Až nebudete vědět, co připravit na svačinu na výlet nebo do práce, a nebudete chtít klasickou tuňákovou, pikantní sýrovou pomazánku nebo krabí pomazánku, zkuste pro změnu tuto pomazánku s cottage sýrem. Kapie jí dodá krásný barevný kontrast.
Cottage je oblíbený mléčný výrobek, který se vyrábí z tvarohu z kravského mléka. Má jemnou, mírně nakyslou chuť a krémovou konzistenci. Obvykle je k dostání v malých kulatých nádobách a často je balen s různými příchutěmi, například s pažitkou, ananasem nebo bylinkami. Cottage je vynikajícím zdrojem bílkovin, vápníku a dalších důležitých vitamínů a minerálů.
Cottage je všestranná surovina, kterou si můžete vychutnat na řadu způsobů. Lze ho použít do salátů, dipů i jako posypku na toasty nebo krekry. Lze ho také přidat do slaných pokrmů, jako jsou quiche, nebo podávat jako přílohu k ovoci či zelenině. Jako sladkou pochoutku lze cottage smíchat s medem, skořicí a ořechy a vytvořit tak lahodný dezert.
Sýr cottage je skvělým zdrojem bílkovin, takže je ideální volbou pro ty, kteří chtějí zvýšit příjem bílkovin. Má také nízký obsah tuku a neobsahuje cholesterol, takže je skvělou volbou pro lidi, kteří chtějí snížit příjem tuků a cholesterolu.
Sýr cottage je výživná a chutná potravina, kterou si můžete vychutnat na mnoho způsobů. Ať už ho podáváte jako svačinu, nebo ho použijete v receptu, sýr cottage se jistě stane hitem. Až tedy budete příště hledat chutnou a zdravou svačinu, proč nesáhnout po vaničce cottage?
Ingredience na pomazánku cottage
- 1 kelímek sýra cottage
- 1 trojúhelník mazacího sýra
- 1 lžíce bílého jogurtu
- 10 g eidamu
- 5 cm kousek pórku
- 1/4 červené kapie
- sůl
- bílý pepř
Postup na pomazánku cottage
- Červenou kapii nakrájíme na drobné kostky, pórek na slabounká půlkolečka.
- Sýr nastrouháme najemno. Vše v míse smícháme s ostatními surovinami, osolíme, opepříme a důkladně zamícháme.
- Pomazánku cottage dáme do lednice vychladit. Vychlazené podáváme s pečivem.
Věděli jste, že?
Původ sýra cottage sahá až do 17. století, kdy byl oblíbený na anglických farmách. Poté se jeho výroba rozšířila i na venkovské chalupy, kde vznikl i jeho název (cottage = chata), který mu zůstal dodnes. V České republice se cottage rozšířil v 90. letech minulého století.
Cottage patří mezi čerstvé nezrající sýry, jejichž výroba končí prokysáním. Tím, že nedochází k tzv. zrání, kdy působením mikroorganizmů dochází k procesům, které sýrům dodávají výraznou chuť a vůni typickou pro daný druh sýra, je chuť a vůně cottage jemná a mírně nakyslá.
Vzhledem k tomu, že se tepelně neošetřuje, je zdrojem prospěšných bakterií, které se svým blahodárným účinkem podílejí na zdravém střevního mikrobiomu a obranných procesech našeho organizmu.
Cottage je zdrojem kvalitních bílkovin, některých vitaminů a minerálních látek, nejcennější je obsah dobře využitelného vápníku. Díky svému složení má nízký glykemický index, dobře zasytí a je poměrně lehce stravitelný.