Co nejíst v těhotenství

Každá těhotná žena touží po tom mít zdravé a krásné miminko. Aby dítě bylo zdravé a dobře vyvinuté, je velmi důležité to, čím se matka v těhotenství stravuje. Existují potraviny, kterým by se rozhodně v těhotenství měla vyhnout.

Výživa v těhotenství je důležitou součástí zdravého životního stylu, který těhotné ženě pomůže zajistit, aby její dítě mělo dostatečné živiny, které potřebuje ke správnému vývoji a rozvoji. Těhotná žena by měla přijímat více kalorií než běžný dospělý člověk a měla by se vyvarovat všem dietním omezením.

Je důležité udržovat zdravou vyváženou stravu, která bude zahrnovat širokou škálu potravin zahrnujících všechny výživové látky, jako jsou bílkoviny, sacharidy, tuky, vitamíny a minerály. Zejména přijímat dostatek vápníku, železa, vlákniny a omega-3 mastných kyselin. Dále se nesmí opomínat pravidelně pít hodně čisté vody.

Jakým potravinám se vyvarovat?

Existuje několik potravin, které se v těhotenství nesmějí jíst, protože mohou negativně ovlivnit vývoj a růst dítěte a v neposlední řadě ublížit i matce. To platí i v případě kojení. Čemu se vyvarovat v graviditě a co nejíst při kojení?

Co mezi nevhodné potraviny patří:

  • sladkosti (rychlé cukry)
  • syrové maso
  • nedostatečně tepelně upravené maso
  • masné výrobky
  • syrová vejce
  • nedostatečně tepelně upravená vejce
  • mořské ryby
  • mořské plody
  • majonéza
  • tatarská omáčka
  • měkké a zrající sýry
  • sýry s plísní

Strava v těhotenství by měla být pestrá a vyvážená. Doplněná o vitamíny pro těhotné matky.

Sladkosti

V první řadě by se těhotná žena měla vyvarovat nadměrné konzumaci sladkostí. Veškerý cukr by měla ve své stravě těhotná žena omezit na minimum, protože některé sladkosti, jako čokolády, sušenky nebo cukrovinky, mohou obsahovat tuk, nasycené mastné kyseliny, sodík a přidanou sůl.

Avšak může se stát, že právě na sladkosti budou ženu přepadat neutěšitelné chutě. Pokud tomu tak je, snažit se sladkosti nahradit ananasem, hroznovým vínem, melounem, malinami a jiným ovocem. Ovoce a zelenina ženě i plodu jen prospějí a navíc zaženou chuť na sladké.

Maso a masné výrobky

Další potravina, která se těhotným ženám rozhodně nedoporučuje, je syrové maso. Nemělo by ji vůbec napadnout, pochutnat si na oblíbeném tatarském bifteku, protože by mohl nadělat pěknou paseku.

V těhotenství jsou syrová masa nebezpečná, protože mohou způsobit závažné bakteriální infekce, včetně salmonelózy a protozoální infekce, například toxoplazmózy. Při výběru a konzumaci masa je třeba řídit se opatrností a dbát na dodržování předpisů.

Je důležité, aby bylo maso vždycky důkladně tepelně upraveno nebo usmaženo na velmi vysokou teplotu. Je třeba také dbát na hygienu a nedotýkat se syrového masa rukama, ani krájet jiné potraviny, například ovoce nebo zeleninu, na stejném prkénku, na kterém bylo předtím upravováno syrové maso.

Konzumace masových výrobků je během těhotenství vysoce nežádoucí, protože mohou způsobit plynatost a otoky. Masové výrobky mohou obsahovat škodlivé látky, jako je látka obsahující antibiotika, což může mít vliv na riziko vzniku alergií u novorozenců.

Navíc vepřové maso a kuřecí maso mohou obsahovat L-karnitin, látku, která může způsobit druhotné metabolické poruchy a abnormality srdečního rytmu u plodu. Kromě toho může maso snižovat hladinu železa v těle, což může mít vliv na riziko vzniku anémie u nastávající matky.

Proto se od všech masových produktů během těhotenství doporučuje vyhnout. Jestli i tak si občas ten masný výrobek chce dát, měla by se držet následujících pokynů:

  1. Masné výrobky musí být vařené (tzn. na teplotu alespoň 71 ° C pro vepřové maso a 74 ° C pro hovězí maso a kuřecí maso)
  2. Maso by mělo být dobře propečené (maso by nemělo být červené ani šťavnaté a to platí také pro vnitřnosti)
  3. Nepoužívat stejné krájecí prkénko nebo nástroje pro přípravu masa a syrové zeleniny nebo ovoce
  4. Potraviny je třeba skladovat odděleně, aby nedošlo ke kontaminaci
  5. Konzumované masné výrobky by měly být co nejméně zpracovány a nikdy by neměly obsahovat žádná dochucovadla a přidanou sůl.
  6. Uchovávat masné výrobky v lednici a spotřebovat do druhého dne
  7. Nenosit v tašce ohřáté maso nebo výrobky z něj déle než jeden den
  8. Udržovat čisté prostředí při vaření a často si umývat ruce, zejména po manipulaci s masem/výrobky

Vejce a výrobky z nich

Vejce jsou velmi bohatým a vysoce nutričním potravinovým produktem. Jejich bílky jsou koncentrovaným zdrojem aminokyselin a mají minimální množství tuků. Kromě toho obsahují vitamíny A, D, E, K, B6, B12 a také ve větší míře minerály jako je draslík, hořčík, železo, vápník a fosfor.

Vejce jsou považována za lehce stravitelnou potravinu a proto velmi užitečnou pro těhotné ženy. Obsahují všechny aminokyseliny, které jsou nezbytné pro růst a vývoj plodu.

Je důležité si uvědomit, že bílky vajec obsahují vysoce alergenní bílkoviny, takže je vhodné, aby těhotná žena, která by měla alergii na vejce, je před jejich konzumací konzultovala s lékařem. Většina lékařů doporučuje těhotným ženám konzumovat vejce jednou až dvakrát týdně.

Vejce by se měly konzumovat vařené, rozhodně ně syrové nebo nedostatečně tepelně upravené (volské oko atd.). Konzumovat se můžou ve formě omelety nebo jako součást salátu uvařená natvrdo. Pokud se vejce vaří ve vodě, měli by se vařit minimálně deset minut.

Vejce jsou velmi užitečným zdrojem živin a v těhotenství je jejich spotřeba obzvláště důležitá. Vejce patří mezi alergenní potravinu a před jejich konzumací by se měla žena poradit s lékařem.

To samé platí u majonézy a tatarské omáčky, tady by se měla žena vyvarovat jakékoliv konzumace. Lepší přehled o složení potravin bude mít žena doma, kde si vše uvaří podle sebe a restauracím by se měla vyhýbat.

Ryby a mořské plody

Vyhnout by se žena v těhotenství měla také nadměrné konzumaci mořských ryb a mořských plodů. Hlavně tučných ryb, které mají ve svém těle naakumulované těžké kovy.

Místo toho je lepší se zaměřit na jídlo s nízkým obsahem tuku, jako je libové maso, mléčné výrobky, luštěniny, ovoce a zelenina.

Zejména je třeba se vyhnout rybám s vysokým obsahem rtuti, jako je tuňák, makrela a štikozubec, protože mohou být škodlivé pro dítě. Není vhodné konzumovat sušené mořské plody a rybí oleje, aby nedošlo k předávkování těkavými dioxiny.

Všechny rybí produkty by měly být tepelně zpracovány, aby se zabránilo možnosti konzumace zkaženého produktu nebo nadměrného množství bakterií.

Sýry

Určité druhy sýrů, jako jsou nízkotučné bílé sýry, mohou být během těhotenství konzumovány s mírou, jelikož nezvyšují riziko infekce Listeriou.

Těhotné ženy by si měly dávat pozor se sýry, které jsou vyrobeny z nepasterovaného mléka, neboť tyto mohou být infikovány Listerií a mohou tak vážně ohrozit zdraví matky i plodu.

Z těchto důvodů je třeba se vyvarovat sýrům zrajícím ve vlhku, a to včetně brie, camembertu, fety a munsteru. Nevhodné jsou rovněž sýry s bílou plísní na povrchu (hermelín, camembert) a sýry s modrou plísní (niva).

Alkohol a cigarety

To, že je velmi nevhodné pít alkohol a kouřit v těhotenství, nebo dokonce brát drogy, snad ani není třeba zdůrazňovat. V momentě, kdy se těhotenství potvrdí, s těmito zlozvyky by se mělo okamžitě přestat.

Je vždy nejlepší nepít žádný alkohol v průběhu těhotenství. Alkohol ovlivňuje vývoj plodu a perioda od početí do narození je nepřímo ovlivňována vším, co matka udělá, nebo bude konzumovat. Používání alkoholu během těhotenství může způsobit potrat nebo může být příčinou vrozených vad.

Pitím alkoholu dochází u plodu k poškozením jako jsou abnormální vývoj, nízká porodní hmotnost, malý objem hlavy, hrubé rysy obličeje, křivé a zkrácené horní končetiny a porušení oběhu.

Existují sice určité limitní hladiny alkoholu, které lze spotřebovat během těhotenství, avšak jejich vliv je těžké odhadovat, lékaři obecně doporučují užívat co nejméně alkoholu nebo vůbec.

Doporučuje se vyhnout i kouření v době těhotenství, stejně jako během kojení. Kouření ve velkém množství může poškodit dítě – může způsobit předčasný porod, nízkou porodní hmotnost a různé další vážné vývojové vady.

Některé studie také naznačují, že děti matky, která v době těhotenství kouří, mají vyšší riziko úmrtí ve věku do jednoho roku. Užívání cigaret může také narušit normální vývoj dítěte v děloze a dlouhodobé nepříznivé zdravotní účinky.

Drogy

U drog je jedno jestli se jedná o drogy měkké nebo tvrdé. Všechny mají negativní dopad na vývoj a růst plodu.

Např.:

  • nikotin – konzumace nikotinu během těhotenství má devastující účinky pro plod po celou dobu těhotenství

Plod se dusí obrovským množstvím oxidu uhelnatého a působí na něj toxické a mutagenní látky, které jsou obsaženy v tabákovém kouři. Výsledkem mohou být děti, které se narodí se závislostí na nikotinu.

Cigaretový kouř je škodlivý pro dítě i po narození, proto je důležité děti vychovávat v nekuřáckém prostředí. U dětí, které jsou vystaveny pasivnímu kouření, je větší pravděpodobnost hospitalizace s dýchacími problémy během prvních tří let jejich života.

  • alkohol – během těhotenství může poškodit vývoj mozku a nervového systému dítěte

Nejtěžší projev pití alkoholu během těhotenství se nazývá FAS = fatální alkoholový syndrom. Je to jedna z hlavních příčin mentální retardace a defektů u novorozenců. Může se narodit dítě, které bude celý život mentálně a fyzicky postižené.

  • marihuana – při jejím požití během těhotenství může vést k různým vedlejším účinkům včetně poruchy vývoje dítěte, poškození orgánů a abnormálního vývoje obličeje

Rodí se děti s nízkou porodní hmotností, impulzivitou, hyperaktivitou, mají problémy s pozorností, a další kognitivní a behaviorální problémy. Navíc požívání marihuany během těhotenství může mít souvislost i s autismem.

  • kokain – užívání kokainu během těhotenství může způsobit poškození plodu, včetně poškození mozku, poškození srdce a ledvin a rychlého poklesu hmotnosti novorozence

Matce užívající kokain se může narodit dítě s nízkou porodní hmotností, malým obvodem hlavičky a kratšími končetinami. Častěji se objevují problémy jako vrozené vývojové vady močového a pohlavního ústrojí, srdeční vady a v neposlední řadě i krvácení do mozku.

  • psychedelika – užívání psychedelik během těhotenství může vést k problémům s vývojem orgánů dítěte a poruchami v chování

Nebezpečná jsou psychedelika, která se moc ve společnosti nevyskytují a je obtížné je sehnat. Riziko záměny za jiné drogy je minimální. Není dosud 100% potvrzeno, že psychedelika mají negativní vliv na duševní zdraví člověka.

Zuby v těhotenství

Těhotenství může mít vliv na zuby. Pravidelné zubní kontroly jsou důležité, protože hormonální změny během těhotenství mohou zvýšit citlivost zubní skloviny. Bolesti a hnědnutí způsobené žaludečními kyselinami mohou poškodit sklovinu.

Je také potřeba brát v úvahu stravu a množství konzumovaných potravin, aby se minimalizovaly škody na zubech.

V těhotenství se doporučuje častěji, a to nejlépe po každém jídle, si čistit chrup. Ten je v období těhotenství ohrožen mnohem více.

Copyright © 2024 Human.cz. Všechna práva vyhrazena. | Nakódoval Leoš Lang