Cvičení pro těhotné ve druhém trimestru, které si chtějí udržet energii a svěžest. Zatímco v prvním trimestru není třeba se při cvičení omezovat a těhotná žena může vykonávat vše, ve druhém trimestru už je třeba začít brát ohledy na zvětšující se dítě v děloze.
Bříško se pomalu začíná vyklenovat směrem vpřed kvůli rostoucímu děťátku, kterému už prostor v břišní dutině přestává stačit. Tím dochází k prohýbání páteře a těžiště se posouvá vpřed. Ženě se zhoršuje rovnováha a zvyšuje se napětí ve svalech.
Od druhého trimestru by žena měla zapomenout na cvičení v poloze na břiše a v poloze na zádech je třeba omezit.
A co tedy cvičit? Těhotná žena ve druhém trimestru by se měla zaměřit na šikmé břišní svaly, svaly nohou a také prsní, zádové a mezilopatkové svaly. Vhodné je posilovat i svaly na pažích.
Na cvičení je potřeba:
- podložka
- pohodlné oblečení a boty
Cvičení pro těhotné ve druhém trimestru
Po cvičení si žena může odpočinout při čtení seriálu Těhotenství týden po týdnu nebo pokračovat dalším cvičením pro těhotné.
Výběr několika cviků vhodných pro druhý trimestr těhotenství:
1. Leh na zádech s pokrčenými dolními končetinami
– posílení břišních svalů a svalů pánevního dna, protažení bederní páteře
Postup: Chodidla opřená o podložku, pánev podložena overballem v oblasti kostrče, pomalý výdech přes přivřené rty, vtáhnout svaly pánevního dna, vtáhnout pupík k páteři a podklopit pánev, krátce výdrž.
Opakování: 4×–8×.
2. Leh na boku
– posílení hlubokých svalů trupu a šikmých břišních svalů, rovnovážné cvičení
Postup: Svrchní horní končetina opřená před tělem, dolní končetiny nataženy v jedné linii s trupem, s výdechem zvednout obě dolní končetiny kousek nad podložku a zároveň vytáhnout z trupu do dálky, krátce výdrž.
Opakování: 4×–8×.
3. Leh na boku
– uvolnění páteře do rotace, protažení prsních svalů
Postup: Spodní horní končetina pokrčená pod hlavou, svrchní horní končetina položená před tělem,
dolní končetiny pokrčeny na sobě, s nádechem přetáčet hlavu a trup za svrchní horní končetinou vzad, s výdechem zpět.
Opakování: 3×.
4. Vzpor klečmo
– posílení hlubokých svalů trupu a svalstva končetin
Postup: Kolena pod kyčelními a ruce pod ramenními klouby, rukama se odtlačit od podložky, páteř v rovině, hlava v prodloužení páteře, špičky zapřít o zem a nadzvednout se koleny nad podložku, krátce výdrž.
Opakování: 4×–8×.
5. Sed na overballu
– posílení hlubokých svalů trupu, nácvik rovnováhy
Postup: Dolní končetiny pokrčeny a opřeny o špičky chodidel, ruce v týl, trup nakloněn mírně vzad, páteř napřímená, střídavě upažovat a zakládat ruce v týl.
Opakování: 5×–10×.
6. Stoj na špičkách
– nácvik rovnováhy, posílení nožní klenby
Postup: Mírný podřep, podsazená pánev, střídavě předpažovat a vzpažovat natažené horní končetiny.
Opakování: 4×–8×.
Další vhodná cvičení pro těhotné ve druhém trimestru:
1. Cvičení v bazénu: Skvělá aktivita pro těhotné ve 2. trimestru. Voda nabízí odlehčení zátěže ve srovnání s činnostmi vykonávanými na suchu. Je to perfektní způsob relaxace, který také umožňuje provádění jemných pohybů, jako je plavání, tanec ve vodě a cvičení vodní aerobik.
2. Aerobik: Aerobní cvičení je také důležité pro těhotné ve druhém trimestru. Pomáhá zvyšovat energetickou úroveň, zlepšuje krevní oběh, posiluje svaly.
3. Jóga pro těhotné: Jóga pomáhá relaxovat svaly a redukuje stres. Je to nízkoúrovňový cvičební způsob, který udržuje svaly v kondici a pomáhá ženě správně dýchat. Je to skvělý způsob, jak zvýšit flexibilitu a připravit tělo na porod.
4. Tanec: Tanec je skvělá aktivita pro těhotné ženy ve druhém trimestru. Nejen že je to skvělý způsob, jak se spojit s dítětem, a také může posílit svaly a prodlužovat svalovou rovnováhu, která se bude potřebovat v následujících dvou trimestrech. Je to také dobrý způsob, jak se uvolnit a pobavit.