Snad se nenajde těhotná žena, která by neměla během těhotenství oteklé nohy a kotníky. Existují příjemné způsoby, jak snížit otoky nohou a kotníků během těhotenství. Preventivně i represivně.
Otoky nohou v těhotenství jsou často způsobeny hormonálními změnami, které souvisejí právě s těhotenstvím. Změny hladin hormonů, jako je estrogen a progesteron, mohou způsobit zadržování tekutin a otoky.
V těhotenství dochází k zahušťování krve, zvyšuje se přítok krve do nohou a také proudění do dolních končetin. To také může vést ke zvýšené tvorbě otoků. Dalším faktorem může být zejména užívání železa, draslíku a nedostatečný přísun tekutin.
Oteklé nohy v těhotenství mohou způsobovat i tyto faktory:
- teplé počasí
- dietní nerovnováha
- příjem kofeinu
- nedostatečný pitný režim
- dlouhá doba na nohou
Oteklé nohy a kotníky, tyto nejčastější problémy, jsou naprosto běžnou součástí těhotenství. Značí, jak tvrdou práci tělo dělá, aby v ženě mohl růst nový život. Někdy otoky signalizují vážnější problém.
Jedním z problémů je preeklampsie neboli vysoký krevní tlak v těhotenství, který ohrožuje matku i miminko a dá se léčit pouze porodem.
To je také důvod, proč lékař pravidelně zaznamenává do těhotenské průkazky, zda jeho pacientka trpí na otoky, jestli je přítomna bílkovina v moči a jak vysoký je její krevní tlak.
Lékař by se měl kontaktovat v těchto případech:
- náhlý otok rukou nohou, tváře nebo kolem očí
- otok, který se dramaticky zhoršuje
- závratě nebo rozmazané vidění
- silná bolest hlavy
- zmatenost
- potíže s dýcháním
Pokud si žena není jistá, zda je její otok normální, je vždy lepší zavolat lékaře nebo porodní asistentku.
Jednotlivé cviky proti otokům a křečovým žílám
Protažení nohou k tělu a od něj
S nádechem přitáhnout špičky a s výdechem protáhnout „do baletky“. Protáhnout svaly tak, že při přitažení se protáhne i zadní strana lýtek. Protáhne se tak i Achillova pata. Paty se nesmí zvedat. Pohyby provádět pomalu.
Protažení nohou k sobě a od sebe
Palce tlačit co nejvíc k sobě, aby se noha protáhla v kotnících. Co nejvíc to jde. Při těchto cvičeních lze zjistit malé problémy, které člověka trápí a ani o tom neví.
Kroužky
Začít každou nohou zvlášť, protože najednou mají tendenci se napodobovat. Procvičit si klenbu, plosku protáhnout. A oběma směry, napřed doprava a pak doleva. Vystřídat nohy. Poté zkusit spojit obě nohy dohromady a kroužit zároveň, opět oběma směry. Opakování 6 – 8x.
Píďalka
Pokrčit jednu nohu a udělat tzv. píďalku. Hodně schovat prsty, posunout prsty dozadu. Následně je roztáhnout do vějíře. Pak zase přisunout a posouvat tak nohu dopředu. Zkusit maximální možný rozsah pohybu. Zpomalit. Vystřídat nohy. Opakovat 2× až 3×.
Co pomáhá na oteklé nohy v těhotenství?
Jak na oteklé nohy v těhotenství vyzrát. Zmenšit je nebo dokonce eliminovat.
- Snížit sodík
Nadbytek sodíku neboli soli způsobuje, že tělo drží vodu navíc. Doporučuje se vyhýbat konzervovaným nebo zpracovaným potravinám, protože ty mají obzvláště vysoký obsah sodíku. Rovněž nepřisolovat jídlo víc, než je nutné.
Do receptů se můžou přidat pikantní bylinky, jako je rozmarýn, tymián a oregano, které dodají jídlu chuť bez použití soli. Jen u rozmarýnu a tymiánu s mírou, protože se v těhotenství doporučuje jejich používání omezit.
- Zvýšit draslík
Nedostatek draslíku může vést ke zhoršení otoků, protože draslík pomáhá tělu vyrovnat množství tekutin, které drží.
Jaké potraviny obsahují draslík:
- brambory se šlupkou
- sladké brambory (také se šlupkou)
- banány
- avokádo
- špenát
- fazole
- ovocné šťávy z granátového jablka, pomeranče, mrkve a mučenky
- jogurt
- řepa
- losos
- čočka
Pokud se užívají těhotenské vitamíny, nejspíš budou obsahovat i draslík. Přesto je dobré zařadit i do běžného jídelníčku potraviny bohaté na draslík.
- Snížit kofein
Občasná káva nebo jiný nápoj s obsahem kofeinu není v těhotenství škodlivý, avšak příliš velké množství kofeinu není pro dítě dobré a může taky vést ke zhoršení otoků.
Kofein je diuretikum, které způsobuje, že se těhotné ženě chce víc chodit na malou (tzn. že káva odvodňuje a při pití tohoto nápoje by se měla vypít i sklenice vody). Tělo na to reaguje tím, že drží tekutiny. Zahrnout variantu kávy bez kofeinu s mlékem nebo bylinkový čaj.
- Pít více vody
Zní to zvláštně avšak je to fakt. Pít víc vody, když tělo tekutiny zadržuje. A funguje to. Pokud žena pije málo, její tělo si myslí, že je dehydratovaná a drží ještě více tekutiny, aby se dehydrataci pokusilo vykompenzovat.
Je to jako s jídlem – pokud člověk hladoví, tělo si začne dělat zásoby a kil navíc se pak zbavuje hůř.
Jestli dělá problém myslet na pitný režim, je dobré si naplnit velkou láhev s vodou hned ráno. Přidat se do ní můžou plátky citronu, máta nebo třeba ovoce (jahody apod.).
- Více relaxovat
Možná se neustále přemýšlí nad tím, co vše se ještě musí stihnout před narozením miminka. Avšak ono to pár minut počká. Lehnout si na záda nebo sednout a dát nohy výš. Stačí chvíle. Zejména na konci dne to může pomoci vypustit tekutinu, která se v průběhu dne shromažďuje v nohou.
- Nosit volné a pohodlné oblečení
Těsné oblečení, zejména kolem zápěstí, pasu a kotníků, může otok ještě zhoršit, protože zabraňuje cirkulaci krve. Oblečení by se mělo vyměnit za volnější a pohodlné a vyhnout se těsným elastickým páskům.
V létě jsou ideální šaty s překřížením pod prsy (ty nemusí být ani mateřské a skvěle se využijí i po porodu). V zimě naopak pohodlné legíny a k tomu svetry z příjemného materiálu. Vypadá to dobře a žena se v tom bude cítit dobře.
- Být v pohodě
Pokud je těhotenství v období horkých dnů, je lepší zůstat doma a vyhnout se intenzivnímu cvičení, aby nedošlo k přehřátí organismu a nevznikly tak další otoky. Nosit chladivé oblečení, pokládat nohy na studené obklady nebo se ovívat chladnějším vzduchem z ventilátoru.
- Nosit kompresní punčochy s vysokým pasem
Kompresní punčochy s vysokým pasem mohou od otoků velmi příznivě pomoci. Tyto punčochy jemně stáhnout nohy a chodidla, aby udržely tekutiny v oběhu.
- Chodit na procházky
Procházka párkrát denně (dokonce i 5 – 10 minutová) může zlepšit krevní oběh, čímž se snižují otoky. Kromě procházky je dobré zařadit i další pohyb, který pomůže cítit se v těhotenství lépe a eliminovat vznik otoků.
Ve dnech, kdy teploměr atakuje čtyřicítky, se vyplácí jít na procházku brzy ráno nebo později večer.
- Nosit pohodlné boty
Boty na podpatku by se v průběhu těhotenství neměly vůbec nosit. Je dobré je vyměnit za pohodlné (např. ortopedické), dobře padnoucí boty. Jsou klíčem ke snížení otoků a prevencí vzniku problémů s kyčlemi a zády.
Ty mohou nastat v důsledku změny těžiště a zvyšování hmotnosti v těhotenství. Kromě otoků se vazy v těle včetně nohou protahují, takže v těhotenství mohou nohy změnit svou velikost.
- Chodit plavat
Plavání je skvělá a bezpečná forma pohybu v těhotenství. Voda jemně tlačí na měkké tkáně a tím vytlačuje další tekutinu. To vede ke zmírnění otoků.
Nejlepší je plavat v bazénu, kde je hloubka vody téměř až ke krku. Jen tak se dosáhne lehčího pocitu. V letních měsících se tělo zchladí a trochu se procvičí. V pokročilém těhotenství je nejbezpečnější styl plavání prsa. Nebo stojí za to zkusit vodní aerobik.
- Nechat se pravidelně masírovat
Masáž pomáhá cirkulaci tekutiny, která má tendenci hromadit se v nohou. Tím dochází ke snižování otoků. Masáž postačí od protějšku v pohodlí domova, profesionální masáž předvedou ruce odborníka.
Není nic příjemnějšího než si lehnout, dát si nohy lehce výš a nechat si jemně masírovat nohy a chodidla. Tyto části těla se lépe prokrví a uvolní s použitím trochy oleje z máty peprné nebo levandule.
- Spát na levém boku
Pokud je to možné mělo by se spát na levé straně. Zlepšuje se tím průtok krve, což pomáhá snižování otoků. Tím, že žena leží na levé straně, snižuje se tlak dělohy na dolní dutou žílu, což je velká krevní céva, která vrací krev do srdce.
- Nastolit v těle rovnováhu
Lidské tělo je koloběh procesů, které se můžou tu a tam vychýlit z rovnováhy. A právě otoky nohou v těhotenství mohou signalizovat, že tělu něco chybí. Tuhle nerovnováhu pomáhají řešit Schüsslerovy soli, nebo také pod pojmem tkáňové soli.
Jsou to minerály, které byly zpracovány způsobem, díky kterému se soli dostanou okamžitě tam, kde je v těle potřeba a zároveň je tělo dokáže vstřebat a přijmout.
Tkáňové soli jsou na rozdíl od běžných doplňků stravy bezpečné a člověk se jimi nemůže předávkovat, takže jsou vhodné i v těhotenství, při kojení a u malých dětí. Užívá se více tablet (až 6) několikrát denně, dokud problém neodezní, tj. dokud se nedoplní chybějící minerál v těle.
Na otoky se užívají následující tkáňové soli:
- tkáňová sůl č. 8 Natrium chloratum, která pomáhá vyrovnat a nastolit správné hospodaření tekutin v těle.
- tkáňová sůl č. 10 Natrium sulfuricum je základní solí pro detoxikaci a vyplavování toxických látek, které se může mimo jiné projevovat v podobě otoků.
Při určitých potížích se pro léčbu mohou hodit 2 nebo více solí. V tomto případě mohou být kombinovány a užívány společně.
Závěrem
Toto byly tipy, jak vyzrát na otoky nohou v těhotenství.
Je dobré dodržovat i obecná doporučení:
- nestát dlouho na nohách a naopak dlouho nesedět
- nedávat nohu přes nohu
- pravidelně (klidně několikrát denně) se protahovat
Drobnosti, které dokáží zázraky.