Sex v těhotenství

Pokud je žena zdravá a je jí to příjemné, pak se nemusí sexu v těhotenství vůbec bránit. Může však nastat situace, kdy by se sexu v těhotenství měla vyhýbat a to v případě, že se jedná o těhotenství rizikové, když žena krvácí a když se necítí dobře.

Ženy v těhotenství mají ve většině případů mnohem více chuti k sexu, než tomu bylo v době, kdy těhotné nebyly a způsobují to právě hormony. Milovat se můžou tak dlouho a často, jak budou chtít. Stačí si zvolit pohodlnou polohu, která bude ženě v těhotenství vyhovovat.

Sex v těhotenství nemůže způsobit potrat a mnoho lidí také žije v domnění, že partnerův penis může dítěti ublížit. Není tomu tak. Dítě je v děloze velmi dobře chráněno a ke kontaktu s penisem tak nikdy nemůže dojít.

Sex v průběhu těhotenství je běžnou otázkou mnoha budoucích rodičů. Je důležité si uvědomit, že většina těhotných žen může bezpečně pokračovat v sexuálním životě po celou dobu těhotenství, pokud není kontraindikováno z lékařského hlediska.

Nicméně je důležité konzultovat tuto otázku s lékařem nebo porodní asistentkou, protože existují situace, kdy by sex během těhotenství neměl být provozován – rizikové těhotenství.

Některé důvody:

  1. Opakované potraty v minulosti nebo riziko potratu.
  2. Předčasný porod v minulosti nebo riziko předčasného porodu.
  3. Krvácení z dělohy během těhotenství.
  4. Infekční onemocnění, jako je herpes genitalis, které se může přenášet sexuálním kontaktem.
  5. Jiné zdravotní problémy matky nebo plodu, které by mohl sex způsobit nebo zhoršit.

Pokud neexistují žádné zdravotní komplikace, je sex v těhotenství obvykle bezpečný a může být pro mnohé páry způsobem, jak si udržet intimitu a spojení. Nicméně, těhotenství může přinést fyzické a emocionální změny, a některé ženy mohou pociťovat změny v libidu nebo pocitech vzhledem k sexu během těhotenství.

Je důležité komunikovat s partnerem o svých potřebách a obavách a najít způsoby, jak udržet intimitu a spokojenost v rámci partnerského vztahu.

V průběhu těhotenství se můžou objevit některé fyzické změny, jako je zvětšující se břicho a citlivější prsa, takže některé pozice nebo druhy sexuální aktivity mohou být obtížnější než jiné. Je důležité naslouchat svému tělu a být otevřená změnám v sexuálním životě během těhotenství.

V každém případě je nejlepší informovat svého lékaře nebo porodní asistentku, aby těhotná žena získala konkrétní rady a doporučení týkající se sexu během jejího těhotenství, zejména pokud má jakékoliv zdravotní komplikace nebo obavy.

Co se děje v těle při sexu

Během sexu se v těle děje mnoho fyzických a emocionálních změn. Tyto změny mohou zahrnovat:

  1. Erupce hormonů: Během sexu se uvolňují hormony, jako je oxytocin (také nazýván „hormon lásky“), který pomáhá posilovat pocity spojení a blízkosti mezi partnery. Endorfiny, další hormony uvolňované během sexu, mohou způsobit euforii a pocit štěstí.
  2. Zrychlený tep: Sex může způsobit zrychlení srdečního tepu, což je normální reakce na vzrušení. Je to srovnatelné s mírným tělesným cvičením.
  3. Rozšíření cév a zvýšený krevní tlak: V důsledku sexuálního vzrušení dochází k rozšíření cév, což způsobuje zvýšený krevní tlak.
  4. Zvýšená cirkulace krve v pánevní oblasti: Během sexuálního vzrušení se krev intenzivněji přivádí do pánevní oblasti, což může způsobit erekci u mužů a zvýšit citlivost a průtok krve do genitálií u žen.
  5. Sekreční změny: V průběhu sexu se mohou zvýšit vaginální sekrece u žen, což usnadňuje penetraci. U mužů je výsledkem sexuálního vzrušení ejakulace.
  6. Orgasmus: Orgasmus je vrcholem sexuálního vzrušení a u mužů souvisí s ejakulací, zatímco u žen je to spojeno s kontrakcemi pánevního dna a silnými pocity blaha.
  7. Uvolnění svalů: Během orgasmu dochází k rychlým svalovým kontrakcím, které mohou přinést dočasnou úlevu od napětí a bolesti.
  8. Zrychlený dech: Během sexuální aktivity se zvyšuje frekvence dýchání, zejména při dosažení orgasmu.
  9. Emocionální a psychologické změny: Sex může způsobit širokou škálu emocí, včetně radosti, vzrušení, intimního spojení a pocitů blaha. Emocionální reakce na sex jsou různé a závisí na jednotlivých lidech a situaci.

Je důležité si uvědomit, že každý jedinec má odlišné fyzické a emocionální reakce na sex, a že tyto reakce se mohou měnit v závislosti na kontextu a vztahu. Sex může být způsobem, jak si užívat intimitu a vzájemný vztah, avšak je důležité, aby byl vždy založen na souhlasu a respektu mezi partnery.

Sex během těhotenství

Sex během těhotenství má několik pozitivních aspektů a pro některé páry může být zvlášť užitečný:

  1. Udržení intimního spojení: Sex může pomoci udržet intimitu a spojení mezi partnery během období, kdy se žena může cítit fyzicky a emocionálně odlišně kvůli těhotenství.
  2. Fyzické a emocionální blaho: Pohlavní aktivita uvolňuje endorfiny a zlepšuje náladu. Pro některé ženy může být sex v těhotenství spojen s pocitem sebejistoty a atraktivity.
  3. Lépe se může spát: Některé ženy uvádí, že sex jim pomáhá lépe usnout. Uvolnění po orgasmu a následné uspokojení mohou přispět ke kvalitnějšímu spánku.
  4. Uvolnění bolesti: Orgasmy mohou uvolnit svaly a způsobit dočasné úlevy od některých těhotenských potíží, jako jsou bolesti zad a křeče.
  5. Posílení vztahu: Mnoho párů považuje sex během těhotenství za jedinečný způsob, jak prožít toto období společně a upevnit svůj vztah.
  6. Pomoc s porodem: Sex může stimulovat děložní svaly a pomoci posunout dítě blíže k porodu. Někteří lékaři dokonce doporučují sex jako způsob urychlení (nastartování) porodu, pokud je to žádoucí a bezpečné.

Je však důležité si uvědomit, že některé ženy mohou mít během těhotenství změny v sexuálním apetitu nebo jiné pocity vůči sexu, a to je naprosto normální. Každé těhotenství je jedinečné, a také preference ohledně sexu mohou být různé.

Důležité je, aby partneři otevřeně komunikovali o svých potřebách, obavách a hledali způsoby, jak udržet intimitu a spokojenost v rámci svého vztahu.

Přenáší žena? Měla by zkusit sex

Sex v době, kdy má žena každým dnem rodit, může způsobit to, že se porod vyvolá. Často se tak doporučuje maminkám, které přenášejí, aby si doma užili sexu, protože díky němu mohou porod vyvolat. Pokud maminka čeká vícerčata, sex se v těhotenství nedoporučuje.

TIP: Pokud nepřipadá v úvahu fyzický sex, mohou si páry okořenit milostný život bezpečným sexem přes SMS.

Jsou-li v těhotenství problémy, kdy gynekolog sex nedoporučí, pak by jej žena měla určitě poslechnout, protože doktor ví velmi dobře, proč tak činí. Určitě to není z toho důvodu, že by jí nepřál potěšení, avšak je to samozřejmě z toho důvodu, že by se tak mohlo cokoliv stát.

Po porodu je pak zcela jasné, že se sexu musí nějaký čas vyhýbat. K tomu, aby se žena vyčistila a tělo se dalo dohromady je třeba 6-ti týdenního půstu (tzv. šestinedělí). I tak po porodu může zažít bolesti a proto je třeba k sexu přistupovat opatrněji a věnovat více času předehře.

Sex po porodu je někdy totožný se sexem, který žena zažila poprvé v životě. Jsou ženy, které se na tento moment velice těší a jsou ženy, které se jej obávají z důvodů, že mohou cítit bolest a nepříjemné pocity.

Šestinedělí

Šestinedělí, také nazývané puerperium, je období šest týdnů následující po porodu. Toto období je klíčové pro zotavení ženy po porodu a návrat jejího těla do stavu, který měla před těhotenstvím. Název „šestinedělí“ pochází z tradičního pohledu, že toto období trvá přibližně šest týdnů.

Během šestinedělí prochází ženské tělo řadou fyziologických a hormonálních změn, které zahrnují:

  1. Kontrakce dělohy: Děloha, která se během těhotenství výrazně rozšířila, začne po porodu kontrahovat, aby se vrátila do svého normálního stavu. Tyto kontrakce mohou být bolestivé.
  2. Ustoupení vaginálního krvácení: Po porodu žena začne krvácet z pochvy (očistky). Toto krvácení je normální a postupně mizí během několika týdnů.
  3. Zotavení perinea: Pokud došlo k narušení hráze (perinea) během porodu, tato oblast se postupně hojí.
  4. Návrat menstruace a hormonální rovnováha: Hormonální změny po porodu mohou ovlivnit náladu a emocionální stav ženy. Také se může dočasně změnit její menstruační cyklus (pokud žena plně kojí, menstruace se může dostavit až po odstavení dítěte).
  5. Kojení: Mnoho žen začíná kojit své dítě během šestinedělí, což má řadu výhod pro matku a dítě.
  6. Fyzické a emocionální zotavení: Šestinedělí je důležitým obdobím pro ženu, aby se zotavila fyzicky i emocionálně. Může zahrnovat změny v hmotnosti, návrat k běžným aktivitám a přizpůsobení se novému mateřství.

Je důležité, aby ženy měly během tohoto období dostatek odpočinku, podpory od rodiny a přátel a měly možnost konzultovat jakékoli zdravotní otázky nebo obavy s lékařem. Každé těhotenství a porod je jedinečné, a také zotavení ženy může být různé. Je důležité naslouchat svému tělu a respektovat své vlastní tempo zotavení.

Copyright © 2024 Human.cz. Všechna práva vyhrazena. | Nakódoval Leoš Lang