Time management a s tím spojené plánování je v posledních letech velmi v kurzu. Také se do módy vrací papírové diáře, které ale mají něco navíc. Pomůže motivační diář s produktivitou práce nebo dosažením cílů?
Jak vypadá motivační diář
Podoba motivačního diáře je trochu zapeklitá otázka. Každému totiž může vyhovovat něco jiného. Existuje spousta druhů diářů, které kromě klasického kalendáře obsahují další prvky: krátké citáty o přátelství, citáty o životě, vybarvovací mandaly, praktické seznamy, jak dosáhnout svých cílů. Samozřejmostí jsou volné stránky určené k zapisování nápadů nebo dalších poznámek, když zrovna nemáte po ruce klasický zápisník.
V posledních letech se také objevil trend zvaný bullet journaling. Jedná se vlastně také o motivační diář, ale tvoří si ho člověk úplně sám. Stačí k tomu čistý sešit (nejvhodnější jsou čisté nebo tečkované listy), trocha fantazie a dostatek času. A potom už je to jen na vaší fantazii a vašich potřebách, jak bude právě váš motivační diář vypadat.
Bullet journal je skvělým nástrojem pro sledování a budování návyků. Můžete se zaměřit na stravování, cvičení, čas strávený na sociálních sítích, náladu nebo otužování. Jako pracovní motivační diář může také fungovat dobře – stačí si například zapisovat, kolik času jste věnovali vzdělávání a seberozvoji, můžete si zapisovat odborné knihy, které jste přečetli nebo chcete přečíst. Lépe se vám také bude sledovat pokrok v absolvovaných kurzech, školeních a seminářích.
Proč si číst citáty o životě
Pro spoustu lidí jsou skvělou motivací příběhy slavných a úspěšných lidí. Může se jednat o historické osobnosti, jako jsou Napoleon nebo Winston Churchill, nebo o velikány dnešní doby – Steve Jobs, Bill Gates, Stephen Hawking, Michelle Obama. V jejich příbězích rádi nacházíme paralely s vlastním životem a někdy také hledáme cesty, kudy se dostat na vrchol.
Nejjednodušeji se k těmto příběhům dostaneme skrze biografické nebo autobiografické knihy. A citáty o životě jsou vlastně takovou koncentrovanou podobou těchto knih.
TIP: Citáty jsou taky skvělý pomocník, jak získat motivaci ke studiu.
Mezi oblíbené citáty o životě patří kromě těch od výše zmíněných osobností také ty od Oscara Wildea, Alberta Einsteina, Friedrich Nietzsche, F. M. Dostojevskij nebo myšlenkové směry a náboženství jako buddhismus nebo kabala.
Studnicí moudrosti jsou často také tzv. neznámí autoři. Prostě “jedna paní povídala” – někdo slyšel někoho říkat něco zajímavého, tak si to zapamatoval nebo zapsal a při nějaké příležitosti poslal dál. Jen už zapomněl uvést jméno toho, kdo původní citát pronesl.
V posledních letech se s citáty o životě setkáváme také na sociálních sítích, kde se výše zmíněným neznámým autorům opravdu nebývale daří. Díky sdílení se mohou dostat kamkoliv na světě během několika sekund.
Pokud se člověku podaří najít mezi citáty o životě takový, který s ním opravdu souzní, doporučuje se často si ho opakovat a mít ho co nejvíce na očích. Z toho nejoblíbenějšího se může stát zarámovaný plakát do pracovny nebo ložnice, pro uchování ostatních se skvěle hodí právě motivační diář.
TIP: Motivační diář je i skvělý pomocník, jak být šťastný člověk. Právě proto, že citáty pomáhají s produktivitou práce a dosažením svých cílů.
Zpomal aneb tipy, jak se uklidnit
Dnešní doba je rychlá a vyžaduje také rychlé reakce na vše, co k nám přichází. Neustálý stres, plná emailová schránka, zvonící telefon, narozeninová oslava vaší tchýně a nové vodovky pro syna do školy. Nekonečné seznamy úkolů nás často drtí. V těchto chvílích se asi každému hodí nějaký rychlý tip, jak se uklidnit.
Mezi často doporučované způsoby ke zklidnění mysli i těla patří tělesná aktivita nebo hluboké dýchání. Spoustě lidí stačí krátká procházka, lehké protažení nebo deset dřepů, aby se jim vrátila rovnováha. Hluboké dýchání do břicha je také dobrým způsobem, jak se uklidnit.
Dobrý nápad je také vypít sklenici vody nebo dát si malou svačinku. Doplníte hladinu cukru v krvi, soustředíte se na něco jiného a získáte chvíli času zastavit se a vše si promyslet.
Oblíbenou metodou, jak se uklidnit, je pro spoustu lidí také vizualizace. Zkrátka si představíte ty nejhorší scénáře, které by se mohly stát. Tak se na ně mentálně připravíte a případné nepříjemnosti vás nepřekvapí. Pro spoustu lidí také funguje pozitivní vizualizace, kdy si naopak představujete, jak v těžké situaci uspějete. Dobrý pocit vás uklidní a do případného střetu půjdete s čistou hlavou.
I pro způsoby, jak se uklidnit, může být skvělou pomůckou motivační diář. Můžete si například zaznamenávat, jak často a v jakých situacích jste pod největším tlakem a následně se snažit těmto případům předcházet.
Může s uklidněním pomoci buddhismus?
Buddhismus je jedním z nejstarších a nejrozšířenějších světových náboženství. Jeho zakladatelem je Siddhártha Gautama, indický princ, který opustil královský palác, aby nalezl smysl života. Vyzkoušel mnoho způsobů a nakonec díky meditaci dosáhl osvícení, nirvány.
A tady je odpověď – buddhismus zná jednu z nejlepších praktik, jak se uklidnit, a tou je meditace. V zásadě se jedná jen o to dopřát si chvilku klidu jen sám pro sebe, soustředit se jen na sebe a nenechat se rušit okolím. Někteří radí soustředit se na dýchání, někteří nemyslet na nic.
Pro některé je důležitá pozice lotosového květu, podle některých můžete jen v klidu ležet na podložce. Důležité je jen to být přítomen teď a tady a neodbíhat v myšlenkách k nepodstatným věcem.
Některým může vyhovovat řízená meditace. Jednak existují meditační studia, kde se vyučuje praxe, jak se uklidnit, jednak už dnes máme možnost využít řízenou meditace třeba přes YouTube. Záleží na každém, který ze způsobů mu bude vyhovovat.