Hodnota drahých kovů, drahokamů a diamantů je trvalá a s přibývajícím léty naopak roste. Investice do šperků je proto ideální nejen jako bezpečné uložení financí, ale také jako rodinný symbol, který se dědí z generace na generaci.
Investice rodinného majetku do šperku měla u nás silnou tradici již za první republiky, kdy prarodiče a rodiče předávali svým potomkům nejen snubní prstýnky, ale i brože, náhrdelníky nebo náušnice. V drobných špercích bylo možné ukrýt obrovské jmění ve výši několika set tisíc a za války pak takové klenoty zachránily mnohým rodinám život.
Vložení majetku do šperků je i dnes sázkou na jistotu. Precizně zpracovaný klenot s drahými kameny je totiž směnitelný po celém světě a takřka kdykoliv. Důležitá je však pravidelná péče o drahé kameny i kovy.
Vsaďte na vzácné drahokamy
Ideálními šperky, které nabízí zajímavé zhodnocení, jsou zlaté prsteny. Vybírejte ty v nadčasovém designu a zdobené výjimečnými drahokamy, jako jsou smaragdy, rubíny, safíry nebo tanzanity. Také achát hraje při výrobě šperků významnou roli. Existuje několik druhů achátů, které ozdobí každého.
Ceny drahých kovů jsou dlouhodobě stabilní. Drahé kovy jsou uchovatelé hodnoty investovaných peněz.
Významnou roli při jejich výběru hraje také jejich vzácnost. Mezi světovou raritu dnes patří například kolumbijský smaragd, kašmírský modrý safír nebo barmský rubín.
Podle čeho vybírat diamanty
Při výběru drahokamů je důležité znát vlastnosti, které určují jejich kvalitu. Zatímco cena zlata se stanovuje za jednu unci, u diamantů je to trochu složitější. Hodnota každého kusu se odvíjí od takzvaných 4 C. Jedná se o anglickou zkratku pro čtyři základní rysy drahých kamenů: brus, barvu, čistotu a karát neboli váhu.
Ideální je zaměřit se na vzácné a nadčasové kousky, které nebude problém v případě potřeby prodat. Vhodnou investicí nemusí být jen drahé náhrdelníky a prsteny. Pánové mohou vsadit třeba na manžetové knoflíčky z platiny, která je ještě vzácnější a hodnotnější než zlato.