Bitcoin spotřebuje dvakrát více elektřiny než celá ČR

Na základě studie prestižní Cambridgské univerzity lze konstatovat, že nejznámější kryptoměna bitcoin za uplynulý rok spotřebovala dokonce dvakrát více energie než celá Česká republika. Svou spotřebou by se tak bitcoin mohl zařadit mezi největší světové spotřebitele elektrické energie. Jak k tomu vůbec došlo?

Za poslední rok se o bitcoinu v médiích psalo hodně. Jakmile tato kryptoměna zažívá významná období růstu, nicméně stejně tak propadu, ve společenském dění rezonuje.

Jedná se o nejznámější virtuální měnu, která v tomto týdnu dokonce vyšplhala až na hodnotu necelých 48 tisíc dolarů – dosavadní maximum. Za poslední měsíce provedlo nákup této kryptoměny již celá řada velkých korporací, ke kterým se tento týden přidala i společnost Tesla.

Momentálně nejbohatší muž planety a vizionář Elon Musk, majitel Tesly, je již delší dobu podporovatelem bitcoinu a právě investice do bitcoinu v hodnotě 1,5 miliardy dolarů jeho růstu také napomohla.

Zároveň se objevily určité spekulace, že i další velká společnost plánuje přetavit část svého kapitálu do bitcoinu. Touto společností není nikdo jiný než Apple a dle mnohých nadšenců a odborníků na kryptoměny by tato situace znamenala další raketový vzestup kurzu bitcoinu.

Cenový vývoj bitcoinu za uplynulý rok v korunách.

Růst ceny bitcoinu = růst spotřeby elektřiny

Jak je ale možné, že tato kryptoměna dokáže spotřebovat tolik energie?

Ti, kteří již mají alespoň nějaké povědomí o bitcoinu, zcela jistě ví, že k jeho vzniku dochází tzv. těžbou. V tomto případě se však jedná o těžbu čistě digitální, jež spočívá v řešení náročných matematických algoritmů.

K takovému procesu jsou zapotřebí velmi výkonné počítače, které zákonitě spotřebovávají velké množství energie. S růstem jeho ceny logicky stoupá i jeho těžba, a proto za rok 2020 došlo k rapidnímu nárůstu obojího.

Kouzlo bitcoinu tkví převážně v decentralizaci – vlády ani centrální banky nejsou schopny tuto měnu nikterak kontrolovat či regulovat. Již zmíněný růst z ceny navíc ovlivňuje také fakt, že bitcoin existuje pouze v omezeném množství, a to v počtu 21 milionů kusů.

Množství momentálně vytěžených bitcoinů dosahuje hranice 18,5 milionu a k jeho úplnému vytěžení by mělo dojít v roce 2140.

I proto sílí důraz na těžbu, která za uplynulý rok potřebovala přibližně 121,36 terawatthodin, přičemž české jaderné elektrárny Temelín a Dukovany dokážou za stejnou dobu vyprodukovat pouze 30,06 terawatthodin elektřiny.

Bitcoin ročně spotřebuje dvakrát více energie než celé Česko, kterému stačí „pouhých“ 62,34 terawatthodin. Dokonce i země jako Argentina, Nizozemsko či Spojené arabské emiráty svou spotřebou za bitcoinem zaostávaly.

Těžba bitcoinu jen tak neustane, jelikož se o kryptoměny začínají zajímat i lidé, pro které bylo toto téma ještě několik let zpátky věčné tabu. V současné době již nastává tzv. FOMO fáze (fear of missing out), kdy řada lidí touží svést se na vlně a nezůstat pozadu.

Nově dokonce postaví těžební farmy na kryptoměny pákistánská provincie, čímž začne na tamním trhu postupná adaptace kryptoměn do finančního sektoru.

Bitcoin je navržen tak, že spotřebovává velkou dávku energie, přičemž specializovaný software, kterým se dané algoritmy řeší, kryptoměnu uvolňuje čím dál pomalejším tempem.

O investování do kryptoměn se začíná zajímat čím dál více lidí.

Nyní je navíc bitcoin opět na vzestupu. Největší hodnoty dosáhl od poloviny května.

Bitcoin jako investice

Kvůli inflaci není příliš vhodné ponechávat velký obnos peněž na běžném účtu, a proto může vyvstat otázka, kam investovat. Zhodnocení peněz může probíhat konzervativnější cestou, například formou podílových fondů, termínovaných vkladů nebo spořicích účtů.

Pro znalejší osoby se pak otvírají možností investování do zlata, dále pak investiční stříbro a v neposlední řadě investice do bitcoinu.

Dle mnohých je bitcoin stále ještě ve svých počátcích, a proto se může investice právě do něj dosti vyplatit. Vedle bitcoinu však existují i další kryptoměny, jmenovitě Ethereum, Litecoin, Dogecoin, Ripple nebo Stellar.

TIP: Na Ethereum blockachainu běží platforma Crypto. Ta je známá také díky své debetní kartě Crypto.com, jež lze využít až pro 8% cashback.

A kde bitcoin koupit? První strategický krok v této oblasti tkví i ve výběrů správné burzy. Těch již existuje celá řada a na většině z nich lze pořídit i další kryptoměny. Jedná se například o:

Člověk však může narazit na nespočet dalších. Pro bezpečnostní účely, zejména v případě vyšších obnosů, je pak vhodné bitcoin přeposlat do hardwarové bitcoin peněženky, ke které se nemohou dostat hackeři.

Bezpečná hesla a ochrana osobních údajů by měly být na prvním místě, aby daná osoba předešla těm nejčastějším podvodům v kryptoměnách.

Copyright © 2025 Human.cz. Všechna práva vyhrazena. | Nakódoval Leoš Lang