Přibírání v těhotenství

Je jasné, že pokud je žena těhotná, tak přibere na váze. Otázkou ovšem je, kolik kilogramů to bude. Některé maminky mají radost z toho, že konečně mohou přibrat a sníst tak to, co chtějí. Ono to tak svým způsobem je. Ženina hmotnost se po porodu snižuje snadněji, než pokud se snaží zhubnout dietami.

Těhotenství je jedinečným obdobím v životě ženy, během něhož dochází k mnoha fyzickým i emocionálním změnám. Jednou z otázek, která trápí mnoho těhotných žen, je otázka přibírání váhy během těhotenství. Je toto přibírání nevyhnutelné? Jak udržet zdravou váhu a podpořit zdravý vývoj dítěte?

Zdravé stravovací návyky

I přes přirozené přibírání váhy je důležité udržovat zdravé stravovací návyky během těhotenství. Není třeba jíst za dva, avšak je třeba jíst správně. Zahrnout do své stravy potraviny bohaté na živiny, jako jsou ovoce, zelenina, celozrnné obiloviny, libové maso a mléčné výrobky.

Je také důležité dodržovat pravidelný jídelní režim a vyhnout se nadměrnému příjmu kalorií a jednoduchých sacharidů.

Důležité živiny během těhotenství zahrnují kyselinu listovou, vápník, železo a omega-3 mastné kyseliny. Každý těhotenský případ je jedinečný, a proto by každá žena měla konzultovat se svým lékařem nebo výživovým specialistou svoje stravování a případné doporučené doplňky stravy.

Fyzická aktivita

Fyzická aktivita je také důležitou součástí zdravého těhotenství. Pokud neexistují žádné kontraindikace a lékař to schválil, může žena pokračovat ve střední intenzitě cvičení. Pravidelné cvičení může pomoci udržet zdravou váhu, zlepšit spánek a snížit riziko některých komplikací těhotenství.

Důležité je zvolit bezpečné cvičení pro těhotné ženy, jako je plavání, chůze, jóga nebo těhotenské cvičení. Vyhnout se extrémním sportům nebo aktivitám s vysokým rizikem úrazu.

Sledování hmotnosti a konzultace s lékařem

Během těhotenství je důležité pravidelně sledovat svou hmotnost. Ženský lékař nebo porodní asistent bude moci ženě poskytovat rady ohledně toho, jak udržovat zdravou váhu a zvládat přibírání během těhotenství. Vývoj dítěte, vlastní zdraví ženy a genetické faktory mohou ovlivnit, jak rychle nebo kolik váhy bude přibírat.

Jednotlivá období těhotenství a váhový přírůstek

Celkový váhový přírůstek během těhotenství závisí na výchozí váze a individuálních faktorech. U žen s normální hmotností před těhotenstvím se doporučuje získat 11 – 15 kg během těhotenství. Pokud měla žena před těhotenstvím nadváhu, mohlo by být doporučení nižší, a naopak, pokud měla podváhu, mohlo by být doporučení vyšší:

  1. První trimestr (0 až 12 týdnů):

V prvním trimestru se těhotenství teprve začíná vyvíjet. Mnoho žen v tomto období dokonce ztratí váhu kvůli ranním nevolnostem a zvýšené citlivosti na zápachy a chutě. Váhový přírůstek v tomto období by měl být minimální, pokud vůbec nějaký. Obvykle se doporučuje získat pouze 0,5 – 2 kg v prvním trimestru.

V prvním trimestru je přibírání na váze ovlivněno mnoha faktory. Žena může trpět nevolností, začíná mít neobvyklé chutě, trápí jí nadýmání nebo má naopak stále velký hlad. Z těchto důvodů je váhový přírůstek v tomto období značně rozdílný.

  1. Druhý trimestr (13 až 27 týdnů):

V období druhého trimestru je tělo již na jiný stav navyklé, hladina hormonů se ustálila, ustoupila ranní nevolnost i tzv. vlčí hlad. Proto se žena může navrátit k navyklému způsobu stravování. Celkový váhový přírůstek v tomto období se pak pohybuje okolo 8 kilogramů (5 – 9 kg).

Druhý trimestr je často považován za období, kdy se těhotenství stává stabilnějším a ženy se cítí lépe. V tomto období může žena očekávat růst váhy, protože dítě se rychle vyvíjí. Váhový přírůstek se zde pohybuje mezi 0,4 – 0,5 kg týdně.

  1. Třetí trimestr (28 až 40 týdnů):

Ke konci těhotenství se může váha na chvíli ustálit, nemělo by však docházet k hubnutí. V tomto období žena přibere až 7 kilogramů.

Ve třetím trimestru se břišní obvod rychle zvětšuje, což vede ke zvýšenému váhovému přírůstku. V tomto období bude váhový přírůstek pravděpodobně větší než v předchozím trimestru. Je obvyklé přibrat 0,5 – 1 kg týdně, což může znamenat přírůstek váhy kolem 5 – 6 kg za tento trimestr.

Celkový váhový přírůstek v těhotenství

Přibírání váhy během těhotenství je normálním a přirozeným procesem. Je důležité si uvědomit, že ženské tělo prochází mnoha změnami, aby mohlo podpořit růst a vývoj dítěte. Přibírání váhy v těhotenství je tedy zcela přirozené a zdravé.

Samozřejmě není vhodné přibrat v těhotenství nadměrně moc kilogramů. Není však ani vhodné se v těhotenství hlídat, nebo dokonce držet dietu. Pokud jí žena tak, jak byla zvyklá, jen ve větších dávkách, neměla by ji následná obezita po porodu ohrozit.

V těhotenství jíst tak, jak si tělo žádá a to, oč si samo říká. Neodříkat si nic, pokud to neublíží.

I v těhotenství se může cvičit, avšak samozřejmě velmi opatrně. Jako cvičení, se doporučuje spíše cvičení pro těhotné. Díky cvičení pak navíc bude porod snadnější. Cvičení ženu naučí, jak se uvolňovat a jak se na porod dobře připravit.

Co se týká přibírání v těhotenství, není nikde přesně dané, kolik by žena v těhotenství měla přibrat. Někdo přibere jen pár kil, někdo dokonce více jak 20 kilogramů.

Při každé návštěvě těhotenské poradny sestra ženu zváží a lékař případně upozorní na to, zda je u ní přibírání na váze v normě, či nikoliv. Mnoho žen bude určitě zajímat, jak zhubnout v těhotenství.

Copyright © 2025 Human.cz. Všechna práva vyhrazena. | Nakódoval Leoš Lang