Mít půjčku není v dnešní době nic neobvyklého. Uvádí se, že v současné době má aktivní úvěr téměř třetina Čechů. Zatímco někteří jsou s úvěry opatrní, jiní si je berou jako na běžícím páse. Jak se vyhnout problémům se splácením? A které půjčky bývají nejproblematičtější?
Ať už se jedná o běžný spotřebitelský úvěr, úvěr na auto či hypotéku, aktivní půjčku má v dnešní době každý třetí Čech. Ačkoliv mezi Čechy celkový dluh roste, problémy se splácením se snižují.
Jedním z důvodů může být skutečnost, že finanční gramotnost Čechů se stále zlepšuje. Lidé jsou v oblasti financí vzdělanější než dříve a jsou si více vědomi rizik, která se mohou s půjčkami pojit.
I přesto se najdou lidé, kteří mají se splácením svých půjček nemalé potíže. Spadnout do dluhové pasti je však mnohdy snazší, než se z ní dostat ven. Níže je proto pár tipů, které se hodí mít před sjednáním úvěru na paměti.
Spolehlivý poskytovatel úvěru
Pokud chce klient předejít problémům s půjčkou, volba vhodného poskytovatele je velmi důležitá. Bankovních i nebankovních institucí poskytujících úvěry je na trhu v současné době opravdu mnoho. Vyplatí se však strávit čas porovnáním jednotlivých poskytovatelů.
S výběrem mohou pomoct internetové recenze. Je však dobré mít na paměti, že recenzím na samotných stránkách instituce se nedá vždy věřit. Bývají buď zcela smyšlené, nebo poskytovatel záměrně zveřejňuje pouze pozitivní ohlasy.
Lepší je projít si recenze na diskuzních fórech či nezávislých portálech. Jedním z nezávislých webů o půjčkách je například Navigátor úvěrů.cz. Nápomocný může třeba článek o srovnání bankovních a nebankovních půjček nebo několik rad, co dělat, když nezvládám splácet půjčku.
Z nebankovních poskytovatelů má poměrně kladné recenze Tetička půjčka. Pokud potřebuje člověk prostředky rychle, půjčka CreditOn slibuje schválení peněz do 15 minut. Nezávislé recenze CreditOn půjčku hodnotí jako bezpečnou. O Zaplo půjčce se lze zase dočíst, že v případě první žádosti je skutečně bez úroků a poplatků. Je však třeba počítat s tím, že i půjčka zdarma se může prodražit, pokud člověk nesplácí včas.
Nebrat si půjčku zbytečně
Jsou případy, kdy se člověk bez půjčky zkrátka neobejde. V případě koupi nemovitosti je pochopitelné, že si většina lidí bere hypotéku. Jedná se o rozumnou a dlouhodobou investici.
Lidé si však čím dál častěji berou půjčky na zbytné věci. Výjimkou nejsou v posledních letech ani půjčky na dovolenou či na dárky. V takových případech by měl člověk zvážit, zda stojí dovolená u moře za další dluh a poplatky s ním spojené.
TIP: Ani dovolená u moře nemusí stát majlant. Za velmi dobrou cenu je možné navštívit například Černou Horu nebo Bosnu a Hercegovinu. V případě výletu do Bosny a Hercegoviny by si turisté neměli nechat ujít návštěvu města Mostar, ve kterém se nachází proslulý Starý most.
Refinancování nebo konsolidace úvěrů
Další možnost představuje refinancování půjčky. Jedná se o převedení půjčky k jiné instituci za účelem získání lepších podmínek. Jak zmiňují o refinancování půjčky diskuze konkrétních uživatelů na internetu, díky refinancování klienti často ušetří i desítky tisíc korun. Pokud je podle zkušeností uživatelů z diskuze refinancovaných půjček více, může být úspora až vyšší desítky tisíc korun nebo se může přehoupnout i přes magickou hranici ušetřených sto tisíc korun.
Konsolidace úvěrů může pomoct v případech, kdy má klient více úvěrů najednou. Konsolidací dojde ke sloučení půjček v jednu. Díky tomuto kroku klient obvykle ušetří. Splácení bude také přehlednější, neboť se splácí jedna půjčka, ne několik najednou.
Nebrat si další úvěry
Občas se stane, že člověk má problém se splácením úvěru. Někteří dlužníci tuto situaci řeší dalším úvěrem. Často lidé volí nabídky z řad nebankovních institucí, které mají mírné podmínky (např. půjčka na směnku). Určité společnosti nabízí i přímo půjčky pro zadlužené nebo půjčky před výplatou, případně půjčky bez účtu – ty volí především lidé, kteří již mají exekuci.
Další půjčka však není zrovna ideální řešení. Dlužníkovi se začnou dluhy hromadit a dostává se do takzvané dluhové pasti. Pokud má člověk problém se splácením svých aktuálních půjček, je téměř jisté, že bude mít problém splácet každou další.
Pozor na drobné půjčky
Půjčit si malou částku se jeví neškodně, opak však může být pravdou. I drobné půjčky mohou způsobit velké dluhy. Poradna při finanční tísni uvedla, že téměř 85 % exekucí se týká drobných půjček do 10 000 Kč.
U drobných půjček se snadno stane, že na ni člověk zapomene. Mikropůjčky mívají často velmi vysoké poplatky v případě opožděných splátek. V takovém případě se pak člověk již mnohdy nepotýká pouze s drobnou částkou.
Tipy na závěr
Pokud člověk potřebuje půjčit spíše menší částky na zbytné věci, úvěr nemusí být vždy jediným řešením.
V některých případech mohou pomoct blízcí. V případě půjčky mezi členy rodiny je vhodné dodržet lhůtu pro splacení, aby člověk nebyl považován za nespolehlivého. Na druhou stranu se dá s blízkým člověkem domluvit lépe, než s finanční institucí. Odpadají také starosti s vysokými poplatky.
Nákupy na některých e-shopech lze zaplatit prostřednictvím Twisto. Jedná se o odloženou platbu. Zákazník dostane z e-shopu fakturu, na jejíž úhradu má 14 dní. Pokud člověk ví, že mu přijde do pár dní výplata a fakturu zvládne splatit, stojí to za vyzkoušení. Recenze Twisto jsou z naprosté většiny příznivé.
Pokud člověku peníze schází opakovaně, je vhodné zamyslet se nad příčinou. Lidem mnohdy pomáhá sepsat si své měsíční příjmy a výdaje, aby viděli, kam jejich peníze mizí. Poté se hodí zvážit, zda některé výdaje nelze omezit.
TIP: Zajímavou alternativou půjčení peněz pro firmy je nebankoví půjčka, kdy lidé půjčují firmám. S tímto přichází nový projekt Nafirmy.cz.