Průzračně čistá voda, travnaté břehy i písčité pláže – to vše si lze užívat bez toho, aniž bychom vyjeli za hranice naší domoviny. Kam se vydat za nejhezčími jezery v ČR? Která z nich jsou vhodná pro nenáročné procházky s dětmi a kde se budou návštěvníci cítit jako na dovolené u moře?
Komu už nestačí jen výlety v okolí Prahy a chce se vydat někam dál, případně hledá inspiraci na nepříliš drahou dovolenou, může navštívit některé z českých jezer. Mezi ta nejkrásnější patří:
- Černé jezero
- Čertovo jezero
- Jezero Matylda
- Jezírko v Prokopském údolí
- Jezero Lhota
- Máchovo jezero
- Jezero Milada
- Rašelinové jezírko Chalupská slať
- Jezero Hracholusky
- Plešné jezero
- Skryjská jezírka
- Vodní nádrž Barbora
- Jezero Medard
- Odlezelské jezero
- Jezero Michal
- Pískovna Adršpach
- Červené jezírko v Hromnici
- Jezero Laka
- Kamencové jezero
- Prášilské jezero
Mnoho z nich se nachází v chráněných krajinných oblastech, které samy o sobě vybízejí k pěšímu či cyklistickému výletu. Jiná jsou běžně přístupná veřejnosti a je v nich povoleno i koupání. Navíc jsou jezera označována jako nejkrásnější přírodní místa v ČR.
1. Černé jezero – největší jezero v ČR
Výlet k největšímu jezeru v ČR ledovcového původu by měl podniknout každý, kdo se rozhodl vydat do malebného prostředí Šumavy. Černé jezero bylo pojmenováno podle tmavého zabarvení hladiny, které je způsobeno devítimetrovou vrstvou kalu, jež se vytvořila ukládáním pylu z okolních stromů. Nad jezerem se tyčí 330 metrů vysoká skalní stěna Jezerní hory.
Maximální hloubka jezera dosahuje 40,6 metrů a plocha hladiny má téměř 19 hektarů. Černé jezero je nejhlubším jezerem ČR, pro srovnání nejhlubší jezero světa Bajkal má hloubku přes 1600 metrů.
K Černému jezeru se váže mnoho legend. Například se traduje, že se na dně nachází těla několika utopenců, která zůstala zachována díky ledové vodě. Dle další historky měly být roku 1965 v jezeře objeveny důležité písemnosti říšského bezpečnostního úřadu v Berlíně, které sem vhodili příslušníci německé armády. Ve skutečnosti se však jednalo o fingovanou akci a v bednách se nacházely pouze nepopsané listy papíru.
JAK SE SEM DOSTAT:
- Snadná cesta pro pěší, cyklisty i vozíčkáře vede ze Špičáckého sedla po žluté značce, po níž lze dojít přímo k jezeru. Trasa je dlouhá 3,5 kilometru.
- Alternativou je trasa po žluté značce ze Špičáku k Čertovu jezeru a poté po červené k Černému jezeru. Její délka je dohromady 8,5 kilometru.
MĚSTO: Železná Ruda
REGION: Plzeňský kraj
WWW: www.sumavanet.cz
2. Čertovo jezero
Druhé největší jezero v ČR se nachází nedaleko. Nalezneme jej na jihovýchodním svahu Jezerní hory, kousek od Železné Rudy. Také Čertovo jezero je opředeno mnoha pověstmi. Své pojmenování si například vysloužilo proto, že dolinu, v níž se jezero nachází, údajně vyryl ďábel. I dnes jsou prý v okolí jezera, které se řadí mezi nejhezčí jezera v ČR, spatřovány podivné entity a skřeti.
TIP: Jedním z nejhezčích rakouských jezer je halštatské jezero. Z Česka trvá cesta autem do Hallstattu několik hodin, tudíž může být toto rakouské městečko vhodným tipem na jednodenní nebo několikadenní výlet.
Rozloha vodní plochy je takřka 10 hektarů, v přepočtu na metry čtvereční 100 000 m2. Hloubka dosahuje až 36 metrů. Mezi zajímavosti Čertova a Černého jezera patří skutečnost, že jejich stěny jsou jediným místem na Šumavě, kde se tvoří laviny.
JAK SE SEM DOSTAT: Je třeba zmínit, že Čertovo jezero není přístupné na kole. Nejsnazší cesta vede od hráze Černého jezera po mírně strmé, kamenité pěšině. Přibližně po 0,5 kilometru se cesta stává pohodlnější, je však nutné počítat s překračování pařezů a kořenů stromů.
MĚSTO: Železná Ruda
REGION: Plzeňský kraj
WWW: www.sumavanet.cz
3. Jezero Matylda
Za zmínku jistě stojí také jezero Matylda, které je zejména v letních měsících častým cílem turistů. Nalezneme jej na severním okraji města Most pod vrchy Hněvínem a Širákem. Jedná se o vodní nádrž, jež vznikla zatopením původního povrchového dolu.
Břeh jezera nabízí travnaté plochy i písečné pláže, jde tedy o ideální místo pro milovníky koupání a opalování. Na své si přijdou také příznivci vodních radovánek jako windsurfing, vodní lyžování nebo projížďka na vodním skútru.
Návštěvníci se mohou osvěžit a posilnit u stánků s občerstvením, popřípadě se ubytovat v přilehlém autokempu, který je využíván především v sezóně motoristických závodů na blízkém automobilovém okruhu.
Rozloha nádrže je 37,8 hektarů a její hloubka dosahuje 4 metrů.
JAK SE SEM DOSTAT:
- Pěšky od čtvrti Zahražany
- Autobusem na zastávku v Souši
- Autem odbočkou ze silnice Most–Chomutov
MĚSTO: Most
REGION: Ústecký kraj
WWW: www.matylda-most.cz
4. Jezírko v Prokopském údolí
Co dělat v Praze o víkendu? Vydat se do Prokopského údolí! Zde se totiž nachází malé sklaní jezírko, které mezi tipy na nejkrásnější jezera v ČR rozhodně nesmí chybět.
Prokopské jezírko, jehož hladina je doslova průzračná, je 106 metrů dlouhé a 26 metrů široké. Jeho maximální hloubka dosahuje přibližně 12 metrů. Za jeho nečekaným vznikem stojí odstřel sklály, při němž vytryskl mohutný proud podzemní vody, která se rozlila po dně lomu. Dosud nebyl nalezen žádný přítok ani odtok z jezírka, naplňuje se tedy pouze průsakem podzemních vod.
JAK SE SEM DOSTAT: Prokopské údolí se nachází na jihozápadě Prahy, na Praze 5 (Jinonice, Hlubočepy). Je snadno dostupné městskou hromadnou dopravou a vhodné na procházky i cyklovýlety. Ti, kteří jsou na výletě autem, mohou zaparkovat na malém parkovišti v Butovicích.
K samotnému jezírku lze dojít po zelené turistické značce, která vede po asfaltové silnici. Vyházíme-li z Hlubočep, stačí hned po opuštění obydlené oblasti odbočit vpravo. Jezírko ve skalách pak uvidíme po pár metrech.
MĚSTO: Praha
REGION: Praha
WWW: www.prokopskeudoli.eu
5. Koupaliště u jezera Lhota
Jako u moře se mohou cítit návštěvníci jezera Lhota, jež leží jen kousek od hlavního města. Jezero nabízí skvělou příležitost pro víkendový výlet v okolí Prahy, který lze spojit se sluněním a koupáním v krásně čisté a teplé vodě.
Díky pozvolným plážím se jedná o perfektní příležitost, jak naučit dítě plavat. Dítě se může v rámci vodních radovánek vyřádit na mělčině, zkoušet svá první tempa pak může už v dostatečné hloubce.
Jezero Lhota vzniklo na místě bývalé pískovny, založené roku 1965 za účelem těžby. Po jejím ukončení v roce 1983 zde vznikla vodní plocha o rozloze 25 hektarů s maximální hloubkou 14 metrů. Návštěvníky láká především výborná kvalita vody, díky níž se jezero stalo vyhledávaným místem pro rekreaci. Přibližně čtvrtina okolní pláže je vyhrazena nudistům.
Areál je vybaven velkokapacitním parkovištěm (pro cca 1 400 osobních automobilů), hygienickým zařízením a několika stánky s občerstvením. Příznivci aktivního odpočinku si zde mohou zahrát plážový volejbal.
JAK SE SEM DOSTAT:
- Nejsnáze se do Lhoty dostaneme autem. Na výpadovce u Černého mostu je třeba odbočit na Brandýs, odkud je to k areálu necelých 10 kilometrů.
- Doprava je možná i autobusem, o víkendu sem však jezdí pouze kolem tří spojů denně a je tedy třeba pečlivě hlídat čas.
MĚSTO: Lhota
REGION: Středočeský kraj
WWW: www.lhotajezero.cz
OTEVÍRACÍ DOBA:
květen – září od 6:00 do 21:00 (denně)
VSTUPNÉ: 60 Kč (zvýhodněné 40 Kč)
6. Máchovo jezero
Jedno z nejhezčích jezer v Česku, Máchovo jezero, je oblíbenou destinací především v letních měsících. Návštěvníci mohou zavítat celkem na čtyři pláže, z nichž dvě (Doksy a Staré Splavy) nabízejí vodní atrakce včetně tobogánů a různé možnosti občerstvení. U Máchova jezera si lze odpočinout od shonu, sociálních sítí a starostí všedních dní.
Ačkoliv je „Mácháč“ nazýván jezerem, jde o největší český rybník, který byl založen roku 1366 císařem Karlem IV. Nachází se v něm dva malé ostrůvky – Myší a Kachní, které představují významné ornitologické lokality. Vstup na ně je však bohužel zakázán.
Vodní plocha má rozlohu 284 hektarů a umožňuje tak příjemné projížďky na lodičkách, šlapadlech, surfech či malých plachetnicích. Od května do září se lze po Máchově jezeře projet parníkem v rámci třicetiminutové okružní plavby.
JAK SE SEM DOSTAT: Obec Doksy je dobře přístupná jak automobilem, tak autobusem či vlakem.
MĚSTO: Doksy
REGION: Liberecký kraj
WWW: www.machuvkraj.cz
PROVOZNÍ DOBA:
Doksy: červen – srpen od 9:00 do 19:00
Staré Splavy: červen – září od 8:00 do 18:00
VSTUPNÉ:
Doksy: 55 Kč (zvýhodněné 25 Kč)
Staré Splavy: 100 Kč (zvýhodněné 80/50 Kč)
7. Jezero Milada
Jezero Milada, dříve známé také jako Chabařovické jezero, je rekultivačním jezerem vytvořeným v těžební jámě dolu Chabařovice. Jezero bylo napouštěno od roku 2001 do roku 2010 a zpřístupněno o pět let později. Dnes patří mezi vyhledávané cíle mnoha turistů.
Jezero se nachází poblíž měst Ústí nad Labem, Teplice, Chabařovice a Trmice. Okolí jezera nabízí jedinečný pohled na rekultivovanou krajinu, která je vhodná na procházky i cyklovýlety. Nedaleko jezera nalezneme cyklotrasu, jež vede po proměnlivém povrchu z Krušných hor a představuje příležitost pro příjemný výlet s celou rodinou.
JAK SE SEM DOSTAT: Jezero Milada je od Ústí nad Labem vzdálené 5 kilometrů vzdušnou čarou. Cesta autem z Prahy po dálnici D8 trvá zhruba 45 minut.
MĚSTO: Ústí nad Labem
REGION: Ústecký kraj
WWW: www.jezeromilada.cz
8. Rašelinové jezírko Chalupská slať
V seznamu nejhezčích jezer nesmí chybět jezírko Chalupská slať, jež je největším rašelinovým jezírkem v Česku. Leží na okraji NP Šumava blízko Borových Lad, Nových Hutí a Kvildy.
Za vznikem jezírka stojí těžba rašeliny, po jejímž ukončení se důl naplnil podzemní a srážkovou vodou. Na malebnosti jezeru přidávají malé plovoucí ostrůvky i okolní zalesněná krajina.
Celková rozloha vodní plochy je 115 hektarů, zpřístupněna je však pouze její menší část o ploše 1,3 hektaru.
JAK SE SEM DOSTAT: Slať je dobře přístupná z parkoviště ve Svinných Ladech po povalovém chodníku a asfaltové cestě. K jezírku přes rašeliniště vede krátká naučná stezka, která zahrnuje řadu tabulí se zajímavými informacemi.
MĚSTO: Borová Lada
REGION: Jihočeský kraj
WWW: www.sumavanet.cz
9. Jezero Hracholusky
Areál přehradního jezera Hracholusky je ideálním místem, kam s dětmi na výlet. Rozprostírá se v blízkosti romantického skalnatého údolí, jímž protéká řeka Mže. Přímo u hráze přehrady se lze ubytovat ve tříhvězdičkovém Transkempu, který disponuje vlastní lodní dopravou.
V areálu se lze ubytovat v chatkách, pokojích, stanech i přívěsech. Kemp je vybaven několika kiosky, bistrem, restaurací, pizzerií a prodejnou potravin. Návštěvníci si zde kromě koupání v čisté vodě užijí vodní lyžování, jachting, plovoucí trampolíny či turistiku po malebném okolí. Blízko jezera Hracholusky se rovněž nachází lázně a řada kulturních památek.
JAK SE SEM DOSTAT: Obec Hracholusky leží přibližně 12 kilometrů od Stříbra. Na silnici Plzeň–Stříbro je třeba odbočit vpravo a následovat ukazatele, které návštěvníky dovedou až k samotné přehradě.
MĚSTO: Hracholusky
REGION: Plzeňský kraj
WWW: www.hracholusky.com
PROVOZ KEMPU: od 1. 3. do 31. 12.
10. Plešné jezero
Plešné jezero, jedno z nejkrásnějších jezer v ČR, se rozkládá na svahu hory Plechý v nadmořské výšce 1090 metrů. Jedná se o jezero ledovcového původu o ploše 7,5 hektaru a maximální hloubce 18,3 metru. Podobně jako další ledovcová šumavská jezera vzniklo v období pleistocénu.
Jezero se stalo oblíbeným turistickým cílem již na počátku minulého století. Z toho důvodu zde byla roku 1911 postavena turistická Lucemburská chata, jež se později stala majetkem Klubu českých turistů. Po roce 1948 ji zabrala Pohraniční stráž, která ji opustila až roku 1989. Záhy byla chata zbořena.
JAK SE SEM DOSTAT: Návštěva okolí jezera je ideální příležitostí pro rodinný výlet na kolech. Existuje řada způsobů, jak se k Plešnému jezeru dostat. Velmi příjemná je například cesta ze Stožce, vedoucí po 12 kilometrů dlouhé cyklotrase č. 1029. Převážná část trasy je velmi pohodlná, pouze na konci se stává o něco náročnější.
MĚSTO: Nová Pec
REGION: Jihočeský kraj
WWW: www.sumavanet.cz
11. Skryjská jezírka
Také Skryjská jezírka nepochybně patří na seznam nejhezčích jezer. Najdeme je nedaleko obce Skryje na Křivoklátsku. Výlet se proto vyplatí spojit s návštěvou Křivoklátu, který se řadí mezi nejkrásnější hrady a zámky ČR z vrcholného středověku.
Dvě malá jezírka, která se nacházejí v nadmořské výšce 270 metrů, vznikla za skalní průrvou na Zbirožském potoce a společně s okolními skalami vytvářejí skutečně nádherné zákoutí. Horní jezírko leží u Skryjského vodopádu, Dolní jen o pár metrů dále mezi stromy. V okolí jezírek žije řada vzácných druhů živočichů a rostlin. Vyskytují se zde například raci, vydry či ledňáčci a různé druhy obojživelníků.
Podobnou podívanou nabízí například také méně významné Stříbrné jezírko, které leží nedaleko Rešovských vodopádů v lokalitě Pohořské vrchy.
Obec Skryje se do povědomí turistů dostala především díky významnému nalezišti trilobitů, které proslavil francouzský vědec Joachim Barrande.
JAK SE SEM DOSTAT:
- K jezírkům lze dojít z obce Skryje. Výlet je tak možné spojit s přibližně tříkilometrovou nenáročnou procházkou.
- Další možností je trasa z Podmokelského mlýna, která je zhruba o polovinu kratší.
MĚSTO: Skryje
REGION: Plzeňský kraj
WWW: www.skryjskajezirka.cz
12. Vodní nádrž Barbora
Umělé jezero Barbora představuje největší vodní plochu v okolí Teplic. Vzniklo v 70. letech zatopením povrchového dolu a brzy si jej oblíbili jak místní obyvatelé, tak turisté ze vzdálenějších lokalit. Jezero nabízí vše, co člověk potřebuje k příjemně prožitému letnímu dni – koupání v čisté vodě, zábavu, hygienická zařízení a občerstvení.
Příznivci vodních sportů zde mohou například surfovat či využít půjčovnu kajaků, popřípadě si zahrát plážový volejbal. Část areálu je vyhrazena nudistům.
Jezero Barbora má rozlohu 65 hektarů a hloubka vody dosahuje úctyhodných 40 metrů. Díky velké hloubce má jezero samočistící schopnost, a tak nehrozí výskyt sinic. Čistota vody je často přirovnávána k moři a díky své průzračnosti nádrž slouží pro výcvik potápěčů.
Relaxovat a opalovat se lze na dvou písečných plážích. Na hlavní pláži, která je udržována po celý rok, najdeme sociální zařízení, převlékárny a stanici první pomoci se zdravotnickou službou. Samozřejmostí jsou stánky s občerstvením a plážový bar.
JAK SE SEM DOSTAT: K Barboře přes léto jezdí speciální spoje linky č. 143 z Benešova náměstí v Teplicích. Linku je možné využít od konce července do začátku září.
MĚSTO: Košťany
REGION: Ústecký kraj
WWW: www.eurocampbarbora.cz
OTEVÍRACÍ DOBA:
červen – září od 8:00 do 19:00 (denně)
VSTUPNÉ: 55 Kč (zvýhodněné 25 Kč)
Po 17. hodině platí zvýhodněné vstupné pro všechny
13. Jezero Medard
Dalším z nejkrásnějších jezer v ČR je jezero Medard, ležící nedaleko Sokolova. Vzniklo přeměnou stejnojmenného dolu pro těžbu uhlí.
Výlet k této vodní ploše ocení především ti, kteří preferují klid a minimální turistický ruch. Do budoucna se plánuje vybudování kompletní infrastruktury a oblasti pro rekreační sporty, tudíž lze očekávat, že návštěvníků bude postupně přibývat.
Celková plocha jezera je 500 hektarů a jeho hloubka místy dosahuje až 57 metrů. Rekultivace okolí jezera by měla být zahájena na přelomu let 2020/21.
JAK SE SEM DOSTAT:
- Jezero Medard je přístupné pěšky i na kole po cyklostezce a bývalém železničním mostě ze Sokolova.
- Využít lze také stezku z obce Habartov, která zahrnuje sestup po svahu.
MĚSTO: Svatava
REGION: Karlovarský kraj
WWW: www.suas.cz
14. Odlezelské jezero s vodopády
Odlezelské jezero představuje nejmladší jezero na území Česka. Jeho vznik se datuje do roku 1872, kdy docházelo k dešťům s mimořádným srážkovým úhrnem. Jezero obklopuje stejnojmenná národní přírodní památka, která byla vyhlášena za účelem ochrany zdejšího geologickému fenoménu – výchozů karbonských arkózovitých pískovců.
Délka jezera je asi 500 metrů a šířka přibližně 100 metrů, hloubka dosahuje maximálně 6 metrů. Jezero se postupně zanáší a během několika let zanikne. Několik desítek metrů pod severní hrází lze vidět kaskádu vodopádů, vytvářenou Mladotickým potokem.
MĚSTO: Žihle
REGION: Plzeňský kraj
WWW: www.ochranaprirody.cz
15. Jezero Michal
Přírodní koupaliště Michal u Sokolova můžeme zcela jistě označit za jedno z nejhezčích jezer v ČR vhodných ke koupání. Kolem jezera se rozprostírá moderní vodní areál s řadou atrakcí pro děti i dospělé. Nechybí tobogány, vodní sporty ani občerstvení a sociální zázemí.
Koupaliště patří mezi nejčistší vodní nádrže u nás a díky 500 metrů dlouhé písečné pláži si vysloužilo označení Sokolovské moře.
Největší atrakcí areálu je 190 metrů dlouhý tobogán, vyzkoušet lze také 117 metrů dlouhou trojskluzavku, vodní trampolínu nebo šlapadla. Pro sportovní nadšence jsou zde k dispozici tři hřiště na plážový volejbal, tenisový kurt, kuželky, mini golf či pingpongové stoly.
JAK SE SEM DOSTAT: Koupaliště najdeme u Sokolova nedaleko obce Vítkov (v těsné blízkosti silnice D6).
MĚSTO: Sokolov
REGION: Karlovarský kraj
WWW: www.michal-sokolov.cz
OTEVÍRACÍ DOBA:
červen – srpen od 9:30 do 19:30 (denně)
září od 13:00 do 19:30 (Po – Pá) / od 9:30 do 19:30 (So – Ne)
VSTUPNÉ: 80 Kč (zvýhodněné 60 Kč)
16. Pískovna Adršpach
Zatopená pískovna Adršpach se nachází v přírodní rezervaci Adršpašsko–teplické skály. Díky průzračně čisté vodě a malým písečným plážím bezpochyby patří na seznam nejkrásnějších jezer v ČR.
Výlet do Adršpašsko–teplických skal ocení pěší turisté, horolezci i milovníci vodních sportů. V zatopeném lomu bývalé pískovny si lze zapůjčit loďku a užít si krásný výhled přímo z azurové vodní hladiny. Koupání v jezírku je bohužel zakázáno kvůli silným spodním proudům.
Po březích jezera Adršpach vede 1,5 kilometru dlouhý vyhlídkový okruh, jehož projití zabere přibližně 45 minut.
JAK SE SEM DOSTAT: Jezírko leží zhruba ve středu Adršpašských skal, kousek nad skalním vodopádem. Cesta k němu je poměrně náročná, kdo se ji však rozhodne absolvovat, může se těšit na nezapomenutelný zážitek.
MĚSTO: Adršpach
REGION: Královéhradecký kraj
WWW: www.skalyadrspach.cz
17. Červené jezírko v Hromnici
Tato přírodní památka patří mezi evropské unikáty. Voda Červeného jezírka je roztokem kyseliny sírové, proto v ní nežijí žádní živočichové ani rostliny. Načervenalou barvu jezírku dodávají sloučeniny železa.
Toto výjimečné jezero se nachází u Hromnice nedaleko Třemošné a měří 130 metrů na šířku a 190 metrů na délku. Maximální hloubka dosahuje 18 metrů.
Pár metrů od jezírka stojí sousoší sv. Johana, Jakuba a Krista. Nechal jej postavit majitel bývalého dolu poté, co tu před 150 lety tragicky zahynuli dva horníci. Jejich spolupracovníci se za ně k sousoší chodívali modlit.
JAK SE SEM DOSTAT:
- K jezírku vede cesta z Hromnice po NS Býkov–Žihlice, odkud si lze jezírko prohlédnout z východní strany.
- Ze západu se k němu lze dostat od autobusové zastávky Hromnice.
MĚSTO: Třemošná
REGION: Plzeňský kraj
WWW: www.hromnice.cz
18. Jezero Laka
Jezero Laka je nejmenším a nejvýše položeným šumavským jezerem ledovcového původu, které leží v nadmořské výšce 1096 metrů. Od ostatních ledovcových jezer na Šumavě, jejichž dno je zaneseno kalem z okolních lesů, se v minimálně jedné věci liší – na dně jezera Laka leží vrstva rašeliny. Zajímavostí jsou také plovoucí ostrůvky, jejichž poloha se různě mění.
JAK SE SEM DOSTAT:
- Po modré turistické značce od parkoviště u Nové Hůrky. Cesta k jezeru je dlouhá asi 5,5 kilometru.
- K jezeru lze dojít také ze Železné Rudy, cesta je však dlouhá zhruba 9 kilometrů a je tedy nutné počítat s dostatečnou časovou rezervou.
- O kilometr delší procházku si lze k Lace udělat také z Prášil.
MĚSTO: Klatovy
REGION: Plzeňský kraj
WWW: www.zeleznaruda.info
19. Kamencové jezero
V letních měsících Kamencové jezero láká návštěvníky z celého světa, jelikož jde o jeden ze světových unikátů. Vzniklo zatopením dolů pro těžbu kamence a síry a je jediné svého druhu na světě.
Areál rozprostírající se kolem jezera nabízí vše, co je potřeba k příjemnému prožití letního výletu. Nachází se zde travnaté i písečné pláže, občerstvení a sociální zařízení. Voda jezera je navíc extrémně prospěšná lidskému zdraví.
V areálu se lze ubytovat v chatkách, stanech či obytných přívěsech. Autokemp u Kamencového jezera dále nabízí vybavení pro stolní tenis, volejbal či nohejbal a možnost zapůjčení loděk, šlapadel a paddleboardů. Na své si přijdou i příznivci nudismu, pro něž je zde vyhrazená část pláže.
MĚSTO: Chomutov
REGION: Ústecký kraj
WWW: www.kamencovejezero.cz
OTEVÍRACÍ DOBA:
květen – září od 9:00 do 19:00 (denně)
VSTUPNÉ: 50 Kč (zvýhodněné 40 Kč)
20. Prášilské jezero
Ideální příležitostí pro nenáročnou procházku je výlet k Prášilskému jezeru, které patří mezi šumavská ledovcová jezera. Nachází se na východním výběžku hory Poledník nedaleko Prášil.
Jezero leží v ledovcovém kotli, který je ohrazený žulovým valem a dvěma staršími morénovými valy. Pod ním se nachází tzv. Stará jímka – pozůstatky dnes již zarostlého jezera. Výlet k Prášilskému jezeru stojí za to spojit s prohlídkou hradu Kašperk, který se řadí mezi nejkrásnější hrady a zámky ČR.
Prášilské jezero leží ve výšce 1080 metrů nad mořem a je hluboké maximálně 15 kilometrů. Pojí se s ním pověst o chudé dívce z dřevařské rodiny, která se zde utopila společně se svým milencem, synem bohatého pražského obchodníka, a malou dcerkou, protože nemohli být sezdáni vzhledem k rozdílnému původu. Dívka se zde prý dodnes zjevuje v podobě Jezerní panny.
JAK SE SEM DOSTAT: Nejčastějším výchozím bodem bývají Prášily, odkud je možné se k jezeru dostat po červené turistické značce. Trasa je dlouhá asi 5 kilometrů.
MĚSTO: Klatovy
REGION: Plzeňský kraj
WWW: www.sumavanet.cz
K vodě i v Praze
Kdo nemá možnost dostat se z Prahy a přesto touží být v kontaktu s vodou, může zkusit různé výlety lodí po Vltavě, jedné z nejvýznamnějších a největších řek v ČR. Nabídka je opravdu široká, na palubě lodi lze strávit hodinu nebo celý den.
Výlety lodí po Vltavě v Praze mají ojedinělou atmosféru, protože poskytují netradiční výhledy na mnoho pražských pamětihodností. A to včetně Pražského hradu, Karlova Mostu nebo Národního divadla. Jedinečnost tohoto zážitku znásobí možnost plavby na historickém parníku nebo celodřevěné lodi po vzoru tradice z 19. století.