Bitcoin je opět na vzestupu, dosáhl nejvyšší hodnoty od května

Bitcoin překonal hranici 55 tisíc dolarů a je tak opět na vzestupu. Nejvyšší hodnoty dosáhl od poloviny května – tato kryptoměna tak nyní překonala 1,2 milionu korun. Experti a investoři předpokládají, že bitcoin bude stále růst.

12. května se bitcoin podle serveru CoinDesk obchodoval za 56 749 dolarů. 6. října však došlo k nárůstu – bitcoin se pohyboval kolem 54 949 dolarů. Druhá největší kryptoměna ethereum se prodávala za zhruba 3 622 dolarů, vykazovala tak nárůst o 5,8 %.

Bitcoin se propadl pod 50 tisíc amerických dolarů ve chvíli, kdy jej Salvador začal používat jako oficiální měnu. Tato země se stala vůbec první zemí na světě, která kryptoměnu schválila jako oficiální platidlo. Cena bitcoinu pak postupně oslabovala.

Bitcoin také oslabil poté, co Čína vyhlásila kryptoměnám pomyslnou válku. Tento krok Číny však nebyl až tak nečekaný. Bitcoin nyní výrazně posiluje od začátku měsíce října.

Fondy investující do kryptoměn zaznamenávají příliv hotovosti již sedmý týden v řadě. Investoři získali větší důvěru poté, co se ke kryptoměnám pozitivně vyjádřily některé regulační orgány.

Co je bitcoin?

Bitcoin patří mezi kryptoměny, tzn. digitální měny, které jsou virtuální a nehmotné. Kryptoměny vznikly zejména jako alternativa ke klasickým měnám a pojí se s nimi řada výhod. Jednou z hlavních je decentralizace – tyto měny nepodléhají regulaci státu ani žádné instituce.

Bitcoin není jedinou kryptoměnou, ačkoliv je velmi populární. Momentálně na trhu existuje přes několik tisíc krypotměn. Mezi další existující kryptoměny patří např.:

Kryptoměny ve svých kurzech zaznamenávaly obrovské výkyvy, což prostřednictvím investic vedlo k velkým výdělkům. Kryptoměny jsou tedy jednou z možností investice, avšak pojí se s nimi poměrně velké riziko. To by měli mít investoři na paměti.

Težba a nákup bitcoinu, kryptoměnové peněženky

Nákup kryptoměn se nepojí se složitým procesem. K nákupu slouží např. burzy kryptoměn a směnárny, dále lze nákup bitcoinu a dalších kryptoměn uskutečnit např. v tzv. kryptoměnových automatech.

Pro nákup některých kryptoměn je možné využít i brokerských společností, které se zaměřují hlavně na akcie, jako např. eToro. Na burzách lze často narazit na nejrůznější podvody v kryptoměnách, se kterými je třeba dopředu počítat.

Tyto měny lze také těžit, a mnoho zájemců se proto zajímá o to, jak těžit bitcoin. Je však důležité si uvědomit, že se nejedná o rychlé a jednoduché peníze. K těžbě je navíc potřeba vysoce výkonný počítač a těžba jako taková je náročná na energii.

 K těžbě bitcoinu je potřeba vysoce výkonný počítač a těžba jako taková je náročná na energii.
K těžbě bitcoinu je potřeba vysoce výkonný počítač a těžba jako taková je náročná na energii.

Kryptoměny lze uložit například na Crypto kartu. K bezpečnému uložení těchto měn slouží také kryptoměnové peněženky. Modelů těchto peněženek existuje celá řada, patří mezi ně např. Ledger Nano S.

Ať už se člověk rozhodne bitcoin uložit kamkoliv, je třeba myslet na to, že v ČR jsou kryptoměny zdaněny. Jak již bylo řečeno, s kryptoměnami se mohou pojit i různá rizika. Pro investory, kteří tolik riskovat nechtějí, se hodí např. podílové fondy nebo ETF.

Více o kryptoměnách a dalších způsobech investic nabízí např. webový portál Vpenize.cz.

Copyright © 2024 Human.cz. Všechna práva vyhrazena. | Nakódoval Leoš Lang