Rozchod vždy přináší bolest, zklamání a v některých případech i zlost. Pokud se člověk neumí ovládat, může být následné chování související s rozchodem neadekvátní. Na jednu stranu je vyjádření emocí v pořádku. Na stranu druhou, vyhrocené emoce někdy pouze potvrzují to, že rozchod bylo správné rozhodnutí. Jak zvládnout stavy po rozchodu? Co opravdu pomůže?
Rozchod může být v některých případech očekávaný a jindy se jedná o blesk z čistého nebe. Zatímco při prvním zmíněném případě má člověk možnost se psychicky na rozchod připravit, druhá varianta s sebou přináší podstatně víc nepříjemných pocitů. Každý si v takových chvílích pravděpodobně položí řadu otázek začínajících „proč“.
Pokud zůstane jen u otázek, byla by to ještě ta lepší varianta. Stává se ale, že začne vzájemné obviňování a házení špíny jeden na druhého. Jako kdyby se zapomnělo na vše hezké, co spolu pár prožil.
Situace je to o horší, když v těchto hádkách figurují děti a situace vyústila až do podání žádosti o rozvod.
Jak nejlépe zvládnout rozchod?
Není jiná cesta než vzít rozum do hrsti, na celý „problém“ se zkusit podívat racionálně a začít jednat. A to i v případě, když už myšlenky směřovaly k velkolepé svatbě nebo dokonce seznamu věcí, co s sebou do porodnice. Je zapotřebí se buď smířit s novým single životem nebo se třeba pokusit vztah zachránit. Pro obojí ovšem platí jedno – vše by mělo probíhat nenásilně, bez vyhrocených situací.
Univerzální rada na to, jak zvládnout rozchod s partnerem a jak se vyrovnat s nevěrou, neexistuje. I když se to může zdát jako klišé, většinou pomůže čas. Někteří mají pocit, že když se zavřou doma a se svým smutkem se poperou tam, udělají nejlépe.
TIP: Kdy je vhodné ukončit vztah v případě citového vydírání?
I člověk zavřený doma může udělat něco pro to, aby přišel na jiné myšlenky, a to například podívat se na rady o tom, jak si zlepšit náladu. Často nacházejí útěchu třeba v pravdivých citátech o životě. Jiní naopak samotu nesnesou, vyrážejí na všemožné večírky a utápějí se v alkoholu.
Pokud se rozchod ukáže jako definitivní, pomáhá pro smíření se s celou situací několik rad:
- Bývalého partnera nebo partnerku nekontaktovat prvních pár dnů po rozchodu, dokud člověk není schopen myslet a jednat racionálně.
- Neobklopovat se zbytečně věcmi svého bývalého partnera nebo partnerky. Lepší bude je uložit do skříně, po domluvě s expartnerem je vyhodit nebo mu je předat.
- Rozchod je bolestivý, o tom není pochyb. Zatímco pár dnů smutnit je naprosto přirozené, nelze se doma zavřít na věky. Věnování se nějakému koníčku, přátelům, práci – čemukoliv, co zaměstná hlavu a zažene chmurné myšlenky – může pomoci.
- Rozchod není konec, ale nový začátek. A budoucnost může být ještě lepší, než měsíce či roky se svým „ex“. Pozitivní myšlení člověka posouvá v životě dál. Budoucnost může nabízet mnohem více šťastný a produktivní život!
- Situace ohledně rozchodu často nahrává tomu si začít hned vztah nový. Na to ale pozor. Nový vztah může trochu zvednout sebevědomí, ale spíše zavání problémy. Dokud není rozchod definitivně dořešen a dotyčný nemá ve své hlavě jasno, většinou půjde jen o ztrátu času, která může být ve finále bolestivá pro obě zúčastněné strany.
- Pokud bude potřeba s bývalým partnerem nebo partnerkou cokoliv dořešit, mělo by se tak dít na „veřejné půdě“ – v kavárně, restauraci, při procházce v parku. Rozhodně se ovšem doporučuje vynechat oblíbená místa, na která pár často chodíval během svého vztahu.
Při vyrovnávání se s novou situací se nevyplácí hledět do minulosti, ale naopak plánovat budoucnost. Dříve či později se s tím srovná opravdu každý. Zůstane jen příjemný pocit nostalgie, ale zároveň touha po nových zážitcích.
Může se objevit i chuť zkusit nové věci, třeba podnikání na vlastní pěst. Jak začít podnikat? Díky možnosti založit živnostenský list online a evidovat se tak automaticky do živnostenského rejstříku to dnes skutečně není složité. Samozřejmě je nutné vše předem řádně promyslet, vytvořit si dobrý podnikatelský plán a zjistit, zda je nápad perspektivní. Ať už to bude jakkoliv, člověk se zabaví a přijde na jiné myšlenky.
Co je technika vnitřních figur?
Někteří lidé mají v sobě po rozchodu takový zmatek, že nejsou schopni se s tím vyrovnat sami. V těchto případech mohou vyhledat pomoc odborníka. Nutno dodat, že se za to nemusí stydět. Mnohem lepší je vyhledat odbornou pomoc než se v tom „plácat“ dlouhé měsíce a dojít do stavu úplného vyčerpání.
Odborníci často pracují s tzv. technikou vnitřních figur. Spočívá v pojmenovávání sama sebe podle toho, jak se vnitřně daná osoba cítí. Vypovídá to o jejích vnitřních pocitech, ale ovlivňuje pochopitelně také jednání této osoby navenek. Figury mohou být pojmenovány různě – kritik, soudce, závist, méněcennost, zlost.
Díky pojmenování vnitřního stavu odborník získává klíč k tomu, co člověka skutečně trápí. Zda se jedná spíše o zlobu nebo třeba závist, že se expartnerovi vede po rozchodu lépe. Řešení problému už pak na sebe nenechá dlouho čekat.