Mimoděložní těhotenství – příznaky

Když žena zjistí, že je těhotná, začíná se radovat z potomka, kterého má pod svým srdcem. Těhotenský test jí vyšel pozitivně, avšak cítí bolesti v podbřišku a není si jistá co to vlastně znamená? Pokud má jakékoliv bolesti, tak by měla ihned neprodleně informovat svého lékaře a pokud to jde, co nejdříve jej navštívit.

Mimoděložní těhotenství, také známé jako ektopické těhotenství, je závažný zdravotní stav, který se vyskytuje, když se vajíčko neúspěšně implantuje mimo děložní dutinu. Toto těhotenství není udržitelné a může způsobit ženě závažné komplikace.

Bohužel mimoděložních těhotenství stále přibývá a důvody, proč k nim dochází jsou různé. Pokud se jedná o těhotenství mimoděložní, pak je nutné toto těhotenství ukončit. Ve většině případů se jedná o těhotenství první.

Příčiny mimoděložního těhotenství

Mimoděložní těhotenství vzniká, když vajíčko potkává problémy na cestě k děloze. Nejběžnější příčiny mimoděložního těhotenství zahrnují:

  1. Narušený transport vajíčka: Abnormální stav dělohy nebo vejcovodů může způsobit, že vajíčko se neposune k děloze a zůstane zachyceno ve vejcovodu.
  2. Záněty a jizvy: Zánětlivá onemocnění pánve nebo chirurgické zákroky mohou vést k zúžení nebo zablokování vejcovodu, což komplikuje průchod vajíčka.
  3. Hormonální nerovnováha: Poruchy v hormonálním systému mohou ovlivnit normální fungování vajíčka a vejcovodu.
  4. Kontracepce: Použití nitroděložního tělíska může zvýšit riziko mimoděložního těhotenství, i když je to velmi vzácné.
  5. Rizikové faktory: K rizikovým faktorům patří předchozí mimoděložní těhotenství, kouření a asistovaná reprodukce.

Jak se mimoděložní těhotenství projevuje? Bývá to velmi silná bolest v podbřišku, doprovázena teplotami, nevolností, nafouklým bříškem. Pokud dojde k porušení stěny vejcovodů, může dojít ke krvácení do břicha. Proto je-li žena těhotná a něco se jí nezdá, má příznaky, které jsou zde popsány, měla by neprodleně kontaktovat lékaře.

Nejčastější příznaky mimoděložního těhotenství jsou:

  1. Bolest v podbřišku: Ostrá nebo tupá bolest na jedné straně břicha.
  2. Krvácení z pochvy: Nepravidelné krvácení, které může být způsobeno poškozením vejcovodu.
  3. Nadýmání a zažívací potíže: Někdy může mimoděložní těhotenství způsobit zažívací potíže.
  4. Křeče a bolest v pánevní oblasti: Mohou být způsobeny podrážděním okolní tkáně.
  5. Nadměrná únava a malátnost: V reakci na krvácení a stres.

Jeden z příznaků také může být pocit na omdlení a může dokonce dojít i ke ztrátě vědomí. Bolesti mohou být tak velké, že žena nemusí ani chodit. Nejedná se o žádné mírné tlaky v podbřišku, či křeče, avšak o velmi silné bolesti.

Mimoděložní těhotenství ohrožuje život

Lékař pomocí ultrazvuku zjistí, co se s ženou děje a zda se skutečně jedná o mimoděložní těhotenství. Pokud ano, okamžitě nastupuje do nemocnice, kde podstoupí zákrok, při kterém dojde k vyjmutí plodu, čili k potratu. U mimoděložního těhotenství v podstatě ani není jiná šance. Bohužel plod by se nevyvíjel a žena by byla ohrožena na životě.

Diagnostika mimoděložního těhotenství je klíčová pro zajištění rychlé léčby a prevence komplikací. Lékaři mohou provést několik diagnostických testů:

  1. Ultrazvuk: Ultrazvuk může odhalit polohu vajíčka a zjistit, zda se nachází mimo dělohu.
  2. Krevní testy: Měření hladiny hormonu hCG (lidově nazývaného těhotenský hormon) v krvi může poskytnout informace o průběhu těhotenství.
  3. Laparoskopie: V některých případech může být provedena chirurgická laparoskopie, aby bylo možné přímo zjistit polohu vajíčka.

Lékaři uvádějí že v 60 % poté, co žena prodělala mimoděložní těhotenství, je další těhotenství vyloučené, popřípadě se může opakovat, nebo docházet k samovolným potratům.

Nicméně existují ženy, kterým se po mimoděložním těhotenství podařilo otěhotnět a těhotenství probíhalo naprosto standardně a měly zdravé a krásné dítě. Proto rozhodně neházet flintu do žita, pokud žena prodělá mimoděložní těhotenství, a pokusit se po určité době o miminko znovu.

Prevence mimoděložního těhotenství

Prevence mimoděložního těhotenství je založena na snižování rizikových faktorů a zvyšování povědomí o této potenciálně nebezpečné situaci. I když nelze mimoděložní těhotenství vždy zcela předejít, některá opatření mohou pomoci minimalizovat riziko:

  1. Pravidelná antikoncepce: Používat spolehlivou antikoncepci, pokud žena neplánuje těhotenství. Konzultovat s lékařem o nejvhodnějším antikoncepčním prostředku.
  2. Kouření a alkohol: Zdržovat se kouření a omezit konzumaci alkoholu, protože tyto faktory mohou zvýšit riziko mimoděložního těhotenství.
  3. Prevence infekcí: Vyvarovat se infekcím v pánevní oblasti, které mohou způsobit zánět a následné zjizvení. Udržovat dostatečnou hygienu po sexu a používat ochranu při sexuální aktivitě.
  4. Pravidelné kontroly: Pokud žena již prodělala mimoděložní těhotenství nebo má problémy se zdravím dělohy a vejcovodů, měla by pravidelně navštěvovat lékaře a podstupovat pravidelné kontroly.
  5. Včasné odborné vyšetření: Jestliže má žena podezření na mimoděložní těhotenství (bolest břicha, krvácení apod.), neměla by váhat informovat lékaře co nejdříve. Rychlá diagnostika a léčba může minimalizovat komplikace.
  6. Zdravý životní styl: Udržovat zdravou tělesnou hmotnost a životní styl. To může pomoci minimalizovat riziko hormonálních nerovnováh a dalších zdravotních problémů spojených s mimoděložním těhotenstvím.
  7. Edukace a povědomí: Zvyšovat povědomí o mimoděložním těhotenství a jeho rizicích. To pomůže lépe porozumět příznakům a včasnému vyhledání lékařské pomoci.

I když není vždy možné předejít mimoděložnímu těhotenství, prevence a včasná diagnostika mohou významně snížit riziko a minimalizovat potenciální komplikace. Je důležité komunikovat se svým lékařem ohledně vhodných opatření prevence, zejména pokud má žena zvýšené rizikové faktory.

Léčba mimoděložního těhotenství

Mimoděložní těhotenství je naléhavý zdravotní stav, který vyžaduje léčbu. Možnosti léčby zahrnují:

  1. Methotrexát: Lék, který zastavuje růst embrya a umožňuje jeho vstřebání tělem.
  2. Chirurgický zákrok: V případech, kdy je mimoděložní těhotenství pokročilé nebo hrozí prasknutí vejcovodu, může být nutný chirurgický zákrok k odstranění plodu a opravě poškozených tkání.
  3. Sledování: V některých případech, pokud mimoděložní těhotenství nevykazuje akutní riziko, může být provedeno pravidelné sledování, aby se zjistilo, zda těhotenství spontánně regreduje.

Mimoděložní těhotenství je závažným stavem, který vyžaduje rychlou léčbu a pozornost. Je důležité při jakýchkoli podezřeních na mimoděložní těhotenství informovat lékaře a neotálet s vyhledáním lékařské péče. Tím se zvyšuje pravděpodobnost úspěšného výsledku a minimalizuje se riziko komplikací.

Copyright © 2025 Human.cz. Všechna práva vyhrazena. | Nakódoval Leoš Lang