Pandemie koronaviru již zasáhla celý svět. Zatímco některé státy zvolily proti koronaviru opatření striktní, jiné mají spíše uvolněnější režim. Jaká si vyžádal opatření koronavirus v ČR? Kdy dojde k uvolňování? A čím si zkrátit dlouhé chvíle v karanténě?
První opatření proti koronaviru v ČR se začala zavádět v březnu. Většina z nich byla vyhlášena do konce nouzového stavu, který měl končit 11. dubna, nakonec došlo k prodloužení do 30. dubna.
14. dubna vláda zveřejnila plán na uvolňování těchto opatření. Plán je však pouze předběžný. Přesný postup při uvolňování opatření závisí na aktuální epidemiologické situaci.
Omezení volného pohybu osob
Až do konce nouzového stavu je vyhlášeno omezení volného pohybu osob. Hlavní výjimky jsou následující:
- cesty do zaměstnání a zpět
- nezbytné cesty za rodinnými příslušníky či osobami blízkými
- cesty na nezbytné nákupy
- cesty k lékaři
- pobyty v přírodě či parcích
Nouzový stav zatím platí do 30. dubna. O případném prodloužení bude muset hlasovat poslanecká sněmovna.
Povinné roušky
Od 19. března je zakázáno pohybovat se na veřejnosti bez roušky či jiné ochrany obličeje, tedy je nutné mít roušku na veřejnosti. Rouška má snížit riziko přenosu nemoci. Jednorázových roušek proti koronaviru je však nedostatek. Lidé se proto začali učit, jak si ušít roušky látkové. Nyní jsou již roušky k dostání na mnohých e-shopech (např. nanoSPACE) či v různých facebookových skupinách.
Ústenky nemusí nosit děti do dvou let a autisté. Nově mají výjimku také běžci a cyklisté, za předpokladu, že dodržují dostatečný odstup od lidí. K plošnému zrušení povinnosti nosit roušky se vláda zatím vyjadřovat nechce, v nejbližší době to není v plánu.
Přes léto se opatření spojená s nošením roušek zmírnila a roušky jsme tak mohli do značné míry odložit. Povinnost nosit roušky na veřejnosti bude ovšem znovu zavedená od 1. září 2020.
Svatby a hromadné akce
Zákazy postihly také kulturní a sportovní akce. Muselo proto dojít ke zrušení veškerých sportovních utkání, divadelních představení, koncertů, festivalů či filmových promítání. Opatřením byly zasaženy i svatby.
Svatby do 10 lidí by za specifických hygienických podmínek mohly být povoleny již od 20. dubna. Snoubenci během obřadu nebudou muset mít roušky.
Povolení kulturních, společenských a sportovních akcí s maximální účastí 50 osob je plánováno na 8. června. S velkými hudebními festivaly to zatím příliš nadějně nevypadá.
Některé festivaly, například Brutal Assault, přesunuli letošní line-up na příští rok.
Uzavření škol
K uzavření škol došlo 11. března. Omezení se týkalo všech typů škol – jak základních, tak středních a vysokých. Bylo rozhodnuto, že se školy do běžného provozu tento školní rok již nevrátí.
Prioritou jsou studenti posledních ročníků středních a vysokých škol. Vysokoškolákům v posledním ročníku budou od 20. dubna umožněny individuální aktivity v maximálním počtu 5 osob. Jedná se zejména o konzultace či zkoušky, zejména závěrečné a rigorózní.
Velké téma byly také maturity. Ty se nakonec rušit nebudou, proběhnout by měly po 1. červnu. Maturantům bude od 11. května umožněno docházet do školy, avšak výhradně pro účely přípravy na maturitní zkoušku.
Mladší školáci se do škol budou moct vrátit již 25. května. Žáci budou do školy docházet ve skupinách o maximálním počtu 15 dětí. Složení skupin bude pevně dané a nebude ho možné měnit. O nošení roušek ve třídě rozhodne vyučující, povinné budou ve společných prostorách školy.
Autoškoly
Nařízení se dotklo také autoškol. Výuka byla zrušena v plném rozsahu – jak teoretické hodiny, tak jízdy. Neprobíhají ani závěrečné zkoušky či profesní školení řidičů. S obnovením činnosti autoškol se počítá 11. května.
Obchody
14. března došlo k uzavření většiny obchodů. Mezi výjimky patřily mimo jiné obchody s potravinami, drogerie, lékárny, později i galanterie. V obchodech, které zůstaly otevřené, je nutno dodržovat určitá opatření.
Od 8.00 do 10.00 jsou v obchodech s potravinami povoleny nákupy pouze seniorům starším 65 let a invalidům. V obchodech je dále nutno dodržovat dostatečnou bezpečnostní vzdálenost od ostatních zákazníků. Do menších prodejen lze často vstupovat pouze po jednom. Po návratu z obchodu je vhodné použít dezinfekci na ruce.
Tip! Komu se nepovedlo dezinfekci sehnat, může se naučit, jak si dezinfekci vyrobit doma.
27. dubna je v plánu otevření obchodů do 200 m2. 11. května se předpokládá otevření provozoven s rozlohou do 1 000 m2 , 8. června by se měly otevřít i prodejny nad 1 000 m2. Rozvolnění opatření se prodejen netýká, pokud se nachází v obchodních centrech s rozlohou nad 5 000 m2.
Uzavření kadeřnictví a salónů
Otevření kosmetických a kadeřnických salónů je plánováno na 25. května. Spolu s nimi se mají otevřít také solária, masérská studia a provozovny dělající manikúry a pedikúry. Tetovací salóny se otevřou 8. června.
Jelikož jsou salóny uzavřeny již od začátku března, některé dámy možná trápí odrostlé vlasy. Drogerie jsou i nadále otevřené, lze tedy vyzkoušet domácí barvení vlasů. Není to zdaleka tak těžké, jak se to může zdát.
Koronavirus a zásilky z Číny
Vzhledem k uzavření mnohých obchodů roste zájem o nákupy na e-shopech. Vzhledem k tomu, že má koronavirus původ v Číně, se někteří lidé mohou obávat nákazy koronavirem z Wish či AliExpressu. Ač se jedná o čínské e-shopy, přenos viru z balíčku je vyloučený.
Virus vydrží na neživém povrchu maximálně pár hodin. Přeprava balíků letadlem trvá několik dní, virus tedy nepřežije ani samotnou cestu. Obavy z nákupů z Číny jsou tedy neopodstatněné, koronavirus z AliExpress balíčků zkrátka člověk nechytí.
Jak se zabavit v karanténě?
Mnozí lidé mají najednou spoustu času a nevědí, jak s ním naložit. Cestování zatím není možné, ačkoliv spousta lidí už přemýšlí nad různými nápady, kam se podívat po karanténě. Také kulturní akce jsou zrušeny a někteří se potýkají s nudou a stereotypem. Čím si lze ozvláštnit čas doma?
Cvičení
Jednou z možností je začít cvičit. Nejen že cvičení formuje postavu, ale také zlepšuje náladu. Fitness centra jsou sice uzavřená, nicméně na internetu je nespočet videí, podle nichž se dá cvičit. Stáhnout se dá také spousta aplikací na hubnutí.
Seberozvoj
Získaný čas lze využít třeba na čtení. Zejména knihy o seberozvoji jsou poměrně oblíbené. Dobré recenze má například kniha Mnich, který prodal své Ferrari. Knihkupectví jsou sice zavřená, nicméně jejich e-shopy fungují i nadále.
Další možností je naučit se nový jazyk. Že jsou jazykové školy zavřené? Učit se cizí jazyk je možné i z pohodlí domova! Na internetu lze najít videa či aplikace, které vám pomohou naučit se anglicky, německy nebo klidně japonsky.
Kreativní činnosti
Konečně je čas pustit se do dlouho odkládaného malování. Další možností je také natřít starý kus nábytku a dát mu úplně nový nádech. Kdo si tyká s šicím strojem, může si zkusit ušít nový kus oblečení – jistotou je, že nikdo nebude mít stejný!
Zde jsou některé další tipy, jak si kreativně zkrátit dlouhé chvíle:
- domácí výroba kosmetiky (například domácí výroba peelingu)
- kreslení / antistresové omalovánky
- psaní deníku
- pletení
- výroba svíček
Videohovory
Nesetkávat se se svými blízkými může být náročné. Díky moderním technologiím lze zůstat alespoň částečně v kontaktu i přes karanténu. Skype, WhatsApp, Messenger či další aplikace umožňují volat si se svými blízkými přes video.
Instalace WhatsApp i dalších zmíněných aplikací je jednoduchá a zdarma. WhatsApp umožňuje posílání zpráv, fotografií, videí a dokonce i hlasových zpráv.
Odpočinek
Je nutno mít na paměti, že karanténa není soutěž v produktivitě. Kdo touží po odpočinku, kdy jindy si ho dopřát než právě nyní?
Velmi vzrostl zájem o platformy jako HBO GO nebo Netflix. Obě služby se pyšní velkým výběrem seriálů a filmů. Pro nejmenší je vyčleněna speciálně sekce „kids“, kde lze najít obsah pro děti.
Na internetu je také spousta možností na online sledování filmů a seriálů zdarma. Některé české televizní stanice vysílají i online, což se může hodit hlavně lidem, kteří nemají televizi. Poslouží i staré dobré YouTube, kde lze najít nejen zajímavá videa, ale také filmy zdarma.