Ke konci roku 2020 došlo na hongkongské burze k výraznému propadu akcií internetového kolosu Alibaba Group. Tento čínský gigant však nebyl jediným akciovým titulem, který zaznamenal znatelný pokles. Společnosti Meituan nebo Tencent, jež se v Číně těší velké popularitě, byly nuceny sledovat podobný vývoj. Co to způsobilo a jak se situace vyvíjí?
Struktura internetového gigantu Alibaba je tvořena hned několika dceřinými společnostmi. Jednou z nich je Ant Group, která dle čínských úřadu porušovala pravidla hospodářské soutěže, což vedlo vedle říjnového pozastavení vstupu na burzu vedlo k poklesu akcií mateřské Alibaby.
Čínské úřady vedly regulační kroky i vůči samotné Alibaba, jež tímto propadem ztratila na své hodnotě téměř 40 miliard dolarů a jednalo se tak o půlroční minimum.
Následkem toho vyhlásila společnost navýšení objemu akcií prostřednictvím zpětného odkupu na 10 miliard dolarů. Avšak současná tržní kapitalizace společnosti se odhaduje na necelých 682 miliard, tudíž se v tomto kontextu nejedná o závratnou částku.
Pokles akcií čínských technologických lídrů je pouze důsledkem jednání tamních regulačních úřadů. Vláda se domnívá, že růst těchto firem je pro čínskou ekonomiku nezdravý a v budoucnu by mohl ohrozit její stabilitu.
I proto bude společnost Alibaba nucena přetavit část svého finančního byznysu do služeb vykazujících se jako banky, a to z důvodu většího dohledu a regulace.
Alibaba je poměrně známá i v České republice. Do tohoto internetového konsorcia spadá i velmi oblíbený obchod AliExpress, který čeští zákazníci využívají zejména pro levné oblečení z Číny a řadí ho mezi nejlepší čínské e-shopy.
Češi nakupují více v Číně než v EU nebo v USA a navíc nejsou jediní. Levné ceny čínských e-shopů využívají nejen zákazníci z Evropy, nýbrž po celém světě.
Jak se situace bude vyvíjet dál?
Právě antimonopolní šetření táhne akciové kurzy směrem dolů a na konci roku tento trend zaznamenala téměř celá hongkongská burza. Za uplynulou dobu však již došlo k uzdravení a akcie Alibaby jsou k 20. lednu 2021 obchodovány na tamní burze za 265 dolarů, což představuje návrat do prosincového stavu.
Kurzy akcií včetně akciových indexu si navzdory koronavirové krizi vedou nadmíru dobře a známky nějaké větší recese jsou zatím v nedohlednu. Co se Alibaba Group týče, vývoj kurzu tohoto titulu bude záviset na postavení čínských regulačních úřadů.
Čínská ekonomika za uplynulý rok vzrostla jako jediná z větších hráčů a vláda si její průběh pečlivě střeží. I proto je možné další regulační kroky ze strany antimonopolních úřadů očekávat i v budoucnu.
TIP: Bitcoin spotřebuje dvakrát více elektřiny než Česká republika. Tato decentralizovaná měna vzniká tzv. těžbou, pro kterou jsou zapotřebí výkonné počítače. Využít však lze pro výrobu energie i vodní zdroje, díky čemuž dokonce jedna pákistánská provincie postaví těžební farmy na kryptoměny.
Nakupování v Číně
Jak již bylo uvedeno výše, nakupování v čínských e-shopech za poslední roky raketově vzrostlo. Vedle lídra tamního trhu, kterým je bezpochyby AliExpress, vyrostly i další e-shopy jako je NewChic, Shein, MiniInTheBox nebo LightInTheBox, což jenom potvrzuje popularitu nakupování v Asii.
Spoustu lidí si nakupování online na asijském trhu oblíbilo pro levné ceny a mnozí rovněž pro fake značkové oblečení, které mnohdy nelze od opravdových značek rozeznat.
Alibaba v češtině naneštěstí pro české zákazníky nefunguje, to však vůbec nebrání pohodlnému nákupu. V dnešní době lze využít jakýkoliv překladač z angličtiny a stránka se rázem přetaví do českého jazyka.
A co koupit na e-shopu Alibaba? Největší zájem se projevuje zejména u oblečení, levné kosmetiky z AliExpressu a v neposlední řadě obaly a kryty na mobil z AliExpressu. Nicméně to lze nakoupit i na jiných výše zmíněných eshopech, jako je NewChic nebo Shein.
TIP: Zdražení malých nákupů z Číny je opět odloženo, novela zákona stále čeká na schválení. Zboží do 22 EUR lze tak z Číny a dalších zemí mimo EU dále nakupovat bez DPH.