Drobné pelety umí za vytápění ušetřit velké peníze

Pohodlí, které lidem přináší vytápění plynovým kotlem, přestává poslední dobou hrát tak důležitou roli. Kdo chce mít náklady za teplo v domě pod kontrolou, vezme raději vytápění do svých rukou. A to doslova.

V Evropě i Čechách se stále častěji řeší otázka finančních nákladů a také dostupnosti plynu, případně elektřiny. Hlavní rozhodnutí o jejich cenách se odehrávají na finančních burzách a mezinárodních jednáních, která jsou na míle vzdálená českým domácnostem. 

Kotle na tuhá paliva zajišťují teplo v našich domovech desítky let. Jejich vývoj ale přinesl jednu podstatnou změnu. Už není třeba spalovat uhlí nebo štípat dříví na přikládání do ohně. Nejkomfortnější způsob vytápění zajistí moderní kotel na pelety.

Ze zbytečných pilin žádané pelety

Pelety se někdy označují jako palivo budoucnosti, protože mají opravdu mnoho výhod. Jedná se o malé válečky, které vznikají slisováním dřevních pilin. Neobsahují žádné další látky, lepidla ani chemikálie. 

Ve srovnání se dřevem nabízejí snadnou manipulaci a hlavně jsou hned připravené k nasypání do kotle. Žádné vysychání, sekání ani štípání polínek. V České republice působí řada výrobců a dodavatelů, takže pelety lze objednávat z lokálních zdrojů a za stabilní ceny.

Automatika topí efektivněji 

S peletami lze přitápět v kamnech i topit v kotlích, které podle svého výkonu bez problému vyhřejí velký rodinný dům. Automatické kotle na pelety umí fungovat bez asistence člověka klidně pět až sedm dní. Jediná starost, která zůstává na majiteli kotle, je naplnění zásobníku. Pokud si pořídí automatický set a celosezónní silo s velkým objemem, nemusí se o topení starat celou zimu. Většinu potřebných úkonů si kotel snadno obstarává sám.

  • Pomocí zapalovací patrony rozdělá oheň,
  • pravidelně doplňuje palivo na rošt hořáku,
  • řídí svůj chod podle nastavené požadované teploty.

Stejná teplota za méně peněz

Díky tomu, že kotel pracuje automaticky, šetří také náklady na palivo. Doplňuje totiž pelety ve vhodnou chvíli a ve správném množství, což se u manuálního přikládání leckdy neděje. 

Navíc moderní kotle na pelety mívají jen minimální ztráty při využití energie z paliva. „Když kotel dosahuje účinnosti přes 90 procent, použije téměř všechno teplo k vytápění domova a klesá spotřeba pelet,“ upozorňuje Ing. Roman Boczek z české firmy OPOP. Kotle její výroby lze také snadno řídit na dálku pomocí aplikace v telefonu. Ťuknutím na displej jednoduše změníte teplotu v domě, ať jste kdekoli.

V součtu jde o tisíce

Peletové kotle se nejen snadno obsluhují, ale nabízejí také opravdu výhodný provoz. K celkové úspoře nákladů za vytápění přispívá několik důležitých bodů:

  • Cena pelet oproti plynu nebo elektřině skokově neroste.
  • Vysoká účinnost kotle přes 90 procent významně snižuje spotřebu pelet. 
  • Automatické fungování kotle podporuje malou spotřebu pelet.
  • Pelety lze nakoupit výhodněji díky posezónním nebo množstevním slevám.

Pokud by někdo hledal další alternativy na změnu topného systému, může zvážit obnovitelné zdroje energie jako jsou solární panely nebo tepelná čerpadla. Solární panely přeměňují sluneční energii na stejnosměrný elektrický proud a vyrobená elektřina se buď okamžitě spotřebuje, nebo se ukládá do baterií pro pozdější použití. Tepelné čerpadlo odebírá teplo z okolního prostředí (země, vzduch nebo voda) a přenáší ho do topného systému.

Copyright © 2025 Human.cz. Všechna práva vyhrazena. | Nakódoval Leoš Lang