Kam na výlet v České republice? Česko nabízí nesčetně možností pro trávení času s celou rodinou, a tak určitě není třeba zoufat. Kam se vydat za aktivním odpočinkem a kam za kulturním zážitkem? Jaká místa navštívit se svými ratolestmi? Přinášíme tipy na nejkrásnější výlety autem napříč celou republikou, které si užijí jak dospělí, tak menší či větší děti.
Letošní dovolenou u moře je v mnohých případech nutné zrušit či přesunout na podzimní měsíce, tudíž se naskýtá ideální příležitost pro objevování krás naší domoviny. Kam vyrazit v létě na výlet? Následující odstavce inspirují zejména ty, kteří hledají:
- tipy na jednodenní výlet autem po Česku
- tipy na výlet autem na Moravě (jižní Morava, Olomoucko)
- tipy na výlet autem s dětmi
Ti, kterým je Česká republika malá, se mohou vydat například do Norska. Cesta autem do Norska se zpočátku může zdát jako šílený nápad, bezpochyby však přinese nezapomenutelné zážitky. Milovníci teplého počasí mohou autem navštívit například pevninské Řecko a prohlédnout si známé i méně známé athénské památky.
V rámci výletu autem lze navštívit také spoustu nejkrásnějších míst v ČR, a to buď jako romantický výlet nebo i výlet s dětmi, který může být i velmi naučný. Při vícedenním výletu je možné se ubytovat v nejlepších kempech v Česku.
Při cestování autem se vyplatí mít sjednané autopojištění. Jak najít nejlevnější povinné ručení? Díky online kalkulačkám je vyhledání nejvýhodnější nabídky otázkou pár okamžiků. Stačí znát základní údaje o vozidle, popř. mít při ruce technický průkaz. Velký techničák může pro tyto účely zůstat doma.
Řidiči by neměli zapomínat ani na přezutí pneumatik. Pokud se řidič chce vyhnout přezouvání, může využít celoroční pneumatiky. V době nouzového stavu mnozí z nich přezutí odkládají, koncem března má letní pneu pouze každý desátý řidič. Zimní a letní pneumatiky se přitom liší v důležitých vlastnostech, jako je například délka brzdné dráhy.
TIP: I při cestování po ČR je vhodné si sjednat cestovní pojištění. Nejedná se o drahou záležitost, získat to nejlevnější cestovní pojištění lze navíc online do několika minut.
Tipy na výlet autem v okolí Prahy
V blízkosti našeho hlavního města se najde spoustu příležitostí pro trávení volných chvil. Kam na výlet v okolí Prahy? Možností je skutečně mnoho a na své si přijdou jak milovníci kultury, tak ti, kteří upřednostňují nenáročnou procházku v přírodě.
Za návštěvu stojí i návštěva samotné Prahy, v jejímž centru si lze užít například klidný výlet lodí po Vltavě s osvěžujícím letním drinkem. Celý výlet je možné zakončit v některé z nejlepších pražských kaváren, restaurací nebo barů.
TIP: Co dělat v Praze s dětmi? Hlavní město nabízí mnoho zábavy i pro nejmenší. Konkrétní tipy na aktivity, při nichž se ratolesti zabaví, přináší článek Kam s dětmi v Praze.
Vyhlídka Máj
Ideální příležitostí pro jednodenní výlet autem je vyhlídka Máj, kterou najdeme nedaleko obce Teletín. Nachází se na skále tyčící se nad bývalými Svatojánskými proudy, které ve 40. letech zatopila Štěchovická přehrada, a nabízí jeden z nejkrásnějších výhledů na nejdelší českou řeku Vltavu. Cesta autem z Prahy do Teletína trvá asi 50 minut.
PARKOVÁNÍ: Auto lze nechat na parkovišti v obci Teletín. Je však třeba počítat s tím, že zejména o víkendu v pozdějších hodinách nemusí být snadné najít volné místo. Další možností je parkování podél silnice vedoucí obcí.
Lomy Amerika
Jeden z nejkrásnějších výletů autem nedaleko hlavního města Prahy si lze užít v obci Mořina, jež leží asi 4 km od Karlštejna. Nacházejí se zde známé vápencové lomy Malá a Velká Amerika, právem nazývané českým Grand Canyonem.
Na dně lomu je možné vidět průzračně čistá jezírka, která přímo vybízejí ke koupání. Vstup do lomu je však z důvodu vysokého nebezpečí úrazu trvale zakázán. Přesto se lomy Amerika řadí na seznam nejkrásnějších míst pro jednodenní výlet autem v blízkosti Prahy a také skvělý tip pro podzimní výlety.
Nikoho nepřekvapí, že lomy Amerika jsou hojně vyhledávané filmovými společnostmi. Natáčely se zde například scény filmů Akumulátor a Limonádový Joe.
PARKOVÁNÍ: Výchozím bodem obvykle bývá městys Karlštejn, před nímž lze pohodlně zaparkovat na placeném parkovišti.
Kančí stezka bosou nohou v Říčanském lese
Bosé stezky, stezky pro bosé nohy, bosonohé stezky či stezky na boso – tak se nazývají speciálně upravené cesty s oblázky, kůrou, šiškami, pískem a dalšími přírodními materiály, po kterých se lze procházet bez bot. Procházka po bosé stezce představuje turistickou zajímavost a současně i způsob relaxace.
V okolí Prahy lze bosou nohou vykročit na Kančí stezce v Říčanském lese. Návštěvníci si mohou vyzkoušet například chůzi po dřevu či kamení a zároveň se dozvědět nejrůznější zajímavosti ze života divokých prasat. Tento netradiční výlet si užijí jak děti, tak dospělí.
PARKOVÁNÍ: Ve městě Říčany lze pohodlně zaparkovat na několika parkovištích (např. v ulici Olivova nebo Komenského).
Karlštejn
Gotický hrad Karlštejn se nepochybně řadí mezi nejkrásnější hrady ČR a představuje ideální místo pro jednodenní výlet autem z Prahy. Po prohlídce hradu, v němž je k vidění například originální nástěnná malba ze 14. století či sbírka obrazů Mistra Theodorika, se lze občerstvit v některé z mnoha restaurací v blízkém okolí.
PARKOVÁNÍ: Před městysem Karlštejn se nachází placené parkoviště. Je doporučováno jej využít, jelikož parkování v okolí je výrazně omezeno.
Autem po jižních Čechách
V Jihočeském kraji najdeme hezkou přírodu, spoustu známých hradů a zámků, vyhlídky, zoologickou zahradu i mnoho méně známých míst, která stojí za návštěvu. Kam na výlet autem v jižních Čechách?
TIP: Ti, kteří preferují aktivní trávení volného času, se v Jihočeském kraji mohou vydat například na ferratu neboli zajištěnou cestu v Táboře, popřípadě k rašelinovému jezírku Chalupská Slať, které se řadí na seznam nejhezčích jezer v ČR.
Benešova vila a Kozí Hrádek
Rozvaliny Kozího hrádku, na němž působil sám mistr Jan Hus, patří mezi nejstarší národní kulturní památky u nás. Návštěvu zříceniny je možné spojit s prohlídkou vily druhého československého prezidenta Beneše a jeho manželky, která se nachází nedaleko.
Obě místa jsou snadno dostupná autem a představují skvělou příležitosti pro výlet s dětmi i bez nich.
PARKOVÁNÍ: Auto lze odstavit na neplaceném parkovišti přibližně 150 metrů od zříceniny hradu, popřípadě nad vchodem do vily manželů Benešových.
Čertova stěna
Mezi tipy na nejkrásnější výlety autem v Jihočeském kraji nesmí chybět sklaní vyhlídka Čertova stěna, jež se nachází ve stejnojmenné přírodní rezervaci. Jedná se o skalní útvar tyčící se nad pravým břehem řeky Vltavy, který poskytuje nádherný výhled do kaňonovitého údolí.
Cesta k vyhlídce od parkoviště je dlouhá pouhých 300 metrů, okolí útvaru Čertova stěna však přímo vybízí ke kratší či delší procházce.
PARKOVÁNÍ: Skalní útvar Čertova stěna je přístupný ze silnice spojující Vyšší Brod a Lipno nad Vltavou. U této silnice se v blízkosti Čertovy stěny nachází velké parkoviště (cca 3 km od Vyššího Brodu).
Zámecký komplex Červený Dvůr
Barokní zámecký komplex Červený Dvůr přináší skvělou příležitost k poklidně strávenému dni v blízkosti Českého Krumlova. Jeho součástí je rozlehlý zámecký park s několika romantickými stavbami, fontánami a kaplí sv. Kříže. Oblastí vede naučná stezka, která návštěvníky seznámí s historickým vývojem parku.
V samotném zámku se dnes nachází psychiatrická léčebna, nicméně po předchozí domluvě je možné si jeho interiéry prohlédnout. Díky snadnému parkování je Červený Dvůr ideálním místem pro jednodenní výlet autem.
PARKOVÁNÍ: Zaparkovat lze přímo u zámku Červený Dvůr.
Kam na výlet autem na Olomoucku?
Kam na výlet autem na Moravě? Území Moravy je velmi rozlehlé a skýtá nesčetně zajímavých míst, proto se nejprve zaměříme na tipy na výlety autem v Olomouckém kraji. Kam za přírodou či kulturou na Olomoucku?
Hrad Bouzov
Mezi tipy na výlety autem v blízkosti Olomouce nesmí chybět romantický hrad Bouzov, který láká návštěvníky na kostýmované a večerní prohlídky.
Hrad svou dnešní podobu získal po rekonstrukci v letech 1895 až 1910 a jeho interiéry jsou v současnosti plně vybaveny. Část zařízení pochází ze soukromých sbírek, část byla vyrobena speciálně pro objekt. Jednou z nejvýznamnějších součástí hradu je novogotická kaple, jíž zdobí náhrobní kameny mistrů Německého řádu z let 1395 až 1515.
Prohlédnout si lze reprezentační a obytné prostory hradu, technické zázemí, hlásnou věž a soudní síň. Díky možnostem parkování v okolí představuje Bouzov ideální příležitost pro jednodenní výlet autem na Moravě.
PARKOVÁNÍ: Zaparkovat je možné zdarma v obci Bouzov nebo na placeném parkovišti, které je od hradu vzdálené přibližně 300 metrů.
Hanácký skanzen
Kam na výlet autem za lidovou kulturou? Například do Hanáckého muzea v přírodě, zvaného také jako „Hanácké skanzen“. Jedná se o etnografickou expozici tradičních staveb z 19. století, která přibližuje každodenní život na Hané.
Jádrem výstavy je tzv. Kameníčkův grunt obklopený téměř 200 let starými špaletovými stodolami. Uvnitř stavení si lze prohlédnout například sbírku dobových hraček či zemědělských a řemeslných nástrojů.
Využít lze komentovaných prohlídek, které začínají v každou celou hodinu. Čas od času se zde konají také ukázky sklizně, při nichž mohou návštěvníci na vlastní kůži zažít dřinu tehdejších zemědělců.
PARKOVÁNÍ: Auto lze nechat přímo u skanzenu na přilehlém parkovišti.
CHKO Litovelské Pomoraví
Seznam tipů na autovýlety v Olomouckém kraji zakončíme chráněnou krajinnou oblastí Litovelské Pomoraví, jež se rozkládá mezi městy Olomouc, Litovel a Mohelnice. Jedná se o oblast podél horního toku řeky Moravy, která sestává z lužních lesů a mokřadních luk.
Vzhledem k dobré dostupnosti lze návštěvu Litovelského Pomoraví zařadit mezi nejkrásnější výlety autem. Zaparkovat je možné na jednom z mnoha parkovišť v Litovli, jíž oblast přímo prochází, a následně se vydat pěšky na kratší či delší procházku. Oblastí vede několik značených cyklostezek, což ocení zejména ti, kteří chtějí spojit výlet autem a cyklovýlet.
PARKOVÁNÍ: CHKO Litovelské Pomoraví prochází městem Litovel, v němž se nachází několik parkovišť.
Tipy na výlet autem po jižní Moravě
Území Jihomoravského kraje je na zajímavá místa skutečně bohaté, proto si zde na své přijde každý, kdo plánuje výlet autem na Moravě. Kam za kulturou či přírodními zajímavostmi v nejslunečnějším regionu ČR?
Lednicko-valtický areál
Mezi tipy na výlet autem po jižní Moravě rozhodně nesmí chybět Lednicko-valtický areál, v němž se kromě rozlehlého parku nachází několik historických památek. Řeč je o zámcích v Lednici a Valticích i o řadě menších a méně známých staveb.
V areálu, který představuje nejrozsáhlejší koncepčně upravenou krajinu na světě, si lze prohlédnout například Lovecký zámeček, Minaret, Janův hrad nebo přes 20 metrů vysoký obelisk, jenž byl postaven na památku uzavření míru mezi Francií a Rakouskem.
Návštěvníci, kteří se chtějí projít parkem, mohou využít komentovaných prohlídek se zahradním architektem, a dozvědět se tak více o historickém vývoji parku.
PARKOVÁNÍ: Auto lze nechat na jednom ze soukromých placených parkovišť v blízkosti lednického zámku, popřípadě na centrálním placeném parkovišti pro automobily a autobusy, které je od zámku vzdálené asi 300 metrů.
Zámek Mikulov
Mikulovský zámek je již několik staletí dominantou města Mikulova. Svou dnešní podobu získal po požáru v roce 1719 za vlády rodu Dietrichsteinů a dnes je sídlem Regionálního muzea v Mikulově.
Za nejzajímavější část zámku je považována zámecká knihovna a sál předků. Návštěvníci si mohou prohlédnout také expozici s názvem Víno napříč staletími či se podívat na několik krátkých filmů, které zábavnou formou informují o historii vinařství a vinohradnictví.
Mikulov se nachází jen 50 km daleko od Brna. Po prohlídce druhého největšího města v Česku, se vyplatí zamířit na hrad Špilberk a užít si Muzeum města Brna či proslulé kasematy Špilberk.
PARKOVÁNÍ: Parkovat je možné zdarma v obci Mikulov.
Moravský kras
Příležitost pro jeden z nejzajímavějších výletů na Moravě nabízí CHKO Moravský kras, v níž se nachází spousta propastí, skal a jeskyní. Asi nejznámější jsou jeskyně Punkevní, kterými je možné proplouvat na člunu po říčce Punkvě, a jejichž součástí je známá propast Macocha. Za krápníkovými útvary se lze vydat do Kateřinské jeskyně a jeskyně Balcarka.
Na většinu silnic v Moravském krasu se nesmí autem, projíždět místní přírodou je však možné například na terénní koloběžce. Naštěstí po Moravském krasu je mnoho kempů, kde stále přetrvává nádherná příroda. Zážitek si tak mohou rodiny obohatit ještě o spaní pod širým nebem a vaření na campingovém vařiči. Pro plný zážitek je ideální být dobře připraven, s tím může pomoci e-shop 4camping.
PARKOVÁNÍ: Placená parkoviště se nacházejí před každou jeskyní s výjimkou jeskyně Punkevní. V případě návštěvy punkevní jeskyně lze auto nechat na placeném parkovišti na Skalním Mlýně (část města Blansko) či u propasti Macocha. Jeskyně jsou poté dostupné pěšky a od Macochy také lanovkou.
Národní park Podyjí
Autovýlet do Národního parku Podyjí lze spojit s příjemnou procházkou výjimečně zachovalým říčním údolím, které vede zalesněnou krajinou podél řeky Dyje. Park se pyšní dech beroucími scenériemi tvořenými nivními loukami, skalními amfiteátry, meandry a suťovými poli.
Národní park Podyjí leží na rozhraní dvou biogeografických soustav, díky čemuž je pro místní faunu a flóru typická velká rozmanitost. Vyskytuje se zde několik desítek druhů chráněných rostlin, například divizna nádherná či volovec vrbolistý.
Mezi bohatě zastoupené živočichy žijící na tomto území patří vydra říční, sysel obecný, kudlanka nábožná, nosorožík kapucínek či například ohrožený jasoň dýmnivkový, s nímž se lze setkat také v přírodní rezervaci Rešovské vodopády na severní Moravě.
PARKOVÁNÍ: Území NP Podyjí není autem přístupné. Zaparkovat je nutné v blízkých obcích nebo na vyznačených odstavných plochách u veřejných komunikací. Do samotného parku se lze vydat pěšky nebo na kole.
Kam na výlet autem s dětmi?
Která místa v Česku jsou vhodná pro autovýlety s malými či většími dětmi? Kde se ratolesti zabaví a užijí si příjemný den s rodiči nebo prarodiči? Přinášíme tipy na zajímavá a autem dostupná místa, která jsou pro výlety s dětmi jako stvořená.
Zrcadlové bludiště v Kroměříži
Výlet do jednoho z nejkrásnějších historických měst ČR lze spojit s návštěvou zrcadlového bludiště, kterou si užijí jak děti, tak jejich rodiče.
Nachází se v prvním patře historického domu v centru Kroměříže na Velkém náměstí a sestává z velké místnosti s 80 zrcadly, křišťálově-skleněného bludiště s 200 zrcadly a dětského bludiště se 40 zrcadly. Efekt samotných bludišť umocňuje sofistikované barevné osvětlení.
V květnu, červnu, červenci, srpnu a září je bludiště otevřeno denně. V prostorách lze navštívit také výstavu kresleného humoru.
PARKOVÁNÍ: V blízkosti bludiště se nacházejí hned tři parkoviště (na Velkém náměstí, v ulici Tovačovského a v ulici Vejvanovského).
Liščí stezka v Harrachově
Další možností, kam na výlet s dětmi autem, je takzvaná Liščí stezka, jež se nachází nedaleko Mumlavského vodopádu. Stezka je dlouhá přibližně 200 metrů a zahrnuje několik interaktivních stanovišť s názvy Liščí domeček, Vratká liška, Liška v roští či například Liška na skalce.
Stezka končí nedaleko řeky Mumlavy na cestě k Mumlavskému vodopádu, který představuje oblíbený turistický cíl v ochranném pásmu Krkonošského národního parku. Stezka může být trochu náročnější, určitě se vyplatí ji absolvovat ve sportovním oblečení např. od inSPORTline.
PARKOVÁNÍ: Nejsnazší parkování se nabízí na centrálním parkovišti nedaleko autobusového nádraží v Harrachově.
Zážitkový areál v Českém Švýcarsku
Ratolesti návštěvníků Národního parku České Švýcarsko se bezpochyby zabaví v zážitkovém areálu Rysí stezka na Mezní louce. Děti se zde zábavnou formou seznámí například se specifiky péče o místní lesy či s druhovou pestrostí místní flóry.
Stezka se nachází poblíž značené turistické trasy, jež vede z Mezní louky k Pravčické bráně. Je tvořena dvěma okruhy (kratším červeným a delším modrým) a dvěma desítkami interaktivních stanovišť.
PARKOVÁNÍ: Zaparkovat je možné v rekreační osadě Mezní louka v obci Hřensko, která je výchozím bodem k Pravčické bráně.
TIP: Každé dítě má rádo pouťové atrakce. Pokud s ním rodiče navštíví každoroční pouť v Potštejně, bude skákat radostí.
Čokoládové zážitkové centrum v Průhonicích
A kam na výlet s dětmi autem v okolí Prahy? Jedním z míst, které si děti okamžitě zamilují, je nově otevřené zážitkové centrum Chocotopia v Průhonicích, které návštěvníky provede procesem vzniku čokolády a seznámí je s tradičními způsoby výroby této oblíbené pochoutky.
Současně se lze v centru Chocotopia zúčastnit workshopů a vyrobit si vlastní čokoládu nebo pralinky. Jednotlivé workshopy jsou rozděleny dle věkových skupin, tudíž se mohou realizovat jak děti, tak dospělí. Výlet do Průhonic lze zakončit procházkou v zámeckém Průhonickém parku.
TIP: netradiční zážitek v centru Chocotopia lze spojit s návštěvou aquaparku Aquapalace Praha, který se nachází v nedalekých Čestlicích.
PARKOVÁNÍ: Automobil je možné nechat na jednom z parkovišť v obci Průhonice (např. přímo u Průhonického parku).
Mravenčí stezka v Bedřichově
Příležitost pro výlet autem s dětmi přináší také Mravenčí stezka v Bedřichově, která informuje o zvířatech žijících v Jizerských horách. Vede od centrálního parkoviště kolem Lesní chaty na rozhlednu Královka a je dlouhá necelé dva kilometry.
Stezka je zdobena několika sochami zvířat, která se v Jizerských horách vyskytují nejhojněji. U některých z nich lze najít kódy, jejichž pomocí děti rozluští tajenku. Speciální kartičky pro zapisování kódů je možné vyzvednout v informačním centru Bedřichov či v bufetu na centrálním parkovišti.
PARKOVÁNÍ: Nejsnazší je zaparkovat na centrálním parkovišti, u něhož Mravenčí stezka začíná. Auto lze případně nechat i na dalších místech v obci Bedřichov.
TIP: Vydá-li se člověk na výlet karavanem, ocení možnost si odskočit na chemické WC. Jak chemické WC funguje a jaké vybrat náplně?
Pokud je zájem spíše o adrenalin nebo nějaký opravdu netradiční zážitek, lze doporučit zážitkovou firmu Adrop.cz. Jedná se o průkopnickou společnost v oblasti zážitků a recenze Adrop jsou více než kladné. Většina zákazníků by tuto společnost doporučila svým známým.