Maková bábovka je lahodná pochoutka z máku, másla, cukru a mouky. Bábovka je nadýchaná a s křupavým povrchem a lahodnou chutí máku. Je to skvělá volba pro koláč ke zvláštní příležitosti nebo jen sladké víkendové pohoštění. Tento recept je snadný na přípravu a určitě se stane oblíbeným v rodině!
Toto sladké pečivo je velmi rozšířené ve střední Evropě. Připravuje se tedy nejen v Česku, ale také na Slovensku, v Polsku, Rakousku anebo na jihu Německa. Ačkoli není jisté, jak a kdy se bábovka na naše území dostala, zmínky o ní se poprvé objevují v 15. století.
Co ale tento poněkud zvláštní výraz vlastně znamená? Vysvětlení existuje hned několik. Jedno tvrdí, že bábovku pečou rády staré ženy, druhé říká, že jim chutná a třetí naznačuje, že odkazuje na pečící formu, jež měla tvar tváře „báby“. Také se ale mohla při porodu předkládat porodním babám. Možná ale není pravdivé ani jedno z těchto tvrzení.
Ingredience:
- 2 šálky hladké mouky
- 1 lžička prášku do pečiva
- 1/4 lžičky jedlé sody
- 1/4 lžičky soli
- 8 polévkových lžic másla, pokojové teploty
- 2/3 šálku krystalového cukru
- 2 velká vejce
- 2 lžičky čistého vanilkového extraktu
- 1/4 šálku máku
- 3/4 šálku nízkotučného podmáslí
Postup:
- Předehřejte troubu na 180 °C. Vymažte a vysypte moukou 8palcovou kulatou dortovou formu.
- Do středně velké mísy prosejte mouku, prášek do pečiva, jedlou sodu a sůl.
- V míse elektrického mixéru utřete máslo s cukrem do světlé a nadýchané pěny, asi 3 minuty. Po jednom zašlehejte vejce a poté přidejte vanilku.
- Při nízkých otáčkách mixéru pomalu přidávejte suché přísady střídavě s podmáslím, přičemž začněte a skončete suchými přísadami. Vmíchejte mák.
- Těsto nalijte do připravené formy a pečte 40 minut, nebo dokud dortová zkoušečka zapíchnutá do středu koláče nevyjde čistá.
- Před krájením a podáváním nechte zcela vychladnout. Dobrou chuť!
Bábovka je sice oblíbená především ve střední Evropě, ale můžete se s ní setkat i jinde. Po druhé světové válce se kupříkladu dokonce rozšířila i v Severní Americe.
Na evropském kontinentu existují i pokrmy, které jsou bábovce velmi podobné. Ve Francii je to např. Baba au rhum, tedy sladké pečivo, které se bábovce opravdu dosti podobá, v Itálii zase třeba Panettone.
Na našem území je bábovka oblíbená dlouhodobě. Jednalo se např. o běžně používané sladké pečivo k odpolední kávě za první republiky, a to především v měšťanských rodinách.
Bábovka nemusí být požitkem pouze pro čich a chuť, ale také pro zrak, a to nejen díky atypické formě (viz výše). Pokud např. použijete kakao, může se stát dvoubarevnou. Využitím potravinářských barviv lze navíc dosáhnout ještě zajímavějších výsledků.
Některá města a obce každoročně vyhlašují soutěž o nejlepší bábovku. Jedná se např. o Beroun, Litomyšl anebo Pardubice.