Základním rysem, který od sebe odlišuje parfémovou a toaletní vodu, je koncentrace obsažených vonných složek. V čem tkví další rozdíly a jak poznat, který typ vůně vám bude více vyhovovat?
Parfémová vs. toaletní voda
Koncentrace parfémové vody (Eau de Parfum) se pohybuje mezi 12 a 18 procenty, zatímco u vody toaletní (Eau de Toilette) je v rozmezí od 8 do 12 procent. To znamená, že EdP je bohatá a dlouhotrvající vůně, EdT je vhodná spíše pro takové osvěžení.
Větší koncentrace není nutně lepší
I ve světě vůní platí, že někdy méně znamená více – stejně jako značně vylouhovaný čaj také nemusí chutnat každému. Parfémová voda rozhodně vydrží déle než toaletní. Toaletka má ale urychlený vývoj celé vůně, což může být pro mnohé nositelky a nositele zajímavější.
Voní parfémová a toaletní voda stejně?
A toto je zajímavé. I když obě vody nesou stejný název, nemusí nutně vonět úplně totožně. Samozřejmě záleží na značce. Ústřední téma vůní bývá stejné, ale vrchní, střední a základní tóny mohou být vyladěny do lehce odlišné harmonie. Proto se často stává, že toaletní voda je oproti parfémované záměrně odlehčená, i co se týče poměru složek, aby lépe splňovala požadavky zákaznice/zákazníka. Toaletka se zkrátka více hodí na denní nošení a do horkého počasí, parfémová voda na nošení večerní a do chladna.
Vybrat si toaletku, nebo parfémovanou vodu?
Co vám více sedí, zjistíte pouze jedinou cestou: nošením. V parfumerii si vyžádejte nejednorázový vzorek a vůni noste minimálně týden. Jedině tak se dozvíte, která z daných koncentrací vám více vyhovuje. Někdy se může stát, že vás již druhý den vůně cvrnkne nejen do nosu, ale i do srdce. A budete mít jasno.
Mají vůně omezenou dobu spotřeby?
Vůně obsahují „živé“ složky, které přirozeně podléhají expiraci. Doba spotřeby se odvíjí od značky, ingrediencí a způsobu skladování. Datum expirace byste měli najít na krabičce. Že vůně prošla, poznáte podle nakyslé či kovové vůně nebo změny barvy – v takovém případě ji vyhoďte.
Zdroj foto: White bear studio / Shutterstock.com