Salvador jako první země zavedl bitcoin jako oficiální měnu – obyvatelé protestují

Salvador se stal na začátku září první zemí světa, která přijala bitcoin za oficiální měnu. Změna se zde potýká s množstvím potíží a nespokojeností. Výsledkem byl také pokles kryptoměny. K uzákonění platby bitcoinem se schyluje i na Ukrajině.

Jedním z hlavních argumentů salvadorského prezidenta Nayiba Bukeleho při prosazování bitcoinu bylo, že díky němu Salvadorci mohou ročně ušetřit až 400 milionů USD na poplatcích za převody peněz ze zahraničí.

BBC však na základě údajů od Světové banky uvedla, že skutečná ušetřená částka se pohybuje kolem 170 milionů dolarů.

Mimo jiné má bitcoin obyvatelům jedné z nejchudších zemí Střední Ameriky, kteří nevlastní bankovní účet, umožnit napojení na finanční služby. Další zajímavé informace a novinky o kryptoměnách sdružuje portál Vpenize.cz.

Zavedení bitcoinu provázejí problémy

Ne všichni obyvatelé Salvadoru jsou ze zavedení bitcoinu jako oficiálního platidla nadšení. Průzkum ukázal, že velké množství z nich si takový krok vysloveně nepřálo. Odpůrci bitcoinu se obávají především finanční nestability a nezákonných transakcí.

Asi tisícovka z nich se v úterý 7. září sešla před budovou nejvyššího soudu v San Salvadoru, aby zde svůj názor dali jasně najevo. Protesty se neobešly bez ohňostrojů, pálení pneumatik a zásahu policistů.

Okamžitě po zavedení nejrozšířenější kryptoměny jako oficiálního platidla se vyskytly také technické potíže.

Například obchody s aplikacemi firem Apple a Huawei nenabízely platbu vládní peněženkou na kryptoměny Chivo. Oblíbenou bitcoin peněženku přijímala pouze hrstka velkých firem jako Starbucks či McDonald’s.

Salvadorské protesty proti bitcoinu se neobešly bez výtržností a zásahu policie.

Opoziční politik Johnny Wirght Sol celou problematiku okomentoval tak, že toho většina lidí o kryptoměnách moc neví a trh s nimi je křehký. Proto je podle něj situace v Salvadoru tak nešťastná.

Naopak malí obchodní si změnu pochvalují. Oceňují třeba to, že je bitcoin ochrání před padělanými bankovkami a že nebudou muset přijímat hotovost. To je při současné koronavirové pandemii obzvlášť užitečné. Současně si však uvědomují, že má bitcoin výhody i nevýhody.

Hodnota bitcoinu klesla

Ve stejný den, kdy v Salvadoru došlo k zavedení bitcoinu jako oficiální digitální měny, jeho hodnota podstatně klesla. Podle záznamů na specializovaném webu CoinDesk propad za 24 hodin činil asi 19 % a skončil na 42 921 USD (919 771 Kč).

Už před zavedením Salvador nakoupil 400 bitcoinů za asi 20 milionů dolarů, po propadu pak přikoupil 150 bitcoinů asi za 7 milionů USD. Zároveň však Johnny Wright Sol prohlásil, že pokles jednu z nejchudších jihoamerických zemí připravil o 3 miliony USD.

Ve šlépějích bitcoinu jde i oblíbené ethereum. Krátce před 18:00 SELČ vykazovalo za uplynulý den pokles o necelých 12 % a obchodovalo se tak za 3 465 USD. Propad bitcoinu byl v tu stejnou dobu více než 9%. V únoru přitom bitcoin vyšplhal na svou doposud nejvyšší hodnotu.

Bitcoin stále roste a výrazně posiluje zejména od začátku října. Nyní je bitcoin opět na vzestupu – nejvyšší hodnoty dosáhl od poloviny května.

Uzákonit platbu bitcoinem se chystá i Ukrajina

Hned den poté, co Salvador přijal bitcoin jako oficiální měnu, se ukrajinský parlament téměř jednohlasně shodl na jeho legalizaci. Nyní už ji zbývá pouze stvrdit podpisem prezidenta Volodymyra Zelenského.

Nová legislativa také vyjasňuje určitou ochranu před podvody vlastníkům bitcoinů a dalších kryptoměn.

Propad kromě bitcoinu zaznamenala i druhá nejvýznamnější kryptoměna ethereum.

S využíváním bitcoinu jako platební metody však Ukrajina zatím nepočítá a jedinou uznanou měnou zde i nadále zůstane hřivna. Deník Kyiv Post však uvedl, že do příštího roku má Kyjev v plánu zavést trh s kryptoměnami pro podniky a investory.

TIP: Ukrajina nejsou jen bitcoiny. Svoje kouzlo promítá i do krajiny. Vesnička Koločava, proslavená Nikolou Šuhajem, je toho důkazem.

Doposud si místní občané mohli virtuální měny jako bitcoin kupovat a prodávat. Na všechny jejich pohyby velice přísně dohlížely úřady, které je považovaly za podvod. Podnikaly proto ve firmách razie a bez pádných důvodů zabavovaly drahá zařízení.

O postoji ukrajinských úřadů ke kryptoměnám svědčí i případ ze srpna. Tajná služba SBU tehdy zablokovala síť, o níž se domnívala, že provozuje „tajnou kryptoměnovou burzu“ umožňující praní špinavých peněz a anonymitu transakcí.

Copyright © 2024 Human.cz. Všechna práva vyhrazena. | Nakódoval Leoš Lang