Hrachová polévka je tradiční polévka připravovaná ze sušeného hrachu. Často se ochucuje vepřovým masem, slaninou nebo šunkou a může obsahovat také kousky cibule, celeru a další zeleniny.
Tahle klasická a v řadě krajů dodnes (i jako vánoční) oblíbená hrachová polévka hodně utrpěla nepěkným zacházením ve školních jídelnách – přitom jde o skutečnou lahůdku. V krémové verzi je nejlepší hrachová polévka dokonce vysloveně elegantní a na vánoční tabuli jako dělaná.
Ingredience:
- 200 g hrachu
- 100 g slaniny
- 1 litr zeleninového vývaru
- 1 střední cibule
- 2 stroužky česneku
- sádlo nebo olej
- hrst majoránky
- toustový chléb nebo bílé pečivo
Postup:
- Hrách propláchneme a necháme pár hodin nabobtnat ve studené vodě. Ideálně, když si hrách nachystáme den dopředu.
- Očištěnou cibuli nakrájíme na kostky, slaninu také nakrájíme na kostky. Oloupaný česnek nakrájíme na plátky.
- V hrnci rozpálíme sádlo nebo olej a osmažíme na něm nejprve slaninu, po chvilce přidáme cibuli. Až cibule zesklovatí přidáme česnek. Po minutce přidáme nabobtnalý hrách a zalijeme vývarem.
- A pomalu vaříme, dokud hrách není měkký. Polévku rozmixujeme a dochutíme solí, pepřem a majoránkou. Chvilku ještě povaříme.
- Mezi tím si připravíme krutony, toastový chléb nebo jiné bílé pečivo nakrájíme na kostky a opečeme je na suché pánvi dozlatova.
- Krutony dáváme do polévky až na talíři.
Výborná je také polévka z červené čočky nebo cibulačka.
Původ hrachu najdeme na polích východního Středomoří. Na hrachu si pochutnávali již v období neolitu. V této době se však pěstoval hrách s drobným zrnem. V prvním století našeho letopočtu byl hrách nejoblíbenější luštěninou, Římané jej díky vojenským výpravám rozšířili po celé Evropě. Hrášek jako první mlsali až Holanďané.
Na mnoho staletí se hrách stal nejkonzumovanější potravinou po celém světě. V Čechách se veliké oblibě těšila oblibě tzv. pučálka, naklíčený a opražený hrách, jenž se hojně připravoval především na velikonoční Škaredou středu. Konzumace naklíčeného hrachu na konci zimy není náhodná, zdraví prospěšné účinky hrachu byly známy od pradávna. Takto připravený hrách doplnil potřebné vitaminy, enzymy a pořádně zasytil.
K dostání je sušený hrách ve dvou variantách – zelený a žlutý. Chutí ani obsahem prospěšných látek se však příliš neliší. Pokud máte možnost, doporučujeme sáhnout po loupané variantě. Zelený i žlutý hrách je třeba vařit stejnou dobu. Přidáním bazalky, saturejky, koriandru či anýzu výrazně snížíme nežádoucí nadýmání, které hrách stejně jako ostatní luštěniny může způsobit.
Z hrachu se také vyrábí hraška, směs vhodná k zahušťování či obalování, která nevyžaduje ani přítomnost vejce. Před vařením je dobré hrách namočit, pokud jste si nepořídili půlenou či loupanou variantu, které tento proces nevyžadují.
Hrách doporučujeme namáčet 6–8 hodin, nejlépe však přes celou noc. Vodu, ve které byl hrách namočen, před vařením vždy slijte a nahrajte čerstvou.