění rovnováhu těla. Pomohou pánevní cviky a cviky na zpevnění a posílení svalstva, včetně břišních svalů (s ohledem na těhotenství).

Těhotná žena by měla správně sedět, spát na tvrdé matraci, dlouho nestát v jedné poloze, a neměla by dávat ruce nad hlavu (například při domácích pracích – věšení prádla), protože se natahují zádové svaly. Určitě by měla dost relaxovat a odpočívat, od bolesti by mohla ulevit i teplá (ne horká) koupel.

Miminko už měří 17 cm, a váží okolo 300 gramů. Dochází k vytvoření očních víček, která se brzy otevřou. Obličej už nabývá vzhledu, který bude mít po narození. Srdeční činnost je při vyšetření slyšitelná stetoskopem přes bříško ženy.

Miminko je touto dobou už velice aktivní, cucá si paleček, mne si obličej nebo si pohrává s pupeční šňůrou. Také už má svůj rytmus spánku a bdění.

22. týden těhotenství

Miminko už čím dál více bdí, neustále si zkoumá své ručičky a nožičky, a v bříšku dělá téměř akrobatické kousky. Pomáhá mu to rozvíjet motorické schopnosti.

Není divu, že v tomto týdnu ženy již zřetelně vnímají pohyby miminka, a těhotenství už je na první pohled zřejmé. Miminko měří 20 centimetrů, vzhledem připomíná novorozence a rozvíjí se mu první smysl, kterým je právě hmat. V dutině ústní se pomalu začínají tvořit základy mléčných zubů.

23. týden těhotenství

Z fyziologického hlediska se žena nachází v nejklidnější fázi těhotenství.

Miminko už váží půl kila, jeho pokožka sílí a postupně se zabarvuje pigmentem. Miminko už dobře slyší a může reagovat na některé podněty a tím dávat najevo, co se mu líbí a co nikoliv.

Když miminko spolyká větší množství plodové vody, může začít škytat, klidně i několikrát za den. Pro něj to není nic nepříjemné a maminka se tak nemusí ničeho bát. Ta ucítí jen mírné škubání v bříšku, případně mírné křeče.

Ve 23. týdnu se mohou dostavit poslíčci, neboli falešné kontrakce. Jedná se o nepravidelné stahy děložní svaloviny, které žena vnímá jako náhlé tuhnutí břicha. V tomto období nejsou bolestivé, některé ženy je ani nevnímají.

S postupujícím těhotenstvím mohou stahy mírně bolet, ale žena se nemusí bát, že by ty pravé kontrakce nepoznala. Ty totiž dost naberou na intenzitě.

24. týden těhotenství

Důsledkem většího zadržování vody může mít žena nateklý obličej, ale to je ve fázích těhotenství po týdnech normální.

Těhotná maminka by měla chodit na procházky, mazat si kůži olejem, aby byla stále pružná, při sezení by si měla dávat nohy nahoru.

Už by se také měla zamyslet nad koupí větší podprsenky, nejlépe hodnocené jsou bezešvé sportovní, které lze nosit i přes noc, a prsa tak mají neustálou podporu.

Od tohoto týdne by měl ženu lékař pozvat do prenatální poradny, která se navštěvuje každé tři týdny. Maminka by se měla začít poohlížet i po dětském lékaři, a informovat se, zda bere nové pacienty.

V tomto týdnu také čeká těhotnou ženu vyšetření na těhotenskou cukrovku, která se objevuje u 3 až 4 % žen.

25. týden těhotenství

Mezi tímto a 20. týdnem váží miminko jednou tolik, měří kolem 30 centimetrů a jeho víčka se pomalu otevírají.

Je načase zvážit odchod na mateřskou dovolenou, na kterou ženy obvykle chodí tak 8 týdnů před termínem porodu. Lékař však může doporučit dřívější odchod na mateřskou, a v tomto případě by žena měla na jeho doporučení určitě dát. Je nutné se včas dohodnout se svým zaměstnavatelem.

Bříško v této fázi už mamince způsobuje jisté pohybové indispozice, i tak to ale nebrání cvičení. Měla by si ale dávat pozor na dýchání. Pokud se špatně dýchá mamince, a má pocit nedostatku kyslíku, dýchá se hůře i miminku.

26. týden těhotenství

V předposledním týdnu 2. trimestru může ženu trápit pálení žáhy. A novinkou je, že se žena začíná zadýchávat. Stoupá dechová frekvence a stoupá potřeba kyslíku. Bránice, kterou rostoucí děloha tlačí výš, způsobuje, že mají plíce menší kapacitu.

Proto je dobré tomu přizpůsobit program a už se tolik nenamáhat. Je dobré čas rozdělit mezi práci, pohyb, relaxaci a čas s partnerem. Když je partner poblíž, je dobré, aby mluvil na bříško a udržoval s ním kontakt, aby si miminko zvyklo i na něj.

V 26. týdnu už má miminko díky vývoji ušních nervů daleko lepší sluch. Už tedy neslyší jen hlas maminky, ale i okolí.

Jedna hemisféra mozku se stává silnější, což způsobuje, jestli bude miminko levák nebo pravák. Miminko také už může otevřít oči, které jsou zatím modré, a definitivní barvu získají až po narození.

27. týden těhotenství

2. trimestr je u konce a začíná období zátěžové zkoušky. Miminko už váří téměř kilogram, a váha, kterou maminka nosí, ji dělá lehce neobratnou.

V tuto chvíli už je na první pohled zcela jasné, že je žena těhotná, a proto má nárok na výhody, které z toho stavu plynou. Neměla by se bát požádat o pomoc, když ji potřebuje, měla by se starat o své pohodlí, nohy si dávat do zvýšené polohy. V tuto chvíli se stává pohodlnější spánek na levém boku.

Miminko už je schopné otevírat a zavírat oči, víčka mají vyvinuté řasy a hlavička je pokrytá vlásky. Dítě už má pravidelný režim, během kterého spí, anebo je vzhůru. Tyto intervaly ale nijak nesouvisí s režimem matky. Vzhledem k velikosti miminka už se jeho poloha začíná ustálovat, a i v tomto období může miminko škytat, což lze sledovat.

Třetí trimestr

V tomto období plod přibývá na hmotnosti. Dále také dochází k mineralizaci kostí a dozrávání orgánů. Rostoucí děloha utlačuje orgány v dutině břišní, a důsledkem toho můžou vznikat zdravotní potíže, především v oblasti zažívacího traktu.

Váhový přírůstek matky zůstává stejný jako ve 2. trimestru, tedy 0, 3 až 0, 5 kilogramu za týden.

Mezi nejčastější zdravotní potíže patří:

  • zácpa
  • nadýmání
  • pálení žáhy
  • otoky
  • problémy se spánkem
  • únava
  • bolesti pohybového aparátu

28. týden těhotenství

Začíná třetí trimestr. Ve zbývajících týdne vzroste hmotnost až o 6 kilogramů, z toho polovina připadá miminku a jeho plodovým obalům.

Děloha začíná tlačit na dno hrudního koše, i kvůli tomu může žena pociťovat únavu a obtíže při pohybu.

Veselejší stránkou je pohyb miminka, díky kterému lze občas vidět obrysy hlavičky, ručičky či nožičky na stěně bříška.

Ve třetím trimestru čeká ženu několik rozhodnutí – prozkoumat výběr porodnice (kvůli velkému náporu většina porodnic v Praze požaduje registraci už ve 14. týdnu), možnosti porodu, najít předporodní kurz a pořízení výbavičky pro miminko.

Výbavička se dá v klidu představit, pokud má žena jasnou představu, co by chtěla. Na internetu je několik článků a videí o tom, jaká výbavička je pro miminko vhodná a co je opravdu potřeba.

Od tohoto týdne už miminko výrazně přibývá na váze, a tento proces bude pokračovat až do porodu. Miminko měří asi 38 centimetrů a váží kolem kilogramu.

Miminko si začíná hledat pohodlnou polohu, a 80 % miminek se mezi 28. a 30. týdnem přetáčí hlavou dolů.

  • Příprava na porod

Každá porodnice má vlastní pravidla. Většina porodnic, mimo Prahy, požaduje registraci do 36. týdne, od té doby je totiž těhotná žena sledována a vyšetřována právě v porodnici.

Při výběru porodnice záleží na mobilitě matky, právě proto se většinou volí porodnice blízko bydliště.

Pokud má žena bezproblémové těhotenství, má na výběr z desítek porodnic, a pak záleží čistě na jejích preferencích. Je nutné si projít webové stránky, zjistit si potřebné informace a dát na důležitý první dojem. Také je dobré předem zjistit, jaké služby porodnice nabízí.

Během těhotenství je nutné pravidelně navštěvovat lékaře.

29. týden těhotenství

Váha se zvyšuje, žena se neustále zadýchává, trápí ji časté močení, otoky, někdy se hlásí poslíčci a také prsa už začínají produkovat mlezivo. Mlezivo je prvotní mléko, které vytváří tělo před a těsně po porodu, než se začne tvořit zralé mléko.

Je vhodné si každý den vyhradit čas pro sebe a dělat aktivity, které pomohou k zmírnění výše zmíněných potíží. Pomoci může jemná masáž bříška, pouštění příjemné hudby, povídání si s miminkem nebo třeba pořizování výbavy pro miminko.

Výbavičku je možné sehnat v kamenných obchodech nebo na internetových portálech. Některé věci se dají koupit i na čínských e-shopech, například hračky pro děti z AliExpressu. V souvislostmi s čínskými e-shopy se hodí vědět, že od roku 2021 DPH z Číny podraží. Končí totiž výjimka, která zásilky v hodnotě do 22 eur od DPH osvobozovala.

Během tohoto týdne se zvětšuje objem mozku dítěte a roste celá hlavička. Mozek bude růst až do konce těhotenství a poté ještě 2 roky po narození dítěte. Zásoby tuku přibývají, orgány miminka rostou a zdokonalují své funkce. Miminko má otevřené oči, reaguje na světlo.

Pokud by se miminko narodilo v tomto týdnu, s pomocí inkubátoru by mělo velkou šanci na přežití.

30. týden těhotenství

Mezi 30. a 32. týdnem se podstupuje velké screeningové vyšetření. To je zaměřeno především na vyloučení zaostávání růstu miminka, určuje se poloha plodu a placenty, množství plodové vody, dochází ke kontrole anatomie miminka kvůli vrozeným vývojovým vadám.

Bývá upřesněn termín porodu na základě rozměrů hlavičky, hrudníku a délky stehenní kosti plodu. Kromě tohoto vyšetření by si měl gynekolog zvát těhotnou ženu na prohlídky každé dva týdny.

Miminko je hodně aktivní, zdokonaluje pohyby rukou i nohou, trénuje sací a uchopovací reflex. V této době už bývá přetočené hlavičkou dolů, ale některá miminka se přetáčí až v posledních týdnech.

  • Předporodní kurzy

Nastává období návštěv předporodních kurzů. Pokud se kurz dobře vybere, může usnadnit celé zbývající období do porodu. Porodní asistentky mohou poskytnout užitečné informace, rady a podporu.

Některé nemocnice dokonce nabízí vlastní předporodní kurzy. Některé nabízejí předporodní cvičení, předporodní přípravu nebo předporodní kurzy.

31. týden těhotenství

Pomalu přichází čas, kdy je vhodné začít pořizovat výbavičku pro miminko. Budoucí maminka by měla především myslet na to, že miminko velice rychle roste. Neměla by tedy kupovat mnoho věcí, miminko je totiž s největší pravděpodobností ani nestihne unosit.

Až po samotném porodu a manipulaci s miminkem matka zjistí, které oblečení je praktické a které nikoliv. Ze začátku se opravdu nevyplatí kupovat bohatou výbavu.

Velikosti odpovídají centimetrům, které miminko měří. Miminko po porodu měří okolo 50 centimetrů, proto se vyplatí nakupovat oblečení od velikosti 56.

Žena by měla vytrvat v posilování pánevního dna, posílí to svaly a ty pak budou lépe připravené na porod.

Váha miminka se průměrně zvyšuje o 200 gramů za týden. Dítě je v bříšku velice aktivní, ale prostor k pohybu se mu neustále zmenšuje. Pokud je již přetočené hlavou dolů, jeho nožičky směřují k hrudnímu koši, při protahování může maminku pěkně šťouchat do žeber.

32. týden těhotenství

Při další návštěvě v prenatální poradně dostane žena formulář pro nástup na mateřskou dovolenou. Jedná se o žádost o peněžitou pomoc v mateřství, kterou žena odevzdá svému zaměstnavateli.

Na mateřskou dovolenou se chodí 6 až 8 týdnů před termínem porodu, v případě rizikového těhotenství předchází mateřské dovolené dočasná pracovní neschopnost.

Během 32. týdne může žena pociťovat nahodilé stahy dělohy. Jsou to krátkodobé poslíčky, které netrvají déle jak minutu.

Miminko už má plně vyvinutou kostru, ale kosti jsou stále měkké a pružné. Plíce jsou stále ve vývoji, na dozrání potřebují ještě několik týdnů.

33. týden těhotenství

Od tohoto týdne by mělo mít jasný režim mezi spánkem a bděním, který je v rozmezí zhruba 20 až 40 minut. Reaguje na světlo, zvuky, na aktivitu maminky a na hladinu cukru v její krvi. Miminka bývají nejaktivnější ráno po probuzení, v době oběda a večer před spaním.

Miminko má kolem 43 centimetrů, váží skoro 2 kilogramy a má vyvinuto už všech 5 smyslů.

34. týden těhotenství

S blížícím se porodem může žena častěji zaznamenávat poslíčky, se kterými se pojí i tvrdnutí břicha. Je to prakticky příprava dělohy, která se připravuje na kontrakce k porodu. Měla by od nich ulevit změna polohy nebo prodýchávání.

Zpevňují se kosti miminka, a proto je důležité, aby měla maminka dostatečný přísun vápníku. Ten je například v mléčných výrobcích, košťálové zelenině a v oříškách.

35. týden těhotenství

Celé tělo se již připravuje na porod, který se nezadržitelně blíží. Budoucí maminka se proto může cítit více unavená, a i běžné aktivity jí budou brát více energie. V každém případě už by měla být na mateřské dovolené, připravovat poslední věci pro miminko a připravovat se na porod. Jak psychicky, tak i fyzicky pomocí různých cviků.

Naprosto běžným jevem v životě jsou emoce, které jsou teď obzvlášť důležité, a je také důležité o nich mluvit. Je naprosto přirozené, že těhotná žena těch emocí bude mít mnoho, budou se často střídat, stejně jako nálady.

V tomto týdnu mohou přijít emoce strachu, a to už z porodu, ze soužití s miminkem nebo strach z neznámých situací, které ji čekají. Měla by si o tom promluvit s někým blízkým – partnerem, kamarádkou, maminkou, dulou. Určitě se ženě uleví, když se někomu svěří.

Od 35. týdne by měla mít žena sbalenou tašku do porodnice. Je nutné se podívat na konkrétní porodnici, ve které bude žena rodit, které věci nabízí, a co si žena musí přivézt sama. Seznamů, co si s sebou zabalit do porodnice, je po internetu spoustu. Není nutné si brát věcí mnoho, v případě potřeby může kdykoliv někdo z návštěv věci přivézt.

V tomto týdnu je vývin miminka již v konečné fázi – plíce, játra i ledviny jsou zcela samostatné, a i centrální nervový systém už je zralý. V posledních týdnech roste miminko do délky a přibývá na váze. Kvůli zmenšujícímu se prostoru už nemá miminko tolik místa k pohybu, proto se může zmenšit i jejich intenzita, ale frekvence by měla zůstat zachována.

36. týden těhotenství

V tomto týdnu čeká ženu vyšetření na zjištění přítomnosti streptokoka skupiny B. V případě, že by se přítomnost potvrdila, v době porodní by byla ženě podána infuze s antibiotiky.

Od 36. týdne by měla nastávající maminka chodit do prenatální poradny každý týden. Lékař bude pravidelně zjišťovat váhový přírůstek maminky, krevní tlak, výskyt cukru nebo bílkoviny v moči, stav děložního hrdla, výšku uložení dělohy, srdeční ozvy plodu, jeho velikost a polohu, a také sestup plodu do pánve.

Během 36. týdne vstupuje hlavička miminka do oblasti pánve. Miminko stále roste, každý den přibere asi 30 gramů, na hmotnosti se podílí především velký přírůstek podkožní tukové tkáně. Délka miminka je přibližně 46 centimetrů a váha okolo 2 500 gramů. Miminko už dokáže dělat různé výrazy, které také umí velmi rychle měnit.

37. týden těhotenství

Ženě by se mělo lépe dýchat, díky poklesu dělohy. I přesto to je nejnáročnější měsíc, protože bříško už je velké, do toho působí nervozita z porodu, a tak se dny mohou zdát velice dlouhé.

Ke konci 37. týdne už bude miminko ve fázi donošeného dítěte, což se posuzuje zejména podle stádia vývoje plic. Postupně dochází k poklesu množství plodové vody.

38. týden těhotenství

Miminko už je zcela připravené na porod. Nejčastějšími signály, že se porod blíží, jsou začínající kontrakce, odchod hlenové zátky nebo odtok plodové vody.

Kontrakce se před porodem stávají silnější, mají pravidelnější interval a delší trvání. Není-li si žena jistá, měla by si dát teplou koupel. Poslíčci ustoupí, kontrakce nikoliv. Kontrakce se nezmírňují ani při chůzi či změně polohy. V momentě, kdy se kontrakce dostanou na pětiminutový interval, je čas vyrazit do porodnice.

Miminko je v 38. týdnu už zralé a donošené. Jeho plíce jsou už plně dozrálé, a jsou tak schopné zajistit vlastní dýchání po narození. Tukové vazivo miminka se od 35. týdne zvýšilo asi o dvojnásobek, a díky tomu je kůže hladká a růžová.

39. týden těhotenství

Těhotným ženám v tomto stadiu těhotenství se může stát, že mají často zarudlé tváře. Je to proto, že jejich krevní oběh je v této chvíli hodně zatěžován. Po porodu to časem samo odezní.

Ačkoliv je už miminko plně vyvinuté, stále přibývá na váze. Děloha se nezvětšuje, proto miminku stále ubývá prostor k pohybu, a zároveň ubývá množství plodové vody. Miminko už měří cca 50 centimetrů a váží přes 3 kilogramy.

40. týden těhotenství

Budoucí maminky už odpočítávají dny do porodu. Na konci týdne už těhotenství trvá 280 dní.

Pokud by žena chtěla termín porodu trošku popohnat a přivolat, je pár metod, které by měly pomoci. Žádná metoda nezaručuje 100% výsledek, ale zkusit by se mělo vše.

  • Sex – jestliže nemá žena žádná omezení, ani zákaz od lékaře, je sex velice prospěšný k vyvolání porodu.
  • Fyzická aktivita – procházky a výlety po okolí (v dojezdové vzdálenosti do porodnice). Některým ženám pomáhá i uklízení domácnosti, velice účinné je prý vytírání podlahy na všech čtyřech.
  • Teplá lázeň – teplá koupel s pár kapkami levandule by mohla vyvolat kontrakce.

Pokud žena v tomto týdnu neporodí, chodí do poradny 2 – 3x týdně, neustále se kontroluje zdravotní stav její i miminka. Většinou se čeká 12 dní po termínu porodu, a poté se porod vyvolává.

Období po 40. týdnu těhotenství

Chvíle, kdy bude maminka držet své dítě v náruči je na spadnutí. Kdykoliv v následujících dnech to může přijít, a to, co nejvíce potřebuje maminka i miminko je klid, důvěra a hora lásky.

Ta chvíle, kdy bude chtít miminko přijít na svět, přijde v ten správný čas. Maminka by se měla těšit, neřešit, co všechno má ještě udělat a co musí stihnout. Miminko nebude řešit, zda má maminka vyžehlené všechno oblečení a uklizeno všude v bytě.

Miminko potřebuje spokojenou a klidnou maminku, která mu dá tu nejlepší možnou péči.

Vývoj těhotenství po týdnech je jedno velké kouzlo, je neuvěřitelné, co všechno ženské tělo dokáže a čeho je schopné. Důležité je tělu důvěřovat a věřit v intuici.

TIP: V těhotenství nebo před porodem se také určitě vyplatí prostudovat si jídelníček pro děti do 1 roku. Hodit se bude i průměrná tabulka velikostí miminek.

V těhotenství čte mnoho maminek mnoho knížek o těhotenství, porodu a šestinedělí. Během prvních pár měsíců maminky ocení články, knížky a rady o tom, jak naučit dítě mluvit a jak naučit dítě plavat, po pár letech pak třeba jak naučit dítě číst nebo jak připravit dítě do školy. Důležité je se vždy řídit intuicí a selským rozumem.

Copyright © 2025 Human.cz. Všechna práva vyhrazena. | Nakódoval Leoš Lang