S šířící se pandemií koronaviru vzrostl zájem o dezinfekční prostředky. Ty se velmi rychle staly nedostatkovým zbožím. Ve většině obchodů ani nejsou k dostání, v ostatních obchodech je lze sehnat za mnohem vyšší cenu než dříve. Jak vyrobit dezinfekci na ruce z pohodlí domova? Vyplatí se to?
Šířící se pandemie si žádá také zvýšená hygienická opatření. Bohužel, ochranných prostředků je nedostatek již od začátku koronaviru. Roušky, respirátory i dezinfekce jsou beznadějně vyprodané nebo velice předražené.
Po internetu nyní kolují tipy, jak si vyrobit roušku. Nedávno se přidaly také návody, jak si vyrobit dezinfekci. Domácí výroba dezinfekčního prostředku nejen ušetří peníze, ale také pomůže zahnat nudu, se kterou se nyní spousta lidí potýká.
Jak si vyrobit dezinfekci?
Návodů, jak vyrobit dezinfekci na ruce, je spousta. Je proto potřeba si ověřit, která složka receptu má mít dezinfekční účinky. Po internetu bohužel koluje mnoho babských rad, které však kromě dobrého pocitu žádný účinek nemají.
Suroviny na výrobu dezinfekčního gelu lze zakoupit v obchodech, které zůstaly otevřené – tedy v lékárnách, drogériích, případně běžných supermarketech.
Recept podle WHO
Sama světová zdravotnická organizace (WHO) reagovala na nedostatek dezinfekčních prostředků zveřejněním návodu, jak vyrobit doma dezinfekci na ruce.
Suroviny na 1 litr:
- čistý alkohol – 96% ethanol nebo 99,8% isopropylalkohol
- 3% peroxid vodíku
- glycerol
- převařená voda
830 ml alkoholu se smíchá s 43 ml peroxidu vodíku. Přidá se 15 ml glycerolu – vzhledem k jeho hustotě je ideální odměřit množství injekční stříkačkou. Dále je směs nutno dolít převařenou vodou do 1 litru.
Nyní je směs potřeba přelít do lahvičky, z níž pak bude aplikována. Užitečné mohou být malé cestovní lahvičky, které lze sehnat v drogerii. Nádobu je nutno dobře utěsnit, aby z ní neunikal alkohol. Roztok je funkční ihned, doporučuje se však nechat ho 3 dny odstát.
Recept s Aloe Vera gelem
Existuje také způsob, jak vyrobit dezinfekci za použití pouhých 3 ingrediencí. Tento návod je poměrně oblíbený, rychlý a jednoduchý.
Suroviny:
- 2 díly denaturovaného lihu
- 1 díl aloe vera gelu
- pár kapek esenciálního oleje – nepovinné
Základním dezinfekčním prostředkem je právě alkohol. Kdo nemá denaturovaný líh, může použít jiný alkohol s obsahem alespoň 60 %. Obecně platí, že čím vyšší je obsah alkoholu, tím vyšší dezinfekční účinek.
Alkohol je nutno v misce smíchat s aloe vera gelem. 1 litr aloe vera gelu je na Heuréce k dostání za 299 Kč. Poslední krokem je přidání esenciálního oleje. Nejedná se sice o nezbytnou ingredienci, ale dodá celé směsi příjemnou vůni.
Doporučit lze třeba tyto druhy olejíčků:
- tea tree olej – antibakteriální účinky, ničí plísně a viry
- levandulový – hojivé a antibakteriální účinky, příjemná vůně
- hřebíček – dezinfekční a antibakteriální vlastnosti
- tymián – silný antibakteriální účinek
Esenciální oleje jsou k zakoupení například na Alze.
Směs se opět přelije do lahviček a dobře se utěsní.
Vyplatí se výroba domácí dezinfekce?
Ceny levnějších antibakteriálních gelů na ruce se v obchodech pohybují mezi 1 500 – 2 000 Kč za 1 litr. 1 litr domácí dezinfekce vyjde na cca 150 Kč!
Na doma vyrobené dezinfekci tedy člověk jednoznačně ušetří. Tvořivá činnost navíc může pomoct zahnat nudu, která v karanténě spoustu lidí trápí. Koho by domácí výroba začala bavit, může si zkusit vytvořit třeba domácí peeling.
Kdy používat dezinfekci?
Bezoplachové dezinfekce není vhodné používat na špinavé či mastné ruce. Tehdy se doporučuje ruce umýt antibakteriálním či běžným mýdlem a teplou vodou. Antibakteriální gely na ruce je vhodné použít třeba po návratu z obchodu či po jízdě v MHD.
Koronavirus a balíčky z Číny
Jak je to s koronavirem a balíčky z Číny? Čínské e-shopy jsou velmi oblíbené, spousta lidí má však obavy, zda nelze chytit koronavirus z Wish, AliExpress či jakýchkoliv jiných čínských e-shopů.
Strach je však zbytečný! Virus bez hostitele přežije maximálně 48 hodin. Vzhledem k tomu, že doručení z Číny trvá několik dní až týdnů, je přežití viru vyloučené. Koronavirus z AliExpress, Wish ani jiného e-shopu zákazník tedy nechytí.
I tak je potřeba dodržovat hygienické návyky, nehledě na původ zboží. Po manipulaci s balíkem je proto vhodné vyhodit obal a ruce si řádně umýt mýdlem, případně vydezinfikovat.