Jak často prát ručníky a jak je skladovat

Pokud milujete hebké a měkké ručníky či osušky, ale ty vaše jsou vybledlé, plné vytahaných nitek, žmolků a drhnou jako struhadlo, zkuste něco změnit. Aby měly ručníky stále stejnou barvu, jemnost a hebkost jako při koupi, vybírejte si kvalitní zboží a o ručníky i osušky se naučte správně pečovat.

Hned po zakoupení nových ručníků a osušek je před prvním použitím vyperte, nejlépe dvakrát. Nové froté ručníky k nám jdou přímo z tkalcovských stavů a skladů, obsahují nežádoucí chemické látky, aroma a prachové částice, které do nich vnikly během výrobního procesu. Froté je náchylné k poškození a volnější oka se srazí a utáhnou teprve až při prvním styku s vodou. Po prvním vyprání vydrží mnohem déle.

Pozor na háčky

Pokud pověsíte dva ručníky na sebe na háček, bude se dařit plísním a bakteriím v textuře látky a ty začnou ničit vaše ručníky. Věšte je na věšáky odděleně a nechte jim dostatek místa k proschnutí. Dejte také pozor, ať je na háčcích nevytaháte.

Jak je dobře vyprat

Pokud máte pocit, že se snažíte, jak můžete, ale stejně nejdou z vašich ručníků a osušek fleky vyprat, zkuste naše rady. Bílé skvrny na ručnících se mohou objevit i bez použití bělidla. Bílé skvrny mohou vzniknout od kosmetických prostředků na čištění pleti, hlavně proti akné či od bělící pasty. Před praním ručníky vymáchejte.

Perte ručníky a osušky každé tři dny

Pokud se do ručníků utíráte po každodenní koupeli nebo sprše, vyperte je dřív než po týdnu, nejlépe každé tři dny. Po každém použití zůstávají ve vlhkém ručníku odumřelé kožní buňky a stávají se inkubátorem pro množení bakterií. Výsledkem mohou být infekce a kožní nemoci přenášené na celé tělo. Praním po třech dnech se vyhnete zapáchajícím ručníkům, bakteriím a budou hygienicky čisté.

Jak je to s práškem na praní

Pokud používáte moc pracího prášku, zbytky mohou ulpívat na ručnících a ty začnou mít drsný a škrábající povrch. Pak už se vám o původně měkké osušce může jen zdát. Přidejte máchání navíc. Nejlepší způsob, jak se bakterií z ručníků zbavit, je prát je v horké vodě, nejlépe 60 °C, protože většina bakterií právě při této teplotě umírá. Pokud ale najdete na štítku nižší teplotu, koupili jste si nekvalitní froté ručník.

Jak je to s aviváží

Aviváž sice prádlo změkčí, provoní a někdy i ochrání, ale neplatí to u ručníků. Na osušky a ručníky proto aviváž nepoužívejte. Váže se na vlákna bavlny a postupně naruší savou schopnost ručníků absorbovat vodu. Aviváž může být příčinou tvorby žmolků a u bílých ručníků zešednutí či zaprání.

Sušení ručníků

Jeden ze způsobů, jak udržet měkkost ručníků a osušek, je použití sušících míčků v sušičce. Pak jsou ručníky nadýchané, délka sušení je kratší a ušetříte za elektřinu. Pokud nemáte dostatek místa v koupelně, dopřejte jim volné místo při sušení, klidně na šňůře venku. Pro skladování suchých ručníků se prostor v koupelně kvůli vlhkosti nedoporučuje. Ručníky můžete skladovat například v šatní skříni.

A co žehlení

Froté ručníky nikdy nežehlete. Žehlením se jednotlivá očka stlačují, zploští se a polámou. Materiál ztrácí sametový vzhled i schopnost absorbovat vodu. Pokud máte doma alergika, zkuste místo froté třeba bambusové ručníky.

Copyright © 2025 Human.cz. Všechna práva vyhrazena. | Nakódoval Leoš Lang