Asi každý, kdo má vlastní zkušenosti s mateřskou nebo rodičovskou dovolenou, musí dát za pravdu, že se rozhodně nejedná o opravdovou dovolenou. Pokud se chce rodič plnohodnotně věnovat svému potomkovi, ale zároveň udržovat v chodu celou domácnost, má od rána do večera co dělat. Pokud je s dítětem doma 3 roky, jeho hodinová mzda činí 10 korun. Při přepočtu jednotlivých úkonů na komerční částky by však rodič měl dostávat 51 000 korun měsíčně.
Přepočet si vzal na starosti Rodinný svaz České republiky, který se snaží hájit zájmy a postavení rodiny ve společnosti. Zabývá se mimo jiné i tématikou rodinné politiky nebo slučitelnosti rodiny a zaměstnání.
Ve svém projektu se Rodinný svaz zaměřil na nedoceněnost toho, když matka nebo otec zůstane s dítětem doma. Běžné úkony, které doma rodič musí denně udělat, přepočetl na komerční odměny za tuto práci. A došel k téměř neskutečné částce 51 tisíc korun měsíčně.
TIP: Jak dlouho trvá otěhotnět a tedy založit rodinu? A když se dítě narodí? Mateřská dovolená nárok -matka nebo i otec?
Započítána byla kompletní péče o dítě, hraní si s nimi, vaření, úklid domácnosti, ale také případná související „logistika“ jako odvoz dětí do školy nebo na kroužky. Cílem projektu byla snaha o vytvoření povědomí, jak cenná je práce rodiče a přitom jak nízké je současné ohodnocení a celková prestiž rodičů, kteří s potomkem zůstanou doma.
Najít si ale chvilku například na zmíněný úklid domácnosti však není vždy jednoduché, obzvláště ve chvílích, kdy je potřeba větší děti vhodně zabavit. Pomocníkem tak může být kreativní tvoření z papíru, které může děti účinně zabavit. Navíc si u takových činností děti procvičí jemnou motoriku a rodič tak získá cenný čas pro domácnost (nebo pro sebe) navíc.
Peníze s tím souvisí
Ne každému se to může líbit, ale peníze s rodinou zkrátka souvisí. Narození potomka, respektive to, že jeden z rodičů s ním zůstane doma, rodinný rozpočet značně ovlivní. Už jen to, co všechno je potřeba do porodnice, něco stojí. Nemluvě o veškerých různých dalších poplatcích, které si účtují i ty nejlepší porodnice v Česku (např. za přítomnost partnera u porodu, za nadstandardní pokoj apod.) Absence jednoho plnohodnotného platu je znát.
S tím souvisí i určitá prestiž ve společnosti. Někteří rodiče musí z finančních důvodů omezit své výdaje. Nejezdí na rodinné dovolené (nebo si musí vzít půjčku na dovolenou), neúčastní se některých akcí nebo si zkrátka nemohou dovolit koupit něco nového.
TIP: Peníze na uhrazení jakýchkoliv výdajů je dnes možné získat téměř ihned a bez poplatků, a to prostřednictvím tzv. první půjčky zdarma. Nicméně i první půjčka zdarma se může prodražit, proto by měla představovat až nejkrajnější řešení.
Stejně tak návrat do zaměstnání po rodičovské dovolené může být problematický. Řeší ji v současnosti především ročníky z generace Y. Problém se vyskytuje především u žen. I když by se tak dít nemělo, mohou mít při hledání zaměstnání přeci jen trochu jinou pozici s dvěma dětmi než s žádným.
Srovnání s ostatními zeměmi EU – není na co si stěžovat
I když se situace související s péčí o malé děti nejeví optimisticky, při pohledu na podmínky ostatních zemí Evropské unie si čeští rodiče nemají vůbec na co stěžovat. V České republice se rodičovský příspěvek poskytuje vůbec nejdéle ze zemí EU, až 4 roky. I když finančně nejde o žádnou hitpáradu, zůstat s dítětem doma 4 roky a užívat si to nejkrásnější období se všemi radostmi a starostmi, za to stojí.
I psychologové se víceméně shodují, že pro děti je lepší být první roky života doma s jedním nebo druhým rodičem. Na druhou stranu ale musí mít společnost pochopení i pro ty, kteří se z jakýchkoliv důvodů vrátí do zaměstnání podstatně dříve. A je jedno, zda do zaměstnání dochází nebo si najdou práci z domova.
Neznamená to, že o své děti nejeví dostatečný zájem nebo je odsouvají na druhou kolej. Pracující rodiče mohou se svým potomkem trávit společný čas podstatně lépe než ti, kteří jsou s ním prakticky nonstop. Není to o tom, kolik času se s dětmi tráví, ale čím se společný čas naplňuje.