Když žena začne s partnerem pracovat na miminku, ráda by pak co nejdříve věděla, jestli to vyšlo nebo ne. Samozřejmě, že v takovém případě má určitě doma těhotenský test, který je připravena v případě nutnosti ihned použít. Těhotenský test je ve většině případů přesný a objeví-li se na něm dvě čárky, tak se skutečně jedná o těhotenství.
Těhotenský test se obvykle používá ke zjištění, zda je žena těhotná, či nikoli. Těhotenský test je diagnostický test, který zjišťuje přítomnost hormonu zvaného lidský choriový gonadotropin (hCG) v těle ženy. hCG se produkuje krátce poté, co se oplodněné vajíčko spojí s děložní sliznicí, a jeho hladina se v raných fázích těhotenství rychle zvyšuje.
Existují dva hlavní typy těhotenských testů:
Močové testy:
- Volně prodejné testy: Jedná se o domácí těhotenské testy, které lze zakoupit ve většině lékáren nebo supermarketů. Obvykle obsahují testovací proužek nebo zařízení, které se používá k odběru vzorku moči. Při provádění testu se postupuje podle pokynů dodaných se sadou.
- Klinické testy moči: Tyto testy jsou podobné volně prodejným testům, avšak provádějí se ve zdravotnickém zařízení. Postup a přesnost jsou obecně stejné, nicméně mohou je provádět pouze zdravotničtí pracovníci.
Krevní testy:
- Kvalitativní krevní test hCG: Tento typ krevního testu jednoduše zjišťuje přítomnost hCG a potvrzuje, zda je žena těhotná či nikoli.
- Kvantitativní krevní test hCG: Tento krevní test měří přesné množství hCG v krvi. Může pomoci určit stáří těhotenství a posoudit zdravotní stav těhotenství.
Nejběžnější a pro většinu žen nejpohodlnější metodou je test z moči, protože jej lze snadno provést doma. Tyto testy jsou navrženy tak, aby byly při správném použití velmi přesné, a mnohé z nich mohou poskytnout výsledky během několika minut.
Pro dosažení co nejpřesnějších výsledků je důležité dodržovat pokyny dodané s testovací sadou a použít test ve vhodnou dobu. V případě nejistoty nebo obav z výsledků je vhodné poradit se s odborníkem.
V případě, že plánujete otěhotnět, podívejte se na svalová dystrofie u dětí. Pokud jeden z partnerů je tímto genetickým onemocněním postižen, využijte genetické testování, aby jste zjistili, zda vaše děti mají genetický předpoklad, mít tuto nemoc také.
Kdy těhotenský test použít?
Těhotenský test se může použít ihned a to v den, kdy žena měla dostat menstruaci a ta se nedostavila. Test je nejlepší udělat z ranní moči, protože právě tehdy je test nejpřesnější. I když se na testu uvádí, že si jej může žena udělat kdykoliv během dne, ráno výsledek prozradí test nejlépe.
Je na testu jen jedna čárka a druhá jen opravdu lehce zbarvená? Pak se jedná o počátek těhotenství, avšak ještě nic do světa nehlásit, lepší je si počkat na verdikt od doktora. Ten řekne s přesností, jedná-li se opravdu o těhotenství, po kterém tolik žena touží.
Pokud těhotenský test neukázal fakt, že je žena těhotná a menstruace se přesto nedostavuje, tak by si měla test zopakovat. Možná bylo příliš brzy na to, aby těhotenství test zaregistroval. Pokud se ženě zbarví obě čárky po opakování testu, pak byla při prvním testování ještě velmi brzy těhotná, kdy test tento fakt ještě nebyl schopen rozpoznat.
Raději ráno
V prvních dnech, kdy si žena není jistá, zda-li oplodnění vyšlo, se rozhodně testuje ráno. Hodlá-li zjistit, jak je to s jejím těhotenstvím o něco později, to znamená týden až 14 dní po vynechání menstruace, pak si test může klidně udělat i během dne.
Není pravda, že čím je test dražší, tím je přesnější. Velmi přesné dokáží být i testy, za které se dá opravdu jen pár korun. Proto není třeba zbytečně vyhazovat velké sumy za to, aby si žena pořídila dobrý těhotenský test. Pokud si test nechce kupovat, může jej udělat ženin gynekolog a to zcela zdarma, stačí, když s sebou přinese ranní moč.
Další případy, kdy těhotenský test použít
Kromě menstruace, která se nedostavila, jak měla existují další případy, kdy si žena může zjistit, jestli nedošlo k početí:
- Nechráněný pohlavní styk: Pokud měla žena nechráněný pohlavní styk a obává se možnosti těhotenství, může vnést jasno provedení testu několik týdnů po sexuální aktivitě.
- Selhání antikoncepce: Pokud žena používá antikoncepci, a má podezření, že mohla selhat (např. praskl kondom, vynechaná antikoncepce), je vhodné provést těhotenský test.
- Příznaky raného těhotenství: Mezi rané příznaky těhotenství patří citlivost prsou, nevolnost, únava a časté močení. Pokud tyto příznaky žena pociťuje a má podezření, že by mohla být těhotná, těhotenský test to může potvrdit.
- Plánování těhotenství: Pokud se žena aktivně snaží otěhotnět, může použít těhotenský test, když se domnívá, že se nachází ve fázi menstruačního cyklu, kdy by mohlo dojít k implantaci a těhotenství.
- Nepravidelný menstruační cyklus: Pokud má žena nepravidelný menstruační cyklus a je pro ni obtížné předpovědět, kdy má menstruaci dostat, těhotenský test jí může pomoci vyloučit nebo potvrdit těhotenství jako příčinu vynechání menstruace.
Je důležité si uvědomit, že těhotenské testy jsou nejpřesnější, pokud jsou provedeny týden nebo déle po vynechání menstruace. Kromě toho je pro získání přesných výsledků zásadní dodržovat pokyny uvedené na testovací sadě. Pokud má žena obavy z těhotenství nebo potíže s interpretací výsledků, doporučuje se poradit se se zdravotnickým pracovníkem.