Receptů na různé pomazánky není nikdy dost. Ať už se jedná o celerovou, vajíčkovou nebo s avokádem, pomazánky jsou skvělou svačinou do práce, do školy nebo na výlety.
Celerová pomazánka je jedinečná a chutná, která si v posledních letech získává oblibu díky své univerzálnosti, zdravotním přínosům a jedinečné chuti. Jedná se obvykle o kombinaci celeru, majonézy a smetanového sýra, kterou lze použít jako dip, pomazánku nebo polevu na různé pokrmy.
Celer je výživná zelenina, která má vysoký obsah vlákniny a obsahuje řadu důležitých vitaminů a minerálů. Má také nízký obsah kalorií, takže je skvělým doplňkem každého jídla. Celer je navíc známý svými protizánětlivými účinky, které mohou pomoci snížit otoky a bolesti způsobené artritidou a dalšími zánětlivými onemocněními.
Snadno se připravuje a lze ji použít na různé způsoby. Lze ji použít na sendviče, jako dip na zeleninu a hranolky nebo jako pomazánku na krekry. Dobře se hodí také k mořským plodům a drůbeži.
Celerová pomazánka je zdravý a chutný způsob, jak jídlu dodat chuť a texturu. Zkuste přidat celerovou pomazánku do svého příštího jídla a vychutnejte si jedinečnou chuť, kterou mu dodá. Z celeru se dá také připravit chutný celerový salát či celerová polévka.
Ingredience na celerovou pomazánku
- ¼ celeru
- 1 mrkev
- 50 g eidamu
- 100 ml majonézy
- 50 ml zakysané smetany
- 1 lžíce plnotučné hořčice
- ½ citronu
- 1 hrst čerstvé petrželky
- sůl, pepř
Postup na celerovou pomazánku
- Oloupaný celer, mrkev a sýr nastrouhejte najemno.
- Promíchejte s majonézou, smetanou, hořčicí, šťávou z citronu, nasekanou petrželkou, solí a pepřem.
- Pomazánku můžete sbalit na cestu do sklenice a mazat na pečivo přímo na výletě.
Věděli jste, že?
Řapíky a listy celeru nabízejí vitamín A, kořeny jsou bohatým zdrojem vitamínů B1, B2, B6 a C, dále draslíku, kyseliny listové, hořčíku, vápníku, železa, fosforu, sodíku a mnoha aminokyselin.
Tato miříkovitá zelenina má protizánětlivé účinky, pomáhá mimo jiné likvidovat záněty v trávicím traktu. Je důležitým zdrojem antioxidantů.
Prospívá cévám, snižuje cholesterol a podporuje práci žlučníku, zbavuje tělo škodlivin, pomáhá při zácpě.
Stonky řapíkatého jsou nejzdravější syrové. Zkuste jimi nahradit třeba brambůrky, které pojídáte večer u televize. Výborně se uplatní v salátech, jako svěží příloha k masu nebo nakrájené na závěr do vývaru namísto petrželky.
Bulvy používáme samozřejmě do vývarů i zahuštěných polévek, také do omáček či mas tažených na víně, jako jsou líčka či kohout na víně.
Výborné jsou i celerové chipsy a celer nakládaný ve sladkokyselém nálevu.