Jedna z pákistánských provincií Chajbar Pachtunchvá začala plánovat stavbu dvou větších těžebních farem na kryptoměny. Provoz takto náročných projektů by dle vlády měla zajišťovat vodní energie a Pákistán chce tímto krokem jasně definovat těžbu i obchodování kryptoměn na tamním trhu. Jaký vývoj lze očekávat?
Stavba nových těžebních farem je trochu překvapením, jelikož Pákistán v roce 2018 bitcoin jako platidlo zakázal, stejně tak veškeré transakce s ním spojené. Kryptoměny však zažívají obrovský boom a zájem o ně stoupá celosvětově.
Na druhou stranu v sousední Indii se vláda uchyluje k přesně opačnému kroku, jelikož se snaží celý trh s kryptoměnami zakázat, čímž se pravděpodobně přesune pouze do šedé zóny. Ilegálně se doposud obchodovalo s těmito virtuálními měnami i v Pákistánu, včetně těžby, a tak se nyní vláda nechala slyšet, že pro otevření sektoru investorům je nutné nejprve jasně definovat hranice.
Využití vodní energie je zajímavým krokem, jak pro tak náročný proces, kterým těžba bezesporu je, využít také alternativní zdroje. Není se čemu divit, bitcoin spotřebuje dvakrát více energie než celá Česká republika, tudíž je vhodné najít efektivní zdroj.
Kryptoměny v Pákistánu zažívají rozkvět
Těžba bitcoinu, stejně jako obchodování s kryptoměnami, se v Pákistánu těší čím dál větší popularitě. Burzovní aplikace, kde lze koupit bitcoin a další měny, jsou stahovány ve velké míře. Jedná se zejména o burzy Binance a Coinbase, které jsou pro úplné začátečníky v oboru doporučovány.
Anonymita, kterou kryptoměny umožňují využívat, přinesla nejen na tamní trh určité problémy s kriminalitou. Nákup zbraní a jiných ilegálních věcí se díky kryptoměnám rozrostl, a proto je Pákistán pod dohledem Finančního akčního výboru. Tento mezinárodní výbor se zaměřuje na praní špinavých peněz.
Pákistánská vláda se však nyní snaží svým občanům obchodování s kryptoměnami přiblížit a stanovit jasné standardy. Na vládní úrovni by rovněž mělo docházet k určité kontrole nad trhem. Mezi občany si tak zejména provinční vláda získala určité sympatie, jelikož kryptoměny jsou nyní zkrátka žádoucí zboží.
Bitcoin stále roste
Dokonce i Tesla investovala do bitcoinu, čímž si tato automobilka a její zakladatel Elon Musk přišli na pořádný obnos. Z této investice firma vydělala více, než za rok prodeje svých elektromobilů. Nelze se tak divit, že se k adaptaci kryptoměn uchylují i další větší firmy.
Investoři po celém světě už nyní mají možnost investovat do speciálně vytvořených bitcoinových fondů. Mezinárodní investiční banka Morgan Stanley přesně takovou službu svým klientům nedávno začala nabízet.
Bitcoin v březnu 2021 na své nejvyšší hodnotě překročil hranici 61 tisíc dolarů a v letošním roce je očekáván další extrémní růst. A není to jen bitcoin – nejznámější kryptoměna – který zažívá takový boom. Mimo něj stoupá zájem i o další digitální měny. Jedná se například o:
- Litecoin (LTC)
- Ethereum (ETH)
- Monero (XMR)
- Ripple (XRP)
- NEO (NEO)
- Dash (DASH)
- BitcoinCash (BCH)
- EOS (EOS)
- a mnoho dalších
Zde jsou vyobrazeny pouze ty nejznámější kryptoměny, které se těší velké oblibě, nicméně celosvětově jich existuje více než 4 tisíce a jejich tvorba je takřka neomezená.
Právě již zmiňovaný Elon Musk je velkým propagátorem bitcoinu a jeho nákupy již v minulosti dokázaly trh značně ovlivnit. Není to tak dávno, co na Twitteru ukázal sympatie další často probírané kryptoměně, kterou je Dogecoin. Během okamžiku dokázala cena této alternativní měny vyskočit o desítky procent.
Ačkoliv se některé vlády snaží bitcoin zakázat, úplné zmizení kryptoměn v daném státě možné není. V rámci šedé zóny se s nimi bude nadále operovat. Kouzlo bitcoinu tkví právě v nemožnosti tuto síť nějakým způsobem regulovat.
Jeho cena stoupá i z důvodu omezeného množství. Na rozdíl od tradiční fiat měny, jež může být tisknuta prakticky neomezeně, bitcoin existuje pouze v celkovém počtu 21 milionů kusů. Postupně dojde k jeho úplnému vytěžení, čímž jeho cena pravděpodobně opět poroste.
Investiční zlato a investiční stříbro se sice stále považuje za uchovatele hodnoty, nicméně celá řada investorů začíná právě bitcoin vnímat jako aktivum, ve kterém lze hodnota skutečně z dlouhodobého hlediska uchovat.
Investování do bitcoinu
Investice do jakékoliv kryptoměny v obecném měřítku stále není považována ze bezpečné zhodnocení peněz, avšak data začínají hovořit v neprospěch tohoto názoru. Stále větší množství investorů část svého portfolia přeměňuje právě do krypta, čímž pochopitelně jeho cena opět roste.
Za výhodu investování do bitcoinu lze mimo jiné považovat i možnost nákupu od nízkých částek. Tato kryptoměna lze dělit až na jednu stomiliontinu, a tak není nutné disponovat velkým kapitálem. Pokud tedy někdo hledá cestu, kam investovat, úvaha o virtuálních měnách, které mají obrovský potenciál, je zcela jistě na místě.
Pokud je člověk založen spíše konzervativně, stále zde existují například podílové fondy, termínované vklady, státní dluhopisy, spořicí účty a další finanční produkty. V takových případech však nelze očekávat oslnivé zhodnocení peněz.
Mnoho obchodníků volí formu spekulací, nicméně v takovém případě se nejedná o investování. Dlouhodobost je zejména u bitcoinu klíčem k úspěchu a určitě se vyplatí zapřemýšlet, zda alespoň mizivé procento svých peněz není vhodné poslat právě do kryptoměn. Začít se dá i od několika stovek.
A kde bitcoin koupit? Specializované burzy a směnárny rostou jako houby po dešti. V níže zmíněném výběru však lze narazit na ověřená a kvalitní místa, kde lze kryptoměny nakoupit:
V článku byly zmiňované burzy Coinbase a Binance, i ty lze pro nákup využít. Pro začátečníky se jedná pravděpodobně o nejjednodušší variantu. Většina těchto burz disponuje i jednoduchou mobilní aplikací, kde lze nákup i prodej uskutečnit během několika okamžiků.
Pokud člověk nákup skutečně učiní, je vhodné zauvažovat i o bitcoin peněžence. Díky ní lze mít veškeré kryptoměny skutečně v bezpečí a nehrozí jejich odcizení. Pořízení takové peněženky je při vyšších obnosech zásadní.