Nejdelší řeky ČR a Evropy a tipy na výlety v okolí

Česká republika je zemí s bohatou sítí vodních toků, které formovaly její krajinu a ovlivnily život jejích obyvatel po staletí. Ačkoli je všeobecně známo, že nejdelší řekou ČR je Vltava, méně se již ví o dalších významných vodních tocích a jejich významu pro přírodu i člověka. Ne každý ví, které další toky zařadit mezi ty nejdelší, popřípadě jaké přírodní zajímavosti se nachází v blízkosti jejich břehů. Jak vypadá žebříček deseti největších řek ČR a proč se vydat právě do jejich okolí?

Břehy řek jsou často vyhledávanými cíli turistů, kteří zde mohou obdivovat krásy přírody, sportovat nebo relaxovat. Kromě toho mají řeky také významný kulturní a historický význam. Řada českých měst vznikla právě na březích řek a řeky samy o sobě se staly součástí mnoha legend a pověstí.

Nejdůležitější informace:

Nejdelší česká řeka je Vltava: S délkou 433 km je Vltava nejdelším českým tokem a protéká mnoha významnými městy.

Česko má bohatou síť řek: Česká republika je protkaná mnoha vodními toky, které významně ovlivnily její historii a krajinu.

Řeky jsou důležité pro přírodu i člověka: Poskytují vodu pro život, jsou domovem mnoha druhů a slouží k rekreaci.

Řeky mají kulturní a historický význam: Mnoho českých měst vzniklo na březích řek a řeky jsou spojeny s mnoha legendami a pověstmi.

Každá řeka je unikátní: Každá řeka má svůj vlastní charakter, historii a přilehlou přírodu.

Řeky jsou ohroženy: Znečištění a další lidské aktivity ohrožují zdraví řek. Je nutné řeky a jejich ekosystémy chránit pro budoucí generace.

Nejvýznamnější vodní toky ČR

Územím Čech a Moravy prochází více než sto významných řek neboli větších vodních toků. Jejich voda na zemský povrch vyvěrá v oblasti pramene, protéká mnoha městy i otevřenou přírodou a poté ústí do jiného, většího toku, jenž se nakonec vlévá do jezera či moře. Voda v řece, která byla měřena dnes, může být zítra za hranicemi země a zanedlouho v oceánu. Zkrátka „nelze dvakrát vstoupit do téže řeky“.

Mezi nejdelší řeky ČR patří:

  1. Vltava (433 km)
  2. Labe (370,2 km)
  3. Morava (284,5 km; celkem 353 km)
  4. Ohře (246,5 km; celkem 300 km)
  5. Sázava (224,6 km)
  6. Dyje (208 km; celkem 234 km)
  7. Jihlava (184,5 km)
  8. Svratka (173,9 km)
  9. Jizera (163,9 km; celkem 165 km)
  10. Lužnice (153 km; celkem 208 km)

Jaký je průběh toku těchto řek, která města na nich leží a na jaká zajímavá místa se v jejich okolí podívat?

1. Vltava

Vltava pramení ve výšce 1 172 metrů na Šumavě, nedaleko obce Černý kříž a asi 5 kilometrů od centra horské obce Kvilda. Protéká například Českým Krumlovem, Českými Budějovicemi a v Mělníku ústí do Labe, s nímž vytváří systém odvodňující takřka celé území Čech. Vltava je se svými 433 kilometry nejdelší řekou ČR.

Vltava také protéká hlavním městem ČR. Její malebné břehy a okolní příroda poskytují nespočet možností nejen pro výlety v okolí Prahy.

Průběh toku

Jeden ze dvou hlavních zdrojů Vltavy, Teplá Vltava, pramení na východním svahu Černé hory. V obci Borová Lada tato říčka přibírá Vltavský potok, též známý pod názvem Malá Vltava. Ten protéká Horní Vltavicí a Lenorou, kde získává nepatrný spád a vytváří mokřady s četnými meandry, známými pod souhrnným názvem Vltavský luh.

Záhy se u osady Chlum stékají Teplá a Studená Vltava, jež pramení v Bavorsku. Teprve od soutoku těchto hlavních pramenných zdrojů řeka nese název Vltava.

Teplá Vltava, jeden ze dvou hlavních zdrojů Vltavy, pramení na východním svahu Černé hory na Šumavě.

Od této chvíle se řeka stáčí k severu a v Mělníku se vlévá do Labe, jehož pramen se nachází na Labské louce v Krkonoších.

Po Vltavě si lze udělat výlet lodí a pozorovat významné budovy historické Prahy.

V okolí celého toku Vltavy se nacházejí známé i méně známé přírodní zajímavosti, historické památky, pěší i cyklistické trasy a další turistické cíle. Vyzkoušet lze také výlet lodí po Vltavě, který může být netradičním zážitkem a zpestřením horkých letních dní.

Přírodní zajímavosti v okolí

Kam na výlet autem či na kole v blízkosti Vltavy? Vzhledem k velikosti území, kterým řeka protéká, se zde nachází skutečně mnoho zajímavých míst.

Za zmínku stojí například hornatá národní přírodní rezervace Drbákov – Albertovy skály, která se tyčí nad hladinou Slapské přehrady. Oblastí vede stezka, jež seznamuje se zajímavostmi blízkého okolí, a která poskytuje překrásné výhledy na údolí řeky Vltavy.

Přírodní rezervace Albertovy skály poskytuje krásný výhled na okolí.
Přírodní rezervace Albertovy skály poskytuje krásný výhled na okolí.

Skvělou příležitost k aktivnímu odpočinku nabízí také oblast s unikátním skalním útvarem Čertova stěna, přírodní rezervace Kobylí dráha nad Štěchovickou přehradou nebo Mrtvý Luh, který se nachází v NP Šumava na soutoku Teplé a Studené Vltavy. Kdo hledá inspiraci pro výlet v okolí Prahy a zároveň řeky Vltavy, může navštívit například přírodní rezervaci Zvolská homole, jež zahrnuje lesy, louky i strmé skalnaté srázy.

DÉLKA ŘEKY V ČR: 433 km
ROZLOHA POVODÍ V ČR: 28 090 km²

2. Labe

Labe se svou celkovou délkou 1 094 kilometrů patří k největším řekám Evropy a zároveň je i nejvodnatější řekou ČR. Pramení v Krkonoších, protéká Německem a ústí do Severního moře. Název Labe (německy Elbe) má kořeny ve starověku, kdy povodí řeky obývali Keltové. Původní keltský výraz „elb“ znamenal „velká řeka“.

Průběh toku

Pramen Labe se nachází na Labské louce v nadmořské výšce 1 387 metrů. Řeka začíná jako průzračný potok, postupně sílí a její tok se zpomaluje. Nedaleko Pardubic se stáčí k západu a poté k severozápadu a pokračuje k německým hranicím, přičemž přibírá mnoho potoků, říček i řek. Mezi nejvýznamnější přítoky patří Úpa, Metuje, Orlice, Chrudimka, Jizera, Vltava, Ohře, Bílina, Ploučnice a Kamenice.

Labe představuje jednu z největších řek a vodních cest Evropy.
Labe představuje jednu z největších řek a vodních cest Evropy.

Již od středověku se Labe hojně využívalo k přepravě dřeva a dalších surovin. V souvislosti s nákladní dopravou je Labe velmi významné dodnes – pro přepravu nákladů se v současnosti využívá 950 kilometrů řeky.

Přírodní zajímavosti v okolí

Labe protéká několika přírodními rezervacemi počínaje Krkonošským národním parkem. Kouzelné hory s vyhlášenými lyžařskými středisky, turistické trasy a cyklostezky nabízejí nepřeberné množství příležitostí k výletům v každém ročním období.

Naše nejvyšší hora Sněžka a Obří důl v Krkonoších jsou výzvou pro všechny milovníky turistiky.
Naše nejvyšší hora Sněžka a Obří důl v Krkonoších jsou výzvou pro všechny milovníky turistiky.

K nejzajímavějším místům Krkonošského národního parku se dá dostat po vycházkových a naučných trasách (Čertův důl, Černohorské rašeliniště, Rýchory a další) s informačními tabulemi, které turistům představí zajímavosti ze světa místní fauny a flory.

Projít se lze také k samotnému prameni Labe na Labské louce. Roku 1684 byl pramen vysvěcen a v současnosti představuje jeden z nejoblíbenějších turistických cílů u nás.

A kam na hory v Krkonoších, ať už na lyže či běžky? Jedno z nejoblíbenějších lyžařských středisek se rozkládá v Rokytnici nad Jizerou, kde se nachází nejdelší česká sjezdovka. Za zmínku stojí také Krkonošská magistrála, jež propojuje takřka celé Krkonoše, a kterou ocení všichni nadšení běžkaři.

Mezi další přírodní rezervace v okolí nejvodnatější řeky v ČR patří CHKO České středohoří, Libický luh, CHKO Labské pískovce a Národní park České pískovce.

DÉLKA ŘEKY V ČR: 370,2 km
ROZLOHA POVODÍ V ČR: 49 933 km²

3. Morava

Třetí největší řeka v ČR pramení v Olomouckém kraji pod vrcholem Králického Sněžníku v nadmořské výšce 1 380 metrů. Nedaleko pramene tvoří krátký úsek historické hranice mezi Čechy a Moravou a její dolní tok vytváří hranici mezi ČR, Slovenskem a Rakouskem.

Průběh toku

Zpočátku Morava protéká hlubokým údolím a odděluje východní a západní hřbet Králického Sněžníku. V pohoří Jeseníky pohlcuje řeky Krupu, Brannou a Desnou a postupně mohutní. Pokračuje Branskou vrchovinou a v okolí Zábřehu přibírá tok Moravské Sázavy. V úseku Litovelské Pomoraví vytváří meandry a protéká městy Haná a Olomouc. Nedaleko Přerova přijímá řeku Bečvu a poté se stáčí k jihu na moravské Slovácko. U obce Rohatec začíná vytvářet česko-slovenskou státní hranici.

Morava, jejíž pramen najdeme v pohoří Králický Sněžník, je třetí nejdelší řekou ČR.
Morava, jejíž pramen najdeme v pohoří Králický Sněžník, je třetí nejdelší řekou ČR.

Řeka na území Moravy protéká řadou známých českých měst, mezi něž patří Litovel, Olomouc, Kojetín, Kroměříž, Otrokovice, Napajedla, Uherské Hradiště, Veselí nad Moravou a Hodonín.

Přírodní zajímavosti v okolí

K nejzajímavějším místům v okolí řeky Moravy patří pohoří Králický Sněžník, které je zároveň její pramennou oblastí. Hřebeny hor nabízejí překrásné výhledy na čistou divokou přírodu v okolí, jež zahrnuje lesy, louky a bystřiny. Pohoří Králický Sněžník se řadí mezi nejméně dotčená místa Evropy. Je proto ideálním výletním místem pro všechny, kteří se touží ponořit do ticha a načerpat novou energii.

Pohoří Královský Sněžník je takřka nedotčenou oblastí, nabízející krásné výhledy na okolí.
Pohoří Královský Sněžník je takřka nedotčenou oblastí nabízející krásné výhledy na okolí.

Oblastí lze procházet po turistické trase Králický Sněžník, která má 15 zastávek s informačními tabulemi. Vede údolím řeky Moravy až k jejímu prameni, pokračuje kolem Adélina pramene a končí u chaty Návrší. Její délka je přibližně 14 kilometrů.

DÉLKA ŘEKY V ČR: 284,5 km
ROZLOHA POVODÍ V ČR: 20 692,4 km²

4. Ohře

Ohře protéká Německem a severozápadem České republiky. Se svou délkou přibližně 247 kilometrů představuje čtvrtou největší řeku v ČR a také druhý největší levostranný přítok Labe. Ohře, německy Eger, pramení v Bavorsku v přírodní rezervaci Smrčiny.

Průběh toku

Ohře se na české území dostává u zaniklé osady Pomezná, jež se nachází nedaleko hranice s Německem. Teče směrem ze západu na východ územím Karlovarského kraje a postupně se dostává do Chebské a Sokolovské pánve, Slavkovského lesa a Doupovských hor. Kousek od Kadaně Doupovské hory opouští a směřuje do Mostecké pánve. Za městem Postoloprty pokračuje Dolnooharskou tabulí až do Litoměřic, kde se vlévá do Labe.

Z Ohře lze vidět gotický hrad Loket, postavený ve 12. století.
Z Ohře lze vidět gotický hrad Loket, postavený ve 12. století.

Přímo z řeky se vodákům naskytne krásný pohled na hrad Loket, který Ohře obloukem obtéká. Loket, jenž patří mezi nejkrásnější hrady a zámky ČR, najdeme v CHKO Slavkovský les.

Přírodní zajímavosti v okolí

U města Loket v Karlovarském kraji se nachází přírodní výtvor Svatošské skály, které svým vzezřením připomínají svatební procesí. Proto také jednotlivé útvary nesou názvy jako Nevěsta s ženichem, Svědkové, Tchán nebo Tchyně.

Okolí Svatošských skal tvoří krásná kopcovitá krajina, která láká mnoho turistů, cyklistů a horolezců. Oblastí vede naučná turistická trasa Doubí – Svatošské skály.

Svatošské skály, obklopené nádhernou panenskou přírodou, připomínají svatební procesí.
Svatošské skály, obklopené nádhernou panenskou přírodou, připomínají svatební procesí.

Dalším tipem na výlet v okolí řeky Ohře je procházka ke Sfingám u Měděnce. Jedná se o unikátní skalní útvar, nacházející se ve výšce 800 metrů nad mořem u obce Měděnec. Tento útvar je tvořen rulovými skalami, které svým tvarem připomínají egyptské sfingy. Z vrcholku lze vidět údolí s městy Kláštercem a Kadaní, jimiž protéká řeka Ohře.

DÉLKA ŘEKY V ČR: 246,5 km
ROZLOHA POVODÍ V ČR: 4 601 km²

5. Sázava

Řeka Sázava protéká Vysočinou a Středočeským krajem. U Najdeku a Šlakhamrů vytváří část historické hranice Čech a Moravy a odvodňuje část Českomoravské vrchoviny a Středočeské pahorkatiny. Sázava je často vyhledávaná vodáky, kteří v jejím okolí naleznou kempy, tábořiště a několik půjčoven vodáckého vybavení.

Průběh toku

Řeka pramení kousek od Šindelného vrchu na Moravě jako Stružný potok, který napájí rybník Velké Dářko. Od výtoku z rybníku je již řeka nazývána Sázavou. Protéká údolím mezi Žďárem nad Sázavou a Přibyslaví a meandruje k Havlíčkovu Brodu. Pokračuje do Světlé nad Sázavou, kde se nachází její nejkrásnější část – peřeje Stvořidla. Postupně se řeka dostává až k Davli, kde se vlévá do Vltavy.

Sázava se řadí k nejhezčím řekám v republice.
Sázava se řadí k nejhezčím řekám v republice.

Díky dvěma krásným peřejím patří Sázava mezi nejhezčí řeky u nás. Při jejím toku se navíc nachází několik historických památek, jako je například hrad Kácov, Český Šternberk nebo zámek ve Zruči.

Přírodní zajímavosti v okolí

V blízkosti řeky Sázavy lze najít spoustu zajímavých míst, vhodných pro kratší i delší výlety. Trempskou klasikou je už po mnoho let Posázavská stezka, která vede podél řeky a je dostupná vlakem z pražského Bráníku.

Posázavská Stezka prochází údolím podél řeky Sázavy.
Posázavská Stezka prochází údolím podél řeky Sázavy.

Stezka začíná a končí na železniční zastávce Petrov u Prahy a procházka po ní může být vhodnou volbou pro ty, kteří neví, co dělat o víkendu v Praze. Trasa však v jednom směru měří 68 kilometrů a i pro celodenní výlet je proto možné využít jen jednu z jejích částí.

V oblasti Posázaví se nachází mimo jiné také posvátná hora Blaník, která v minulosti představovala symbol naděje na získání svobody českého národa.

DÉLKA ŘEKY V ČR: 224,6 km
ROZLOHA POVODÍ V ČR: 4349,2 km²

6. Dyje

Řeka Dyje vznikla spojením Rakouské a Moravské Dyje v Dolním Rakousku. Její délka na českém území činí 208 kilometrů a je tak šestou největší řekou v ČR. Část toku tvoří státní hranici mezi Českou republikou a Rakouskem. Dyje představuje nejdelší přítok řeky Moravy.

Průběh toku

Dyje pramení na Českomoravské vysočině kousek od Panenské Rozsíčky a její údolí má kaňonovitý charakter, pro jehož ochranu byl roku 1991 vyhlášen Národní park Podyjí. Po opuštění Podyjí řeka pokračuje k Mikulovské vrchovině a plní přehradu Nové Mlýny. Tok Dyje končí soutokem s řekou Moravou u Lanžhotu (přibližně 15 kilometrů pod Břeclaví).

V okolí řeky Dyje byl vyhlášen Národní park Podyjí, který slouží k ochraně jejího kaňonovitého údolí.
V okolí řeky Dyje byl vyhlášen Národní park Podyjí, který slouží k ochraně jejího kaňonovitého údolí.

Dyje patří k oblíbeným řekám vodáků. Je celoročně sjízdná a vine se nedotčenými lužními lesy, krásným Lednickým parkem a vinařskými oblastmi. V jejím okolí se navíc nacházejí různé druhy vzácné fauny, především ptactva. Jedná se o nenáročnou, mírnou řeku, snadno sjízdnou i pro rodiny s dětmi.

Přírodní zajímavosti v okolí

Podél 40 kilometrů dlouhého údolí řeky Dyje se rozkládá již zmíněný Národní park Podyjí, který na rakouské straně navazuje na oblast Nationalpark Thayatal. Unikátní scenérie parku jsou tvořeny skalními útvary, lesy a lesostepmi, meandry a loukami podél Dyje.

Národní park Podyjí zahrnuje okolí řeky Dyje, jež je charakteristické svou neuvěřitelnou rozmanitostí.
Národní park Podyjí zahrnuje okolí řeky Dyje, jež je charakteristické svou neuvěřitelnou rozmanitostí.

Na celém území parku je možné zahlédnout různé druhy vzácných rostlin a živočišných druhů, například orla mořského. NP Podyjí nabízí vhodné podmínky pro provozování lehké až středně náročné turistiky po celý rok.

DÉLKA ŘEKY V ČR: 208 km
ROZLOHA POVODÍ V ČR: 11 164,7 km²

7. Jihlava

Jihlava protéká Vysočinou a Jihomoravským krajem a společně se Svratkou ústí do novomlýnských nádrží. Řeka částečně tvoří historickou zemskou hranici mezi Čechy a Moravou a nachází se na ní známá vodní nádrž Dalešice.

Průběh toku

Pramen Jihlavy se nachází na louce nedaleko obce Jihlávka na Českomoravské vysočině. Protéká městy Jihlavou a Třebíčí a pokračuje do Križanovské vrchoviny a Jevišovické pahorkatiny, kde na ní leží vodní nádrže Dalešice a Mohelno. V Ivančicích přibírá řeky Oslavu a Rokytnou a dostává se do Dyjsko-svrateckého úvalu. Nakonec spolu se Svratkou ústí do nádrže Nové mlýny.

Řeka Jihlava protéká krajem Vysočina a Jihomoravským krajem.
Řeka Jihlava protéká krajem Vysočina a Jihomoravským krajem.

Mezi významná města na řece Jihlavě patří Kostelec, Jihlava, Přibyslavice, Třebíč, Mohelno, Ivančice, Cvrčovice, Pohořelice a další.

Přírodní zajímavosti v okolí

V blízkosti řeky lze najít hned několik chráněných území a přírodních památek. Jednou z nich je Míchova skála, která se nachází v Jihlavských vrších severozápadně od vrchu Javořice. Jedná se o skalní útvar, který představuje jeden z nejlépe zachovalých projevů tropického zvětrávání ve třetihorách a následného mrazového zvětrávání ve čtvrtohorách.

Míchova skála se ukrývá v Jihlavských vrších, nedaleko vrcholu Javořice.
Míchova skála se ukrývá v Jihlavských vrších, kousek od vrcholu Javořice.

V malebné krajině u řeky Jihlavy leží také rašelinové jezírko Rosička, které lze i přes jeho velikost zařadit mezi nejhezčí jezera v ČR. Nachází se na okraji lesa nedaleko Panenské Rozsíčky a z důvodu zachování bohaté populace leknínu bělostného bylo vyhlášeno přírodní památkou.

DÉLKA ŘEKY V ČR: 184,5 km
ROZLOHA POVODÍ V ČR: 3117 km²

8. Svratka

Svratka, hlavní tok města Brna, je největším přítokem řeky Dyje. Postupně protéká okresy Žďár nad Sázavou, Brno-venkov, Brno-město, znovu Brno-venkov a Břeclav. V oblasti Vysočiny řeka či její břehy vytváří část historické zemské hranice mezi Čechy a Moravou.

Průběh toku

První ze dvou hlavních pramenů začíná na úbočí Křivého Javoru a Žákovy hory, druhý u hájovny Blatky. Svratka protéká Hornosvrateckou vrchovinou, kde na ní leží soustava přehrad Vír I. a Vír II. Postupně se dostává do Brněnské přehrady a kotliny Brna. Zde mění směr a u Přízřenic pohlcuje svůj největší levý přítok Svitavu. Dyjsko-svrateckým úvalem pokračuje do Židlochovic, kde do ní ústí Litava. Svratka společně s Jihlavou končí v nádrži Nové Mlýny.

Svratka představuje hlavní tok města Brna.
Svratka představuje hlavní tok města Brna.

Mezi významná města a obce na řece Svratce patří například Svratka, Jimramov, Tišnov, Brno, Modřice nebo Židlochovice.

Přírodní zajímavosti v okolí

Severozápadně od Hornosvratecké vrchoviny se nachází chráněná oblast Žďárské vrchy, která skýtá nedotčenou přírodu s mnoha přírodními zajímavostmi. Nejvyšším vrcholem Žďárských vrchů je Devět skal, dále zde najdeme například již zmíněnou Žákovu horu, u níž pramení řeka Svratka, nebo impozantní Bílou skálu.

Přírodní památka Bílá skála ve Žďárských vrších připomíná obrovskou hradbu.
Přírodní památka Bílá skála ve Žďárských vrších připomíná obrovskou hradbu.

Za zmínku stojí také rezervace Toulcovy maštale v Budislavských skalách, kde můžeme najít skalní bludiště či se projít nádhernými borovými lesy. Toulcovy maštale se rozkládají nedaleko měst Budislav, Litomyšl nebo Nové Hrady.

DÉLKA ŘEKY V ČR: 173,9 km
ROZLOHA POVODÍ V ČR: 7118,7 km²

9. Jizera

Tato řeka dala jméno Jizerským horám. Jizera je pravostranným přítokem Labe a protéká pouze Českou republikou. Turisté na celém jejím toku naleznou různé zajímavosti z lidové architektury a techniky, historické památky a krásnou přírodu.

Průběh toku

Pramen řeky se nachází v Jizerských horách na jihovýchodním úbočí Smrku. Protéká Velkou jizerskou loukou a tvoří část česko-polské hranice. Pokračuje Krkonošským národním parkem, Podkrkonoším a přetíná Ještědsko-kozákovský hřbet. Dostává se do města Turnova, odkud protéká otevřenou krajinou až k obci Káraný, kde se vlévá do Labe.

Okolí Jizery je vhodné pro milovníky turistiky, historie i lidové kultury.
Okolí Jizery je rájem pro milovníky turistiky, historie i lidové architektury.

Jizera protéká městy jako Jablonec nad Jizerou, Semily, Železný Brod, Turnov, Mladá Boleslav nebo Benátky nad Jizerou.

Přírodní zajímavosti v okolí

Řeka prochází územím Českého ráje, který je charakteristický vysokou koncentrací přírodních i historických zajímavostí. Turistické trasy, vyhlídky, skalní města i historické památky – to vše a mnohem více lze najít právě v této oblasti.

Prachovské skály jsou rájem horolezců i častým cílem milovníků pěší turistiky.
Prachovské skály jsou rájem horolezců i častým cílem milovníků pěší turistiky.

Jedním z nejoblíbenějších turistických cílů Českého ráje jsou Prachovské skály, které se rozkládají asi 10 kilometrů severozápadně od města Jičín. Tímto skalním městem a rájem horolezců vedou dvě turistické trasy, které návštěvníky provedou po vrších pískovcových skal, roklích, stržích i různými zajímavými zákoutími.

V Prachovských skalách stojí za návštěvu například Vyhlídka Českého ráje, Americká sluj, Císařská chodba a v letních dnech i přírodní koupaliště U Pelíška.

DÉLKA ŘEKY V ČR: 163,9 km
ROZLOHA POVODÍ V ČR: 2146.42 km²

10. Lužnice

Lužnice je jihočeská řeka, která má velmi malý spád a pomalý tok. Reguluje množství vody mnoha rybníků ve svém povodí – například největšího českého rybníku Rožmberku. Protéká Novohradskými horami, Vitorazskem, Třeboňskou pánví a Středočeskou pahorkatinou. Velká část Lužnice je součástí CHKO Třeboňsko, jež patří mezi přírodně nejcennější území Jihočeského kraje.

Průběh toku

Řeka pramení na rakouské straně Novohradských hor. Do České republiky vstupuje nedaleko obce Pohoří na Šumavě a protéká splavovací nádrží Kapelunk. Po asi 5 kilometrech se na soutoku s potokem Popelnicí vrací zpátky do Rakouska, kde protéká městem Weitra, a tvoří hranici mezi Gmündem a Českými Velenicemi. Poté se opět vrací na území Rakouska, nicméně po několika kilometrech již míří do Třeboňské pánve.

Lužnice reguluje množství vody největšího českého rybníku Rožmberku.
Lužnice reguluje množství vody největšího českého rybníku Rožmberku.

Díky svému charakteru je Lužnice jednou z nejoblíbenějších českých řek pro rekreační kanoistiku. Týká se to především úseku od Tábora k Bechyni, kde její tok nabírá větší rychlost.

Přírodní zajímavosti v okolí

Kromě zmíněné CHKO Třeboňsko se v okolí Lužnice vyplatí navštívit Blanský les, který leží v šumavském podhůří kousek od města Český Krumlov. Jde o dobře zachovalé území, jež přímo vybízí k pěší turistice. Přes polovinu této chráněné oblasti je pokryto smíšenými podhorskými lesy s převahou buku a vápnomilnými květeny. Turisté zde mohou navštívit také několik historických památek – například cisterciácký klášter ve Zlaté koruně či zříceninu Dívčí kámen.

Blanský les se pro svou krásu stal oblíbeným rekreačním územím.
Blanský les se pro svou krásu stal oblíbeným rekreačním územím.

Další přírodní zajímavostí nedaleko řeky Lužnice je takzvaná „česká Sahara“ s oficiálním názvem Písečný přesyp u Vlkova. Jedná se o oblast pokrytou pískem s dunami, kde se kromě pískomilných rostlin nevyskytuje téměř žádná vegetace. Písečný přesyp u Vlkova je domovem mnoha zajímavých druhů hmyzu. Lze tu najít například dvoukřídlé váhalky, kutilky a hrabalky či blanokřídlé pískorypky. Z této oblasti byly také poprvé popsány poskočilky a mšice.

Nedaleko břehu Lužnice se dále nacházejí hned dvě zajištěné cesty – nejstarší ferrata v ČR Tábor a ferrata Bechyně. Jedná se o trasy v horském terénu uzpůsobené i turistům, kteří nemají zkušenosti s horolezectvím. Výstupy po zajištěných cestách přinášejí nevšední a zároveň nezapomenutelné zážitky.

DÉLKA ŘEKY V ČR: 153 km
ROZLOHA POVODÍ V ČR: 3517,3 km²

Zdravé řeky, zdravá planeta

Řeky představují nezbytný prvek krajiny a jsou klíčové pro udržení života na Zemi. Jejich ochrana je nezbytná pro zachování biodiverzity a zajištění kvalitního životního prostředí pro budoucí generace. Šetrné využívání vody, třídění odpadu a podpora projektů zaměřených na zlepšení kvality vody jsou významnými kroky k dosažení tohoto cíle.

Copyright © 2025 Human.cz. Všechna práva vyhrazena. | Nakódoval Leoš Lang