Zatímco v Česku jsou naučné stezky bosou nohou spíše kuriozitou, v Rakousku a Německu se už po mnoho let těší velké oblibě. O tom svědčí i nejvyhledávanější, nejdelší a vůbec první stezka tohoto druhu u nás – bosá stezka ve Valticích, která láká i mnoho rakouských turistů. Speciálně upravené cesty s oblázky, pískem nebo šiškami se díky stále populárnějšímu trendu bosé chůze postupně objevují i v dalších koutech naší republiky. Kde si v Čechách a na Moravě projít stezky na boso?
Proč nechat boty v botníku?
Chůze na boso či v barefoot obuvi si získává čím dál více příznivců. Má pozitivní vliv na celkový postoj a rovnováhu, zlepšuje krevní oběh, a díky stimulaci různých bodů na chodidlech funguje jako přírodní akupresura.
Bosé nohy se navíc terénu přizpůsobují lépe než ty obuté a stávají se zdrojem mnoha nových poznatků. Zvláště letní počasí k chůzi na boso přímo vybízí, mnozí lidé v ní však nacházejí radost a úlevu od jara do podzimu.
Názory odborníků na chození bez bot nejsou jednotné, avšak v jedné věci se přece jen shodují – kdo chce začít chodit bos, měl by svá chodidla nechat navyknout postupně. A právě k tomu skvěle poslouží naučné stezky bosou nohou. Chůze po nich může být dobrým tréninkem pro budoucí barefoot životní styl i nevšedním víkendovým zážitkem pro ty, kteří se bot vzdát neplánují. Kde v České republice vykročit bosou nohou?
Chození a procházky jsou skvělé k zařazení větší fyzické aktivity do života člověka. Jsou skvělým pomocníkem hlavně při hubnutí stehen. V tomto případě je ale nutné chůzi spojit i s dalším cvičením a posilováním.
Oblíbené stezky na boso v ČR:
- Stezka bosou nohou Lednicko-valtický areál (stezka bosou nohou Mikulov)
- Stezka bosých nohou Staré Hamry
- Stezka bosou nohou Brno
- Stezka pro bosé nohy Terčino údolí
- Stezka bosou nohou Praha
Všechny uvedené stezky jsou vhodné pro „bosochodce“ začátečníky i malé děti, které na nich mohou trénovat své první krůčky.
Stezka bosou nohou Valtice –Schrattenberg
Bosá stezka Valtice začíná a končí nedaleko Kolonády na Rajstně a vede až do rakouské obce Schrattenberg. Zahrnuje 11 zastávek, na nichž si návštěvníci vyzkouší chůzi po písku, kamenech, kůře, šiškách a dalších přírodních materiálech. K odpočinku během procházky slouží nejvyšší bod celé trasy – kopec Homole, na kterém se lze uvelebit v dřevěných lehátkách a kochat se výhledem na širé okolí.
Nachází se zde i zastávka s přírodním grilem, kde si návštěvníci mohou připravit vlastní občerstvení.
Napojit se na stezku bosou nohou ve Valticích je možné na náměstí, odkud vede červená turistická značka až ke kolonádě. Samotná stezka měří přibližně 5 kilometrů a provází malebnou krajinou s rozsáhlými vinicemi. Děti i dospělí si během procházky mohou vyzkoušet několik atrakcí – přírodní klouzačku, vratký dřevěný most či houbovou překážkovou dráhu.
TIP: Kam na výlet autem či na kole v blízkém okolí? Za návštěvu stojí například Muzeum Železné opony, které přibližuje úlohu pohraniční stráže v letech 1959 až 1989, nebo dobře známý zámek Valtice, jenž se řadí mezi nejhezčí zámky v ČR.
Bez bot po Starých Hamrech
Vyzkoušet si chůzi bez bot je možné také v rámci turistické trasy NS Gruň – Bílý kříž. Celá trasa je dohromady takřka 11 kilometrů dlouhá a vede přes Porubané, Kršelky, Draplavé a Školeny, kde na návštěvníky čeká osmé zastavení s příznačným názvem Chodník. Úsek speciálně upravený pro chůzi na boso zahrnuje trávník, kameny a dřevěné špalky.
Stezka bosou nohou Brno – Bosonohy
Bosonohá stezka v Bosonohách se nachází v areálu sportovního hřiště a je přístupná po celý rok. Reflexní plošky na chodidlech lze stimulovat chůzí po šiškách, kamíncích, písku a dalších površích. Dohromady stezka měří asi 70 metrů a je vhodná pro každého včetně velmi malých dětí.
Naboso do Tereziina údolí
Tereziino nebo také Terčino údolí se rozkládá západně od Nových Hradů v jižních Čechách. Kromě romantických staveb a umělého vodopádu zde najdeme deset menších chodníků, které jsou upravené pro bosé návštěvníky. Ti se mohou projít po štěpce, šiškách, kamínkách a dalších přírodních materiálech. Jeden z úseků navíc vede pod hladinou potoka.
Výčet příznivých účinků chůze bez bot najdeme na informačních panelech přímo v Tereziině údolí.
Zážitkový park Zeměráj
Mimořádný smyslový zážitek lze chodidlům dopřát také v zábavním parku Zeměráj v Kovářově. Návštěvníci si v rámci kilometrové stezky vyzkouší chůzi po jehličí, blátě, šiškách, klaccích nebo písku. Atrakce je doplněna řadou stanovišť, která zábavnou formou informují o různých kuriozitách z české přírody.
Stezka pro bosé nohy v Praze
Kdo neví, co dělat o víkendu v Praze, možná uvítá tip na výlet po zážitkové stezce v parku Maxe van der Stoela. Stezka pro bosé nohy zahrnuje úseky s oblázky, štěpkou, smrkovými šiškami i nerovnostmi a výškovými rozdíly.
Příležitostí pro netradiční výlet v okolí Prahy je také Kančí stezka v Říčanském lese u Říčan, jež informuje o nejrůznějších zajímavostech ze života divokých prasat. Její součástí je 30 metrů dlouhá bosá stezka, na které si lze při výletu po blízkém okolí Prahy vyzkoušet chůzi po dřevu či kamení a užít si spoustu legrace.