Tipy na ferraty v ČR: Kam za horským zážitkem?

Až donedávna bylo šplhání po strmých skalních stěnách pouhým snem mnoha sportovních nadšenců. Dnes je díky značnému rozšíření zajištěných cest vše jinak. Jsou otevřené komukoliv s dostatečnou dávkou odvahy, dobrým vybavením a průměrnou fyzickou kondicí. Které ferraty nás dovedou na vrcholy skalisek s tím nejkrásnějším výhledem? Jak se značí obtížnost zajištěných cest? A jaké vybavení je potřeba, aby byl výlet naprosto bezpečný?

Ferraty neboli zajištěné cesty lákají čím dál více příznivců skalního lezení. Oč se vlastně jedná? Ferrata (z italského Via Ferrata, často se používá i německý výraz Klettersteig) je trasa v těžko přístupném horském terénu, jež je speciálně upravená i pro návštěvníky, kteří nemají zkušenosti s horolezectvím. Zajištěné cesty jsou vybaveny pomůckami pro bezpečný výstup, obvykle ocelovým lanem, železnými stupy a žebříky.

Lezení po skalách si díky zajištěným cestám mohou vyzkoušet i úplní začátečníci. Ti by se měli nejprve vydat po méně náročných trasách a obtížnost postupně zvedat. Navíc výlet na ferraty může být i tím nejkrásnějším přírodním místem v ČR.

Náročnost zajištěných cest

Označení obtížnosti se liší v závislosti na zvyklostech v dané horské oblasti. V Česku a na Slovensku se nejčastěji používá rakouské pětistupňové značení A – E (lehká, mírně obtížná, těžká, velmi těžká, extrémně těžká).

ALehká zajištěná cesta, místy se strmým skalním terénem. Umělé jištění zahrnuje ocelová lana, řetězy a zábradlí a slouží spíše pro pocit jistoty. Bez umělého zajištění by se jednalo o horolezecký terén I. stupně obtížnosti.
BMírně strmý skalní terén s ocelovými lany, kolíky a žebříky. Některé úseky jsou náročnější a vyžadují sílu. Bez umělého zajištění by se jednalo o horolezecký terén max. II. stupně obtížnosti.
CStrmý skalní terén s umělým zajištěním po téměř celé délce trasy. Vyskytuje se mnoho svislých stěn s ocelovým lanem k jištění. Cesty jsou namáhavé a vyžadují velkou sílu v pažích. Bez umělého zajištění by se jednalo o horolezecký terén max. III. stupně obtížnosti.
DVelmi strmý skalní terén s kolmými partiemi, někdy i převisy. Jištění má obvykle podobu ocelových lan a umělých stupaček. Cesty jsou určené pouze trénovaným vysokohorským turistům a horolezcům. Bez umělého zajištění by se jednalo o horolezecký terén IV. stupně obtížnosti.
EZajištěné cesty sportovního charakteru, určené výhradně velmi zkušeným vysokohorským turistům a horolezcům. Vedou kolmým skalním terénem s minimem stupů, jištění má obvykle podobu ocelových lan. Zahrnují nebezpečné úseky a vyžadují použití horolezecké techniky. Bez umělého zajištění by se jednalo o horolezecký terén V. – VI. stupně obtížnosti.

Uvedená stupnice obtížnosti je ovšem platná pouze za klimatických podmínek, které jsou pro danou horskou oblast běžné. Za nepříznivého počasí se i lehká zajištěná cesta může stát velmi nebezpečnou. Proto doporučujeme sledovat hodinovou předpověď počasí na webu Meteoskop či Meteocentrum, a vyhnout se tak případným nepříjemnostem.

Je také třeba pamatovat na to, že v některých lokalitách (zejména ve Středočeském a Ústeckém kraji) se označení cesty může o jeden stupeň odchylovat. To znamená, že ačkoliv by v Rakousku byla označená písmenem C, v Česku nese označení B.

Jaké boty na ferratu?

Pro zajištění maximální bezpečnosti při lezení je nezbytné kvalitní vybavení. Základní set obsahuje horolezeckou helmu, sedací úvazek, jistící set a rukavice. Cena ferratového vybavení pro jednu osobu začíná přibližně na 3 000 korun. Dobrou zprávou je, že v půjčovnách pro horolezce je k dispozici za mnohem nižší cenu, a není tedy třeba kupovat vlastní.

Ferratové vybavení si lze za příznivou cenu zapůjčit v půjčovnách pro horolezce.
Ferratové vybavení si lze za dobrou cenu zapůjčit v půjčovnách pro horolezce.

Do čeho se však zcela jistě vyplatí investovat, je kvalitní obuv. A jaké vlastnosti by boty na ferraty měly mít? Na lehčí výstupy, které ještě nevyžadují vyloženě horolezeckou obuv, se používá tzv. „approach obuv“ s lezeckou špičkou, šněrováním ke špičce a speciální podrážkou na skalní povrch. Tyto atributy zajistí stabilitu a oporu v kamenitém terénu i na železných stupačkách a skalním povrchu.

Tipy na via ferraty v Čechách

V Česku se aktuálně nachází kolem 50 zajištěných cest a jejich počet stále narůstá. Díky různým stupňům obtížnosti jsou skvělou příležitostí k aktivnímu odpočinku pro zkušenější lezce i úplné začátečníky. Jaké české ferraty patří k těm nejoblíbenějším a na co se před jejich návštěvou připravit?

Ferrata Děčín, Pastýřská stěna

Zajištěná cesta na Pastýřské stěně se nachází v centru města naproti zámku Děčín. Jelikož se jedná o jeden z nejhezčích zámků ČR, doporučujeme ho po zdolání ferraty navštívit.

Pastýřská stěna nabízí komplex 16 různých kombinací zajištěných cest, a představuje tedy ideální příležitost jak pro začínající, tak pokročilé lezce. Lehčí trasy, které zvládnou i sportovně nadané děti, nesou názvy Vzpomínka a Hladový poutník. Pokročilí mohou vyzkoušet cesty Pošetilost mocných a Frona, jež zahrnují náročné úseky s převisy.

Při výstupu ferratou Děčín lze využít služeb zkušeného průvodce, který vysvětlí vše potřebné. Lezecké vybavení je případně k dispozici v cyklistické půjčovně Active Point Děčín.

NÁROČNOST: A/B – D
DÉLKA: 150 – 170 m
WWW: www.ferrat-decin.cz

Via Ferrata Bechyně

V Bechyni se nachází nejnáročnější ferrata v ČR. Vede horizontálně nad hladinou řeky Lužnice a vstup na ní je na vlastní nebezpečí. Takřka celá délka ferraty je v převisu, což vyžaduje velmi dobrou fyzickou zdatnost a především kvalitní vybavení. Cesta začíná žebříkem a skalní stěnou se stupačkami a pokračuje na traverz s tlustým lanem. Zajímavostí této trasy je lanový most, který může být místem odpočinku v jinak vyčerpávajícím terénu.

Některé ferraty jsou vhodné pouze pro zkušené jedince s velmi dobrou fyzickou kondicí.
Některé ferraty jsou vhodné pouze pro zkušené jedince s velmi dobrou fyzickou kondicí.

Alternativou k lanovému mostu je trasa po skále, která vede až k nejnebezpečnějšímu místu celé ferraty – převisu s kramlemi, na němž lezci musí viset za jednu ruku a současně se přecvakávat.

Ferrata Bechyně je slepá, tudíž je nutné se vrátit stejnou cestou.

NÁROČNOST: D/E
DÉLKA: 400 m

Ferrata v Táboře

Další z oblíbených zajištěných cest se nachází v údolí řeky Lužnice nedaleko poutního kostela v Klokotech. Jedná se o vůbec první ferratu v Čechách a je vhodná zejména pro začátečníky. Začíná sice poněkud strmě, nicméně po pár metrech nabízí příležitost k odpočinku a krásný výhled na okolí. Ferrata v Táboře je v celé své délce jištěna ocelovým lanem a napojuje se na lesní stezku, po níž se lze vrátit zpět k nástupu.

NÁROČNOST: B
DÉLKA: 80 m

Ferrata Semily, Vodní brána

Ferrata u Semil vznikla jako jedna z prvních u nás. Jedná se o komplex zajištěných cest, z nichž některé jsou vhodné pro úplné začátečníky a jiné zase pro pokročilé. Návštěvníci mají na výběr mezi snazší variantou B, jež vede po levé části skály, a variantou C, která začíná u břehu Jizery, a zahrnuje obtížnější úseky včetně převisů.

Opravdoví fajnšmekři se mohou vydat trasou D, jejíž součástí je i místo značené stupněm E. Tato náročná ferrata je aktuálně ve zkušebním provozu a přístup na ni mají pouze dobře trénovaní lezci.

Všechny trasy se sbíhají v jednom bodě u vrcholové knihy, odkud si lze vychutnat krásný výhled na údolí Jizery, jedné z nejdelších řek ČR.

NÁROČNOST: B, C
DÉLKA: 120 m
WWW: www.vodni-brana.cz

Ferrata Slánská hora

Ve Slaném nedaleko Prahy vznikl ferratový park, který zahrnuje šest kratších zajištěných cest: Enšpígl (C/D), Rychtrovka (B/C), Cesta přátelství (B/C), Masochyst (D/E), Spirála (C) a Slánská promenáda (D/E). Všechny trasy se sbíhají na vrcholu Slánské hory, který nabízí pěkný výhled na město a čedičové skalní útvary.

Díky své vzdálenosti od hlavního města je Ferrata ve Slaném skvělou příležitostí pro jednodenní výlet v okolí Prahy.

Většina zajištěných cest zahrnuje žebříky, stupačky a ocelová lana.
Většina zajištěných cest zahrnuje žebříky, stupačky a ocelová lana.

Přestože skála není příliš vysoká, mají trasy rozhodně co nabídnout. Vzhledem k nízké náročnosti vybraných místních cest lze na Slánskou horu vzít i děti a představit jim základy této zábavné lezecké disciplíny.

NÁROČNOST: B – E
DÉLKA: 70 m

Zajištěné cesty v zahraničí

Zpřístupňování těžko dostupných horských oblastí má své kořeny v Rakousku. Uměle zajištěné cesty zde vznikaly zhruba od poloviny 19. století a sloužily pro bezpečný pohyb vojáků, kteří se potřebovali přemisťovat mezi jednotlivými stanovišti.

Právě rakouské ferraty dodnes patří k těm nejlepším a nejznámějším v celé Evropě. Další populární zajištěné cesty najdeme v ostatních alpských zemích a také na Slovensku, kam se za horskými výstupy vydává stále více Čechů. Jaká místa ve zmíněných státech navštívit?

  • Ferraty Rakousko – jednou z nejkrásnějších je ferrata Drachenwand (C/D), která vede kolem vodopádu a nabízí krásný výhled na jezero Mondsee. Za zmínku stojí také Kaiser Franz Joseph Klettersteig (D) s dvěma lanovými mosty nebo vyhlídková ferrata Gams (C).
  • Ferraty Francie – úchvatné výhledy ve francouzských Alpách nabízejí například ferraty Grande Fistoire (C/D), která patří mezi evropské špičky ve způsobu jištění, nebo Mer de Glace (B/C), po níž je možné vystoupat do závratných výšek.
  • Ferraty Itálie – spoustu dobrodružství lze zažít především v Dolomitech, například na stezkách Via Della Trincee (C) nebo Sentiero de Luca/Innerkofler (B).
  • Ferraty Švýcarsko – k nejoblíbenějším zajištěným cestám ve švýcarských Alpách se řadí stezka Fürenwand-Klettersteig (C/D), která nabízí překrásné výhledy, San Salvatore (D) nebo Tälli Klettersteig (B), jež je známá pro velké množství žebříků a traverz.
  • Ferraty Slovinsko – Velké popularitě se těší především ferraty Via Italiana (C), Kopiščarjeva pot (C) s ohromným skalním oknem nebo Tominškova pot (C), jež návštěvníky zavede na nejvýše položenou horskou chatu v celém Slovinsku.
  • Ferraty Slovensko – nezapomenutelné okamžiky lze zažít například během výstupu ferratou Kysel (C) v NP Slovenský ráj, která vede kolem pěti vodopádů. Nelze opomenout ani ferratu Martinské Hole (A – C) v pohoří Lučanská Malá Fatra, jež potěší začátečníky i pokročilé.

Výlet za horskými zážitky lze do většiny zmíněných destinací podniknout jak na vlastní pěst, tak v rámci organizovaných zájezdů, které nabízejí některé české agentury. Popřípadě je možné využít jedné z mnoha nabídek spolujízdy, jež jsou k nalezení na sociálních sítích či cestovatelských webech. Kam dál vyrazit za dobrodružstvím po světě i po Evropě?

Copyright © 2025 Human.cz. Všechna práva vyhrazena. | Nakódoval Leoš Lang