Cvičení pro těhotné – relaxační jóga

Cílem relaxační jógy pro těhotné je relaxace a posílení těla. Jedním z nejdůležitějších cílů relaxační jógy je uvolnění svalů, napětí a stresu. Tohle všechno je velmi důležité v období těhotenství, protože napětí a stres může být škodlivé pro matku i pro její dítě.

Pomocí relaxační (jemné) jógy může žena lépe porozumět a rozvíjet své tělo, což jí pomůže prožít nelehké období těhotenství. Je také důležité se správně naučit relaxačním technikám.

První, čeho si žena může všimnout, je, že relaxační jóga pomáhá na lepší soustředění a vyrovnání se se starostmi, se kterými se těhotné ženy potýkají.

Cvičení relaxační jógy také pomůže dobře naslouchat svému tělu. Když se ví, co tělo potřebuje, může se pak také lépe porozumět změnám, které se s ním dějí.

Relaxační jóga také pomáhá ženě i jejímu dítěti prožívat těhotenství a šestinedělí lépe. Žena je schopna lépe odpočívat, snadněji se pohybovat a lépe regulovat krevní tlak a hladinu stresu.

Účinky jemné jógy

Pozitivních účinků je velmi mnoho a tato jóga je vhodná nejen pro těhotné maminky:

  • odpočinek od každodenního stresu
  • protažení svalů
  • zlepšení celkové flexibility
  • naslouchání svému tělu

Na lekce jemné jógy stačí přijít v pohodlném oblečení, které neomezuje v pohybu. Samotné cvičení probíhá nejlépe naboso pouze s podložkou na jógu. Podložku je možné si vzít svoji z domova a nebo každé jógové studio má několik kusů k zapůjčení zdarma.

Relaxační jóga je skvělým způsobem, jak uvolnit napětí nejen během těhotenství. Poradí si i s bolestí zad a rychlou únavou třeba při dlouhém stání. I těhotné ženy tento způsob relaxace rády využívají.

Relaxační jóga v těhotenství nabízí vhodné cvičení, které pomáhá mladým maminkám cítit se pohodlně a podporuje jejich vnitřní sílu a přizpůsobení se průběhu těhotenství. Zabývá se přirozeným způsobem protahování těla a relaxací, což je pro nastávající maminky velmi užitečné.

Pravidelně prováděné cvičení pomáhá uvolnit napětí v pánevním dně a v bederní oblasti, které jsou během těhotenství vystaveny zvýšenému stresu a tlaku.

Učení správných cviků relaxační jógy může pomoci s bolestmi zad, nespavostí a dokonce i s depresí. A také umožní více si užívat svůj zbývající čas těhotenství!

Kromě toho, relaxační jóga může pomoci nastávajícím maminkám s kontrolou dechu, zmírněním napětí a stresem. Relaxační jóga chrání matku před porodní psychózou.

Relaxační ásany

U všech jógových pozic je důležitá jedna věc – dech. Dýchat je potřeba dlouze a zhluboka, aby se každý jeden sval těla mohl uvolnit a z těla odešlo všechno napětí. Pokud se bude správně dýchat, získá se z ásany maximální užitek:

  1. Diamantový sed (vadžrásana)

Tato ásana pomáhá regulovat krevní oběh v pánevní oblasti a pomáhá při trávení.

Postup: Posadit se pohodlně tak, aby se paty dotýkaly pánevního dna, napřímit páteř, oči nechat zavřené a dýchat po dobu 2 minut.

  1. Milostivá póza (bhadrásana)

Díky této pozici se vyrovná celé tělo.

Postup: Sednout si na podložku a spojit chodidla ploskami k sobě. Uvolnit hlavu, krk a páteř. Vydržet tak dlouho, jak je to pohodlné.

  1. Kobra (bhudžangásana)

Ásana, která zlepšuje astma, protahuje přední stranu těla, otevírá hrudník (srdeční čakru) a celkově působí na psychiku.

Postup: Lehnout si na podložku, dlaně vedle hrudníku. S nádechem zatlačit dlaněmi do podložky a pomalu zvedat horní polovinu těla, dokud se paže plně nepropnou. Ramena tlačit dozadu a dolů. Vydržet asi 30 sekund.

  1. Poloviční twist vsedě (ardha matsjendrásana)

Zvyšuje flexibilitu a čistí vnitřní orgány.

Postup: V této ásaně ohnout levou nohu tak, aby pata levé nohy ležela vedle pravého boku. Pravou nohu dát přes levé koleno. Položit pravou ruku za sebe a levou ruku na pravé koleno. Držet několik sekund a pomalu a zhluboka dýchat.

  1. Pozice mrtvoly (šavásana)

Pozice mrtvoly dokonale zrelaxuje celé tělo. Navíc snižuje úzkost a je také vhodná jako technika na uvolnění mysli.

Postup: Lehnout si na zem na záda a uvolnit každý sval svého těla. Dýchat do břicha. Ignorovat rozptýlení a vyčistit mysl soustředěním na svůj dech. Setrvat tak dlouho, jak vyhovuje.

  1. Ryba (matsjásana)

Tato ásana posiluje svaly a zlepšuje držení těla.

Postup: Lehnout si na záda a nohy položit na podlahu. Nadechnout se, mírně zvednout pánev z podlahy a vložit ruce dlaněmi dolů pod hýždě. Držet po dobu 15 – 30 sekund.

  1. Předklon vsedě (paščimottanásana)

Tato ásana pomáhá relaxovat a napojit na dech kromě toho vyřeší i mnoho problémů, které zahrnují zmírnění příznaků menopauzy a menstruačního nepohodlí.

Postup: Sednout si na zem, předklonit se trupem k nataženým nohám a nekulatit záda. Protáhnout páteř od středu těla. Držet pozici 1 až 3 minuty a vnímat, jak se s každým výdechem uvolňuje napětí.

  1. Trojúhelník (trikonásana)

Tato pozice stimuluje funkci břišních orgánů a snižuje stres.

Postup: Postavit se s nohama od sebe a rozpažit ruce. Pravou ruku položit k přední části pravé nohy. Dýchat a setrvat po dobu 5 – 6 dechů.

  1. Židle (utkatásana)

Ásana stimulující srdce, bránici a břišní orgány.

Postup: Ve stoje dát nohy k sobě a pokrčit v kolenou. Jde v podstatě o dřep udržující rovnováhu, hluboké dýchání a celkovou výdrž. Ruce se vzpaží podél hlavy na šířku ramen. Držet po dobu 30 sekund až 1 minuty.

  1. Pozice dítěte (balásana)

Pozice dítěte snižuje stres a únavu.

Postup: Sed na patách, čelo opřené o zem. Dech klidný. Držet 3 minuty.

Copyright © 2024 Human.cz. Všechna práva vyhrazena. | Nakódoval Leoš Lang