Lyžování v Alpách – kam vyrazit a co očekávat?

Nejlepší podmínky pro lyžování v celé Evropě nabízejí jednoznačně Alpy. Míří sem davy lidí toužících po upravených širokých sjezdovkách a dlouhých sjezdech. Alpy mají co nabídnout všem lyžařům – začátečníkům, pokročilejším lyžařům i extrémním freeridistům. Vyrazit za alpskými krásami, ať už z lyžařského nebo přírodního hlediska, lze do Rakouska, Itálie, Francie, Švýcarska, Německa a Slovinska.

Alpy nabízí desetitisíce kilometrů sjezdovek. Patří k nejatraktivnějším pohořím Evropy. Každý si zde může najít oblast, která mu bude vzhledem k jeho lyžařským schopnostem a dovednostem vyhovovat.

K dispozici jsou mírné cvičné louky, jednodušší modré svahy pro začínající lyžaře, červené sjezdovky pro pokročilé i černé sjezdovky pro lyžařské experty. Pestrá nabídka sjezdovek bývá doplněna různými snowparky, kde se mohou vyřádit hlavně snowboardisté. Řada skiareálů umožňuje také freeridové lyžování.

V mrazivých dnech se hodí vědět, jak uvařit grog – oblíbený nápoj, který zvláště po lyžování skvěle zahřeje.

Výhody lyžování v Alpách

Z pohledu Čechů jsou Alpy velice dobře dostupné, cestu lze pohodlně zvládnout osobním autem. Nejbližší možnost lyžování v Alpách pro obyvatele Prahy je v Rakousku, nejdále bude cesta trvat do Francie. V každém případě se člověk nemusí obávat toho, že po dlouhé cestě bude zklamaný. Naprostá většina lyžařských areálů dosahuje té nejvyšší úrovně. A to nejen v evropském, ale i v celosvětovém měřítku.

Co lidé nejvíce oceňují na lyžování v Alpách?

  • perfektně upravené sjezdovky
  • moderní lanovky a vleky
  • propojenost lyžařských areálů
  • nabídku souvisejících aktivit
  • atraktivní ubytování
V Alpách se nejčastěji lyžuje nad hranicí lesa. Mnoho alpských sjezdovek tak poskytuje nádherné výhledy.

Pro řadu lidí je také rozhodující kvalita sněhu a délka lyžařské sezóny. V Alpách se lyžuje v nadmořské výšce 500 až téměř 4 000 m.n.m. Některé areály tak fungují po většinu roku nebo dokonce celoročně. Například švýcarský Zermatt pod impozantní horou Matterhorn anebo Malbun v Lichtenštejnsku. Díky vyšším nadmořským výškám není problém s množstvím a kvalitou sněhu. I kdyby ale přírodní podmínky nebyly příznivé, velké procento sjezdovek má neustále připraveno umělé zasněžování.

Zimní Alpy ceny za lyžování

A jak je to s cenami? Někdo bude možná překvapen, ale nevychází to o moc dráže než lyžování na nejlepších českých sjezdovkách. Například skipas na 7 dní v hlavní sezóně na Černé hoře v Krkonoších stojí 4 470 korun. K dispozici zde lyžaři mají 9 vleků, 3 lanovky a celkových 17,5 km sjezdařských tratí.

A teď dva areály v Alpách:

  • rakouský skiareál Dachstein West skipas na 7 dní v hlavní sezóně stojí 266,60 eur (v přepočtu 6 841 Kč) k dispozici je ovšem 160 km sjezdovek
  • italský skiareál Zell Am See skipas na 7 dní v hlavní sezóně stojí 303 eur (v přepočtu 7 775 Kč) k dispozici je ovšem 408 km sjezdovek

Jak je vidět, člověk si sice zaplatí o něco navíc, ale toto navýšení jde v ruku v ruce s rozšířenými možnostmi lyžování. A ačkoliv se provozovatelé českých skiareálů snaží sebevíc, kvalita sjezdovek na úrovni Alp a tak vynikající sněhové podmínky lze v českých podmínkách očekávat jen marně. To je případ mimo jiné i lyžování na Novoměstsku. Recenze na tento známý lyžařský areál jsou víceméně kladné, bohužel sněhové podmínky i přes umělé zasněžování ovlivnit nejdou.

Kam zajet lyžovat do Alp?

Alpy se nacházejí na území hned několika států. Některé z nich vhodnou zeměpisnou polohu a existenci vysokých hor využívají k lyžařské turistice velmi hojně, jiní naopak podstatně méně. Mezi absolutní špičku patří lyžování v Rakousku, Itálii a Francii. Velmi příjemné lyžování byť v menším rozsahu nabízí dále také Švýcarsko a v relativně omezené míře Německo a Slovinsko.

Lyžování v Alpách: Rakousko

Dachstein, oblíbené zimní středisko v Rakousku

Rakousko se hodí zmínit na prvním místě, protože je pro české nadšence do lyžování nejblíže. Cesta z Prahy může trvat jen 2 hodiny, a to do lyžařského střediska Hochficht v Horním Rakousku. O něco dále se pak nachází ostatní skiareály velká centra i malá komorní střediska. Záleží na preferencích každého, čemu dá přednost. V obou případech lze očekávat sjezdovky na té nejlepší úrovni.

Díky dobré dopravní dostupnosti se Rakousko hodí i pro krátkodobé pobyty víkendy nebo prodloužené víkendy. Najdou se ale i mnozí ti, kteří si jedou do Rakouska zalyžovat pouze na jeden jediný den, tzv. na otočku.

Rakousko je tvořeno Alpami ze dvou třetin. Není se tak čemu divit, že hrálo významnou roli v historii lyžování. Rakousko je spojeno s lyžováním v celé novodobé historii, konalo a koná se zde mnoho významných lyžařských závodů. Jedná se také o oblíbenou tréninkovou lokaci mnoha profesionálních lyžařů.

Rakousko má velmi dobrou propojenost jednotlivých skiareálů. Vznikají zde tzv. lyžařské houpačky, které zajišťují propojení center bez nutnosti sundavat lyže z jednoho skiareálu do druhého se dá pohodlně přejet na lyžích nebo pomocí lanovky či vleku. Příkladem je například Ski Amadé se svými 760 km sjezdovek. Lyžování v Alpách se skipasem platným do více areálů se rozhodně vyplatí.

V rakouských Alpách se lyžuje v nadmořských výškách 550 až 3 450 m.n.m. Díky vyšším polohám není o množství sněhu obvykle nouze. Navíc, Rakousko disponuje osmi lyžařskými areály na ledovci a zde se lyžuje po většinu roku nebo skutečně celoročně bez omezení.

Pestrost sjezdovek doplňuje také pestrost ubytování v Rakousku. Kromě nejběžnějších hotelových komplexů se lze ubytovat také v soukromých apartmánech nebo penzionech. Jako příklad může posloužit Villa22 v Piburgu.

Navzdory veškerým kladům bývá v recenzích zmiňována i jedna nevýhoda rakouských skiareálů. Často se totiž ubytovací kapacity nacházejí dále od samotných sjezdovek. Dopravit se tak k nim musí lyžař prostřednictvím skibusů nebo vlastním autem.

Známá rakouská zimní střediska: Kitzbühel, SkiWelt Wilder Kaiser – Brixental, Hintertux, Schladming – Dachstein, Zell Am See, Hinterstoder

Lyžování v Alpách: Itálie

Sella Ronda – dva promyšlené, zhruba 40 km dlouhé okruhy, kde se žádná sjezdovka nemusí sjet víc než jednou. To vše obohaceno dalšími stovkami kilometrů doplňkových sjezdovek.

Itálie jednoznačně patří do TOP regionů pro lyžování v Alpách. Co může být pro mnoho lidí dobrá zpráva, jedná se také o nejlevnější region. A to se týká cen za lyžování, ubytování i souvisejících služeb.

Cesta do italských Dolomit trvá déle než do rakouských Alp, zhruba o 3 – 4 hodiny. Nicméně stále se jedná o dostupné lyžování, kam se člověk při troše štěstí na dopravní situaci dostane za půl dne. Trasa z České republiky do Itálie vede hlavně po dálnicích. Po absolvování cesty čekají lyžaře jako odměna jedny z nejlépe upravovaných sjezdových tratí nikoliv jen v Evropě, ale i na světě.

Italové jsou bezchybnou úpravou sjezdovek pověstní. Každé ráno čeká lyžaře perfektní „manšestr“. Kromě upravených sjezdovek je na nejvyšší úrovní také značení tratí a zajištění bezpečnosti. Mezi další často zmiňované klady patří:

  • vysoké procento slunečných dnů
  • pohostinnost místních obyvatel
  • slevy na skipasy pro děti do 8 let a juniory do 16 let
  • nesrovnatelná krása Dolomit

Co Itálii naopak chybí? Především propojenost lyžařských areálů. Výjimkou je známá Sella Ronda, která propojuje čtyři lyžařská střediska kolem horského masivu Sella. Jinde se mezi skiareály lze pohybovat pomocí skibusů nebo přejíždět vlastním autem.

Podobná situace se týká i ubytování. To se často nachází poměrně daleko od skiareálů. Samo o sobě je ovšem ubytování bezproblémové hotely, apartmány, penziony i soukromé ubytovací kapacity nabízí jak moderní, tak tradiční „romantický“ styl. Itálie také neposkytuje tolik možností pro freeriding a extrémní lyžování.

Známá italská zimní střediska: Aprica, Arabba, Cortina d´Ampezzo, Kronplatz, Madonna di Campiglio, Presena, Tre Valli, Val di Fiemme

Lyžování v Alpách: Francie

Nekonečné možnosti lyžování ve Val Thorens.

Lyžování ve francouzských Alpách je pro Čechy nejméně dostupné. Cesta přesahuje 1 000 km a poslední úseky bývají plné serpentin, kde se často tvoří kolony. Náročnou a dlouhou cestu však plně kompenzuje úroveň místního lyžování, ubytování i služeb.

Francouzské Alpy nabízí k lyžování sjezdové tratě až ve 3 300 m.n.n. Díky tomu zde není problém s kvalitou sněhu. Lyžařská sezona tu trvá velice dlouho, v některých skiareálech se dokonce lyžuje celoročně. Konkrétně do lyžařských ledovcových středisek Les 2 Alpes a Tignes si může kdokoliv zajet i během léta.

Čím lyžování v Alpách ve Francii vyniká nad dalšími zeměmi? Je to především ubytováním přímo na sjezdovkách. Není potřeba se někam přesouvat skibusem nebo vlastním autem. Před ubytováním stačí nazout lyže a jet. Díky tomu je zážitek z lyžování ve Francii maximální.

Ve Francii si každý najde typ ubytování, který mu vyhovuje. Vybírat lze z hotelových komplexů, rezidencí s relaxačním zázemím, privátních apartmánů nebo stylových chalet. Romantici a zastánci stylového ubytování jistě ocení starobylé tradiční vesničky s chatkami ze dřeva nebo kamene. Moderně smýšlející lidé nepohrdnou nově vybudovanými centry.

A jak vypadají ve Francii sjezdovky? Podobně jako v celých Alpách široké, perfektně upravované, dlouhé a co do náročnosti velice pestré. Unikátní podmínky mají ve francouzských Alpách freeridisté. Pokud nasněží a svahy pokryje dostatek prašanu, některé tratě se záměrně neupravují. Právě na nich se mohou vyřádit všichni extrémní lyžaři. Kvůli těmto možnostem bývá Francie označována jako Mekka freeridingu.

Jednotlivé skiareály jsou vzájemně velmi dobře propojeny. Dokazuje to například lyžařské středisko v Les Trois Vallées se 610 km sjezdovek, Tignes – Val d´Isère nebo Alpe d´Huez Grand Domaine Ski.

Ve Francii si člověk užije nejen perfektního lyžování, ale také si může vybrat z mnoha dalších zimních aktivit: jízda na psích spřeženích, lezení po zamrzlých vodopádech, výlet na sněžnicích, potápění pod ledem apod. Podle všeho je tak Francie nejen rájem pro lyžaře, ale také pro milovníky adrenalinu.

Známá francouzská zimní střediska: Alpe d´Huez, Chamonix, Les 2 Alpes, Les Menuires, Val Thorens, Val d’Isère, Tignes

Pokud není nálada na lyžování, vždy je možné navštívit města v okolí Alp – Colmar, Annecy, Chambéry nebo Grenoble.

TIP: Francouzský soused Andorra nabízí prvotřídní lyžování v Pyrenejích.

Lyžování v Alpách: Švýcarsko

Zermatt s výhledem na úchvatný Matterhorn.

Další zemí, kde si lze zalyžovat v Alpách, je Švýcarsko. Ze všech alpských zemí má sice nejmenší rozlohu, většinu tohoto území však zabírají Alpy. Pro dokonalé lyžování má ty nejlepší předpoklady.

Ve Švýcarských Alpách se lyžuje v těch nejvyšších nadmořských výškách. Lyžaři se dostanou téměř do 4 000 m n. m. S nadmořskou výškou souvisí ale i velmi nízké teploty, se kterými lyžaři musí počítat. Klesnout mohou až na mínus 25 stupňů Celsia.

Švýcarsko nabízí největší koncentraci ledovců na území kontinentální Evropy. Celoročně se lyžuje na Crans Montana, Verbier, Zermatt, Les Diablerets nebo Saad Fee.

Služby související s lyžováním, samotné skipasy i ubytování jsou na nejvyšší možné úrovni. A tomu odpovídají i ceny. Recenze s negativním hodnocením cenové úrovně švýcarských Alp se ovšem příliš neobjevují. Naopak, velmi často bývá uvedeno, že vyšší ceny odpovídají velmi vysoké kvalitě, jsou proto zcela na místě.

Známá švýcarská zimní střediska: Adelboden, Arosa, Davos – Klosters, Champéry, St. Moritz, Zermatt

TIP: Lyžovat lze i na jedné z nejkrásnějších evropských hor – Matterhornu, který poskytuje nesmazatelný pohled do nádherného světa alpských hor.

Lyžování v Alpách: Německo

Garmisch – Partenkirchen je dobře známé i sportovním fandům.

Německo nabízí podstatně méně lyžařských areálů než v již zmíněných zemích. Přesto se však Německo významně zapsalo do historie lyžování. A to, když se v roce 1936 v německém Garmisch – Partenkirchen konaly zimní olympijské hry, ve kterých bylo poprvé na program zařazeno sjezdové alpské lyžování.

Celková délka sjezdovek v Německu nepřesahuje 1 000 km. Lyžuje se zde v nadmořských výškách od 500 do 2 800 m.n.m. Maximální uvedená výška představuje ale spíše výjimku, obecně jsou lyžařské areály v Německu situovány nejníže.

Německé sjezdovky se hodí především pro začátečníky a také jako možnost lyžování v Alpách s dětmi. Většinou se jedná o mírné svahy, pro rodinnou dovolenou a výuku lyžování ideální. Díky dobré dopravní dostupnosti z České republiky patří Německo k těm zemích, kam se jezdí i na krátkodobé pobyty, víkendy nebo prodloužené víkendy. Cena pobytu o svátcích v Německu se bude rozhodně lišit od méně frekventovaných termínů.

Známá německá zimní střediska: Berchtesgadener, Garmisch – Partenkirchen, Oberstdorf

Lyžování v Alpách: Slovinsko

Julské Alpy ve Slovinsku.

Ve Slovinsku se lyžuje v tzv. Julský Alpách, které jsou kromě lyžování oblíbené i pro tamní ferraty. Díky slovinské firmě Elan spatřily světlo světa carvingové lyže, které lyžování obohatily a v současnosti patří k nejoblíbenějším volnočasovým lyžím.

Nacházejí se zde především menší lyžařská centra v nižších nadmořských výškách. K nejznámějším patří Kranjska Gora v 810 m.n.m., kde se konají závody Světového poháru.

Známá slovinská zimní střediska: Kranjska Gora, Mariborsko Pohorje, Vogel, Krvavec

Ubytování v Alpách

V článku se zmiňuje, že možnosti ubytování v Alpách jsou velice široké. Vybere si skutečně každý – milovník romantických a stylových chalup nebo naopak zastánce moderních hotelů nabízejících třeba i jiné vyžití – bazén nebo wellness.

Lyžování v Alpách je natolik oblíbené, že se nedoporučuje jet tzv. naslepo, což znamená, že člověk hledá ubytování až na místě. Mnohem lepší je si dopředu zajistit ubytování, například prostřednictvím portálu booking.com. Díky cashback portálu Tipli.cz lze ušetřit až 4 %.

Ubytování se také doporučuje rezervovat včas. V některých střediscích není volné místo již v září. Výjimkou není ani situace, kdy si v rámci jedné sezóny oblíbené ubytování lidé rezervují i na sezónu další.

V případě výběru nového lyžařského oblečení či vybavení na lyže nabízí mnoho produktů značka Meatfly.

Copyright © 2025 Human.cz. Všechna práva vyhrazena. | Nakódoval Leoš Lang