Ten dojemný příběh ve filmu: Zápisník jedné lásky, první tanec na svatbě nebo ta srdcervoucí reklama na ochranu zvířat. To všechno jsou naprosto pochopitelné důvody k pláči. Ale pokud člověk někdy jen tak seděl v autě a čekal, až se na semaforu rozsvítí zelená, a najednou začal plakat… no, to může být otřesné. Pravděpodobně si pak položil otázku: „Proč pláču bezdůvodně?“.
Pláč a brečení mohou souviset s fyzickou příčinou
Časté záchvaty pláče mohou být krátké výbuchy spontánních slz, z ničeho nic. Někdy vyvolané úzkostí vzniklých slz, které mají tendenci udeřit, když zrovna člověk žije. Přesto pravděpodobně v člověku zanechají poměrně zmatené myšlenky, když se sám sebe ptá: „Proč se mi chce brečet?“ nebo „Proč vlastně opravdu pláču právě teď?“.
Zaprvé, ne, není s člověkem nic v nepořádku. Projevy pláče a brečení mohou mít fyzickou příčinu. Ale také naznačují, že se v člověku nahromadilo mnoho podvědomých emocí, jež nezpracovává.
Pokud se člověku stává, že bez zjevné příčiny poměrně často pláče. Může tento seznam pomoci rozluštit možnou zdravotní příčinu, která za tím stojí.
Člověk by měl vědět, že se v žádném případě nejedná o vyčerpávající seznam. A že při řešení individuálních spouštěčů, emocí nebo možných skrytých problémů je doporučeno vyhledat pomoc blízké osoby, důvěrníka, terapeuta nebo lékaře. 5 důvodů, které mohou být spouštěčem pro pláč a brečení.
1. Bezdůvodný pláč mohou způsobit hormony
Jak asi ženy ví, dny předcházející menstruaci mohou způsobit horskou dráhu emocí. Hladiny estrogenu a progesteronu kolísají nahoru a dolů. Což ovlivňuje chemické látky v mozku zodpovědné za náladu. A to může vyvolat podrážděnost, náladovost. A ano, i záchvaty breku.
Pokud je žena vystresovaná nebo úzkostná, může PMS tyto pocity ještě umocnit a záchvaty pláče ještě zhoršit. Ženy to mohou přečkat. Příznaky PMS se s postupujícím cyklem zmírňují. Nebo pokud ženě bezdůvodný pláč zhoršuje kvalitu života, může požádat lékaře, aby ji vyšetřil na premenstruační dysforickou poruchu (PMDD), což je závažnější forma PMS.
Dostatek spánku, omezení alkoholu a kofeinu a větší péče o sebe by mohly pomoci snášet PMS lépe. Takže žena nebude mít tolik: „Proč brečím bezdůvodně?!“ momentů. Za zmínku stojí také: Je jedno, jaké je období měsíce. Ženské hormony znamenají větší pravděpodobnost, že se ženy budou potýkat s pláčem a brečením.
Podle Americké psychologické asociace má testosteron (hormon, který se obvykle vyskytuje ve větším množství v mužském těle) tendenci slzy krotit. Zatímco prolaktin (který je obvykle ve větším množství v ženském těle) vyvolává pláč a brečení.
2. Záchvaty pláče u dospělých mohou souviset s depresí
Záchvaty pláče u dospělých způsobené smutkem. To je přece jasné, ne? Pokud však smutné pocity přetrvávají týdny nebo měsíce. Může to signalizovat hlubší druh sklíčenosti, jež se vyskytuje u klinické deprese. Deprese často provází mnoho dalších příznaků, jako je silná únava, nedostatek radosti z věcí, které člověk měl dříve rád, a někdy také fyzické bolesti.
U mnoha žen se deprese projevuje jako frustrace, hněv nebo podrážděnost. Každá z těchto emocí může vyústit v záchvaty pláče u dospělých. Takže pokud žena pociťuje jeden z těchto příznaků, měla by navštívit svého lékaře. A nechat se vyšetřit na depresi, i když se nutně necítí na dně.
3. Jak přestat brečet? Pomůže zbavit se extrémního stresu
Dobře, každý je ve stresu, ale pokud těmto pracovním a životním tlakům člověk nečelí tak, jak přicházejí. A místo toho zametá své napětí pod koberec, není divu, že najednou člověk neví, jak přestat brečet. Je dobré si vyhradit nějaký čas. A opravdu se zeptat sám sebe, co může tolik stresovat, a vytvořit si plán, jak se s tím vypořádat.
Ačkoli stres sám o sobě není formálním zdravotním stavem. Rozhodně může být odpovědí na otázku, proč možná člověk tolik pláče. Nadměrný stres může zhoršit fyzické příznaky nebo je dokonce vůbec vyvolat. A to vše od zažívacích potíží až po srdeční onemocnění.
Pokud je to důvod, proč člověk pláče, měl by si dát trochu milosti. Prolití několika slz ve stresu může být ve skutečnosti dobrá věc.
Studie publikovaná v časopise Emotions zjistila, že slzení ve stresu může být způsobem sebeuklidnění, které vám pomůže uklidnit se a regulovat srdeční tep.
TIP: Na stres může pomoci klidná procházka, například vyrazit někam na výlet v Beskydech.
4. Úzkost jako spouštěč záchvatu breku
Je-li člověk často v panickém stavu, kdy mu buší srdce, má motýly v žaludku a extrémní sebevědomí, které omezuje účast v každodenním životě – příčinou záchvatů breku může být úzkost. Úzkostné poruchy nejsou mezi ženami neobvyklé. A všechny emoce, které způsobují, mohou vyústit v časté výbuchy pláče, i když se žena necítí panicky.
Pomoci mohou léky anebo kognitivní terapie. Takže pokud si žena myslí, že by výbuchy breku mohly souviset se základní úzkostnou poruchou, vyplatí se požádat o pomoc svého lékaře.
5. Dostatek spánku přispívá, jak nebrečet
Novorozenci pláčou, když se jim chce spát. Takže je logické, že dospělí lidé mohou někdy dělat totéž. Ve výzkumu publikovaném v časopise Sleep byly záchvaty breku, podrážděnost a smutek spojeny s nedostatkem spánku (v rozsahu 4 až 5 hodin denně).
Úzkost a stres mohou zvyšovat pocity vyčerpání a člověk pak neví, jak nebrečet. Když je mozek nebo emoce v přetlaku, není divu. Ale člověk může být také jen vyčerpaný z jedné nebo dvou nocí nekvalitního spánku.
Potřeby spánku se u každého člověka liší. Ale člověk může začít tím, že každou noc prodlouží dobu spánku o 15 minut. Dokud si nebude moci vyhradit dostatek času na 7 nebo 8 hodin, což je doba doporučená Národní nadací pro spánek.
Pokud se člověku nedaří usnout, může zkusit se řídit těmito odbornými tipy, jak si lépe odpočinout.
Závěrečná slovo k pláči a brečení
Člověk, pokud ho přepadají záchvaty breku a pláč, a potýká se s tím, že neví, jak přestat brečet, může vyzkoušet odhalit příčinu pomocí těchto 5 důvodů. Je třeba myslet na to, že u žen to může souviset s hormony, jež se střídají během období. A ženy pak neví, jak nebrečet, zvláště pokud mají citlivější PMS.
Za spouštěče se taky u pláče považuje deprese, úzkost, stres a nedostatek spánku. A pokud člověk neví, jak přestat brečet, může požádat někoho z nejbližších, aby ho obejmul a třeba slzičky ustanou. Obejmutí totiž uvolňuje oxytocin, „hormon mazlení“.