Grog – nápoj, který zahřeje i v tom nejmrazivějším počasí. Základní recept na grog obsahuje jen několik málo ingrediencí a příprava zabere pouhých pár minut. Kdo by si chtěl domácí grog ozvláštnit, může přidat například koření, popřípadě rum částečně nahradit griotkou. Jak udělat grog z rumu či griotky a jaké další ingredience je při jeho přípravě možné využít?
Grog je alkoholický nápoj, který se ve své základní variantě skládá z rumu a horké vody. Z tohoto důvodu se pije zejména v zimě nebo za sychravého podzimního počasí. Pokud je na grog příliš teplo, nabízí se například recept na Aperol Spritz či jiný letní drink. Od věci není ani osvěžující domácí smoothie z ovoce i zeleniny.
Domácí grog je možné připravit i z jiného alkoholu, než je rum – například z koňaku, whisky nebo již zmíněné griotky. Grog z griotky ocení především ti, kteří preferují sladkou chuť.
S výjimkou griotky se ve všech případech jedná o nápoje s vysokým procentem alkoholu, proto je důležité nejprve naplnit žaludek. Společně s domácím grogem lze připravit například zdravou domácí pizzu nebo nejlepší palačinky, které budou chutnat jako ty od babičky.
A jak vlastně grog spatřil světlo světa? Historie grogu se začala psát v 18. století, kdy bylo nutné učinit přítrž nekontrolovanému pití britských námořníků. Ti od 17. století dostávali rum jako lodní příděl a asi nikoho nepřekvapí, že častým následkem jeho konzumace byla nedisciplinovanost.
Viceadmirál Edward Vernon proto svým námořníkům musel přikázat, aby rum ředili horkou vodou. Jelikož nosil plášť z tzv. grogrénu (hrubé látky z vlny a hedvábí), vysloužil si přezdívku „Old Grog“. Později se toto označení přeneslo i na nápoj.
Záhy se do grogu začal přidávat i cukr s limetkovou šťávou. Stejným způsobem se v podstatě připravuje i dnes, ačkoliv limetkovou šťávu nahradila šťáva z dostupnějšího citronu.
Jak uvařit grog
Jak se dělá grog ve svém základní variantě již bylo řečeno – na přípravu grogu stačí rum (popř. whisky, griotka nebo koňak) a horká voda. Další ingredience závisí na individuálních preferencích. Nejčastěji se přidává šťáva z citronu či limetky a cukr, popřípadě med.
Obvykle se grog připravuje ve sklenicích se skleněnou tyčinkou nebo lžičkou, aby se předešlo prasknutí.
Vzhledem k tomu, že je grog alkoholickým a navíc slazeným nápojem, by se jeho konzumaci měli vyvarovat lidé stravující se dle zásad keto diety. Omezení alkoholu na minimum je samozřejmostí také u jedinců dodržující sportovní jídelníček, popřípadě jídelníček redukční.
Ti, kteří to s množstvím grogu poněkud přeženou, mohou na druhý den vyzkoušet jeden z receptů na nejlepší zdravou snídani, jež dodá potřebné živiny, vitamíny i dostatek energie. Na snídani se také hodí vědět, jak připravit flat white – oblíbenou kávu s našlehaným mlékem.
Recepty na grog z rumu
Jednou ze základních ingrediencí grogu je rum. Nápoj je pak možné dochutit například citronem, kořením, cukrem nebo medem. Vyzkoušet lze také čajový grog, který se skládá z rumu a černého čaje.
Domácí grog je možné ozdobit plátkem citronu či limetky. Množství ingrediencí, které je v receptech na grog, samozřejmě není nutné striktně dodržovat.
Základní recept – námořnický grog
Pojmem námořnický grog se rozumí základní varianta grogu, k jejíž přípravě je potřeba rum, horká voda, cukr a citron nebo limetka.
Původní námořnický grog sice obsahoval pouze rum a vodu, nicméně i samotní námořníci brzy zjistili, že cukr a limetková šťáva tento nápoj o několik příček pozvednou.
Recept na námořnický grog (1 porce):
- 0,5 dl rumu
- 1 dl vroucí vody
- 2 lžičky cukru
- šťáva z citronu/limetky
Příprava námořnického grogu: Do hrnku či sklenice na grog se nalije horká vodu, ve které se rozpustí cukr. Následně se přidá šťáva z citronu nebo limetky, dolije se rumem a nápoj je možné podávat.
Grog s kořením
Dalším způsobem, jak udělat grog, je využití základního receptu a přidání koření – například hřebíčku, muškátového oříšku nebo skořice.
Recept na grog s kořením (1 porce):
- 0,5 dl rumu
- 1 dl vroucí vody
- 2 lžičky cukru
- šťáva z citronu/limetky
- 2 ks hřebíčku/1 ks badyánu/kus skořice
Příprava grogu s kořením: Do hrnce se nalije rum a voda a přidá se koření – 2 ks hřebíčku, kousek skořice a 1 ks badyánu. Vše se přivede k varu a přecedí do poháru. Nakonec se přidá šťáva z citronu nebo limetky a nápoj se osladí cukrem.
Čajový grog
I pro přípravu čajového grogu poslouží základní recept na grog – vodu stačí jednoduše nahradit černým čajem.
Přidat lze například skořici a namísto cukru použít med. Ani v tomto případě se fantazii meze nekladou.
Recept na čajový grog (1 porce):
- 0,5 dl rumu
- 1 dl černého čaje
- 2 lžičky cukru/medu
- šťáva z citronu/limetky
- kousek skořice
Příprava čajového grogu: Je potřeba uvařit černý čaj, do kterého se přidá cukr či med, šťáva z citronu nebo limetky a kousek skořice. Následně stačí dolít rumem a je hotovo.
Grog s karamelem
Klasický grog je možné ozvláštnit také podomácku připraveným karamelem. Ingredience se v zásadě neliší. I v tomto případě je potřeba rum, vroucí voda a cukr, přidat lze rovněž hřebíček a skořici.
A jak grog udělat? Základem je karamel, který se připraví rozpuštěním dvou lžiček cukru. Je nezbytné jej stále míchat, aby se nepřipálil. Jakmile je karamel tmavý, je možné postupně přidávat další ingredience.
Recept na grog s karamelem:
- 0,5 dl rumu
- 1 dl vody
- 2 lžičky cukru
- kousek skořice
- 2 ks hřebíčku
- plátek citronu
Příprava grogu s karamelem: Dle návodu výše se připraví karamel. Karamel se zalije horkou vodou, přidá se hřebíček a skořice a následně se čeká, až se karamel rozpustí. Nakonec stáhnout plamen, přidat rum a vše dobře promíchat. Nápoje lze plátkem citronu ještě ozdobit.
Recept na grog z griotky
Vedle klasického grogu z rumu je možné připravit také grog z griotky. Griotka je sladký višňový likér, který obvykle obsahuje maximálně 30 % lihu.
Grog z griotky tedy nebude tak silný jako grog z rumu (ačkoliv i do griotkového grogu se obvykle trocha rumu přidává), navíc jej nebude třeba doslazovat cukrem.
Recept na grog z griotky (1 porce):
- 0,2 dl rumu
- 0,3 dl griotky
- 1 dl vroucí vody
- šťáva z citronu/limetky
Příprava grogu z griotky: Voda, rum a griotka se nalije do hrnce a prohřeje. Směs se přelije do hrnku či sklenice na grog, přidá se citronová nebo limetková šťávu, ozdobí se plátkem citrusu a je možné grog podávat.
Jak se dělá grog – vařit či zalít horkou vodou?
O tom, jak udělat grog, se do jisté míry vedou spory. Připravit grog je totiž možné dvěma způsoby:
- ve vroucí vodě rozpustit cukr, přidat šťávu z citronu a dolít rumem
- přivést vodu k varu společně s rumem a dalšími ingrediencemi
Obecně nelze říci, který z postupů je ten správný. Někteří preferují prohřátí obou tekutin dohromady, jiní volí druhý, snazší způsob. Britští námořníci se otázkou, jak uvařit grog, příliš nezabývali a rum jednoduše zalívali vroucí vodou.
Jaké sklenice na grog?
Nejčastěji se grog připravuje ve sklenicích na kratší stopce, doplněných o lžičku nebo skleněnou tyčinku. Ta zabrání popraskání skla po nalití horké vody. Ideální sklenice na grog je vyrobená ze silnostěnného lisovaného skla.
Ovšem ne každý sklenice na grog vlastní, proto se domácí grog často připravuje v klasickém hrnku. Určitě nelze doporučit používat běžné sklenice, jelikož hrozí jejich popraskání.
Sklenice na grog lze zakoupit například na eBay, v českých internetových bazarech nebo v klasických e-shopech.