Kdo by nemiloval vepřové? Legendární maso české kuchyně, na které drtivá většina bohémských jedlíků nedá dopustit. Padne-li řeč na vepřovou panenku, pějí se honosné ódy a sliny se sbíhají rychlostí blesku. Jak připravit panenku pokaždé jinak a přesto stále stejně neodolatelně?
Vepřové maso hraje velmi významnou, ne-li přímo hlavní roli v české gastronomii. Na pomyslném stupni vítězů však kraluje panenská svíčková nebo také panenka, která je nejen chuťově delikátní a jemná na skus, nýbrž také jedna z nejoblíbenějších a nejnákladnějších částí vepřového masa.
Co je to vepřová panenka?
Vepřová panenka je dlouhý, úzký, vykostěný kus masa, který pochází z bederní svaloviny probíhající podél páteře. Typická vepřová panenka váží asi půl až jeden kilogram a vypadá jako dlouhý válec široký tři až pět centimetrů s velmi málo viditelným tukem. Pozor. Neplést si ji s bůčkem, který je širší a trochu tučnější.
Svíčková je tak libová, že se může snadno vysušit. Slaný nálev nebo marináda ji mohou pomoci udržet vlhkou, avšak správná tepelná úprava je vždy tou nejlepší volbou. Při přípravě vepřové panenky se vyplácí ji opéct na pánvi a poté dopéct v troubě. Marinovaná panenka v troubě je splněným kulinářským snem nejednoho labužníka.
Vepřová panenka je jedním z nejkřehčích kusů masa na trhu, tudíž se celkem prodraží. Pokud se ocitne ve slevě, vyplatí se nakoupit panenku do zásoby. Lze ji zmrazit vcelku nebo nakrájenou na plátky až na tři měsíce před tepelným zpracováním.
Tento všestranný kus svaloviny se nejlépe hodí k rychlému pečení, smažení, grilování, smažení a dušení. Klíčové slovo je rychlé. Protože svíčková je kus masa, který má velmi málo tuku, může být při přepečení velmi rychle tuhá.
Samo o sobě je to maso jemné chuti. Šťavnaté plátno pro omáčky, potírání a marinády. K pečené panence se jako příloha skvěle hodí čerstvé zeleninové saláty nebo sýrové makarony.
TIP: Ke grilování se báječně hodí také kukuřice. Víte, jak dlouho vařit kukuřici, aby byla připravená na rozpálenou zahradní party?
Panenka nemá mnoho tuhých svalů jako vepřová plec nebo zadek, takže nepotřebuje dlouhé a pomalé pečení, aby dosáhla dokonalosti. Ani rychlá příprava na sporáku nebude fungovat. Odborníci doporučují opečení na pánvi a následné dopečení v troubě. Vepřová panenka v pomalém hrnci je rovněž skvělou volbou, kterou nepohrdne ani velmi náročný strávník.
Vepřová panenka v troubě je skvělou volbou pro rodinné večeře, je vynikající pro keto dietu a vybíravé jedlíky a je zdravou variantou, která zasytí čerstvou chutí. Výživový profil panenky se vyrovná kuřecím prsům bez kůže. Dokonalé, křehké a šťavnaté vepřové maso, které se rozplývá v ústech.
TIP: Vepřovou panenku můžete podávat třeba se smetanovou pepřovou omáčkou.
Vepřová panenka se slaninou dokáže narušit zdravý nádech pečínky, ovšem za vyzkoušení stojí. Milovníci experimentů ocení také vepřovou panenku se smetanovo-sýrovou omáčkou, jež je sice kalorickou bombou, avšak velmi svátečním a uspokojivým pokrmem, jenž nadchne i nejednoho Master Chefa.
Vepřová pečeně – recept
Vepřová panenka dokáže na jídelním stole doslova zázraky. Stejně tak vepřová pečeně. Recept je jednoduchý a rychlý a výsledek ohromující. Za následující recept se žádná kuchařinka nemusí stydět. Naopak je žádoucí jej hrdě předvést.
Ingredience (4 porce)
- 1 kg vepřové pečeně (bez kosti)
- 500 ml vývaru
- 4 stroužky česneku
- 2 cibule
- 1 lžíce oleje
- 1 lžíce másla
- sůl, pepř
Postup
Cibuli a česnek nakrájíme na kostičky. Pečeni z obou stran osolíme a opepříme. V pánvi rozehřejeme olej a pečeni na něm zprudka opečeme dozlatova. Necháme odpočinout.
Pánev posypeme cibulí a česnekem. Doprostřed umístíme pečeni (tukem nahoru), zalijeme vývarem a dáme péct do trouby rozehřáté na 150 °C. Pečeme 60 až 90 minut.
Šťávu scedíme, svaříme v hrnci a vmícháme lžíci másla. Pečeni nakrájíme na tenké plátky a poléváme máslovou omáčkou.