Nitroděložní tělísko – cena, druhy, výhody a nevýhody

Pokud si žena chce pořídit nový typ antikoncepce, může zvážit metodu, na kterou nemusí myslet každý den nebo při každém pohlavním styku. Jednou z nejúčinnějších možností antikoncepce je nitroděložní tělísko. Jak funguje, kolik stojí a jaká má rizika a přednosti? Jaká antikoncepce je nejlepší?

Antikoncepce chrání před otěhotněním. Antikoncepce funguje tak, že vajíčko nemůže být oplodněno spermií a počít tak dítě. Míra její účinnosti a způsob, jakým jednotlivé druhy antikoncepce fungují, se liší.

Antikoncepce – druhy

Základním dělením ochrany proti početí je antikoncepce hormonální a nehormonální. Mezi typy antikoncepce patří například:

  • nitroděložní tělísko
  • injekce
  • perorální antikoncepční pilulky
  • vaginální kroužky
  • bariérové metody (kondom, pesar)
  • podvázání vejcovodů a vasektomie
  • nouzová postkoitální antikoncepce
  • přirozené metody (metoda plodných a neplodných dnů)

Je důležité si uvědomit, že žádná antikoncepční metoda není 100 % účinná proti otěhotnění.

Hormonální antikoncepce

Hormonální antikoncepce má mnoho forem. Patří mezi ně zejména:

  • nitroděložní tělíska
  • injekce
  • vaginální kroužek
  • perorální antikoncepční pilulky
  • nouzová postkoitální antikoncepce

Zvláštním druhem hormonální antikoncepce je gestagenní antikoncepce.

Gestagenní antikoncepce

Vyskytuje se jako tablety, injekce 1x za 3 měsíce nebo hormonální intrauterinní tělísko. Obsahem jsou výhradně gestageny.

Největší výhodou gestagenní antikoncepce je, že neobsahuje estrogen a není tak příčinou vyššího rizika hluboké žilní trombózy, čímž otevírá cestu k antikoncepci i kojícím ženám a ženám, pro které je kvůli danému riziku nevhodná kombinovaná antikoncepce.

Nevýhodou gestagenní antikoncepce je nepravidelný cyklus, špinění nebo vymizení menstruace. Některé ženy mohou pozorovat nárůst váhy či zhoršení akné. Zlomek žen zaznamená nižší libido a výkyvy nálad.

Nehormonální antikoncepce 

Bariérové metody antikoncepce (např. kondomy) jsou velmi účinné při ochraně před pohlavně přenosnými infekcemi. Nehormonální antikoncepce může být:

  • antikoncepční pesar
  • bazální teploměr
  • kondom
  • přirozené metody (metoda plodných a neplodných dnů)
  • některé druhy nitroděložních tělísek

Vaginální pesar je bariérová antikoncepce pro ženy, která brání vniku spermií do dělohy a tím chrání před nechtěným otěhotněním se spolehlivostí až 96 %. Zcela přirozeně a bez hormonů. Zavádí se snadno, podobně jako tampón nebo menstruační kalíšek.

Nitroděložní tělísko

Nitroděložní tělísko je malé zařízení vyrobené z pružného plastu ve tvaru písmene T, které se ženě umisťuje do dělohy a zabraňuje otěhotnění. Antikoncepce vydrží několik let, avšak tato metoda je vratná, protože lékař může tělísko vyjmout, kdykoliv si to bude žena přát nebo když tělísko dosáhne konce své účinnosti.

Nitroděložní tělíska jsou typem nejlepší antikoncepce známé jako dlouhodobě působící reverzibilní antikoncepce a často je zavádí lékař během měsíční periody. Jakýkoli typ tělíska lze rychle a snadno zavést v ordinaci nebo na klinice. Před zavedením tělíska lékař promyje děložní hrdlo antiseptickým roztokem. Poté lékař:

  • vloží plastovou trubičku s nitroděložním tělískem do pochvy a do dělohy
  • pomocí pístu zatlačí nitroděložní tělísko do dělohy
  • odstraní trubičku a ponechá dvě malé šňůrky, které visí mimo děložní hrdlo v pochvě

Tyto strunky mají dva účely. Umožňují lékaři nebo ženě zkontrolovat, zda nitroděložní tělísko zůstává správně na svém místě. Slouží k vytažení nitroděložního tělíska z dělohy, když je čas ho odstranit. To by měl provádět pouze lékař. Tento zákrok může způsobovat nepříjemné pocity a bolest, ovšem ne u všech žen se projevují stejné vedlejší účinky. Během zavádění může žena cítit:

  • malou bolest a nepříjemné pocity
  • křeče
  • závratě nebo točení hlavy

Některé ženy mají křeče a bolesti zad po dobu 1 až 2 dnů po zavedení. Jiné mohou mít křeče a bolesti zad po dobu několika týdnů nebo měsíců. Nepříjemné pocity mohou zmírnit volně prodejné léky proti bolesti.

Proč se zákrok provádí

Nitroděložní tělíska jsou s více než 99procentní účinností jednou z nejspolehlivějších metod prevence těhotenství. Jsou stejně účinná jako podvázání vejcovodů nebo trvalá sterilizace. Na rozdíl od sterilizace je však tato metoda zcela vratná. Jakmile ji lékař odstraní, může žena otěhotnět, a to dokonce i hned.

Nitroděložní tělíska jsou vynikající volbou, pokud žena chce:

  • dlouhodobou a účinnou metodu antikoncepce
  • vyhnout se rizikům a vedlejším účinkům antikoncepčních hormonů

Nitroděložní tělísko může zabránit otěhotnění po dobu 3 až 10 let. Jak dlouho bude nitroděložní tělísko bránit otěhotnění, závisí přesně na typu nitroděložního tělíska, které je použito. Nitroděložní tělísko lze také použít jako nouzovou antikoncepci. Musí být zavedeno do 5 dnů po nechráněném pohlavním styku.

Novější typ nitroděložního tělíska uvolňuje každý den do dělohy nízkou dávku hormonu po dobu 3 až 8 let. Tím se zvyšuje účinnost tělíska jako antikoncepční metody. Jeho další výhodou je také zmírnění nebo zastavení menstruace. Tělíska pomáhají snižovat silné menstruační krvácení. Mohou pomoci chránit před rakovinou (rakovinou děložní sliznice) u žen, které jsou tímto onemocněním ohroženy.

Rizika nitroděložního tělíska

I když je to neobvyklé, nitroděložní tělísko s sebou nese určitá rizika, jako například:

  • Existuje malá pravděpodobnost otěhotnění během používání nitroděložního tělíska. Pokud žena otěhotní, může lékař nitroděložní tělísko odstranit, aby se snížilo riziko potratu nebo jiných problémů.
  • Vyšší riziko mimoděložního těhotenství, ovšem pouze v případě, že během používání tělíska žena otěhotní. Mimoděložní těhotenství je těhotenství, které vznikne mimo dělohu. Může být závažné, dokonce i život ohrožující.
  • Nitroděložní tělísko může proniknout děložní stěnou a jeho odstranění může vyžadovat chirurgický zákrok.

Nitroděložní tělíska nechrání před pohlavně přenosnými chorobami. Pokud hrozí riziko pohlavně přenosné choroby, musí žena spolu s nitroděložním tělískem používat kondom.

Nejčastějším rizikem pro nitroděložní tělísko je infekce brzy po zavedení. Méně než jedno procento uživatelek může dostat závažnou pánevní infekci. Existuje také možnost, že může dojít k jeho nečekanému vypuzení z těla nebo usazení v děloze; ačkoliv druhý případ může být závažný, je velmi vzácný. Hormony některých značek mohou způsobit příznaky, jako je akné.

Nitroděložní tělísko – zavedení

Žena by se měla poradit s lékařem, zda je pro ni nitroděložní tělísko vhodnou volbou. Zeptat by se také doktora měla:

  • co může během zákroku očekávat
  • jaká mohou být rizika
  • co by měla sledovat po zákroku

Nitroděložní tělísko – zavedení lze většinou provést kdykoliv. Tedy i těsně po porodu nebo po plánovaném nebo spontánním potratu. Pokud má žena infekci pochvy, děložního čípku nebo dělohy, neměla by si tělísko nechat zavést, dokud se infekce nevyléčí.

Lékař může ženě doporučit, aby před zavedením tělíska užila volně prodejný lék proti bolesti. Pokud je citlivá na bolest, může požádat o aplikaci lokálního anestetika před zahájením zákroku.

Režim po zavedení tělíska

Možná bude žena chtít, aby ji po zákroku někdo odvezl domů. Některé ženy mají po několik dní mírné křeče, bolesti v zádech a špinění. Pokud má zavedené nitroděložní tělísko uvolňující progestin, trvá asi 7 dní, než začne působit. Nemusí čekat s pohlavním stykem. První týden by však měla používat záložní formu antikoncepce, například kondom.

Lékař bude chtít ženu vidět 2 až 4 týdny po zákroku, aby se ujistil, že je nitroděložní tělísko stále na svém místě. Gynekolog může ženu poučit, jak zkontrolovat, zda je nitroděložní tělísko stále na svém místě, a jak často by ho měla kontrolovat.

Ve vzácných případech může nitroděložní tělísko částečně nebo úplně vyklouznout z dělohy. To se obvykle projevuje po otěhotnění. Žena by se nikdy neměla pokoušet vyjmout nitroděložní tělísko, které se dostalo částečně ven nebo vyklouzlo z místa. Místo toho by se měla ihned ozvat svému lékaři.

Režim po zavedení tělíska by měl být alespoň prvních pár dní klidový. Žena může po zavedení tělíska pociťovat bolest a měla by se vyhnout náročnějším sportům, jako je běh, jízda na koni nebo jízda na kole, či skákání na trampolíně, aby nedošlo k posunutí tělíska či vyklouznutí z dělohy. Někteří gynekologové nedoporučují ani koupání, z důvodu možné infekce.

Posunutí nitroděložního tělíska – příznaky

Dlouhé a silné krvácení při menstruaci může způsobit posunutí nitroděložního tělíska. Příznaky jsou bolesti v podbřišku, křeče, bolest a nepříjemné pocity během pohlavního styku.

Jaký je rozdíl mezi nehormonálním a hormonálním nitroděložním tělískem?

Nitroděložní tělíska jsou rozdělována na nehormonální nitroděložní tělíska (princip je založen na existenci cizího tělesa vně dělohy, nebo reakce sliznice na přítomnost kovu na tělísku, zpravidla mědi, dále zlata a stříbra) a hormonální nitroděložní tělíska s hormony uvolňujícími se z povrchu tělíska do dělohy.

Žena má možnost volit mezi tělísky různých velikostí v závislosti na prodělaných porodech, nebo zdali ještě nerodila, dobou účinnosti (průměrná doba je 5 let), dle nežádoucích účinků a v neposlední řadě dle ceny.

  • Nehormonální nitroděložní tělíska jsou levnější, avšak méně spolehlivé. Pojí se s nimi silnější a nepříjemnější menstruace a rovněž riziko infekcí.
  • Hormonální nitroděložní tělíska jsou dražší, ovšem značně spolehlivější. Menstruace bývá slabší, případně žádná, avšak žena se alespoň ze začátku nevyhne špinění.

V současné době je na trhu několik značek nitroděložních tělísek. Jedna z nich, Paragard, obaluje plastové tělísko tenkou vrstvou mědi a nabízí tak možnost nitroděložního tělíska, které nevyžaduje užívání doplňkových hormonů.

Další značky nehormonálních tělísek jsou Gynefix, Eurogine Áncora 375 nebo Multiload. Nitroděložní tělísko nehormonální – cena se u těchto tělísek pohybuje průměrně kolem dvou tisíc korun.

Paragard lze použít i jako nouzovou antikoncepci. Pokud se postkoitální antikoncepce zavede do pěti dnů po nechráněném pohlavním styku, je více než 99,9 % účinná při prevenci těhotenství.

Ostatní značky (Liletta, Mirena, Kyleena a Skyla, Jaydess, Levosert) obsahují různé množství progestinu ve formě levonorgestrelu. Malá množství tohoto hormonu se po určitou dobu uvolňují do dělohy, aby zabránila otěhotnění. Na rozdíl od antikoncepční pilulky není v nitroděložním tělísku estrogen.

Nitroděložní tělíska – druhy a ceny

Pokud se žena rozhodne pro nitroděložní tělísko, rozhoduje o výběru značky několik faktorů.

Všechna hormonální nitroděložní tělíska obsahují pouze progestin, avšak jejich dávkování se liší. Rozdíly v dávkování hrají roli v tom, jak dlouho zůstane hormonální tělísko účinné. Navíc koncentrace dávkování může ovlivnit, jak slabá nebo silná je menstruace.

Čím vyšší je dávka hormonu, tím lehčí menstruace bývá, i když to nutně neurčuje, zda bude mít žena vedlejší účinky hormonů, jako je špinění, změny nálad nebo přibývání na váze.

Dalším faktorem pro výběr nitroděložního tělíska může být to, které hradí zdravotní pojišťovna, a také to, které má v nabídce zdravotní systém ošetřujícího lékaře. Ne každý gynekolog nabízí všechna nitroděložní tělíska. Druhy a ceny jsou následující.

Hormonální nitroděložní tělísko Mirena

Způsobuje zahuštění cervikálního hlenu, inhibice pohybu spermií, snížení přežití spermií a ztenčení sliznice dělohy. Mirena poskytuje ochranu před otěhotněním až 5 let. Počáteční rychlost uvolňování levonorgestrelu je 20 mikrogramů (mcg) za den, po 5 letech se tato rychlost snižuje přibližně o 50 %.

Poté, co se tělo přizpůsobí, se může menstruace zmírnit nebo úplně skončit. Mirena je jediné nitroděložní hormonální tělísko, které je zároveň schváleno pro léčbu silného menstruačního krvácení.

Nitroděložní tělísko Mirena – cena

Hormonální tělísko Mirena se používá jako kontracepční prostředek k zabránění otěhotnění, jako pomoc při nadměrném menstruační krvácení a k ochraně endometria před hyperplazií (nadměrné zesílení sliznice dělohy) během substituční léčby přípravky obsahujícími estrogeny.

Nitroděložní tělísko Mirena je vázáno na lékařský předpis a není hrazeno z veřejného pojištění. Mirena cena se pohybuje v řádu tisíců, průměrně kolem pěti až šesti tisíc korun.

Hormonální nitroděložní tělísko Levosert

Tělísko Levosert pomalu uvolňuje hormon levonorgestrel. Také sníženou intenzitu menstruačního krvácení má na svědomí Levosert nitroděložní tělísko. Cena včetně zavedení se pohybuje kolem 4 až 5 000 Kč, stejně jako u Jaydess.

Měděné nehormonální nitroděložní tělísko Paragard

Paragard je nehormonální tělísko uvolňující měď. Zabraňuje spermiím, aby se dostaly k vajíčku nebo ho oplodnily, a může zabránit uhnízdění v děloze. Nezabrání však tomu, aby ženiny vaječníky každý měsíc vytvořily vajíčko (ovulaci).

Vydrží až 10 let. Přidané hormony – žádné. Menstruace může být silnější a delší. Žena může mít také časté špinění mezi menstruacemi. Nitroděložní tělísko nehormonální – cena přibližně 2 000 Kč.

Hormonální nitroděložní tělísko Kyleena

Způsobuje zahuštění cervikálního hlenu, inhibice pohybu spermií, snížení přežívání spermií a ztenčení sliznice dělohy. Kyleena poskytuje ochranu před otěhotněním až 5 let. Uvolňování levonorgestrelu je 17,5 mcg/den; po 5 letech se snižuje na 7,4 mcg/den.

Menstruace může být nepravidelná a počet dnů krvácení se může zvýšit. Žena může mít také časté špinění nebo slabé krvácení. Po určité době užívání se počet dnů krvácení a špinění pravděpodobně sníží. Kyleena nitroděložní tělísko – cena je 5 000 Kč.

Hormonální nitroděložní tělísko Liletta

Způsobuje zahuštění cervikálního hlenu, inhibice pohybu spermií, snížení přežití spermií a ztenčení sliznice dělohy. Liletta poskytuje ochranu před otěhotněním až 6 let. Počáteční rychlost uvolňování levonorgestrelu je přibližně 20 mikrogramů denně a po 6 letech postupně klesá na přibližně 8,6 mcg/den. Poté, co se tělo přizpůsobí hormonům, může se menstruace zmírnit nebo dokonce úplně přestat.

Hormonální nitroděložní tělísko Skyla

Způsobuje zahuštění hlenu děložního hrdla, potlačení pohybu spermií, snížení přežití spermií a ztenčení sliznice dělohy. Skyla poskytuje ochranu před otěhotněním až 3 roky. Rychlost uvolňování levonorgestrelu je 14 mcg/den; po 3 letech klesá na 5 mcg/den.

Žena může mít krvácení a špinění mezi menstruacemi, zejména během prvních 3 až 6 měsíců. Někdy je krvácení zpočátku silnější než obvykle. Postupem času se toto krvácení obvykle stává slabším a může být nepravidelné.

Copyright © 2024 Human.cz. Všechna práva vyhrazena. | Nakódoval Leoš Lang