Špenátové lasagne jsou chutnou a výživnou variací klasického italského pokrmu. Tento vegetariánský recept nahrazuje tradiční těstoviny vrstvami lasagní z čerstvých špenátových listů. Špenát dodá lasagním zářivě zelenou barvu a zároveň je obohatí o vitaminy a minerály.
Lasagne se obvykle vrství s krémovou bešamelovou omáčkou, aromatickou rajčatovou omáčkou a velkým množstvím sýra, což je bohaté a syté jídlo. Kombinace smetanové, sýrové a lehce pikantní chuti dělá ze špenátových lasagní hit mezi vegetariány i milovníky masa.
Ingredience:
- 1 balení nudlí na lasagne
- 4 šálky čerstvého špenátu nakrájeného na kousky
- 1 šálek sýra ricotta
- 1 hrnek nastrouhaného sýra mozzarella
- 1 šálek nastrouhaného parmezánu
- 2 šálky rajčatové omáčky
- 3 stroužky česneku, mleté
- 1 cibule nakrájená na kostičky
- 2 lžíce olivového oleje
- 1 lžička sušené bazalky
- 1 lžička sušeného oregana
- sůl a pepř podle chuti
Postup:
- Předehřejte troubu na 175 °C. Uvařte nudle lasagne podle návodu na obalu, poté je slijte a dejte stranou.
- Ve velké pánvi rozehřejte olivový olej na středním ohni. Přidejte prolisovaný česnek a na kostičky nakrájenou cibuli a smažte, dokud cibule nezprůsvitní.
- Do pánve přidejte nasekaný špenát a vařte, dokud nezvadne. V samostatné míse smíchejte sýr ricotta, sýr mozzarella, parmazán, sušenou bazalku, sušené oregano, sůl a pepř.
- Zapékací misku vymažte trochou olivového oleje nebo sprejem na pečení. Na dno zapékací misky rozetřete tenkou vrstvu rajčatové omáčky.
- Na omáčku položte vrstvu uvařených lasagne nudlí. Na nudle rozprostřete rovnoměrnou vrstvu špenátové směsi. Na špenátovou směs naneste lžíci rajčatové omáčky a rovnoměrně ji rozetřete.
- Opakujte vrstvy, dokud nespotřebujete všechny ingredience, a zakončete vrstvou lasagní.
- Na lasagne rozetřete zbývající rajčatovou omáčku a posypte je nastrouhanou mozzarellou a parmazánem. Zakryjte zapékací misku alobalem a pečte v předehřáté troubě 25-30 minut.
- Odstraňte fólii a pečte dalších 10-15 minut, nebo dokud sýr nebude bublat a nebude zlatavý. Po upečení vyjměte z trouby a před podáváním nechte několik minut vychladnout.
Název lasagna/lasagne je odvozen z řeckého slova “laganon”, což byla první známá forma těstovin. Tehdy se jednalo o vrstvení těchto těstovin pouze s omáčkou.
Dodnes si spousta evropských národů lasagne přivlastňuje. Dle dostupných zdrojů byl recept na první lasagne s mletým masem objeven v britské kuchařce z roku 1390. Ovšem dokonalou chuť a podobu během dekád zdokonalili Italové, kteří dodnes umí připravit ty nejchutnější. Umějí mimo jiné i těstoviny se špenátem a smetanou bez masa.