Asi každý ví, co je to recenze. Ta může pomoci spoustě lidí při rozhodování, který produkt je lepší. Lidé si často zjišťují, jak se ostatním líbilo na dovolené, nebo jak se jim četla knížka a podle toho se rozhodují, kterou si sami přečtou. Jak se píše recenze? Existují vhodné vzory recenze? A jak napsat recenzi na film? Existují určitá pravidla, jak napsat recenzi. Podání důležitých postřehů a myšlenek závisí na tom, o čem recenze je a kdo jsou její potencionální čtenáři.
Od zájezdu k moři, přes jazykový kurz až po knihu, divadelní představení, filmové komedie a oblečení. Prakticky na všechno se dá napsat recenze, jak napsat tu, která bude opravdu výborná? U většiny typů recenzí je jednoduchá struktura, jak napsat recenzi, které se autor může držet.
Nejdůležitější informace:
Recenze je subjektivní hodnocení, které vyjadřuje osobní názor na knihu, film, produkt nebo jakoukoli jinou záležitost.
Dobrá recenze je konkrétní a podrobná. Je dobré zaměřit se na to, co se líbilo a nelíbilo, a tvrzení podpořit konkrétními příklady.
Struktura recenze je důležitá.
Recenze musí být objektivní. I při vyjadřování osobního názoru je potřeba být co nejobjektivnější a uvést i argumenty, které hovoří proti.
Nejlepší je jasný a srozumitelný jazyk. Odborným termínům a složitým větám je radno se vyhnout.
Recenze je prostor pro vyjádření vlastního názoru, originalitu a kreativitu.
Co je to recenze?
Definice praví, že recenze je kritický písemný posudek o daném díle. Recenze má dokonce i svůj slohový postup. V dnešní době lidé píší recenze snad na všechno. Dokonce i žáci a studenti píší recenze na učitele a profesory.
Recenzí je plný internet a ne všechny jsou bohužel pravdivé. Některé recenze si píší firmy samy a vychvalují tak své produkty. Jinde je sice píší zákazníci, podniky však negativní recenze mažou, takže to pak vypadá, že je firma úžasná a bezchybná.
Jak poznat, že se toto děje? Někdy je nutné se trochu zamyslet a pokud jsou všechny recenze stoprocentní, zavání to problémem. Existují internetové stránky, které se na recenze specializují, tam je pak riziko takového podvodu minimální. Jako příklad lze uvést ubytovací portál Booking. Zde se dá najít mnoho užitečných recenzí na ubytování po celém světě, které budou opravdu od zákazníků a budou se zakládat na pravdě.
Recenze – vzor
Na internetu se také dá najít mnoho vzorů recenzí. Jsou tam vzory recenze na knihu, film a mnoho dalších věcí. Jako takový základ, jak se píše recenze, to sice bohatě stačí, pokud však chce člověk působit autentičtěji, měl by napsat recenzi svoji.
Vzor recenze ušetří spoustu času. Stačí si to trošku poupravit, napsat nějaké zkušenosti a je hotovo. Je to dobrá cesta, jak napsat recenzi, pro lidi, kteří jsou hodně zaneprázdněni.
Slohový útvar recenze
Slohový útvar recenze se dnes píše obvykle více v publicistickém stylu, recenze se totiž nachází na hranici již zmiňovaného publicistického stylu a stylu odborného. To znamená, že ten kdo píše na něco recenzi, tak by o tom měl něco vědět.
Trošku se vrátíme v čase do doby, kdy jsme ve škole měli hodinu s názvem sloh. Slohový útvar recenze je téma, které se tam probírá. Recenze má svůj slohový postup.
První částí je úvod. V něm se musí představit recenzované dílo. Je dobré si představit, že čtenář tomu tématu nerozumí a vše od začátku a jednoduše vysvětlit. V této části se napíší pouze fakta, žádný osobní názor na danou věc. V případě, že člověk píše recenzi na knihu, měl by zde vypsat stručný obsah knihy, autora, žánr a další formální náležitosti.
Poté přichází důležitá část, která je samozřejmě členěna do odstavců. Obvykle se nejdříve chválí a vyzdvihnou se klady a výhody recenzovaného objektu. V druhé části textu se naopak popíší chyby a nesrovnalosti. Vždy se musí psát slušně a nikoho neurážet. Zde je právě prostor pro vlastní názor na věc.
Je vhodné použít například tyto výrazy:
- myslím si…
- působilo to na mě…
- můj názor je…
- přišlo mi…
- zdálo se mi…
Poté co už člověk vyjádřil všechno, co měl na srdci, přichází poslední část, kterou je závěr. Závěrem je dobré udělat nějaké krátké shrnutí.
Často používané obraty:
- až na pár drobností produkt doporučuji
- je to průměrné dílo
- splnilo/nesplnilo to mé očekávání
- koupil/nekoupil bych znovu
- líbil se mi méně/více než
A je hotovo. Není to nic složitého. Stačí chvilka času a energie a recenze je napsaná. Není se čeho bát. Časem se člověk zlepšuje, žádný učený z nebe nespadl a sloh recenze není nijak složitý.
Jak napsat recenzi na knihu
Podobně jako u slohového útvaru recenze, tak existují určitá specifická pravidla, jak napsat recenzi na knihu. Když člověk recenzuje knihu, bude chtít, aby jeho recenze byla informativní a užitečná pro publikum. Proto je dobré znát základní tipy, jak napsat poutavou recenzi na knihu.
Co všechno by měla obsahovat správná recenze na knihu?
Zde jsou základní body, které by se měly dát najít v každé dobré recenzi na knihu:
- základní informace o knize
- shrnutí děje
- chvála a kritika
- doporučení
- hodnocení
Cílem recenze je informovat čtenáře o knize, která je předmětem recenze. Sdělit její klady, zápory, doporučení, popřípadě srovnání s jinou knihou nebo třeba filmem.
Na co je třeba si dávat pozor? Recenze by měla být stručná, trefná, úderná a zajímavá. Zdlouhavou recenzi nikdo nečte. Zároveň by recenze na knihu měla mít nějakou přidanou hodnotu ve formě vlastních postřehů a názorů. Člověk by měl o dané knize vědět mnoho informací a samozřejmě ji přečíst. Rozhodně se nesmí psát jen všeobecné informace.
Také je dobré zkontrolovat, že pravopis a gramatika jsou správně. Recenze prolezlá chybami je matoucí, špatně se čte a mnoho lidí odradí i pokud dodržuje všechny pravidla, jak napsat recenzi na knihu. Pokud člověk dělá gramatické chyby, často je považován za hlupáka a jeho názor lidé neberou vážně.
Je dobré si uvědomit, že člověk píše recenzi na knihu, do které autor vložil své srdce a duši. Je v pořádku vyjádřit svůj upřímný názor, člověk by však neměl být protivný, nebo dokonce sprostý. Je dobré vžít se do kůže autora a představit si, jakou kritiku by chtěl číst.
Toto jsou základní pravidla a tipy, jak napsat recenzi na knihu, která bude poutavá a užitečná. Díky těmto radám se dá napsat opravdu jedinečná recenze.
Jak napsat recenzi na film
U recenze na film platí podobná pravidla jako u recenze na knihu. Napsat recenzi na film bývá většinou těžší a časově náročnější než napsat recenzi na knihu. U filmu je hodně věcí, kterých si člověk musí všímat. Každý sleduje děj, nicméně do recenze je dobré zahrnout i střih, hudbu, obsazení, popřípadě dabing a mnoho a mnoho dalších věcí.
Pokud chce člověk napsat recenzi podobnou té profesionální, měl by se na film podívat několikrát a všímat si i detailů.
Recenze filmu je vyváženou syntézou osobního názoru na film a kritickou analýzou jeho technického a tematického obsahu. Rozsah filmové recenze je zpravidla asi 1 000 slov. Ačkoli text by neměl být příliš dlouhý, přípravné práce mohou trvat i několik dní.
Recenze filmu je klasifikována jako kreativní recenze. To znamená, že každý film je považován za umělecké dílo. Recenze na film by měla zahrnovat stejné věci jako recenze na knihu (Například stručný obsah knihy se změní na stručný obsah filmu.) a ještě nějaké navíc:
- režie a kamera (podrobnosti o tom, jak dobře byl film natočen a režírován)
- herci (Kdo ve filmu hraje? Hodili se herci na své role?)
- osvětlení (Bylo dobré i při těžkých scénách?)
- hudba (Měl film svou vlastní hudbu, nebo obsahoval písničky od populárních umělců?)
Stejně jako u jakékoli jiné recenze je nutné si ji po sobě zkontrolovat. Je trapné najít chyby v práci poté, co byla publikována. To je důležité zejména u recenzí, které budou zveřejněny na internetu, protože vyhledávače vždy hledají správné tvary klíčových slov, a tak by se recenze špatně hledala.
Toto jsou důležité body, na které se soustředit. Avšak v tom, jak napsat recenzi na film, může být člověk mnohem kreativnější, nebo se může více zabývat pouze jedním bodem.
Recenze divadelních her
Hodnocení divadelních her je poměrně častá záležitost a často má na lidi velký vliv. Pro divadla je to pomoc i záhuba zároveň. Lidé se podle recenzí rozhodnou na jakou hru se půjdou podívat a podle toho se samozřejmě odvíjí tržby divadel.
Většina lidí chce vědět, jestli mají své těžce vydělané peníze utratit za lístek, a proto si pročítají spoustu recenzí. Zajímá je hlavně, jak hezká je hra. Pokud je hezká, je v něčem originální? Pokud hra není dobrá, v čem je problém? Lidi zajímají recenze divadelních her více než recenze filmů. Důvod je celkem jednoduchý. Lístek do divadla zkrátka stojí peníze, nýbrž pustit si film v televizi je záležitost na pár kliknutí.
Recenze divadelních her by měla popsat situaci ve hře, aniž by poskytovala příliš mnoho informací o zápletce. Měla by se zabývat jednotlivými prvky a tím, jak fungují společně jako celek. Měla by vyjádřit osobní názor recenzenta podpořený promyšlenou analýzou.
Jako všechny věci, chce psaní recenzí divadelních her cvik. V průběhu představení by si měl člověk zapisovat své myšlenky, postřehy a nápady. Je dobré vysvětlovat a zdůvodňovat, proč se člověku něco líbí a něco nelíbí, případně je také dobré položit si otázku „A proč?“. Schopnost vysvětlit, proč se člověk cítí tak, jak se cítí zvýší vliv a důvěryhodnost recenze.
Je dobré přečíst si další recenze a hodnocení divadelních her, které člověk viděl, a zamyslet se nad tím, jak recenzenti využili své odborné znalosti, aby se podělili o své zkušenosti z divadelní hry. Čím více bude člověk číst díla ostatních, tím více bude moci definovat svůj vlastní styl psaní. Další možností je inspirovat se vzorem recenze. A hlavní je se nebát.
Psaní recenzí jako součást influencingu
Psaní recenzí je dovednost, která se hodí nejenom pro ty, kteří chtějí sdílet svůj názor s ostatními, avšak také pro ty, kteří chtějí ovlivňovat veřejné mínění a budovat si osobní značku. Dobrá recenze je kombinací subjektivního názoru a objektivních faktů.
- Proč psát recenze:
- Rozvoj komunikačních dovedností
- Možnost ovlivnit trh
- Budování osobní značky
- Podpora kvality produktů a služeb
- Na co nezapomenout při psaní recenze:
- Jasná struktura
- Objektivní hodnocení
- Srozumitelný jazyk
- Původní myšlenky
Ať už je to recenze na knihu, film, restauraci nebo jakýkoli jiný produkt či službu, není radno zapomínat, že každé slovo může mít velký vliv. Psaní recenzí je zábavný a zároveň užitečný způsob, jak se zapojit do komunity a sdílet své zkušenosti s ostatními.