Domácí peeling – výroba

Výroba peelingu v pohodlí domova je snadná. Stačí zamíchat pár ingrediencí a přírodní domácí kosmetika je na světě. Jenže ne všem vyhovuje. Jak zjistit, komu může peeling vyhovovat a jaké nabízí domácí peeling výhody?

Pro a proti domácího peelingu

Domácí peeling na obličej i domácí tělový peeling má hned několik výhod. Jedna z těchto výhod je, že je cenově dostupnější, mnohdy i zdravější, protože člověk, který ho vyrábí ví přesně, co do něj dal a v jakém množství.

Může se tedy říct, že téměř všechny po domácky vyrobené peelingy se dají zařadit do přírodní kosmetiky, neboť neobsahují žádné umělé látky.

Naopak nevýhodou mohou být příliš hrubé částečky peelingu a pleť tak může být po proceduře podrážděná. V takovém případě je vhodné sáhnout po hotovém peelingu pro citlivou pleť, jako je například tento od Peeling od Biodermy dostupný na Alze již za 279 Kč.

Jako levnější varianta mohou posloužit peelingy z široké nabídky kosmetiky z AliExpressu a jiných čínských e-shopů. Je však třeba počítat s tím, že nákupy z Číny do budoucna podraží. Od roku 2021 bude nutné platit DPH z Číny bez ohledu na hodnotu zásilky, s čímž se pojí i poplatek přepravci za zastoupení v celním řízení.

Pokud si zákazník potrpí na kvalitu, může vyzkoušet nejlepší peeling na obličej u ByRokka, který se může také pyšnit svým nejprodávanějším opalovacím krémem Shine Brown. Shine Brown recenze pozitivně hodnotí dlouhotrvající opálení, příjemnou vůni, tmavé opálení již po jednom použití a snadnou aplikaci.

Peeling pro citlivou pleť pomáhá proti podrážděné pleti.

Používání peelingu

Při pravidelném používání peelingu se pleť vyhlazuje, je hezčí, zdravější, mladistvější a pevnější. Peeling je vhodný i při celkové únavě pokožky, léčbě celulitidy, nestejnoměrném zbarvení a stařeckých skvrnách, akné, rozšířených pórech a jemných vráskách.

Peeling se provádí proto, aby se odstranily poškozené vrstvy pokožky a poté nastala její regenerace. U normální pleti je vhodná aplikace jednou za týden, u mastné pleti můžeme interval zkrátit na pět dní. Častější používání není vhodné, kůže se pak nemůže dostatečně regenerovat. Na pokožce se sklonem k vysoušení nebo u citlivé pleti by se peeling neměl provádět častěji než jednou za tři týdny.

Samotný peeling se provádí krouživými pohyby pomocí prstů. Vždy se používá na vyčištěnou a navlhčenou pleť. Na obličeji se postupuje od středu směrem ven. Pokud je pokožka jakkoliv poraněná, peeling se nedoporučuje.

Tělový peeling

Peeling je možné provádět i po celém těle, nejen na obličeji. Doporučuje se používat tělový peeling dvakrát týdně. Například proticelutitidový peeling na stehna a zadeček je u žen velmi oblíbený. Tento peeling je vhodný zejména jako podpůrný doplněk při rychlém hubnutí, aby ženám nezůstávaly strie a pokožka se peelingem lépe prokrvila a zregenerovala.

Další z části těla, kde se peeling provádí, jsou ruce a nohy. Pro celkový vzhled krásných rukou nestačí jen mít hezky upravené přírodní nehty nebo nehty gelové, ale i okolí nehtů. Pro toto okolí je vhodný peeling na ruce, po kterém budou nejen na dotyk, ale i na pohled krásně jemné. Na rukou i nohou je možné provádět peeling častěji než na obličeji.

Tělový peeling zařídí mnohem hebčí pokožku!

Výroba domácího peelingu – recepty

Domácí solný peeling

K přípravě tohoto peelingu je potřeba:

  • půl šálku oleje – mandlový, meruňkový, masážní – olej s jemnou strukturou
  • šálek jemné mořské soli
  • 5-15 kapek kvalitního esenciálního oleje

Sůl se dá do mističky, přidá olej a důkladně se to celé promíchá, textura musí být dostatečně vlhká, aby peeling držel pohromadě, zároveň nesmí být moc olejový. Nakonec se přidá pár kapek esenciálního oleje a opět se dobře promíchá.

TIP: Vzhledem k tomu, že je solný peeling jeden z těch silnějších doporučuje se používat ho především na tělo.

Na výrobu domácího solného peelingu lze využít různé druhy soli.

Domácí cukrový peeling

K přípravě tohoto peelingu je potřeba:

  • půl šálku oleje s jemnou strukturou, například mandlový nebo z lněného semínka
  • 5-15 kapek kvalitního esenciálního oleje např. levandulový, citrónová tráva, rozmarýn

Do mističky se dá cukr, přidá olej a důkladně se vše promíchá. Opět musí být textura dostatečně vlhká, aby to drželo pohromadě, ale zároveň ne moc olejová. Nakonec se přidá pár kapek zvoleného esenciálního oleje a vše se zase dobře promíchá

TIP: Cukrový peeling se doporučuje použít především na pleť, protože má vyživující vlastnosti. Pleť je po něm krásně rozzářená.

Na výrobu peelingu v domácím prostředí se dá použít i klasický kostkový cukr.

Domácí kávový peeling

K přípravě tohoto peelingu je potřeba:

  • půl šálku mletého třtinového cukru, znovu se pomele, aby byl ještě jemnější
  • půl šálku mleté kávy
  • jeden šálek kokosového oleje

Opět se vše dá do mističky a pečlivě promíchá. Tento peeling je vhodný používat jako anticelulitidový.

TIP: Kofein obsažený v kávových zrnech vyrovnává pH pleti. Má protizánětlivé účinky a zlepšuje pružnost kožních vláken, čímž dokáže bojovat proti celulitidě i striím.

Kávová zrna nemusí sloužit jen jako nástroj k získání skvělé kávy, ale i jako beauty pomocník při tvorbě peelingu.

Co udělá peeling s pletí ?

  1. Odstraní odumřelé buňky – příliš mnoho odumřelých buněk brání pronikání vyživujících látek do pokožky. Proto je účinek různých sér, masek a krémů minimální.
  2. Čistí pleť do hloubky – peeling dokáže zatočit i s rozšířenými póry, které po jeho pravidelném používání nemají tendence se ucpávat.    
  3. Prokrvuje pokožku – jemnou masáží a hrubými částečkami se nejen důkladně vyčistí pokožka, ale i dobře prokrví.
  4. Rozjasňuje pleť – čistá pleť bez zbytků odumřelé kůže bude vypadat zdravěji. Peeling také pomáhá sjednotit nestejnoměrně zbarvenou pleť i pigmentové skvrny se zdravou barvou pokožky.
Jen odlíčení ke krásné pleti nestačí!

Pokud to není nutné, nedoporučuje se na pleť po peelingové proceduře nanášet make-up. Pleť si totiž i po spláchnutí peelingu potřebuje odpočinout!

Copyright © 2025 Human.cz. Všechna práva vyhrazena. | Nakódoval Leoš Lang