Cvičení pro těhotné – posilování nohou

Nejlepší cviky pro pevné a silné nohy s vlastní váhou. Cvičení, které se dá zvládnout i doma. Stačí zmáčknout play a pustit se do workoutu.

Ani během domácího cvičení by se nemělo zapomínat na dolní končetiny. Stehenní sval patří v lidském těle k těm vůbec největším, často však bývá opomíjen, a to hlavně u mužů. Přitom jednoduchých domácích cviků na zpevnění či posílení stehen a hýždí je hned několik.

Adho mukha švanásana

Tento název se do češtiny překládá jako pozice psa hlavou dolů. Je jednou z nejznámějších jógových ásan. V gravid józe jde asi o jeden z nejnáročnějších cviků, neboť se s bříškem dělá hůř. Přesto je pro těhotné vhodný. Protáhne celou zadní část těla, tedy nohy i záda, a posílí paže, ramena, hluboké vnitřní svaly i svaly na nohou.

Vírabhadrásana

V těhotenství je nesmírně důležité posilovat nohy, které nesou stále větší váhu. K tomu se skvěle hodí Vírabhadrásana II neboli pozice bojovníka II. Ta posílí celé dolní končetiny, hýždě i paže, protáhne třísla a rozvíjí rovnováhu. Čím více jsou nohy rozkročené, tím je cvičení účinnější.

V těhotenství se to nesmí přehánět. V pokročilých fázích těhotenství je dobré dělat pozici ve stoji u zdi, abyste se v případě ztráty rovnováh3měly čeho chytit.

Jak posílit zadeček a nohy v těhotenství

Pokud je žena těhotná, měla by se vyhnout zapojování bříška při cvičení. Nohyzadeček však určitě zapojit může. Nohy a hýždě se samozřejmě formují i při obyčejné chůzi nebo lehkém běhu. Jedná se o největší svalové partie lidského těla.

Jejich zpevnění je tedy během těhotenství velmi důležité, jelikož právě na nich leží váha zvětšujícího se bříška.

Cviky na podložce

Oblíbené jsou cviky, které se provádějí na podložce. Může se vyzkoušet různé zanožování – například na boku nebo v kleče na kolenou. První variantu je možné provádět po celé těhotenství. Druhá pozice může být v posledním trimestru už příliš nepohodlná.

Během cvičení se nijak nepřemáhat. Žena by měla cvičit s radostí. Existuje několik variací s nataženou či pokrčenou nohou. Cvičtit v určitém intervalu – například 30 vteřin a poté si dát pauzu. Pokud žena nemá stopky, může si počítat jednotlivá opakování. Sérii zopakovat třikrát až čtyřikrát. Zpestření mohou přinést overbally nebo velké gymnastické míče.

Cviky ve stoje

Při dřepu nechodit až dolů a u výpadu nedělat tak dlouhý krok. Soustředit se hlavně na svůj dech a stabilitu. Určitě vynechat výskoky a zapomenout také na extra zátěž – ta by bříšku určitě neudělala dobře.

Zařadit pohyby nohou dopředu dozadu, kdy se stojí a zároveň se opřít o zeď nebo o nábytek. Nakonec se nezapomenout pořádně protáhnout, čímž zajistíte, že vás svaly nebudou po cvičení bolet.

Pozitivní dopady cvičení nohou

Cvičení v těhotenství je účinnou prevencí před natékáním nohou. Zároveň udrží tělo v kondici a zabrání nadváze, kterou po porodu řeší mnoho čerstvých maminek. Pro hledání inspirace na další cviky se dá najít mnoho zajímavých cvičebních videí.

Rovněž se může zajít na nějakou skupinovou hodinu – třeba jógy nebo pilates – a na vhodné cviky se zeptat své cvičitelky. Cvičení nezapomenout zkonzultovat se svým lékařem. Jestliže hrozí nějaké komplikace, určitě je doporučeno být spíše v klidu a s pohybem to rozhodně nepřehánět.

Copyright © 2024 Human.cz. Všechna práva vyhrazena. | Nakódoval Leoš Lang