Barvení vlasů v těhotenství

Mnohé z žen netuší, zda si v těhotenství mohou barvit vlasy, či nikoliv. Zda barvení vlasů v těhotenství může jakkoliv poškodit plod. Z tohoto důvodu je kolem barvení vlasů velmi mnoho otazníků. Ženy si tak nejsou jisté, jestli si vlasy obarvit mohou.

Během těhotenství je pro ženy obecně doporučováno, aby se vyvarovaly barvení vlasů, zejména během prvního trimestru. Důvodem je to, že existuje několik druhů chemikálií obsažených v barevných produktech, které by mohly způsobit poškození embryí.

Některé z těchto konzervantů, změkčovačů, barviv a peroxidů vodíku mohou vést k těžkým vývojovým vadám a potratům. Někteří výrobci produktů na barvení vlasů tvrdí, že jejich produkty jsou bezpečné a netoxické, avšak nedoporučuje se to ženám v těhotenství, aby se vyhnuly případnému riziku.

Někteří odborníci doporučují, aby se ženy vyvarovaly dokonce i přírodním způsobům barvení vlasů, protože obsahují stejné chemikálie jako chemické barvy na vlasy. Místo toho, aby si barvily vlasy, by ženy během těhotenství měly zvolit příčesky.

V některých případech by mohlo být použití chemických barev na vlasy s nízkou úrovní toxicity vhodné, doporučuje se však toto konzultovat se svým lékařem nebo porodní asistentkou dříve, než se pro to žena rozhodne.

Barvení vlasů ano, či ne

I když barvy na vlasy obsahují spousty chemikálií, i tak barvení vlasů plodu nevadí a neublíží mu. Barva se nanáší pouze na povrch hlavy, proto není třeba se znepokojovat a vyčítat si fakt, že si žena v těhotenství vlasy obarvila. Vždyť i na svou pleť nanáší krémy, které mají určité chemické složení a sobě, ani plodu neubližuje.

Co by mohlo ublížit, je zápach z barvy, jež se aplikuje na vlasy. Ten může u ženy vyvolat nevolnost. Pravdou však je, že barvy na vlasy mohou v těhotenství účinkovat jinak, než mimo těhotenství. Obarvení může být buď intenzivnější, nebo naopak méně intenzivní.

Pokud však panuje strach z případných následků na plod, měla by žena poprosit svého kadeřníka, aby zvolil šetrnější metodu barvení. V případě, že žena používá melír, šetrnější metodu jistě najde.

Stejně tak je neškodný i brazilský keratin, nechemický přípravek s keratinem určený k regeneraci a tvarování vlasů. Bez něj se však vlasy ženy obejdou spíše, než bez barvy. Je totiž velmi mnoho žen, které si vlasy barví. Jen málo žen se chlubí svou přírodní barvou vlasů.

Co je mnohem horší, než samotné barvení vlasů je solárium a sluneční paprsky jako takové. To jsou věci, kterým by se těhotná žena měla rozhodně vyhýbat. Těhotenství se zcela jistě obejde bez opalování.

Barvení vlasů škodlivé není, stačí se rozhlédnout kolem sebe, kolik těhotných žen má své vlasy obarvené, nebo promelírované.

Barvy na vlasy

Barvení vlasů v těhotenství není doporučeno, avšak pokud se žena rozhodne pro barvení, měla by zvolit odstíny, které nejsou agresivní. Upřednostnit přírodní odstíny jako tmavě hnědé, šedé, černé, jemné červené nebo medový blond.

Pokud chce žena zaručeně zkusit nějakou odvážnější barvu, mohou pro ni být vhodné odstíny jako je čokoládově hnědá, červená, burgundská, hnědá, fialová nebo indigová modrá. Pro ženy s odvážnějším přístupem lze doporučit i bohaté barvy jako jsou módní ultra špinavý blond vlasy, rudo a fialovo-hnědé.

Co na to odborníci

Ptát se na tuto problematiku svého lékaře nebo kadeřníka je stejně ošidné. Nikdo si totiž nechce „vzít na triko“, že barvení vlasů schválí a ono se pak něco stane – a to i v případě, že to barvením vlasů není vůbec zapříčiněno. Navíc se i názory odborníků rozcházejí.

Na toto téma byly provedeny mnohé studie, nicméně opět s nejednoznačnými výsledky. Ortodoxní odborníci barvení vlasů po celou dobu těhotenství a kojení pro jistotu zakážou. Ti opatrnější poradí, aby žena s barvením počkala až po prvním trimestru.

Kadeřník neaplikuje barvu až na pokožku, a ještě bude během procesu barvení dobře větrat. A ti benevolentnější barvení schválí – doba působení barvy na pokožku i vdechování výparů podle jejich názoru trvá poměrně krátkou dobu na to, aby ženě, jejímu dítěti nebo mateřskému mléku mohla uškodit.

Péče o vlasy během těhotenství

Než si žena bude dělat starosti se svými vlasy, měla by si pospíšit a navštívit lékaře, aby zkontroloval a zhodnotil, zda má správné vitamíny a minerály. Pokud je to nutné, může těhotná žena navštívit gastroenterologa pro vyšetření střevní mikroflóry.

Vlasy mohou během těhotenství vypadat trochu jinak než obvykle. Některé ženy mají více vlasů a jejich vlasy jsou mohutnější a lesklejší. U jiných může dojít k jejich zplihnutí, snížení početnosti a přechodu od tmavších k světlejším odstínům.

Vlasy rostou mnohem rychleji a jsou hustší, často díky zvýšené hladině estrogenu. Některé ženy také můžou zaznamenat vyšší množství lupů nebo jim více vypadávají. Tyto příznaky se obvykle upraví po porodu a vlasy se vrátí do normálu.

„V období těhotenství vlivem hormonů zaznamená většina žen zvýšenou hustotu vlasů i jejich kvalitu a pevnost, především pak v období od druhého trimestru,“ vysvětluje tento pozitivní jev tricholog Lukáš Rossbach z Institutu zdravých vlasů. 

„Způsobuje jej hormon estrogen, který prodlužuje růstovou fázi vlasů a naopak zkracuje klidovou fázi, čímž vlasy v podstatě přestanou zcela padat.“

Během těhotenství by se měla věnovat zvýšená pozornost vlasům, hlavně dodržovat následující:

1. Minimální mytí vlasů – prodlouží to jejich krásu, a také udrží jejich vyživený vzhled (hydratační šampony, kondicionéry na bázi oleje pro všechny typy vlasů).

2. Barvení vlasů – minimálně (těhotenství může způsobit změny v pružnosti a struktuře vlasů a barva to ještě zhoršuje).

3. Olejové masáže olej (kokosový) pomůže vyživit a hydratovat vlasy (používat jemné masážní pohyby konečky prstů).

4. Vhodný kartáč/hřeben na česání vlasů, který nepoškodí strukturu vlasů, díky čemuž budou stále hebké.

5. Vlasy sušit přirozeným způsobem – vysoušeče vlasů poškozují jejich strukturu a slábnou.

6. Pravidelná péče o vlasy – jíst vyváženou stravu a pít dostatek vody (dodává to vlasům hebkost a vitalitu).

Pokud žena nechce mít nehezké odrosty, a chce vypadat dobře, měla by se poohlédnout po barvách, které jsou 100% přírodní. Barvicí účinek je u nich dosažen mícháním přírodních pigmentů z bylin a plodů bez přídavku chemických látek. 

Obalují vlas barvivem, nikoli jeho chemickým narušením a vyplněním vlasu jiným pigmentem. Jsou proto mnohem šetrnější. Pro brunetky je také východiskem barvit se hennou.

Péče o vlasy po porodu a během kojení

Po porodu ženské vlasy dostávají zabrat. Zde je nutno uvést následky několika faktorů, včetně hormonálních změn, stresu a nedostatku zdravé stravy během těhotenství a přímého poškození vlasů během porodu.

„Kvůli hormonální bouři se najednou dostává velké množství vlasových folikul do klidové fáze a vlasy začnou padat ve velkém,“ říká specialista na zdravé vlasy. Odborný název pro padání vlasů po porodu a během kojení je alopecie postpartum.

Vlasový cyklus je postupný proces, při kterém se stárnoucí vlasy postupně odstraňují a nahrazují novými. Takže obnovení vlasů po porodu může trvat několik týdnů až měsíců. Těhotenství a porod mohou vnést hormonální nerovnováhu, která ovlivňuje vlasový cyklus.

Rozlítané hormony mohou vést k většímu úbytku vlasů právě po porodu. Je třeba se poradit s lékařem, aby se zjistila příčina úbytku vlasů. Pro brzký návrat k normálu by měla být zahrnuta dieta bohatá na živiny, užívání vitamínů a dalších léků, pokud je to nezbytné, a masáž pokožky hlavy.

Také je důležité znovu začít užívat kvalitní šampon a kondicionér, které jsou obzvláště vhodné pro ženy po porodu.

Jak o vlasy pečovat:

1. česání je důležité

  • pomáhá udržet vlasy čisté a volné, aby mohly dýchat
  • česání se doporučuje hlavně umytých a vysušených vlasů

2. nanesení oleje

  • nanášení přírodního oleje jako kokosového nebo jojobového oleje jednou týdně pomůže udržet vlasy měkké a lesklé
  • olej lze rozetřít po celé délce vlasů a ponechat minimálně na 30 – 45 minut, než se opláchnou

3. důkladné mytí

  • umývat vlasy lehkou šamponovou vodou po dobu nejméně 30 – 45 minut, aby byly dokonale odstraněny veškeré nečistoty

4. šetrné zacházení

  • při česání vlasů se vyhnout prudkým tahům
  • používat šetrné hřebeny a štětce

5. výživa

  • pravidelné olejování nebo použití hydratačních prostředků pomůže udržet vlasy v kondici po celou dobu kojení
  • přidat také vitamíny A a E

Vlasy po porodu a během kojení obvykle nezmění svůj vzhled. Mohou vypadat stejně, nebo dokonce mohou získat zdravý lesk. Navíc některé ženy pozorují, že jejich vlasy rychleji rostou. Nezůstává to však pro všechny stejné; některé ženy si zase mohou všimnout, že se jejich vlasy stávají suchými a nepoddajnými.

Copyright © 2025 Human.cz. Všechna práva vyhrazena. | Nakódoval Leoš Lang